Main Menu

January, 2019

 

Juventus mposht Milan dhe fiton Superkupën

Juventusi ka shënuar fitore minimale ndaj Milanit me rezultat 1-0 për të fituar kështu trofeun e tetë rekord të Superkupës së Italisë. Ndeshja u zhvillua në stadiumin King Abdullah Stadium në Jeddah. Afro 60 mijë shikues u mblodhën për të përcjellë spektaklin e dy skuadrave të mëdha italiane. Pjesa e parë kaloi me lojë të baraspeshuar, ku dominimin e pati skuadra e Juventusit që në momente të caktuara për pak sa nuk e gjeti golin. Pjesa e parë përfundoi pa gola, për të lënë shumë të hapur sfidën në pjesënRead More

Share

ASH: Ikja e Nikolla Vojminovskit tregon se burgjet janë ndërtuar vetëm për shqiptarët

Pas lajmit për arratisjen e Nikolla Vojminovski të dënuar me 13 vjet burg për sulmin ndaj kreut të ASH-së Ziadin Sela, ka reaguar edhe partia e Selës. Nga Aleanca për Shqiptarët thonë se MPB-ja është dorëzuar përballë kriminelëve. “Se Maqedonia po bëhet vendi i çudirave dhe aty ka gjithçka përveç drejtësisë dhe shtetit ligjor, flet edhe ikja e njërit nga sulmuesit e liderit të Aleancës për Shqiptarët Ziadin Selës, i dënuari me 13 vite burg për tentim vrasje Nikolla Vojminovski. Nikolla Vojminovski edhe pse i dënuar për veprën e rëndeRead More

Share

Marrëveshja me Maqedoninë, qeveria greke i mbijeton mosbesimit

Kryeministri i Greqisë, Alexis Tsipras dhe qeveria e tij i mbijetuan votës së mosbesimit të mërkurën. Një gjë e tillë i hap rrugë Parlamentit grek që të ratifikojë marrëveshjen me Maqedoninë për emrin e kësaj të fundit. Tsipras mori mbështetjen e 151 ligjvënësve në parlamentin prej 300 vendesh, duke e shmangur kështu thirrjen e zgjedhjeve të parakohshme. Ai e thirri votimin në parlament të dielën, pasi partneri i tij i koalicionit, Panos Kammenos dha dorëheqje në shenjë proteste ndaj marrëveshjes. Me marrëveshjen e arritur vitin e kaluar, Maqedonia është bërëRead More

Share

Rrahje mes tre personave në Gostivar

Dje mbrëma rreth orës 22 e 40 minuta, në rrugën ,,Zhivko Brajkovski,, në Gostivar, ka ardhur deri te një përleshje fizike në mes të G.D. 25-vjeç, R.Sh. 25-vjeç, dhe F.I. 25-vjeç të gjithë nga Gostivari, në njërën anë dhe në anën tjetër 35 vjeçari I.M., A.H. dhe Gj.N., ku gjatë përleshjes janë përdorur mjete të ndryshme. Si pasojë e kësaj përleshje fizike personi I.M. ka marrur lëndime të rënda trupore Frekturë në këmbën e djathtë, ndërsa personat G.D. dhe R.Sh. kanë marrur lëndime të lehta trupore. Lidhur me rastin  personatRead More

Share

Fruthi, rreth 1000 fëmijë të pa vaksinuar në Gostivar

Gostivarit, edhe pse paraqitet imun ndaj sëmundjes së fruthit, rreth 1000 fëmijë rezultojnë të pa vaksinuar për mbrojtje nga kjo sëmundje ngjitëse. Mjekët potencojnë se e vetmja mënyrë për tu mbrojtur nga fruthit është vaksinimi, njofton Flaka Poashtu ata sqarojnë se vaksina MRP është e sigurt dhe prindërit nëse duan të mbrojnë fëmijët e tyre, nuk duhet të heqin dorë nga vaksinimi. Nëse fëmija rezulton i pa vaksinuar, autoritetet shëndetësore rekomandojnë, ata fëmijë mos pranohen në kopshte ose në shkollë. Pas shpalljes së epidemisë nga fruthi para dy javëve, GostivariRead More

Share

Ligji për gjuhët, kush e ka shkelur Kushtetutën?

Me nënshkrim të kryetarit të Kuvendit, Talat Xhaferi, Ligji për përdorimin e gjuhëve dhe ligji për ratifikimin e marrëveshjes së Prespës u shpall në Gazetën zyrtare, gjë që shkaktoi reagime nga presidenti i shtetit Gjorge Ivanov dhe VMRO-DPMNE-ja opozitare. Xhaferi së bashku me dekretet e ligjeve, në Gazetën zyrtare ka dorëzuar edhe sqarime shtesë për shkaqet pse është nënshkruar vetëm nga ai, e jo edhe nga presidenti Ivanov, e këtë e elaboroi edhe dje në konferencën për shtyp në Kuvend. Sipas Xhaferit, Ivanovi me nënshkrimin e dy ligjeve nuk iRead More

Share

Nëse nuk flini sa duhet mund të rrezikoheni nga goditja në tru

Nëse flini më pak se gjashtë orë mund të rrezikoni nga sulmi në zemër ose goditje në tru, paralajmëron një studim i ri. Hulumtuesit thonë se një gjumë më pak se gjashtë orë rriti rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare deri në 35 për qind krahasuar me ata që flinin në mes të shtatë dhe tetë orë. Mungesa e gjumit shton rrezikun e arteriosklerozës, e cila është një ngritje e pllakës në arteriet e trupit që i shkakton ato të ngushtohen dhe të ngurtësohen. Ekipi, i udhëhequr nga Qendra Kombëtare spanjolle përRead More

Share

Pse preferohet të pini ujë në mëngjes

Pas shtatë ose tetë orëve të gjumit, trupi juaj dehidratohet. Pirja e ujit pas zgjimit ndihmon në qarkullimin e oksigjenit dhe ndihmon në prodhimin e qelizave të muskujve dhe të gjakut. Çdo pjesë e trupit tuaj ka nevojë për ujë në mënyrë që të mirë funksionojë, andaj duhet të bëni kujdes që sidomos në mëngjes t’i jepni trupit sasinë e duhur të ujit. Kur pini ujë në mëngjes para ngrënies, ndihmoni të pastroni zorrët, duke lejuar që lëndët ushqyese të absorbohen më lehtë. Edhe veshkat tuaja funksionojnë më mirë kurRead More

Share

Ndikimi pozitiv i kafesë në shëndetin tuaj

Shumë njerëz nuk mund ta fillojnë ditën pa kafe, nëse jeni nga këta njerëz, lexoni disa të mira që sjell kafeina për ju. Aroma e kafesë ka aftësinë për të bërë njerëzit të ndjehen më pak të stresuar: Një kërkim i Universitetit Kombëtar në Seul ka shkuar edhe më tej, duke shqyrtuar trurin e minjve nën stres për shkak të mungesës së gjumit, e sipas tyre aroma e kafesë mund të shkaktojë ndryshime në proteinat që shkaktuan këtë stres, transmeton ksp. Kafja është e mirë për mëlçinë, veçanërisht nëse piniRead More

Share

Juventus – Milan, befasi në formacionet startuese

Juventus dhe Milan do të takohen sonte nga ora 18:30 në finale e Superkupës së Italisë. Në King Abdullah Stadium (Jeddah) të dy ekipet do të mundohen të bëjnë më të mirën e tyre në mënyrë që ta shtojnë edhe një trofe në sirtarin e tyre. Mediat italiane kanë vënë në pah edhe emrat e lojtarëve që sonte mund ta nisin ndeshja si pjesë e formacionit bazë. Më poshtë i keni formacionet e mundshme të dy ekipeve finaliste, derisa kujtojmë se ne do t’iu raportojmë për çdo ndryshim eventual. Juventus:Read More

Share

Share