Main Menu

December, 2018

 

Viti 2019, festë me drita! Spektakël me fishekzjarre në Sidnei të Australisë

Samoa dhe Kiribati e thanë të parët “Gëzuar Vitin e Ri 2019”! Ishulli i vogël i Samoas, me më pak se 200 mijë banorë, vazhdon t’i çelë i pari festimet, që kur zgjodhi të kapërcente kufirin e datës së Paqësorit, duke e çuar 24 orë përpara. Menjëherë pas tij, fishekzjarret shpërthyen në një shfaqje magjike në Auckland të Zelandës së Re, ku “Sky Tower” dhe “Harbour Bridge” ndriçuan qiellin e natës në mënyrën më të bukur të mundshme. Por, më madhështori nga të gjithë mbetet spektakli piroteknik i Sidneit nëRead More

Share

Nga nesër, hyjnë në fuqi një sërë ligjesh të reja

Që nga 1 janari 2019, disa ligje hyjnë në fuqi. Nga nesër, aplikohet tatimi progresiv dhe braktiset tatimi i sheshtë. Ligji për Tatimin në të Ardhurat Personale u miratua nga Parlamenti i Maqedonisë një javë më parë. Zgjidhja ligjore përcakton ruajtjen e normës së tatimit prej 10 për qind për të ardhurat e realizuara deri në 90 mijë denarë në muaj. Çdo gjë mbi këtë shumë do të tatohet me 18 për qind. Kjo reformë e tatimit sipas qeverisë është më e drejtë nga ajo e mëparshme, sipas së cilësRead More

Share

Zaev: Deri sa e përcjellim vitin 2018, të përgatitemi për momentet e mbushura me gëzim, kënaqësi dhe prosperitet

Ky është urimi i kryeministrit të Maqedonisë, Zoran Zaev për Vitin e Ri 2019: “Të nderuar qytetarët të Republikës së Maqedonisë, Erdhëm në fund të një viti më të rëndësishëm dhe më të ndjeshëm për vendin tonë. Vit i integrimeve. Përmes ndërtimit të miqësisë me fqinjin Greqinë, mbyllëm kontekst që Maqedoninë e ka zhytur 27-vite. Zgjodhëm të ardhme, në vend të izolimit. Sot, shteti ynë është në hap të bëhet anëtarja e 30 e aleancës më të fuqishme në botë, NATO. Përgatitemi për fillim të negociatave me Bashkimin Evropian, procesRead More

Share

Gruevski në hotelin ku po qëndron deri më tani duhet të paguaj 22.250 euro

Pak ditë më parë, në Budapest u zgjedh mister rreth vendndodhjes së ish-kryeministrit Nikolla Gruevski në Budapest të Hungarisë, pasi dolën fotografi nga ai në hotelit “Four Seasons”. I njohur si një nga hotelet më luksoze në Hungari, “Katër stinët” ose “Pallata Gresham” është një nga kënaqësitë më të rehatshme në Hungari të cilën mund ta përballojnë vetëm personat e pasur. Domethënë, dhoma më e lirë për një person vetëm për një natë është 445 euro duke përfshirë taksën turistike. Bëhet fjalë për një dhomë prej 33 metrash katrorë, meRead More

Share

MPB: Qytetarët të përmbahen nga përdorimi i mjeteve piroteknike dhe prishjen e rendit dhe qetësisë publike

Ministria e Punëve të Brendshme (MPB), në prag të natës së Vitit të Ri, apelon tek të gjithë qytetarët maksimalisht të përmbahen nga përdorimi i mjeteve piroteknike, si dhe shkelje të tjera në rendin dhe qetësinë publike. Përdorimi i paautorizuar i mjeteve piroteknike është i dënueshëm në përputhje me Ligjin për shkelje kundër rendit dhe qetësisë publike, Ligjit për mbrojte nga materiale shpërthyese dhe Kodit Penal të Republikës së Maqedonisë. Përdorimi i paautorizuar i mjeteve piroteknike (fishekzjarrë dhe mjete të tjera piroteknike) me të cilat prishet rendi dhe qetësia publikeRead More

Share

Urimi i Ali Ahmeti për Vitin e Ri

Të nderuar miq, të nderuar qytetarë, Para nesh kemi një vit që përcakton fatin tonë dhe të gjeneratave pas nesh, ardhmërinë e qytetarëve, të nesërmen e përbashkët. Jemi në prag të ndrimit të moteve të dashur vëllezër e motra, duke lënë pas nesh një vit shumë dinamik me përplot ngjarje dhe arritje siç ishin barazia gjuhësore, rrumbullakësimi i pjesës normative të Marrēveshjes së Ohrit, përmbylljen e kontestit me Bulgarinë, arritjen dhe zbatimin e Marrëveshjes me Greqinë, marrjen e ftesës për anëtarësim në NATO si dhe datës për fillim të negociataveRead More

Share

Arrihet kompromisi, miratohet buxheti i Komunës së Gostivarit

Këshilli i Komunës së Gostivarit në ditën e fundit të afatit, në mënyrë unanime e miratoi Buxhetin për vitin 2019. Siç u tha në seancën e 10-të, këtë fundjavë, shumica e këshilltarëve dhe kryetari i komunës, Arben Taravari kanë bërë konsultime dhe kanë arritur kompromis. Buxheti u miratua me vendosjen e disa ndryshimeve, që erdhën si rezultat i propozimeve të këshilltarëve. Me ndryshimet shkurtohen mjetet për punësime të përkohshme nga 13 deri në 6 milion denarë, ulje ka edhe te shpenzimet e kryetarit dhe tek administrata për marrëveshjet mbi vepër.Read More

Share

Gostivar, nga bastoret sportive një person ka vjedhur mbi 700 mijë denarë

Nga Ministria e Punëve të Brendshme (MPB), kanë njoftuar se është ngitur kallëzim penal për një person të moshës 59-vjeçare, për shkak të dyshimit se ka kryer katër vepra penale “grabitje”. “Zyra e jashtme për punë kriminalistike e Gostivarit, ka ngritur kallëzim penal kundër Gj.J. (59) nga Gostivari, për shkak të ekzistimit të dyshimit për kryerje të katër veprave penale “grabitje”. Gjatë periudhës prej 25.05.2018 deri 03.12.2018, në Gostivar, në tri bastore sportive, i denoncuari, me kërcënim me armë, ka kryer grabitje ndaj të punësuarve, dhe ka marrë 730.030 denarë”,Read More

Share

Sulmohen fizikisht 3 persona në Gostivar

Mbrëmë (31 dhjetor) rreth orës 01 e 10 minuta, D.B. 37-vjeç, M.S. 37 vjeç dhe A.S. 34-vjeç, të tre nga fshati Çajl , kanë denoncuar se në rrugën ,,Vëllezërit Gjinovski,, në afërsi të sallës sportive në Gostivar, kanë qenë të sulmuar fizikisht nga më shumë persona. Me disa nga personat që i kanë sulmuar, paraprakisht kanë pasur një zënkë verbale, në një objekt hotelerik në të cilin kanë luajtur bilardo. Punohet në zbardhjen e plotë të rastit.

Share

Komuna e Gostivarit fitoi projektin “Fuqizimi i Këshillit të Komunës“ në vlerë prej 62 mijë dollarë

Komuna e Gostivarit është përzgjedhur për të marrë pjesë në projektin “Fuqizimi i Këshillit të Komunës” për periudhën 2019-2020, të financuar nga Agjencia Zvicerane për Zhvillim dhe Bashkëpunim (SDC) dhe të implementuar nga Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP). Nga projekti në fjalë, Komuna e Gostivarit do të sigurojë përfitime jofinanciare dhe financiare. Këshilltarët komunalë do të përfitojnë nga mundësia për të marrë pjesë në Programin e Zhvillimit të Kapaciteteve që përbëhet nga 11 module trajnimi, si dhe nga pjesëmarrja në ngjarje të ndryshme të rrjetëzimit, seminare dheRead More

Share

Share