Main Menu

December, 2018

 

Ndeshje interesante në 1/16 e championsit

Në Nion të Zvicrës u hodh shorti i Champions League. Skuadrat që do të ndeshen në raundin e 1/16 janë: Schalke (GER) v Man. City (ENG) Atlético (ESP) v Juventus (ITA) Man. United (ENG) v Paris (FRA) Tottenham (ENG) v Dortmund (GER) Lyon (FRA) v Barcelona (ESP) Roma (ITA) v Porto (POR) Ajax (NED) v Real Madrid (ESP) Liverpool (ENG) v Bayern (GER) Ndeshjet e para të fazës së 1/8-ve do të luhen më 12-13-19 dhe 20 shkurt, ndërkohë që sfidat e kthimit 5-6-12 dhe 13 mars.

Share

Sa është i shëndetshëm lëngu i portokallit në mëngjes

Nëse mendoni se pirja e lëngut të portokallit në mëngjes mund ta përmirësojë shëndetin tuaj, duhet të njiheni me rezultatet e studimit, të cilat u botuan në revistën “Appetite”. Shkencëtarët kanë konstatuar se konsumi i shpeshtë i lëngut të frutave rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru. Shkencëtarët nga Australia e kanë kryer këtë studim për të konstatuar nëse lëngjet natyrale të frutave e përmirësojnë apo përkeqësojnë shëndetin. Edhe pse lëngjet natyrale të frutave janë gjithmonë një zgjedhje më e mirë se lëngjet e ëmbëlsuara apo tëRead More

Share

Emocionet filluan, sot hidhet shorti i Uefa Champions League dhe Europa League

Bota e futbollit do përjetojë emocione shumë të veçanta sot. Në orën 12 në Nion të Zvicrës hidhet shorti për fazën 1/8 të Uefa Champions League dhe Europa League. Ekipet e mëdha si Real Madrid, Barcelona, Atletico Madrid, Bayern Munich, Juvetus, Manchester City, Liverpool, PSG do mësojnë sot kundërshtarët e tyrë. Ekiston mundësia që ato të përballen kundër njëra-tjetërs. Pas shortit të Uefa Champions League do hidhet edhe shorti i Europa League ku edhe aty mendohen përballje të forta. Duhet vetëm të presim për të mësuar përballjet e ardhshme nëRead More

Share

Nesër “Studentët e Revoltuar” Protestojnë në Shesh të Tetovës

“Studentët e Revoltuar” quhet kanali nëpër rrjetet sociale ku dëgjohen thirrjet e studentëve për të mbajtur protesta kundër, siç thonë ata, kushtet e studentëve në Maqedoni. Protesta e tyre është parashikuar të mbahet nesër, e martën (18 dhjetor) në sheshin e Tetovës nga ora 12:30. Pritet që të pranishëm të jenë një numër i madh studentësh. Ata kanë parashtruar një varg kërkesash ku denoncojnë kriminalitetin në Univerzitet dhe shitjen e notave që bëjnë profesorët universitar.

Share

Studentët në Tiranë paralajmërojnë grevë urie

Studentët e universiteteve publike në Shqipëri kanë paralajmëruar sot një protestë masive përpara Kryeministrisë në Tiranë. Ashtu sikur edhe dje, ata i bënë thirrje qytetarëve shqiptarë që të jenë të pranishëm në këtë protestë paqësore. Rreth orës 09:00 ata u mblodhën nëpër fakultetet e tyre, ndërsa kanë gjetur forma të veçanta, duke vendosur shirita apo dhe zinxhirë nëpër dyert e këtyre institucioneve, për të pezulluar në këtë mënyrë mësimin. Me thirrje në kor ‘plotësoni kërkesat’, ‘I duam tarifat sa Erjon Braçe’ studentët u stacionuan para Kryeministrisë, në pritje që tëRead More

Share

4 llojet e gurëve që formohen në trupin e njeriut

Hera–herës, në trupin tonë formohen guralecë, ndaj le të shohim si zhvillohen dhe si mund t’i parandalojmë ata. Kur trupi ynë prodhon më shumë seç duhet disa lloje mineralesh ose lëndë kimike, formohen gurë, të cilët shpeshherë na sjellin shqetësime. Por cilët janë ata më të zakonshmit dhe si mund t’i parandalojmë dhe të ulim rrezikun? GURËT NË VESHKA: Gurët në veshka kanë madhësinë e një kokrrize rëre ose të një topi golfi. Ata përbëhen nga mbetjet kimike kristalore në urinë. Në 4-8 % të njerëzve, ata zhvillohen me kaliminRead More

Share

Tension në Bruksel, protesta kundër paktit për emigracionin

Mijëra protestues dolën këtë të diel në rrugët e Brukselit për të kundërshtuar paktin për emigracionin të OKB’së të nënshkruar javën e kaluar në Marakesh. Partitë e krahut të djathtë të etnisë flamande ishin organizatore të tubimit. Kjo protestë u zhvillua para godinave kryesore të institucioneve të Bashkimit Europian. Sipas tyre, kjo marrëveshje do të rrisë numrin e emigrantëve që do të vijnë në të ardhmen në kontinent. Policia përdori gaz lotsjellës dhe ujë për të shpërndarë turmën që arrinte deri në 5500 persona. Ndërkohë në qendër të qytetit, organizohejRead More

Share

Reagon Abedin Zymberi: Ja pse u takova me Stojance Angellovin në Likovë!

REAGIM Pasi që lexova disa portale që shpërndajnë nje postim publik të Stojanço Angellovit në rrjetet socijale për një vizit të varrezave të viktimave civile, menjeher filloi kepërdorimi i kësaj ngjarje nëpër portale duke i dhënë hapsir analfabetëve të komentojn, shajn e ofendojn në menyra të ndryshme. Së pari shifet qart se portalet kan mision të caktuar sepse shkruajn dicka pa e nxjerr edhe deklaratën time rreth kësaj ngjarje. Ktu kjo vizit nuk ka të bëj asgjë me UÇK-në, për të nuk jam un ai që vendosi as që kamRead More

Share

Arianit Xhaferi mesazh emocional për studentët e revoltuar

Të martën në ora 12:30 në sheshin Iliria në Tetovë protestojnë studentët. Kanë ca kërkesa të cilat duhen formuluar më qartë, më saktë, por që janë plotësisht legjitime dhe të nevojshme. Ca kërkesa të tjera nuk janë gjithaq të kuptueshme apo të nevojshme dhe duhen larguar. Sidoqoftë, ca gjëra duhen patur parasysh: 1) partitë politike të mbajnë duart sa më larg nga protestat studentore, sot dhe çdoherë; 2) studentët mos kenë frikë të dalin publikisht me kërkesat e tyre plotësimi i të cilave nuk dëmton asnjë palë tjetër; 3) kushdoRead More

Share

Pushteti nëpërmjet censurimit të mediave tenton të shuaj zërin e studentëve

Protestat e studentëve të paralajmëruara për të Martën në Tetovë, janë kryefjala e lajmeve dhe bisedave ditëve të fundit. Që prej njoftimit zyrtar për protestë, studentëve iu kanë dalë krahë shumë qytetarë, intelektualë, figura publike dhe organizata të ndryshme. Mirëpo nuk kanë munguar edhe sulmet e pushtetit për të shuar apo relativizuar këtë protestë. Pas censurës që u munduan të bëjnë përmes mediave duke i shtrenguar portalet që të mos lajmërojnë për këtë event, tani kanë kaluar në fazë tjetër. Nga frika e suksesit të protestës së studentëve dhe sidomosRead More

Share

Share