Main Menu

Wednesday, November 28th, 2018

 

Si frymoi Gostivari për festën e 28 Nëntorit

Dita e Flamurit shqiptar dhe pavarësia e Republikës së Shqipërisë sot me manifestime u shënuan në Gostivar dhe rrethinë. Në të gjitha shkollat kishte programe me të cilat nxënësit e festuan festën. Në fshatin Dobridoll të komunës së Vrapçishtës ishte lëshuar në përdorim parku i ri me emrin “Parku i Flamurit”. Në sallën e Këshillit të Komunës së Gostivarit sonte u mbajt ligjëratë të cilën e organizon vetëqeverisja lokale, ndërsa në Qendrën e Kulturës do të hapet ekspozitë e SHAAF “Draudakum”. Në skenën e madhe të Qendrës trupa e TeatritRead More

Share

Parlamenti Evropian nesër do të kërkojë ekstradim të Gruevskit në Maqedoni

Në Parlamentin Evropian pritet që nesër të votojnë rezulutë me të cilën kërkohet ekstradim i ish-kryeministrit të Maqedonisë, Nikolla Gruevski nga Hungaria me qëllim që të vuaj denimin me burg prej 2 vitesh, transmeton Zhurnal. Pritejet janë që amandamenti me të cilin kërkohet ekstradim i ish-kryeministrit të Maqedonisë, Nikolla Gruevski nga Hungaria, të mbështetet nga shumica e euro-deputetëve. Zëvendës-ministri i Punëve të Jashtme i Maqedonisë, Andrej Zhernovski në prag të këtij votimi, ka realizuar disa takime me euro-deputet nga parti të ndryshme politike. Ai thotë se pret mbështetje mbështetje ngaRead More

Share

Reshje të borës në Strazhë dhe në Mavrovë

Reshjet e borës kanë filluar në Strazhë dhe në Mavrovë. Lidhja Automoto e Maqedonisë (LAMM) njoftoi se deri tash nuk ka probleme për lëvizjen e automjeteve. Ndërkohë, në Pletvar, për shkak të mjegullës shikueshmëria është deri në 50 metra. LAMM bën apel që të vozitet me vëmendje të shtuar.

Share

Pavarësia, Thaçi: Dita më e rëndësishme në historinë e kombit shqiptar

Presidenti Kosovës, Hashim Thaçi ka uruar të gjithë shqiptarët për ditën e pavarësisë.   Në një postim në “Faebook”, Thaçi teksa ka postuar një fotot të ditës kur Ismali Qemali ngriti flamurin në Vlorë, shpehet se 28 nëntori është dita e të gjithë shqiptarëve kudo ku ata gjenden.   Thaçi thotë gjithashtu që ndjehet I lumtur që emocionet e kësaj dite po I ndan me bashkëatdhetarët në Shtetet e Bashkaura të Amerikës.   “Sot është dita më e madhe dhe më e rëndësishme në historinë e kombit shqiptar. Është 28Read More

Share

Ndeshjet e sotme të Ligës së Kampionëve, vëmendja në Paris dhe Londër

Sonte pritet të përcaktohen shumë gjëra për fatin e skuadrave pjesëmarrëse në këtë edicion. Në Grupin C të cilësuar edhe si grupin e vdekjes, zhvillohet kryendeshja e mbrëmjes, pasi Paris Saint-Germain pret Liverpoolin. Katër skuadrat e këtij grupi janë në garë për të siguruar kualifikimin dhe ndeshja në Parc des Princes, mund të përcaktojë shumëçka. Në San Paolo, Napoli takohet me skuadrën e Crvena Zvezdës. Shumë interesant pritet të jetë edhe dueli i Grupit B mes Tottenhamit dhe Interit. Zikaltërve u mjafton edhe një barazim për të siguruar kualifikimin tutje,Read More

Share

Hapen dyert për punë në Gjermani, hiqen pothuajse të gjitha kushtet

Për gjetjen e një vendi pune në Gjermani deri më tani kërkohej kualifikimi i caktuar apo diploma, pastaj kontrata, leja dhe viza për punë. Por me projekt-ligjin e ri, i cili akoma është në debat publik në Gjermani pritet të ketë lehtësime të shumta. Me projektligjin e ri parashikohet një mundësi e re që i mundëson personave me kualifikimet e nevojshme që të vijnë në Gjermani pa kontratë pune dhe të kërkojnë punë gjashtë muaj me rradhë. Dy kushte kryesore janë për personat që mund të vijnë: Njohja e gjuhësRead More

Share

Urimi i Xhaferit për festën e flamurit

Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi dërgoi urim me rastin e 28 Nëntorit, Ditës së Flamurit Shqiptar dhe në të njëjtën kohë Ditës së Pavarësisë së Republikës së Shqipërisë, vendit që, siç citohet, është fqinji ynë i drejtpërdrejtë dhe mik i dëshmuar. “Kjo festë e rëndësishme është thellë e ngulitur në memorien historike kolektive kombëtare dhe në zemrat e të gjithë pjesëtarëve të popullit shqiptar, ndërsa shqiptarët, si pjesë e rëndësishme dhe integrale e Republikës së Maqedonisë janë indi bashkues dhe kontribuues i vlefshëm në përparimin dhe zhvillimin e shtetit dheRead More

Share

Forumi rinor i Lëvizjes Besa uron Festën e 28 Nëntorit

Jemi sot këtu, për të shprehur gëzimin tonë për Festën e 28 Nëntorit, për t’i uruar shqiptarët për ditën e flamurit dhe ditën e pavarësisë kudo që ndodhen, njëkohësisht të ndajmë me ju edhe dhimbjen dhe hidhërimin tonë ndaj pushtetarëve të kësaj qeverie dhe atyre që janë në qeveri qe sa vite! Jemi sot këtu, që të shprehim shqetësimin tonë si rini e cila në vend që të shijojmë aromën e bukur të festave të nëntorit, ne akoma helmohemi nga ajri, uji i ndotur dhe helmet e ndryshme që naRead More

Share

Ministrja Mila Carovska diskriminon shqiptarët me spotet televizive, partive shqiptare në pushtet nuk ju dëgjohet zëri

Ministrja e Punës dhe Politiks Sociale, Mila Carovska ka vendosur që përfundimisht të diskriminon shqiptarët në Maqedoni. Kjo vërehet edhe në spotin senziblisues të kësaj ministrie kushtuar rolit të prindit në familje. Spoti është përgaditur ekskluzivishtë me aktorë maqedonas, të interpretuar vetëm në gjuhën maqedonase. Gjuha shqipe,askund nuk figoron edhe pse spoti duhet të senzibilizohet edhe tek familjet me mbi 400.000 shqiptarëve në Maqedoni, ku një pjesë e madhe prej tyre nuk e njohin mirë gjuhën maqedonase, dhe nuk mund të kuptojnë mesazhin e këtij spoti televiziv shkruan portali AMERIKA-RADIORead More

Share

Vesel Memedi uron festën e Flamurit

Dita e flamurit dhe pavarësisë së shtetit shqiptarë është rrumbullakësimi i sakrificës së vazhdueshme të më shumë gjeneratave ndër shekuj, me objektiv krijimin e shtetit shqiptar në trojet etnike shqiptare. Falë kësaj sakrifice të madhe, më 28 Nëntor të vitit 1912 në Vlorë, Ismail Qemali me patriotët më të mëdhenj të kohës shpallën pavarësinë e Shqipërisë, pavarësi kjo që u legjitimua ndërkombëtarisht në më pak se gjysma e tokave shqiptare, citon në urimin e tij kryetari i RDK-së, Vesel Memedi. “Sot, në këtë ditë të madhe për kombin, duhet tëRead More

Share

Share