Main Menu

Monday, November 26th, 2018

 

Apeli vendos për Janakievskin e Bozhinovskin

Ish zyrtarët e lartë partiakë dhe qeveritarë, Mile Janakieski dhe Kiril Bozhinovski kërkojnë që Gjykata e Apelit në Maqedoni t’i lirojë nga paraburgimi. Në seancë publike në prezencë të të afërmve të tyre dhe mbështetësve të VMRO DPMNE-së, u shprehën se në mënyrë joligjore janë paraburgosur nga policia sekrete në bazë të kërkesës fiktive, të përgatitur në ditën kur Nikolla Gruevski është arratisur nga shteti, njofton Klan Kosova. Janakieski në gjykatë tha se tashmë ka dëshmuar që nuk planifikon të arratiset, duke përmendur faktin se çdo ditë është paraqitur nëRead More

Share

Kurani dhe gratë

Shkruan Dafina Eshrefi në të përditshmen “Blick” Gjithnjë e më shumë gra po largohen nga kisha katolike, sepse nuk ndjehen të përfaqësuara. Çfarë parashihet tek islami? Çfarë roli atyre iu atribuon Kurani? Si një nxënëse 17-vjeçare e shkollës së mesme në Winterthur ZH, kam dashur të mësoj namazin e obligueshëm islamik, një nga pesë shtyllat e islamit. Kjo ka qenë në vitin 2000. Kam kaluar fëmijërinë time në Prishtinën kosovare. Si myslimane e lindur, unë u rrita me islamin. Por, kur telefonova xhaminë shqiptare në Winterthur dhe kërkova Kuranin dheRead More

Share

Zjarr në një ndërtesë në Zvicër, 6 të vdekur

Gjashtë persona, përfshirë edhe fëmijë, kanë humbur jetën në një zjarr që ka shpërthyer në një ndërtesë banimi në qytetin Solothurn në veri të Zvicrës. Sipas Televizionit Shtetëror Zviceran, zjarri ka shpërthyer pas mesnate në katin e poshtëm të ndërtesës. Zjarrfikësit të kantonit të Solothurnit kanë ndërhyrë për ta shuar zjarrin i cili u përhap edhe në katet e sipërme. Gjashtë kufoma janë nxjerrë në vendin e ngjarjes, përfshirë edhe fëmijë. Njëzet persona janë hospitalizuar si pasojë e incidentit, ndërsa autoritetet përkatëse kanë nisur hetim në lidhje me rastin. ShkaqetRead More

Share

Mançevski ka një informacion të rëndësishëm për administratorët e Marrëveshjes së Ohrit

Ministri për shoqëri informatike dhe administratë, Damjan Mançevski thotë se vitin e ardhshëm nuk do të ketë më të punësuar në administratë sipas Marrëveshjes së Ohrit që nuk paraqiten në vendet e punës, e që rregullisht marin rroga. “Nuk do të ketë të tillë në vitin 2019”, tha Mançevski pas prezantimit të Buxhetit të Ministrisë që e udhëheq për vitin 2019, transmeton Gazeta Lajm. Ai tha se më tepër të dhëna për këtë çështje posedon Sekretariati për zbatimin e Marrëveshjes Kornizë të Ohrit. “Nuk mund të jem zëdhënës për tëRead More

Share

Miratohet ligji, nuk do t’u paguhen kamatat përmbaruesve

Është miratuar sot në Kuvendin e Maqedonisë Ligji për shlyerjen e kamatës për pagesën e borxheve që dalin nga shërbimet e përmbaruesve në veprimtaritë komunale telefoni, operatorët celularëve dhe kabllove, mirëmbajtjen e hapësirave të përbashkëta, ujitjen e tokës bujqësore, i parashtruar nga deputetët e opozitës dhe partitë në pushtet. Ky Ligj, siguron shlyerjen e interesit të grumbulluar gjegjësisht interesin ndëshkues, sa i përket borxhit kryesor dhe shpenzimeve në procedurën për veprimtari komunale, energji elektrike,ngrohje, ujin dhe mbeturinat, telefoninë, operatorët celular dhe kabllove, mirëmbajtjen e hapësirave të përbashkëta, ujitjen e tokësRead More

Share

Ministria e Ekonomisë shpallë thirrjen e dytë publike për subvencionimin e stovave me peletë për amvisëritë

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi sot gjatë takimit me gazetarë informoi se prej sot është e hapur thirrja e dytë publike për kompenzimin e një pjese të harxhimeve për blerjen e stufave me peletë, me të cilat familjet do të zëvendësojnë ato të vjetrat me qymyr, dru, naftë ose mazut. “Me ribalancin e buxhetit të Ministrisë së Ekonomisë kemi kërkuar mjete shtesë në vlerë prej 7.000.000 denarë për të kompensuar një pjesë të harxhimeve për blerjen e stufave me peletë të cilat do të zëvendësojnë furrat e vjetra me thëngjill,Read More

Share

Kërkohet që Gruevskit t’i merret mandati i deputetit

Pesë kërkesa i janë parashtruar Kuvendit të Maqedonisë për marrjen e imunitetit të deputetit ish-kryeministrit Nikolla Gruevski, i cili u arratis dhe mori azil politik në Hungari. Ato do të shqyrtohen në seancën e nesërme të Komisionit për Çështje të Rregullores dhe Mandatit të Imunitetit, me të cilin kryeson Pavle Bogoevski nga Lidhja Socialdemokrate e Maqedonisë. Gruevski është dënuar me dy vjet burg për rastin “Tank” lëndën Prokurorisë Speciale Publike për keqpërdorim të detyrës zyrtare gjatë blerjes së mercedezit luksoz, por para se të fillojë ta vuajë dënimin me burg,Read More

Share

Lirohet sërish çmimi i naftës në Maqedoni

Çmimet e derivateve të naftës dhe benzinës nga mesnata e sontme do të pësojnë ulje të ndjeshme, njoftuan sot nga Komisioni Rregullator për Energjetikë. Sipas çmimores së re benzina do të lirohet për 4 denarë, ndërsa dizeli për 3,5 denarë. Sipas vendimit nga mesnata, EUROSUPER BS 95 do të kushtojë 63 denarë për litër, ndërsa EUROSUPER BS 98, 65 denarë për litër, derisa 1 litër dizel do të kushtojë 61 denarë.

Share

U hap panairi i librit në Gostivar

Me një ceremoni rasti, sot në mënyrë solemne u hap Panairi i librit “Gostivari 2108”. Bashkë-organizatorë të panairit, i cili njëherit është edhe i pari në këtë format në Gostivar, janë Komuna e Gostivarit dhe Shoqata e Botuesve Shqiptarë në Maqedoni. Në prani të qindra vizitorëve në palestrën sportive “Rinia”, fjalim rasti mbajti kryetari i komunës së Gostivarit, Arben Taravari i cili mes tjerash theksoi, se mënyra më e mire për të zhvilluar imagjinatën është leximi, andaj apeloi që secili vizitor të blejë të paktën një libër. “Dua që siRead More

Share

Komuna e Gostivarit u binjakëzua me Komunën Kilis të Turqisë

Kryetari i komunës së Gostivarit, Arben Taravari dhe kryetari i komunës Kilis të Republikës së Turqisë, Hasan Kara, sot nënshkruan marrëveshje për bashkëpunim dhe binjakëzim të dy komunave mike. Pas nënshkrimit të marrëveshjes, në një konferencë të përbashkët për shtyp, Taravari dhe Kara theksuan se dy komunat obligohen që në bazë të respektit të mirëfilltë reciprok, të vendosin forma të ndryshme të bashkëpunimit, shkëmbim idesh mbi realizimin e projekteve me interes të përbashkët në sferat e ekonomisë, kulturës, arsimit, turizmit, sportit, mbrojtjes së trashëgimisë natyrore dhe kulturore. Ajo që raRead More

Share

Share