Main Menu

Thursday, November 8th, 2018

 

Zaev: Nuk garantojmë asgjë për shqipen në Kushtetutë

Komisioni për Çështje Kushtetuese miratoi tekstin e draft-amendamentit që parashikon ndryshimin e emrit nga Republika e Maqedonisë në Republika e Maqedonisë së Veriut. Me shumicë votash, drafti u nis për procedurë të mëtejme parlamentare. Debati mbi draft-amendamentin për ndryshimin e Preambulës u koncentrua në drejtim të modernizimit të Preambulës. Kryetari i ASH-së, Ziadin Sela kërkoi që karakteri multi-etnik i vendit të reflektojë edhe në Preambulë. Sela kërkoi edhe largimin e përcaktimit 20 për qind, duke krahasuar kushtetutën aktuale me kushtetutat e ish mbretërisë serbo-kroate-sllovene. Fjalia të nisë me: Qytetarët eRead More

Share

Festivali “Othello”, u shfaq “Oscari dhe tezja Rozë”

Në ditën e tretë të Festivalit Ndërkombëtar të Teatrit “Othello”, salla e Qendrës për Kulturë “Asnom” në Gostivar ishte e mbushur me teatërdashes. Në natën e tretë u shfaq “Oskari dhe tezja Rozë” e autorit Eric Schmitt,regjia ishte e Kico Londo, e realizuar në Teatrin e rajonit të Shkodrës – Kukës. Ajo solli jetën e Oskarit, një djali i vogël dhjetëvjeçar që jeton në spitalin e fëmijëve sepse vuan nga leukemia. As mjekët, as prindërit e tij nuk guxojnë t’i thonë të vërtetën mbi sëmundjen e tij. Aty shfaqet tezja Rozë, eRead More

Share

Me ndryshime e propozuara ligjore nuk do të ndahen më para çdo muaj për fëmijën e tretë

Ndryshimet e Ligjit për mbrojtje të fëmijëve, të publikuar nga ana e Regjistrit nacional-elektrik parashikojnë heqje të masës për marrje të parave për fëmijën e tretë. Këto ndryshime duhet të shqyrtohen në seancë qeveritare dhe duhet të dorëzohen për miratim në Kuvend. Kjo masë do të hiqet për shkak se nuk ka dhënë efekte pozitive në rritjen e natalitetit siç pritej kur u miratua në vitin 2009 nga qeveria e VMRO-DPMNE-së. “Në vend të kësaj mase, me ndryshimet ligjore parashikohet ndihmë për çdo fëmijë të lindur, por ndihma do t’juRead More

Share

Dimitrov me lajme të mira nga Berlini

Integrimi evropian dhe euro-atlantik i Republikës së Maqedonisë, bashkëpunimi dinamik bilateral mes dy vendeve në planin ekonomik dhe politik kanë qenë temë e bisedimit në takimin e ministrit të Punëve të Jashtme të Maqedonisë, Nikolla Dimitrov me ministrin e Punëve të Jashtme të Federatës së Republikës së Gjermanisë, Hajkomas, në ditën e dytë të vizitës së punës në Berlin. “Edhe me këtë rast, ministri Dimitrov përsëri ka shprehur falënderim për mbështetjen e vazhdueshme bilaterale nga Gjermania për zbatimin e proceseve reformuese në Maqedoni, por edhe për rëndësinë e Procesit tëRead More

Share

Komisioni miratoi amendamentin për ndryshimin e emrit Republika e Maqedonisë

Me 10 vota “për” dhe 5 “kundër” Komisioni për Çështje Kushtetuese miratoi tekstin e amendamentit 33. Pas kësaj, kryetari i Komisionit Talat Xhaferi, hapi debatin për amendamentin tjetër, gjegjësisht atë të 34, i cili ka të bëjë me ASNOM-in dhe përfshirjen e Marrëveshjes së Ohrit në Kushtetutë. Amendamenti i 33 i miratuar nga Komisioni ka të bëjë me ndryshimin e fjalës “Republika e Maqedonisë”, gjegjësisht zëvendësimin e saj me termin “Republika e Maqedonisë Veriore”, në çdo vend në Kushtetutë, përveç në nenin 36 ku ka aspekt historik. Gjatë debatit tëRead More

Share

Tragjedia në Gostivar, Taravari mbajti press konferencë

Kryetari i komunës së Gostivarit, Arben Taravari mbajti sot konferencë për shtyp në të cilën i shprehu ngushëllime familjes Mexhiti për humbjen e vajzës së tyre dhe hodhi poshtë thashethemet të cilat u plasuan në opinion me qëllim që ky rast të paraqitet si dështim i udhëheqësisë komunale dhe që dikush të përfitojë politikisht nga kjo fatkeqësi shumë e dhimbshme. Në vazhdim ua përcjellim në mënyrë integrale fjalën e kryetarit Taravari. “Në emrin tim personal dhe në emër të gjithë gostivarasve dua publikisht të shpreh ngushëllimet e sinqerta Mexhiti. AshtuRead More

Share

Pensionim me “1 ditë punë” Qeveria me shkathtësi të paparë ka arritur ta kamuflojë padrejtësinë ekonomike ndaj shqiptarëve!

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Mila Carovska para disa ditëve njoftoi opinionin që në kuadër të reformave në sistemin e pensionimit do të aplikojë të ashtuquajturin “pensionin social” që do të përfshijë qytetarët që kanë vetëm një ditë pune stazh dhe kanë arritur moshën 65 vjeçare. Këta persona do të marrin një shumë prej 40% nga pensioni mesatar i paguar në Maqedoni. Edhe pse në shikim të parë ky duket një lajm senzacional, megjithatë në analizën më të thellë vërehet se ka një truk, i cili më së shumtiRead More

Share

Osmani: Jemi të aftë ta kalojmë Pobedën

Qatip Osmani pranon se Shkëndija tentoi të kthehet nga negativa përballë Pobedës që avansoi në pjesën e parë në takimin e mbyllur me shifrat 0:1. Ky epilog i jep përparësi minimale skuadrës nga Prilepi pas ndeshjes së parë të çerekfinales së Kupës. Janik Makota në minutën e 19-të shënoi golin e vetëm të takimit, ndërsa rezultuan të pasuksesshme tentimet e Shkëndijës që dominoi pa efekt ndeshjen edhe kur mbeti me 10-të lojtarë pas përjashtimit me të kuq të Bejtullait. “Momenti vendimtar që humbëm këtë ndeshje ishte goli i pranuar nëRead More

Share

Tabela e fazës së grupeve në Ligën e Kampionëve pas xhiros së katërt

Champions LeagueFaza e grupeve po shkon drejt fundit.Mbrëmë u luajtën edhe ndeshjet e xhiros së katërt, derisa tanimë ka mbetur që dy xhirot e fundit të tregojnë përfundimisht dy skuadrat e kualifikuara, shkruan GazetaBlic.Padyshim se përballja që morri më së shumti vëmendje ishte ajo mes Juventusit dhe Manchester United, takim të cilin e fituan këta të fundit me rezultat 1-2. Interesant është fakti se të dy golat i shënuan në pesë minutat e fundit të ndeshjes.Më poshtë e keni tabelën e klasifikimit pas kësaj jave, kurse mund të shihet seRead More

Share

Milani mund të dënohet nga UEFA përsëri?

Milani mund të dënohet nga UEFA me 20 milionë euro për shkak se i ka shkelur rregullat e Financial Fair Play (FFP) për transferime. Kuqezinjtë ishin dënuar me mospjesëmarrje në Evropa Ligë, mirëpo e fituan procesin gjyqësor gjatë verës. Dënimi për Milanin do të jetë me para, dhe dënimi pritet të jetë 20 milionë euro, po ashtu edhe dënimi për të mos i regjistruar lojtarët e rinj në listën e Evropa Ligës gjatë janarit. Kjo do t’ia pa mundësonte Lucas Paquetas që të luante me Milanin në Evropa Ligë, iRead More

Share

Share