Main Menu

Tuesday, November 6th, 2018

 

As Neymar dhe as Mbappe nuk bëjnë punë, INTERI ndal Barcelonën në Champions League

Mbyllet mbrëmja e Champions League. Interi ndal Barcelonën në “San Siro”, kurse Napoli ndal PSG-në në “San Paolo”. Përsa i përket takimeve të tjera, Tottenham ka kthyer rezultatin ndaj PSV-së, kurse Atletico Madrid ka fituar ndaj Borussia Dortmund në shtëpi. Atletico Madrid – Dortmund 2 – 0 Porto – Lokomotiv 3 – 1 Inter – Barcelona 1 – 1 Napoli – PSG 1 – 1 Schalke – Galatasaray 2 – 0 Tottenham – PSV 2 – 1

Share

Spektakël në “San Siro” , Inter ‘kockë e fortë’ për Barcelonën

Në këto momente përfunduan pjesët e para të 6 takimeve në Champions League. Mbeten të pazhbllokuara superndeshjet si Inter – Barcelona.  Që në fillim kanë shënuar PSV, Schalke dhe Porto. Atletico Madrid – Dortmund 1 – 0 Porto – Lokomotiv 2 – 0 Inter – Barcelona 0 – 0 Napoli – PSG 0 –1 Schalke – Galatasaray 1 – 0 Tottenham – PSV 0 – 1

Share

Liverpooli zhgënjen në Beograd, Monaco “dorëzohet pa kushte” në shtëpi

Kanë përfunduar dy takimet e para të mbrëmjes së sotme të Ligës së Kampionëve, të cilat kanë prodhuar befasi të vërteta, si në Francë, por veçanërisht në Beograd, ku Liverpooli është dorëzuar dhe ka dalë pa pikë. Skuadra e Klopp u mposht me rezultatin 2-0 nga ana e vendasve, që shënuan dy gola të shpejtë me Pavkov në minutat e 22 dhe 29, duke marrë kontrollin e lojës dhe duke menaxhuar me perfeksion këtë avantazh të dyfishtë. Nga ana tjetër, Liverpool krijoi shumë raste, por nuk arriti të ndryshojë rrjedhënRead More

Share

Taravari: Mos shfrytëzoni për politikë të pacipë tragjedinë që goditi familjen Mexhiti

Pasiqë kanë nisur sulmet politike duke fajësuar skajshmërisht kreun e komunës së Gostivarit, Arben Taravari për rastin e vdekjes së një vajze të re e cila kishte rënë mbrëmë në lumin Vardar pasiqë më parë ishte sulmuar nga qentë endacak, është vet Taravari ai i cili sqaron rastin edhe njëherë, duke thënë se raporti zyrtarë i policisë është se vajza ka qenë nën presion të një qeni e që nuk dihet nëse ka qenë endacak apo i ndonjë individi. “Pasi që kanë filluar gjygjet politike të paturpshme, ndërkohë që njëRead More

Share

Tragjedia në Gostivar ua çel sytë autoriteteve

Rasti i mbrëmshëm tragjik në Gostivar ku 17 vjeçarja Xhejha Mexhiti humbi jetën si pasojë e sulmit të qeneve endacak, ka alarmuar institucionet dhe opinion në vend. Babi i së ndjerës e cila duke u munduar të ikë nga qentë endacak ka rënë në lumin Vardar iu bëri thirrje institucioneve që të ndërmarrin masa urgjente në mënyrë që të parandalohen rastet e tilla tragjike në të ardhmen. Pas kryerjes së obduksionet sot është bërë varrimi i të ndjerës ndërsa gjimnazi i Gostivarit anuloi orët mësimore. Kjo gjendje nuk ka siRead More

Share

Fushata në Maqedoni: Të quhemi “shqiptarë” e jo “bashkësi etnike mbi 20%”

Shqiptarët në Maqedoni nisën një fushatë në rrjetet sociale, me qëllim që të ndërgjegjësojnë politikanët që të njihen si shtet-formues, teksa vendi po punon për ndryshimet kushtetuese, në bazë të Marrëveshjes së Prespës. Në qendër të fushatës “Don’t you 20% me, I’m Albanian” (Mos më quaj 20%, unë jam shqiptar), janë kërkesat për partitë politike që të japin kontributin e tyre dhe që përmes amendamenteve të propozojnë në Parlament ndryshimin në kushtetutë të emërtimit “bashkësia etnike mbi 20%”, të cilin e quajnë term fyes, dhe zëvëndësimin e tij me emërtesënRead More

Share

Përcillet për në banesën e fundit e ndjera Xhejha Mexhiti

I jepet lamtumira e fundit 17 vjeçares që mbrëmë ndërroi jetë në Vardar. Xhejha Mexhiti ishte e lindur në fshatin Zdunjë të Gostivarit. Ajo përfundoi në ujrat e lumit Vardar, pasi paraprakisht ishte sulmuar nga një tufë qenshë natën e mbrëmshe. Shkolla e mesme e Gjimnazit nuk ka mbajtur mësim pasi gjatë ceremonisë së varrimit të të ndjerës morrën pjesë të gjithë nxënësit. Alsat

Share

Versioni i MPB-së për tragjedinë e Gostivarit

“Në qytetin e Gostivarit në rrjedhën e lumit Vardar ka qenë e sulmuar një vajzë 17 vjeçare nga fshati Zdunjë e Gostivarit e cila gjatë tentimit të ikjes dhe për tu mbrojtur nga qenët endacak, është rrëzuar në rrjedhën e lumit Vardar, ku menjëherë pas denoncimit të rastit janë marrë të gjitha masat dhe aktivitetet për gjetjen e vajzës, ku në ora 22:30 minuta e njëjta është gjetur trupi i pajetë i saj në afërsi të urës në fshatin Balindoll. Janë kryer hetimet në vendin e ngjarjes ku me urdhërRead More

Share

Në Gostivar hapet edicioni i dytë i festivalit të teatrit „Othello“

Ministri i Kulturës, Asaf Ademi, mbrëmë ishte i pranishëm dhe mbajti fjalë rasti në Qendrën e Kulturës „ASNOM“ në Gostivar, ku u bë hapja e edicionit të dytë të Festivalit ndërkombëtar të teatrit „Othello“. Në fjalimin e tij, Ademi theksoi se ekzistimi i festivalit, që realizohet me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës, hap perspektiva të reja në zhvillimin e artit teatror jo vetëm në Gostivar, por edhe në pasurimin e hapësirës kulturore në vend. Ai me të pranishmit e ndau edhe informacionin se, me vendim të Qeverisë së Republikës sëRead More

Share

Thirrje publike për pjesëmarrjen e një përfaqësuesi të organizatave qytetare si vëzhgues në Komisionin për evalvim të propozim-projekteve në kuadër të Projektit ReLOaD në komunën e Gostivarit

Qëllimi kryesor i projektit ReLOad, i cili është financuar nga Bashkimi Evropian ndërsa implementohet nga Programi për Zhvillim të Kombeve të Bashkuara (UNDP), është forcimi i demokracisë participativ dhe procesi i integrimit të Ballkanit Perëndimor në BE, ndërsa përmes aftësimit të organizatave qytetare në mënyrë aktive të marrin pjesë në procesin e vendimmarrjes. Projekti ReLOaD punon me pesë komuna partnere: Kumanovë, Resnjë, Gostivar, Kavadar, Strumicë, të miratimit të qasje transparente për financimin e organizatave të shoqërisë civile, me të cilat do të nxitet përfshirje më e madhe qytetare në vendimmarrjeRead More

Share

Share