Main Menu

Saturday, November 3rd, 2018

 

Derbi i Stambollit mbyllet me kaos, luftë e vërtetë mes lojtarëve

Derbi i Stambollit mes Galatasaray dhe Fenerbahce u dëmtua nga skena kaotike në mbrëmjen e së premtes, pasi mesfushori i Fenerbahce, Jailson, u dëbua nga fusha pas barazimit sensacional kundër rivalëve të hidhur të Galatasaray. Tre lojtarë u dëbuan me të kuqe në total, pasi ndeshja u shoqërua me një grindje masive midis dy grupeve të lojtarëve në “Turk Telekom Arena”. Golat e Ryan Donk dhe Martin Linnes i dhanë Galatasaray një epërsi të dyfishtë, por Fenerbahce luftoi përsëri dhe përmes Mathieu Valbuena dhe Jailson ia doli të barazojë 2-2.Read More

Share

“Don’t call me 20%, I’m Albanian”, fushata përkrahet nga ASH?!

Prej sot në rrjetet sociale ka nisur një fushatë aktive në kohën kur po ndodhin ndryshimet kushtetuese në Kushtetutën e vendit, në bazë të Marrëveshjes së Prespës. “Don’t call me 20%, I’m Albanian” (Mos më thirr 20%, unë jam shqiptar) është slogani që po shpërndahet në rrjetet sociale. Por ajo shihet se është përkrahur nga anëtarësia e ASH. Kjo parti dhe Lëvizja Besa e Kasamit kërkojnë që përmes amendamenteve të saj që do ti propozojë në Kuvend, të shlyhet nga Kushtetuta emërtimi bashkësia etnike mbi 20% dhe në vend tëRead More

Share

Zbulohen shuma marramendëse për bileta aeroplani nga buxheti presidencial

Derisa liderët botërorë udhëtojnë me kompani të buxhetit të ulët, presidenti i Maqedonisë bashkë me bashkëshorten e tij Majën paguajnë bileta trefish më të shtrejta edhe atë për biznes klasën. Dokumentacionet të cilat i ka siguruar televizioni 24 tregojnë se nga buxheti i presidencës për këtë vit janë harxhuar 2 milion e 355 mijë denarë për tridhjetë destinacione. Për vetëm dy udhëtime presidenti dhe bashkëshortja për bileta avioni për klasën biznes ka harxhuar 211 mijë denarë. 103 mijë denarë kanë kushtuar dy bileta për Ivanovin dhe Majën që në korrikRead More

Share

Edhe impiçmenti për Ivanovin pjesë e pakos për ndryshimet Kushtetuese

Burime brenda tetë deputetët të opozitës që votuan pro ndryshimeve kushtetuese theksojnë se pjesë e pakos për ndryshimet kushtetuese është dhe impiçmendi në lidhje me votëbesimin për presidentin Ivanov i cili të shkarkohet nga detyra me 2/3 e deputetëve. Opinion tashmë është bërë gati për një skenar të tillë pas hetimeve për thyerje të kushtetutës nga ana e Ivanovit që do të ishte mbuluar me një paralajmërim anonym. Tashmë ishte vetëm një test që të matet pulsi i opinionit për shkarkimin e presidentit që sipas kushtetutës nuk mund të bëhetRead More

Share

Dua Lipa fiton 3 çmime, shpallet artistja më e mirë botërore

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Dua Lipa ka shënuar edhe një sukses tjetër duke u zgjedhur artistja më e mirë e vitit, shkruan lajmi.net “Çfarë nate!!! 3 çmime!!! Artistja më e mirë me albumin dhe këngën më të mirë ‘New Rules’ Faleminderit LOS40MusicAwards!! për këtë mbrëmje perfekte. Do t’i ndajë të gjitha me juve nesër po sor VERË ❤❤”, shkruan Lipa në postimin e fundit të ndarë me ndjekësit. Dua tashmë e ka dëshmuar suksesin e saj e cila nuk po ndalet së performuari në vende të ndryshme të botës.

Share

Cila është pozita më e mirë e gjumit për femrat?

Nëse zgjoheni të lodhur nga gjumi kjo do të thotë se pozita juaj e gjumit ka qenë e parehatshme. Andaj, mësoni se cilat pozita të gjumit janë më të përshtatshme për të fjetur. Më e mira: Në shpinë Gjëja e parë pozitive është se eviton dhimbjen e qafës dhe shpinës, ngase mbanë në mënyrë të drejtë shpinën, qafën dhe kokën dhe gjithashtu redukton refluksin e thartirës duke e mbajtur kokën mbi barkun tuaj. Gjithashtu mbron edhe fytyrën tuaj pasiqë nuk prekët në jastëk. Problemi i vetëm i kësaj pozite ështëRead More

Share

Sa orë gjumë ju duhen sipas moshës

Të gjithëve u pëlqen gjumi, kurse shpesh herë nuk keni kohën e duhur që t’i arrini të gjitha dhe të flini mjaftueshëm. Fjetja është e rëndësishme për shëndetin në përgjithësi, është e rëndësishme për trupin dhe mendjen. Më poshtë ju sjellim kohëzgjatjen e rekomanduar të gjumit varësisht nga mosha: I porsalinduri (0 deri në 3 muaj): 14 deri në 17 orë Bebet (4 deri në 11 muaj): 12 deri në 15 orë. Fëmijët (1 deri 2 vjeç): 11 deri në 14 orë Parashkollorët (3 deri në 5 vjeç): 10 deriRead More

Share

A po merr fund Liga e Kampionëve? Arrihet marrëveshje për Superligën Evropiane

Superliga Evropiane dhe fundi i Ligës së Kampionëve janë më afër se kurrë. Tashmë është një marrëveshje mes top 16 skuadrave evropiane, të cilat pritet ta nisin Superligën Evropiane në vitin 2021, sipas “Football Leaks”. Sipas “Football Leaks”, Real Madrid, Barcelona, Manchester United, Bayern Munich, Chelsea , Juventus, Arsenal, Manchester City, Paris Saint Germain, Liverpool, Milan, Atletico Madrid, Dortmund, Marseille, Inter dhe Roma do të jenë pjesëmarrëse në këtë ligë. Këto 16 skuadra kanë nënshkruar marrëveshjen dhe pritet ta lënë Ligën e Kampionëve.

Share

Zbulimi tronditës, Mançester Siti dhe PSG kanë korruptuar FIFA-n

Një raport nga “Football Leaks” thotë se FIFA arriti një marrëveshje sekrete me Mançester Sitin dhe PSG-në, kur dy klubet ishin në kundërshtim me rregulloret financiare të “Fair Play”. Raporti i “Football Leaks”, i publikuar nga “Der Spiegel” bën një zbulim tronditës. FIFA kishte ndërhyrë personalisht për të ndihmuar PSG-në dhe Mançester Sitin që të mos preken nga kufizimet e “FairPlay” financiar. Një hetim që është kryer nga rrjeti “EIC” ka thënë se shumë zyrtarë të lartë të FIFA, përfshirë dhe ish-sekretarin e përgjithshëm dhe Xhiani Infantino, kanë qenë tëRead More

Share

Preambula e Kushtetutës në Maqedoni në start është diskriminuese, thotë Sela

Zijadin Sela thotë se në ndryshimet Kushtetuese, përveç përfshirjes së gjuhës shqipe, Sela thotë se ka edhe disa tjera elemente. Duke nisur nga preambula e Kushtetutës së Maqedonisë, ka thënë ai. “Qytetarët e Republikës së Maqedonisë, populli maqedon, si dhe qytetarët tjerë që jetojnë në Republikën e Maqedonisë dhe që janë pjesë e popullit shqiptar, turk, rom, vlleh…”, ka thënë Sela kështu nisë preambula e Kushtetutës së Maqedonisë. Tha se që në start është diskriminuese. Ka shtuar se nuk është Kushtetutë e cila garanton liri dhe të drejta dhe promovonRead More

Share

Share