Main Menu

November, 2018

 

Qeveria amnisti për 600 të dënuar, ja kush përfiton

Pas dy vitesh rikthehet amnistia për të burgosurit. Mbi 600 të dënuar pritet të përfitojnë nga amnistia e fundvitit që synon veç të tjerash të ulë dhe mbipopullimin në burgje. Në draftin e harttuar nga Minsitria e Drejtësisë specifikohen edhe kategoritë e të dënuarve që do të kenë prioritet. Nga amnistia pritet të përfitojnë vetë kategoria e të dënuarve deri në tre vjet burg. Femrat dhe meshkujt 60 vjeç e lartë do të jenë gjithashtu kontigjent prioritar I amnistisë. Nuk do të ketë amnisti për një sërë kategorish si përRead More

Share

Një i plagosur nga ngjarja e para pak çasteve në Tetovë!

Në qendër të qytetit të Tetovës në ora 21:20 është qëlluar me armë zjarri vetura në lëvizje ku ka ngelur një i plagosur shkruan Pa Censurë Policia aktualisht ka rrethuar të gjithë rrugët kryesore dhe është futur brenda kazinos “Aladin” ku kërkojnë për shkaqet e fillimit të konfliktit. Ekipet e policisë janë në terren dhe po punojnë për zbardhjen e rastiti teksa ekipa e Ndihmës së Shpejt ka marrë të plagosurin për shërim./Pa Censurë

Share

Takimi DioGuardi – Sela në Nju Jork: Shqiptarët jo përqindje, por të barabartë

Shqiptarët jo si përqindje, por si popull shqiptar i barabartë në Maqedoni. Kjo duhet të garantohet edhe në Kushtetutë, ka theksuar ish-kongresmeni dhe kryetari i Ligës Qytetare Shqiptaro – Amerikane, Joe DioGuardi pas takimit në Nju Jork me kryetarin e Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela. Në këtë takim janë dëgjuar qëndrimet dhe kërkesat e ASH-së që duhet të përfshihen edhe në Kushtetutën e Maqedonisë, në këtë moment kyç kur po bëhet hapja e saj. Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela ka falenderuar DioGuardin për përkahjen e vazhdueshme që juRead More

Share

Amendamentet në PE, kërkohet ekstradimi i Gruevskit

Parlamenti Europian miratoi sot dy amendamente përmes së cilëve i kërkohet Hungarisë të ekstradojë ish-kryeministrin Nikolla Gruevski në Maqedoni. Grupi i Socialdemokratëve dhe “Të gjelbërve” para disa ditësh dorëzuan amendament për këtë temë, ndërsa kishte dyshime se ai i “Të gjelbërve” nuk do të kalojë për shkak të fjalorit të mprehtë. Amendamenti i dorëzuar nga eurodeputetja Judith Sargentini, përveç që kërkon ekstradimin e Gruevskit, thuhet se ai ka ikur nga Maqedonia me pasaportë diplomatike të Hungarisë, në mënyrë që t’i shmanget dënimit me burg. Ndërsa eurodeputetët sot refuzuan amendamentet greke,Read More

Share

Nesër një pjesë e qytetit pa rrymë elektrike

Të nderuar, EVN-QEK Gostivar Ju informon që më datë 30.11.2018 (e premte ) prej ora 10:00 deri 14:00 për shkak të aktiviteteve teknike në rrjet pa furnizim me energji elektrike do të ngelin konsumatorër e rrugës Major Cede Filiposki – zona pranë parkut të madh, një pjesë e rrugës JNA-nga sheshi lartë, një pjesë e rrugës Koço Zozi dhe Bulevardit Braqa Gjinovski(zona pranë Komunës), dhe një pjesë e rrugës Borçe Jovanoski. Konsumatorët më të mëdhenj që do të ngelen pa furnizim me energji elektrike janë: Komuna e Gostivarit, Stopanska Banka,Read More

Share

Milani pret Dudelangen, Fenerbahce – Dinamo Zagreb përballja interesante

Kur kanë mbetur vetëm dy ndeshje për ta plotësuar fazën e grupeve të Ligës së Evropës, ku vetëm shtatë klube e kanë siguruar kalimin për në turin tjetër. Në 32 ekipet që do të vijojnë më tej aventurën e tyre në muajin shkurt në fazën me eliminim të drejtpërdrejtë tashmë janë kualifikuar skuadra të tilla si: Bayern Leverkusen, Zurich, Dinamo Zagreb, Arsenal, Eintracht, Lazio dhe Chelsea. Ndërkaq shtatë është edhe numri i ekipeve që janë eliminuar para kohe si: Ludogorets, AEK Larnaka, Anderlecht, Dudelange, Marseille, Apollon Limassol dhe Akhisarspor. MilaniRead More

Share

Renditja e FIFA-së, Maqedonia numëron në vend

Përfaqësuesja e Maqedonisë në renditjen më të re të publikuar nga FIFA, ka numëruar në vend, ashtu që humbja dy fitoret në ndeshjet e Ligës së Kombeve, nuk kanë kontribuar që ajo të shënonte ngritje. Për tre muaj me radhë Maqedonia, vazhdon të mbajë pozitën e 68-të. Përfaqësuesja e Kosovës në futboll me të cilën Maqedonia, përballet në balotazhin e Ligës së Kombeve vazhdon ngritjen në renditjen e FIFA-s. Kosova është ngritur për gjashtë pozita dhe tani mban pozitën e 131-të. Kombëtarja shqiptare ka numëruar në vend dhe mban pozitënRead More

Share

FIFA publikon renditjen e re të kombëtareve – Kosova ngjitet gjashtë pozita, Shqipëria mbetet në vendin e njëjtë

FIFA ka publikuar renditjen e re të Kombëtareve për muajin nëntor, ku dhjetëshja e parë nuk ka pësuar ndryshime, ndërsa Përfaqësuesja e Kosovës është ngjitur për gjashtë vende. Në renditjen e re të FIFA-s, Belgjika vazhdon të mbetet në pozitën e parë me 1727 pikë, por tani me pikë një hendek më të vogël të pikëve me ndjekësit. Franca gjendet në pozitën e dytë me 1725 pikë, ndërsa vendi i tretë është i blinduar nga Brazili me 1676 pikë. Pozita e katërt i përket Kroacisë, ndërsa Anglia dhe Portugalia zënëRead More

Share

Problemet që shfaqen nëse flini më shumë se 8 orë

Gjumi është pjesa më e rëndësishme e çdo njeriu që dëshiron një shëndet të mirë. Por nëse gjumi bëhet më shumë se 8 orë, atëherë do të keni probleme me shëndetin, njofton Klan Kosova. Problemet më të shpeshta që shfaqen janë si problemi me peshën, depresioni, sëmundjet e zemrës, kokëdhimbja, probleme me memorien, dhe pagjumësia gjatë natës. Për të shmangur probleme të tilla, gjithçka që duhet bërë janë ushtrimet, konsumimi i ushqimit të shëndetshëm, mos pirja e alkoolit, dhe gjumi të bëhet me një orar.

Share

Shkencëtarët zbulojnë një këngë që redukton ankthin në 65%

Menaxhimi i stresit, balancimi i shqetësimeve të ndryshme dhe gjërave në mendje është një aftësi që duhet të zhvillohet gjatë gjithë jetës. Shkencëtarët nxorën disa studime para disa vitesh që ishin interesante për njerëzit, sepse disa studiues në Mbretërinë e Bashkuar krijuan një listë muzikësh “të mbështetur shkencërisht”, të cilat supozonin të reduktonin ankthin në 65 përqind. Studimi i tyre u krye me disa pjesëmarrës, të cilët ishin të ngarkuar me zgjidhjen e “puzzle” sfiduese sa më shpejtë të jetë e mundur, ndërsa ata ishin të lidhur me disa sensorë.Read More

Share

Share