Main Menu

Tuesday, October 30th, 2018

 

Ngjyra më e famshme e këtij dimri është kjo: Gati për ndryshim?

Janë disa gjëra që ne i presim gjithnjë me ardhjen e dimrit: çizmet e ngrohta, pulovrat, palltot, por mbi të gjitha një ngjyrë të re flokësh. Flokë të reja që duken të shëndetshme, që bëjnë kontrast me xhaketën e lëkurës dhe bien në sy që prej shumë metrash larg. Nëse po kërkoni këtë, jini të vëmendshëm: flokët në ngjyrë vanilje me nuancë lejla janë kolori që do ta dashuroni këtë dimër. Në fakt, me të drejtë do të mendoni se stina e ftohtë është për flokë të errët, për t’juRead More

Share

Fundi i kimioterapisë: Shkencëtarët zbulojnë se të gjitha qelizat kanceroze mund të vetëshkatërrohen

Çdo qelizë në trupin e njeriut e përmban një ‘kod vrasës’ i cili mund të nxitet për t’u vetëshkatërruar. Këtë zbulim e kanë bërë hulumtuesit e universitetit Northwestern në Illinois, të cilët besojnë se ky zbulim mund të përdoret në të ardhmen për luftën kundër kancerit, transmeton Telegrafi. Më hollësisht, ata parashikojnë se qelizat e keqe mund të inkurajohen të “kryejnë vetëvrasje” pa pasur nevojë të përdorim kimikale toksike. Dhe, ky proces, mund të nënkuptojë përfundim të trajtimit me kimioterapi, i cili vetëm sa i ndezë ato qeliza më shumë.Read More

Share

Shkon në 11 numri i viktimave nga stuhitë në Itali

Numri i viktimave nga stuhitë e tmerrshme që kanë goditur Italinë ka shkuar në 11 të tillë, sipas njoftimit të autoriteteve të Mbrojtjes Civile pasditen e kësaj të marte, në një kohë kur moti i egër ka përfshirë pjesë të tëra të Europës, duke lënë udhëtarët e turistët të bllokuar. Rrugët u bllokuan, ndërsa mijëra njerëz mbetën pa energji elektrike në Europën Qendrore e Jugore, teksa reshjet e dendura të shiut dhe erërat e dhunshme shkaktuan përmbytje dhe shkulën pemët nga rrënjët. Një sasi e trashë dëbore ka rënë mbiRead More

Share

Aneta Ivanova kovertohet në fenë islame

Sot, në kabinetin e Reisul Ulemasë së BFI-së, H. Sulejman ef. Rexhepit, qytetarja e Maqedonisë, nga Shkupi, Aneta Ivanova, vullnetarisht ka kërkuar që të konvertohet në islam duke thënë Shahadetin. Reisul Ulema e informoi pjesëtaren e re të islamit me të gjitha sfidat dhe obligimet që e presion në një komunitet të ri, me rregulla, detyrime e obligime të reja për të si myslimane e ardhshme. Megjithatë, zonja Aneta, për hirë të lidhjes së kurorës me një mysliman, është lutur që ta respektojnë vullnetin e saj dhe ta pranojnë siRead More

Share

Presidenti Ivanov hetohet nga prokuroria

Prokuroria Publike Themelore do të hetojë presidentin maqedonas Gjorge Ivanov për shkelje të Kushtetutës. PTHP njofton se në bazë të dy padive anonime në lidhje me mos-dekretimin e Ligjit për gjuhët dhe Marrëveshjes së Prespës, vepron në procedure parahetimore, në drejtim të hetimit të të dhënave të shkruara në padi. “Për këtë qëllim tashmë janë kërkuar të dhënat dhe informatat nga Kuvendi i Republikës së Maqedonisë dhe nga Kabineti i Presidentit të Republikës së Maqedonisë për atë se kur janë miratuar vendimet në shtëpinë ligjdhënëse, respektivisht se a nuk janëRead More

Share

Komandant Malisheva: Mbrëmë për pak mund eskalonte situata në Idrizovë

Andin Krasniqi i njohur si komandant Malisheva i burgosur në Maqedoni ka rrëfyer në facebook se mbrëmë në burgun ku janë të vendosur për pak të ndodhte gjakderdhje. Ai ka shpjeguar se cfarë ka ndodhur derisa në pavijonin e tyre kanë hyrë 20 pjesëtarë të uniformuar pa emblema. “Mbrëmë reth ores 22: 20 forca te vecanta te njesive te panjohura pa emblem, kan hyre ne paviljonin ku jemi te vendosur ne duke provokuar nji konflikt ne baza etnike , ne jemi te vetedijshem dhe te permbajtur por ata me gjithRead More

Share

VMRO drejtë reformimit, pas Rangellovës dhe Zaturovskës dorëhiqet edhe Kuzmanovska

Pas Rangellovës dhe Zaturovskës, dorëheqje nga Forumi i Gruas në VMRO-DPMNE ka dhënë edhe deputetja Liljana Kuzmanovska. Kuzmanovska ka dhënë dorëheqje funksioni i nënkryetares së Forumit të Gruas në VMRO-DPMNE. Deputetja nga radhët e VMRO-DPMNE-së, Liljana Zaturovska ka dhënë dorëheqje nga funksioni i sekretares së Unionit të Grave në VMRO-DPMNE. Dorëheqja vjen disa orë pas dorëheqjes nga funksioni edhe e kryetares Daniela Rangellova. “Si sekretare e përgjithshme e emëruar nga kryetarja Rangellova dua ta falënderoj për besimin të cilën ma dha për dy herë dhe kam bërë gjithçka që taRead More

Share

Zoran Zaev refuzon kërkesat e opozitës shqiptare

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev i ka cilësuar kërkesat e partive opozitare shqiptare për përfshirjen e gjuhës shqipe në kushtetutë si kushte shtesë që pengojnë integrimin në BE dhe NATO. “I kuptoj nevojat e njerëzve për të hapur debate, për të dhënë propozime e, por në fund askush nuk ka të drejtë të kushtëzojë integrimin e Maqedonisë në NATO dhe BE. Sigurisht që nuk do të lejojmë zgjerimin e Kutisë së Pandorës këtë e dinë të gjithë”, tha Zaev. I pyetur nëse “Marrëveshja e Ohrit” duhet të përfshihet në PreambulënRead More

Share

Asaf Ademi sot dorëzon kërkesën në qeveri për themelimin e teatrit në Gostivar

Qeveria e Republikës së Maqedonisë në mbledhjen e saj të së martës ka sjell vendim për themelimin e Institucionit Nacional “Teatri i Gostivarit”-Gostivar,këtë vendim e ka bërë të ditur vet ministri i Kulturës, Asaf Ademi. “Urime! Sot, në mbledhje të qeverisë sollëm Vendimin për themelimin e Institucionit Nacional ‘Teatri i Gostivarit ‘ – Gostivar”, ka njoftuar ministri Ademi në llogarin e tij në rrjetin social menjëherë pas miratimit të vendimit nga ana e kabinetit Qeveritar të kryeministrit Zoran Zaev.

Share

Paraburgim për tre persona për sulm gjinor ndaj një fëmije

Gjykatës i procedurës paraprake nga Gjykata Themelore Gostivar tre personave të dyshuar për sulm gjinor ndaj një fëmije u caktoi masë paraburgimi prej 30 ditëve. Paraprakisht, me kërkesë të prokurorit publik, i cili vendosi procedurë, të treve fillimisht u caktoi paraburgim afatshkurtër prej 48 orëve. Në Prokurorinë Themelore Publike Gostivar është sjellë procedurë kundër tre personave për të cilët ekziston dyshim se disa herë kanë kryer vepër penale sulm gjinor mbi një fëmijë i cili nuk ka mbushur 14 vjeç nga neni 188 paragrafi 1 në lidhje me nenin 45Read More

Share

Share