Main Menu

Tuesday, October 9th, 2018

 

Skandaloze, ja vendimi i gjykatës në lidhje me filmin që shan dhe ofendon UÇK-në

Gjykata Themelore Shkupi 2 pranoi kërkesën e avokatit të shtetit për tërheqjen e masës për ndalimin e shfaqjes së filmit kontrovers “Tallje me Krishtin”, i cili e paraqet UÇK-në si organizatë terroriste dhe ushtarët e saj si vrasës dhe përdhunues të civilëve maqedonas. Me këtë vendim, gjykata vendosi të mos censurojë filmin e regjisorit, Jani Bojaxhi, dhe i njëjti lirshëm do të transmetohet në kinematë e vendit. Gjykatësja, Suzana Donçevska, vendosi që shpenzimet gjyqësore t’i shlyejë Ministria e Kulturës. Në seancën gjyqësore erdhën vetëm përfaqësuesit e Shoqatës “Art Kinema”, nënRead More

Share

Në dy raste të ndara në Tetovë dhe Gostivar gjendet kokain te katër persona

Në dy raste të ndara në Tetovë dhe në Gostivar është gjetur kokain nga ana e zyrtarëve policor te katër persona. Pas dokumentimit të tërësishëm të rasteve, kundër personave do të ngritet padi adekuate penale. Në rastin e parë, kokaina është gjetur mbrëmë rreth një orë pas mesnatës tek 48 vjeçari J.S. dhe 34 vjeçari V.T. nga Tetova, përderisa një ditë paraprakisht rreth orës 22 në Gostivar janë burgosur A.M.(37) nga Shkupi dhe A.J.(46) nga Gostivari pasi që tek to është gjetur kokain.

Share

Dëshmitar i “27 prillit”: Deputetët flisnin se mënyra e vetme për zgjidhjen e situatës është të hapen dyert e Kuvendit

Nikolla Vojminovski, i cili është i dënuar për tentimin për vrasjen e Ziadin Selës më 27 prill, sot para gjykatës dëshmoi për të enjten e përgjakshme në Parlament, në rastin i cili udhëhiqet kundër 33 personave të tjerë për rrezikimin terrorist të rendit kushtetues dhe sigurisë. Duke iu përgjigjur pyetjes së avokatëve ai tha se në Kuvend ka hyrë me qëllim që t’u ndihmojë të lënduarve. Tha se disa ditë para ngjarjeve të 27 prillit është takuar me ish-zëvendësministrin e Punëve të Brendshme, Oliver Andonov, mu para Kuvendit, ku kanëRead More

Share

Alioski: Jemi më të mirë se Lihtenshtajni dhe pres fitore

Përfaqësuesja e Maqedonisë në futboll i vazhdon përgatitjet në prag të ndeshjes kundër Lihtenshtajnit në kuadër të Ligës së kombeve. Shënuesi i dy golave nga “verdhë-kuqtë” në dy raundet e para pret triumf të sigurt dhe tre pikë të reja me të cilët Maqedonia do të forcohet në pozitën e parë. “Kishim dy fitore në nisje të Ligës së kombeve, por asgjë nuk është e kryer. Gëzon ajo se gjendemi në formë të mirë, kemi futbollistë të shkëlqyeshëm dhe tani na pret Lihtenshtajni. Patjetër ta fitojmë këtë ndeshje. Por, prapRead More

Share

Dorëzohet Kosova, s’ka liberalizim të vizave deri 2020

Çështja e liberalizimit të vizave është bërë pjesë e debateve të ashpra politike ndërmjet pozitës, opozitës dhe presidentit Hashim Thaçi. Në institucionet e BE-së ky proces është në procedurë, pritet edhe vendimi i Këshillit të Ministrave, por për politikanët kosovarë po e vënë në pikëpyetje liberalizimin për shkak të përplasjeve në mes vete. Gjithçka ka nisur rreth 2 javë më parë kur zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj duke folur për një takim me zyrtarë të BE-së tha se opozita doli kundër liberalizimit të vizave gjatë takimit. “Opozita sot hapur doli kundër liberalizimitRead More

Share

Një shqiptar i lënduar në aksidentin në Serbi, numri arrinë në 7 viktima

Shtatë viktima dhe rreth 40 të plagosur është bilanci i një aksidenti zinxhiror që ndodhi rreth orës 07:20 sot në mëngjes përgjatë autostradës Beograd-Nish, në qendër të Jagodinës, raportoi Ministria e Punëve të Brendshme të Serbisë. Aksidenti përfshiu të dyja anët e autostradës, me 34 automjete dhe kamionë që u përplasën për shkak të mjegullës së dendur. Në mesin e shtatë të lënduarve të dërguar në spitalin e Jagodinës është edhe një shqiptar, identiteti i të cilit ende nuk dihet. Veç tij, aty janë dërguar edhe dy serbë, nga njëRead More

Share

Rama: Më 1 janar mbyllen lojërat e fatit

Asnjëherë më shumë se sot nuk kam ndjerë ngazëllim nga një vendim qeverie. Dëbimi nga qytetet i kazinove dhe pikave të basteve, mbyllja e bixhozit online dhe ndalimi i reklamave, janë veprime me përmasat e një çlirimi për shoqërinë. Bizenese parazite dhe kriminale(edhe pse të ligjshme) ngrihen mbi zhvatjen dhe mashtrimin, me pasoja dramatike për shoqërinë. Rrjetet sociale dhe media online janë të mbushura me reklama bastesh, që të përplasen fytyrës sa herë të tentosh të lexosh diçka. Jam tërë shpresë të shikoj vërtet qepenat e këtyre vatrave të krimitRead More

Share

Paditet ish-drejtori i shkollës së mesme në Gostivar, ka keqpërdorur detyrën zyrtare

Ministria e Punëve të Brendshme njofton se ka ngritur padi penale kundër ish-drejtorit të shkollës së mesme në Gostivar, i cili dyshohet për keqpërdorim të detyrës zyrtare. Sipas njoftimit të policisë, 38-vjeçari I.D. si drejtor ka përvetësuar telefon celular, që ka qenë nën pronësi të shkollës, ndërsa në disa raste në llogari të shkollës ka shfrytëzuar gjithsej 12 mijë denarë për naftë, pa mos dorëzuar dokumentet adekuate. “Gjithashtu më 17 shkurt të këtij viti në kundërshtim me rregulloren për mënyrën e organizimit të ekskursioneve, ka mundësuar që të realizohet shëtitjeRead More

Share

Arrestohen të dyshuarit për sulmin ndaj të rinjve shqiptarë në Novi Sad

Policia serbe ka identifikuar sulmuesit e dy të rinjve shqiptarë në Novi Sad dhe arrestoi katër të dyshuar për rastin. Kështu ka thënë ministri i Brendshëm i Serbisë, Nebojsha Stefanoviq, transmeton Klan Kosova. Ai shtoi se janë identifikuar edhe personat që morën pjesë në një zënkë tjetër që ka ndodhur në Beograd. Dy të rinj shqiptarë u sulmuan natën mes të shtunës dhe të dielës në Novi Sad, ku njëri nga ta Çlirim Maloku po trajtohet në spitalin e Vojvodinës dhe është në rrezik për jetë. I riu tjetër meRead More

Share

Sipas Zhurnal-it:Nëse nuk kalojnë ndryshimet Kushtetuese, zgjedhjet e parakohshme mbahen me 2 ose 9 dhjetor

Partitë politike në Maqedoni nuk kanë informacione se nëse në Parlament do të sigurohen 80 vota të deputetëve të nevojshme për ndryshimet Kushtetuese. Bisedimet e shumicës parlamentare me deputetët ende po vazhdojnë, ndërs jozyrtarisht siç mëson Zhurnal ka pasur takim edhe midis liderëve partiak. Në takimin gordinues të grupeve të partive parlamentare nuk është biseduar për bisedimet me deputetët dhe gjithçka është lënë në duart dhe vendimet e partive politike. Siç mëson Zhurnal, ajo që është vendosur në takimin koordinues të grupeve parlamentare me kryeparlamentarin, Talat Xhaferi është që tëRead More

Share

Share