Main Menu

Monday, October 8th, 2018

 

Lajm i tmerrshëm për Juventusin, e pret dënim i rëndë

Juventusi e ka apeluar vendimin që një pjesë e stadiumit të tyre të mos mbyllet. ‘Zonja e Vjetër’ është duke u përballur me akuza të këndimit racist nga tifozët e tyre. Vëzhguesit e Federatës së futbollit italian kishin dorëzuar ankesa në federatë, pasi një pjesë e tifozëve kanë kënduar kore raciste në drejtim të Kalidou Koulibaly. Juventusi fitoi 3 me 1 ndaj Napolit, mirëpo kjo fitore me gjasë do ju kushtoj shumë. Por, ‘ANSA’ raporton se torinasit do të kundërshtojë dënimin, pasi nuk kishin qëllim ta fyejnë lojtarin e napolitanëve.

Share

Shekerinska: Opozita kërkon zgjedhje, por jo gjatë këtij viti

Është fakt se për opozitën kërkesë e vetme është të ketë zgjedhje, por të mos jenë këtë vit. Të shmangen zgjedhje të shpejta dhe të shmanget ballafaqimi i tyre me realitetin. Nëse nuk ka zgjidhje të disa prej problemeve të cilët qytetarët presin t’i zgjedhim, atëherë zgjedhjet ndoshta janë zgjidhja e vetme. Këtë e deklaroi sot ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve në Akademinë ushtarake “Gjeneral Mihailo Apostollski” në Shkup, ku iu drejtua gjeneratës së re të kadetëve të vitit akademik 2018/2019. Në pyetjenRead More

Share

Partitë mohojnë preferencat për koalicionime

Partitë politike nuk pranojnë të jenë zhvilluar diskutime brenda organeve të tyre rreth pereferencave për koalicione të mundshme parazgjedhore dhe lista të përbashkëta deputetësh. Nga LSDM-ja janë të pakapshëm për të komentuar koalicionin e mundshëm me parti të tjera por ditë më parë thanë se do të preferonin bashkëpunim mes koalicionit “për” të referendumit. Nga BDI-ja thonë se zgjedhjet e parakohshme janë opsioni i fundit. Brenda organeve të partisë, hipotetikisht, siç thonë nga kjo parti, ndoshta janë bërë edhe biseda rreth koalicioneve të mundshme, por fokusi mbetet në angazhimin qëRead More

Share

6 VJET BURG PËR JANKULLOVSKËN, DËNIMI I TRETË PËR MERCEDESIN NË RASTIN “TANKU”

Z.Stavrevski: “Çdoherë dikush i ri më lajmërohet që ka probleme e do të përfundoj në burg. Kinse do të bëjnë vetëvrasje e do të prenë venat. G.Jankullovska: “Ne me të vërtetë të gjithë do të përfundojmë në burg, kështu siç kemi filluar…” Z.Stavrevski: “E pash porosinë tuaj, por çfarë të them!” Kjo është njëra nga të ashtuquajturat bomba të cilat i publikoi LSDM kur ishte në opozitë. Sot, në rastin TANKU të PPS-së, në bazë të një bombe të ngjajshme, ish-Ministrja e punëve të brendshme, Gordana Jankulloska u dënua meRead More

Share

Qeveria publikoi propozimin për ndryshimet Kushtetuese

Në pres konferencën e jashtëzakonshme të Qeverisë së Maqedonisë u zbulua teksti i propozimeve për ndryshimet Kushtetuese. Qeveria në mbledhjen e fundit të jashtëzakonshme ka vendosur që ta dorëzoj deri tek Kuvendi i Republikës së Maqedonisë këtë propozim me qëllim që i njëjti të shqyrtohet dhe të sillet vendim për veprim ndaj ndryshimeve të Kushtetutës së Republikës së Maqedonisë. “Tani të gjithë deputetët në Parlament pa marrë parasysh cilës parti i takojnë kanë obligim historik para qytetarëve që ta sigurojnë rrugën e Maqedonisë kah stabiliteti, siguria dhe prosperiteti ekonomik, kjoRead More

Share

Mickoski letër publike drejtuar Zaevit, ja çka i shkruan?

Kreu i opozitës maqedonase Hristijan Mickoski, i drejtohet me një letër të hapur kryeministrit të vendit Zoran Zaev, përmes të cilës i thotë se refuzimi i propozimit të tij për zgjedhje të parakohshme parlamentare, dëshmon se Zaev dhe Qeveria u frikësohen zgjedhjeve. Në letrën e publikuar në profilin e tij në rrjetin social Facebook, Mickoski thotë se LSDM kishte mundësi që të dëshmojë se lufta kundër krimit kishte një rëndësi për këtë pushtet, por në vend të kësaj ai tregoi tre gjëra, transmeton Shenja. “Me refuzimin e propozimit të cilinRead More

Share

Jankulloska, ndalesë për ta lëshuar Shkupin

Prokurimi i Mercedesit luksoz për ish kryeministrin Nikolla Gruevski,  Gordana Jankulloskës i kushtoi gjashtë vite burg. Gjykatësja Dobrila Kacarska e lexoi aktgjykimin për ish ministres së Brendshme për rastin “Tank” ku ish ndihmësministri i brendshëm, Gjoko Popovski dhe ish kryeministri Nikolla Gruevski tashmë janë dënuar. Jankullovska nuk e dëgjoi vendimin personalisht, për shkak se ishte në tjetër gjykim, për përgjimin e paligjshëm dhjetëvjeçar. Është e pakontestueshme se ai që tashmë ka marrë vendim për kryerjen e veprës penale nuk mund të jetë i nxitur, mirëpo në rastin konkret nuk bëhetRead More

Share

Përfundoi procesi i nënshkrimit të memorandumeve të bashkëpunimit me komunat brenda Rajonit planor të Pollogut

Me nënshkrimin e memorandumit për bashkëpunim ndërmjet Fondacionit Metamorphosis dhe komunës së Vrapçishtit u mbyll kapitulli i nënshkrimit të memorandumeve për bashkëpunim me nëntë komunat e kyçura në rajonin planor të Pollogut, (Tetova, Gostivari, Zhelina, Bogovina, Tearca, Jegunovca, Vrapçishti, Bërvenica dhe Mavrova – Rostusha). Në përputhje me memorandumin, Fondacioni Metamorfozis obligohet që t’i promovojë vlerat e të gjitha vendeve potenciale dhe mundësitë për zhvillimin e turizmit në rajonin e Pollogut, ndërsa komunat e lartpërmendura do të sigurojnë informacione, ekspertizë dhe përvojë, si dhe do t’i nxisin ndërmarrjet e vogla dheRead More

Share

Filluan punimet për rikonstruktim të rrugës “18 Nëntori” në pjesën te Lagjja e Re, paralelisht realizohen edhe shumë projekte tjera në Gostivar dhe rrethinë

Kanë filluar të premten punimet ndërtimore për rikonstruktim të rrugës “18 Nëntori” në segmentin prej te Xhamia e Mëhallës deri te Trafo-stacioni në Lagjen e Re. Segmenti që do të rikonstruktohet ka një gjatësi prej 480 metra dhe gjerësi mesatare prej 6,5 metra., ku së pari do të gërmohet ose vetëm do të gërvishet asfalti ekzistues, varlsisht nga nevoja rele, ndërsa më pas do të nivelizohen pusetat dhe do të zëvendësohen tehoret e dëmtuara të rrugës. Vlen të theksohet ky segment rrugor është mjaft frekuent,pasi bëhet fjalë për një lagjeRead More

Share

Stoltenberg: NATO nuk ka plan B për Maqedoninë

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka deklaruar se të gjithë duhet ta kenë të qartë se nuk ka plan B për Maqedoninë për tu antarësuar në aleancë, transmeton Zhurnal. Ai ka përsëritur qëndrimin se pa miratimin e Marrëveshjes me Greqinë nuk ka antarësim në NATO. “Gjithçka varet nga institucionet në Maqedoni nëse do ta implementojnë marrëveshjen. Ne nuk do të bëjmë presion, por pa implementim nuk do të ketë antarësim. Kjo duhet të jetë e qartë për të gjithë”, potencoi Stoltenberg.

Share

Share