Main Menu

October, 2018

 

Nuk mund të flini? Me këto 4 metoda do të jeni në gjumin më të mirë për 2 minuta

Shumë njerëz kanë probleme me gjumin dhe çdo natë kanë një betejë aspak të lehtë për të fjetur. Mungesa e gjumit është një problem i zakonshëm për shkak të stresit, një regjimi të pabalancuar dhe për shkak të emocioneve. Statistikat tregojnë se deri në 70 milionë njerëz në SHBA vuajnë nga një çrregullim i gjumit. Mirëpo, çfarë të bëjmë nëse kemi probleme me gjumin natën? Bright Side na tregon se si për 120 sekonda mund të flini direkt. Një gjumë i mirë gjatë natës do të thotë një ditë eRead More

Share

Gabimet që duhet shmangur para gjumit

Të gjithë e dinë se 8 orë gjumë rekomandohen për t’i bërë të plota çdo natë, por po ashtu të gjithë e dinë që për të pasur një gjumë të qetë duhet të bësh jetë të shëndetshme. Kryesisht gjithçka lidhet rreth 3 gabimeve të cekura më poshtë, që ndikojnë në cilësinë tuaj të gjumit: Teknologjia Kompjuteri, tableti, telefoni apo thjesht edhe televizori para gjumit ndikojnë në ngadalësimin e ritmit dhe shkaktojnë rënie të cilësisë së gjumit, transmeton KP. Ushqimi para se të shkoni në shtrat Organizmi ynë ka nevojë tëRead More

Share

Përfundoi procesi i nënshkrimit të memorandumeve të bashkëpunimit me komunat brenda Rajonit planor të Pollogut

Me nënshkrimin e memorandumit për bashkëpunim ndërmjet Fondacionit Metamorphosis dhe komunës së Vrapçishtit u mbyll kapitulli i nënshkrimit të memorandumeve për bashkëpunim me nëntë komunat e kyçura në rajonin planor të Pollogut, (Tetova, Gostivari, Zhelina, Bogovina, Tearca, Jegunovca, Vrapçishti, Bërvenica dhe Mavrova – Rostusha). Në përputhje me memorandumin, Fondacioni Metamorfozis obligohet që t’i promovojë vlerat e të gjitha vendeve potenciale dhe mundësitë për zhvillimin e turizmit në rajonin e Pollogut, ndërsa komunat e lartpërmendura do të sigurojnë informacione, ekspertizë dhe përvojë, si dhe do t’i nxisin ndërmarrjet e vogla dheRead More

Share

Filluan punimet për rikonstruktim të rrugës “18 Nëntori” në pjesën te Lagjja e Re, paralelisht realizohen edhe shumë projekte tjera në Gostivar dhe rrethinë

Kanë filluar të premten punimet ndërtimore për rikonstruktim të rrugës “18 Nëntori” në segmentin prej te Xhamia e Mëhallës deri te Trafo-stacioni në Lagjen e Re. Segmenti që do të rikonstruktohet ka një gjatësi prej 480 metra dhe gjerësi mesatare prej 6,5 metra., ku së pari do të gërmohet ose vetëm do të gërvishet asfalti ekzistues, varlsisht nga nevoja rele, ndërsa më pas do të nivelizohen pusetat dhe do të zëvendësohen tehoret e dëmtuara të rrugës. Vlen të theksohet ky segment rrugor është mjaft frekuent,pasi bëhet fjalë për një lagjeRead More

Share

Aplikacioni Your Phone nga Microsoft, më i shkarkuari në Play Store

Pasi ka braktisur sistemin operativ Windows 10 për telefona, Microsoft po përqafon gjithnjë e më shumë Android dhe iOS dhe po përmirëson ndërveprimin me Windows për PC. Një shembull i kohëve të fundit për këtë është aplikacioni i Your Phone i kompanisë, që bën të mundur dërgimin e teksteve nga kompjuteri juaj dhe qasjen e lehtë në fotot e ruajtura në telefonin tuaj Android.   Aftësia për të hyrë dhe për të përdorur një telefon nëpërmjet Windows 10 ka tërhequr shumë njerëz – siç tregoi interesimi për aplikacionin. Në fakt,Read More

Share

Supë pule me brokoli – E ngrohtë plot shije dhe shëndet

E lehtë dhe shumë e shëndetshme. Supa me brokoli është receta më e mirë për të mbajtur trupin në formë dhe mendjen e mprehtë, shkruan Agroweb. Kjo supë është një alternativë shumë e mirë për të ngrohur organizmin dhe për të mposhtur virozat e stinës. AgroWeb.org ju sugjeron më poshtë recetën e shijshme të supës me mish pule dhe brokoli, e cila përgatitet krejt lehtë në shtëpi dhe është ideale për vaktin e drekës por edhe të darkës. Përgatitja e Supës me Pulë dhe Brokoli Përbërësit (Përbërësit më poshtë janëRead More

Share

Rita Ora thyen rekordin 30 vjeçar në Britani

Kane mjaftuar vetëm 6 vjet që nga 2012 kur Rita Ora, këngëtarja britanike me origjinë shqiptare, të hyjë në historinë e muzikës britanike, duke u bërë si këngëtarja me më shumë këngë “single” në dhjetë vendet e para të klasifikimit muzikor zyrtar të muzikës, UK Charts.   Rita Ora, me këngën e fundit “Let you love me”, thyen kështu një rekord të mbajtur prej 30-vjetësh, duke kaluar rekordin e ikonës së muzikës britanike Shirley Bassey.   Rita Ora do të nxjerrë albumin e saj më të ri “Phoenix” në fundRead More

Share

Pse është gabim t’i lani shpesh duart

Të gjithë kemi mësuar se duart duhen larë para se të ulemi në tryezë, pas ushqimit, kur shkojmë në tualet, kur kthehemi në shtëpi, kur prekim ndonjë kafshë dhe shumë herë të tjera.   Një studim i fundit tregon se njerëzit duhet të shmangin larjen e shpeshtë të duarve për të mbajtur larg sëmundjet. Ka paralajmërime se nëse lajmë duart shumë shpesh, mund të ulë rezistencën tonë ndaj baktereve.Bakteret e shëndetshme qëndrojnë në lëkurën tonë. Kur lind një bakter, të tjerë hyjnë në lëkurë dhe nuk largohen.    Gjithashtu larjaRead More

Share

Lutfiu shënoi eurogol kundër Genc Kalemler, Gobleni kthehet me pikë nga Gostivari

Mërgim Lutfiu ka shënuar sot një eurogol kundër Genc Kalemler, për t’i siguruar një pikë të madhe ekipit të tij Goblen në udhëtimin e tyre në Gostivar, në kuadrin e javës së tetë në ligën e dytë-Perëndim. Mesfushori kumanovar në minutën e 63-të shënoi gol me një goditje mjeshtërore nga një distancë prej 18 metra për barazim të rezultatit 1-1. Sunay Hasan realizoi gol për vendësit. Sipas raportimeve nga kjo ndeshje, të dyja skuadrat kanë pasur një sërë rastesh për shënim të golave, por portierët kanë qenë në nivel tëRead More

Share

Shuhet në moshën 85 vjeçare Diva e operës Montserrat Caballé

Ikonë pop, talent lirik, simbol i rilindjes së Barcelonës me olimpiadat e vitit 1992. Të gjitha këto dhe më shumë bënin një divë, si Montserrat Caballe, një nga zërat më të mëdhenj të viteve ‘90. Sopranoja e famshme, sipas të përditshmes spanjolle “El Mundo”, është ndarë nga jeta gjatë agimit të ditës së sotme në spitalin Sant Pau të Barcelonës, ku ishte shtruar prej mesit të shtatorit. “Nuk e konsideroj veten si një legjendë të operës lirike, as si divën e fundit, siç ndonjëherë shkruajnë gazetarët. Çdo epokë ka yjetRead More

Share

Share