Main Menu

Monday, September 24th, 2018

 

Moti në ditët në vazhdim

Pas erës së fuqishme që sot e kaploi vendin tonë, meteorologët japin alarmin për motin nesër. Nga e marta do jetë mot me diell por me erëra të fuqishme si dhe më ftohtë. Temperatura ditore në një pjesë të madhe të vendit do të ulet për 10 grad derisa në disa vende edhe për 15 grad. Nga e mërkura në mëngjes do ketë ulje të madhe të temperaturave e në disa vende do jenë nën zero.

Share

Modric u zgjodh më i miri nga FIFA

Janë zbuluar votat e dy lojtarëve më të mirë në botë momentalisht, Lionel Messit dhe Cristiano Ronaldos për lojtarin më të mirë të vitit nga FIFA. FIFA sot (e hënë) ka zgjedhur lojtarin më të mirë të sezonit 2017-18 në ceremoninë e mbajtur në Londër. Gazetarët, trajnerët dhe kapitenët e ekipeve kombëtare, janë ata që e zgjedhin fituesin duke dhënë pesë, tre dhe një pikë, për tre të parët. Ky çmim shkoi për yllin kroat, Luka Modric, i cili la pas vetes Ronaldon dhe Mohamed Salahun. Deri të fitimi iRead More

Share

Aleanca për Shqiptarët: Qeveria urgjentisht t’ua kompensojë dëmin të dënuarve në rastin “Sopoti”

Pas publikimit të vendimit të Ministrisë së Drejtësisë, me të cilin refuzojnë kërkesën e sopotasve për dëmshpërblim, ka reaguar partia Aleanca për Shqiptarët. Nga kjo parti thonë se të burgosurit e rastit të Sopotit, nuk kanë me as jetë e as shpresë të enden nëpër gjykata për ta kërkuar dëmshpërblimin. Sipas kësaj partie, dëmshpërblimin atyre duhet tua kompensojë Ministria e Drejtësisë dhe Qeveria. “Kjo Ministri e Drejtësisë që është pjesë e Qeverisë së LSDM dhe BDI-së, nuk e njeh as ligjin, as Kushtetutën madje as Konventat ndërkombëtare të institucioneve tëRead More

Share

42-vjeçari H.M. ka qenë i sulmuar nga një grup qenë endacakë.

Më datë 24.09.2019 rrethë orës 07 e 40 minuta, në fshatin negotinë të Gostivarit, 42-vjeçari H.M. ka qenë i sulmuar nga një grup qenë endacakë. Ku në moment për tju shmangur sulmit të qenve, është rëzuar në anën e majtë dhe ka amrur lëndime të rënda trupore ( Thyerje të krahut ). Me veturë M.H. Është dërguar në Spitalin e përgjithshëm ,,Ferid Murat,, në Gostivar, ku pas dhënjes së ndihmës mjeksore është lëshuar për kurim shtëpijak. Punohet në zbardhjen e të gjitha detajeve lidhur me rastin.

Share

Mbledhje komemorative kushtuar eduaktores së parë në Gostivar, Vafire Sejfuli

Në sallën e Këshillit të Komunës së Gostivarit, u mbajt Mbledhje komemorative kushtuar eduaktores së parë shqiptare në Gostivar, Vafire Sejfuli, ku morën pjesë familjarë, kolegë, ish nxënës dhe miq të saj. I pranishëm ishte edhe kryetari i komunës së Gostivarit, Arben Taravari i cili ka qenë nxënës i saj si dhe mjeku i cili bashkë me tashmë të ndjerën, e kanë luftuar sëmundjen e rëndë disa viteve të fundit. “Me pikëllimin më të thëllë përcollëm para disa ditësh zonjën, mësuesen, nënën tonë Vafire Sejfuli. Janë disa njerëz që shënojnëRead More

Share

Kryetari i komunës së Gostivarit Arben Taravari mori pjesë në “Stafetën e Barazisë”

Komuna e Gostivarit në bashkëpunim me organizatat joqeveritare “Bashkarisht mundemi” nga Gostivari, “Vera” nga Strumica dhe Qendra e resurseve të Prindërve të fëmijëve me nevoja të posaçme, organizuan aktivitetin e quajtur  “Stafeta e Barazisë”. Ishte kjo stafeta e katërt me radhë e fëmijëve me nevoja speciale, ku morën pjesë kryetari i komunës së Gostivarit Arben Taravari, kryeparlamentari Talat Xhaferi, aktivistë, vullnetarë, nxënës, artsitë të ndryshëm dhe qytetarë të tjerë. Pjesëmarrësit në këtë event, përmes këtij aktiviteti dhanë mbështetjen e tyre dhe i dërguan mesazh shoqërisë në të cilën jetojmë seRead More

Share

Kështu e forconi imunitetin

Stina e verës gati se ka përfunduar. Temperaturat dita-ditës po bien, dhe në javët në vazhdim neve mund të dobësohet imuniteti. Për shkak të mos kujdesit mund të ftohemi. Për të forcuar sistemin imunitar, më poshtë keni disa shembuj, shkruan blick.ch. Ushqimi Mënyra më e lehtë për të forcuar sistemin imunitar është ndoshta përmes ushqimit. Për një sistem të fuqishëm imunitar, trupi ka nevojë për shumë vitamina,. Shumica e këtyre përbërësve mund të absorbohen përmes një ushqimi të ekuilibruar. Ushqimet dhe pijet e para konsiderohen të jenë veçanërisht të shëndetshmeRead More

Share

Shenjat që tregojnë për goditjen në tru

Simptomat e sulmit në tru duhet të zbulohen në kohë. Sulmi në tru kërkon ndihëm të shpejtë mjekësore. Kur kjo ndodh, vjen deri te ndërprerja e furnizimit të trurit me gjak. Cilat janë simptomat? Të folurit e ngadalshëm dhe e pa kuptuar , vështirësi në ngritjen e duarve, mban fytyrën vetëm në njërën anë. Një nga shenjat që ne nuk duhet të injorojmë është lemza që mund të jetë shumë e dhimbshme dhe e shoqëruar me dhimbje gjoksi. Nëse lemza zgjat më shumë se dy ditë, shkoni te mjeku, transmetonRead More

Share

15 arsyet pse myslimanët nuk e hanë mishin e derrit

Fakti se konsumimi i mishit të derrit është i ndaluar në Islam tashmë dihet, por pikat e mëposhtme shpjegojnë arsyet dhe aspektet e këtij ndalimi. 1) Një derr është një kazan i vërtetë mbeturinash. Ha gjithçka, duke përfshirë jashtëqitje, mish të dekompozuar apo dhe perime të kalbura. Ata hanë edhe masat kancerogjene të kafshëve. 2) Mishi dhe dhjami i një derri absorbon toksinat si një sfungjer. Mishi i tyre mund të jetë 30 herë më shumë me toksina se sa mishi i lopës apo mishi i drerit. 3) Kur hahetRead More

Share

Simptomat e tensionit të lartë të gjakut

Simptomat e tensionit të lartë të gjakut janë rrallë të vërejtshme.   Por nëse shfaqen është me rëndësi shumë që të njihen në mënyrë që të trajtohet me kohë problemi.   Tensioni i lartë i gjakut nëse nuk trajtohet mund të shpie deri te arrestet kardiake, shkruan Express.co.uk.   Kokëdhimbje, frymëmarrje të shkurta dhe marramendje janë disa prej simptomave që mund të zhvillohen.   Por në rast se vuani nga tensioni i lartë, atëherë edhe gjakderdhja nga hunda është një prej shenjave të mëdha paralajmëruese.

Share

Share