Main Menu

Monday, September 24th, 2018

 

42-vjeçari H.M. ka qenë i sulmuar nga një grup qenë endacakë.

Më datë 24.09.2019 rrethë orës 07 e 40 minuta, në fshatin negotinë të Gostivarit, 42-vjeçari H.M. ka qenë i sulmuar nga një grup qenë endacakë. Ku në moment për tju shmangur sulmit të qenve, është rëzuar në anën e majtë dhe ka amrur lëndime të rënda trupore ( Thyerje të krahut ). Me veturë M.H. Është dërguar në Spitalin e përgjithshëm ,,Ferid Murat,, në Gostivar, ku pas dhënjes së ndihmës mjeksore është lëshuar për kurim shtëpijak. Punohet në zbardhjen e të gjitha detajeve lidhur me rastin.

Share

Mbledhje komemorative kushtuar eduaktores së parë në Gostivar, Vafire Sejfuli

Në sallën e Këshillit të Komunës së Gostivarit, u mbajt Mbledhje komemorative kushtuar eduaktores së parë shqiptare në Gostivar, Vafire Sejfuli, ku morën pjesë familjarë, kolegë, ish nxënës dhe miq të saj. I pranishëm ishte edhe kryetari i komunës së Gostivarit, Arben Taravari i cili ka qenë nxënës i saj si dhe mjeku i cili bashkë me tashmë të ndjerën, e kanë luftuar sëmundjen e rëndë disa viteve të fundit. “Me pikëllimin më të thëllë përcollëm para disa ditësh zonjën, mësuesen, nënën tonë Vafire Sejfuli. Janë disa njerëz që shënojnëRead More

Share

Kryetari i komunës së Gostivarit Arben Taravari mori pjesë në “Stafetën e Barazisë”

Komuna e Gostivarit në bashkëpunim me organizatat joqeveritare “Bashkarisht mundemi” nga Gostivari, “Vera” nga Strumica dhe Qendra e resurseve të Prindërve të fëmijëve me nevoja të posaçme, organizuan aktivitetin e quajtur  “Stafeta e Barazisë”. Ishte kjo stafeta e katërt me radhë e fëmijëve me nevoja speciale, ku morën pjesë kryetari i komunës së Gostivarit Arben Taravari, kryeparlamentari Talat Xhaferi, aktivistë, vullnetarë, nxënës, artsitë të ndryshëm dhe qytetarë të tjerë. Pjesëmarrësit në këtë event, përmes këtij aktiviteti dhanë mbështetjen e tyre dhe i dërguan mesazh shoqërisë në të cilën jetojmë seRead More

Share

Kështu e forconi imunitetin

Stina e verës gati se ka përfunduar. Temperaturat dita-ditës po bien, dhe në javët në vazhdim neve mund të dobësohet imuniteti. Për shkak të mos kujdesit mund të ftohemi. Për të forcuar sistemin imunitar, më poshtë keni disa shembuj, shkruan blick.ch. Ushqimi Mënyra më e lehtë për të forcuar sistemin imunitar është ndoshta përmes ushqimit. Për një sistem të fuqishëm imunitar, trupi ka nevojë për shumë vitamina,. Shumica e këtyre përbërësve mund të absorbohen përmes një ushqimi të ekuilibruar. Ushqimet dhe pijet e para konsiderohen të jenë veçanërisht të shëndetshmeRead More

Share

Shenjat që tregojnë për goditjen në tru

Simptomat e sulmit në tru duhet të zbulohen në kohë. Sulmi në tru kërkon ndihëm të shpejtë mjekësore. Kur kjo ndodh, vjen deri te ndërprerja e furnizimit të trurit me gjak. Cilat janë simptomat? Të folurit e ngadalshëm dhe e pa kuptuar , vështirësi në ngritjen e duarve, mban fytyrën vetëm në njërën anë. Një nga shenjat që ne nuk duhet të injorojmë është lemza që mund të jetë shumë e dhimbshme dhe e shoqëruar me dhimbje gjoksi. Nëse lemza zgjat më shumë se dy ditë, shkoni te mjeku, transmetonRead More

Share

15 arsyet pse myslimanët nuk e hanë mishin e derrit

Fakti se konsumimi i mishit të derrit është i ndaluar në Islam tashmë dihet, por pikat e mëposhtme shpjegojnë arsyet dhe aspektet e këtij ndalimi. 1) Një derr është një kazan i vërtetë mbeturinash. Ha gjithçka, duke përfshirë jashtëqitje, mish të dekompozuar apo dhe perime të kalbura. Ata hanë edhe masat kancerogjene të kafshëve. 2) Mishi dhe dhjami i një derri absorbon toksinat si një sfungjer. Mishi i tyre mund të jetë 30 herë më shumë me toksina se sa mishi i lopës apo mishi i drerit. 3) Kur hahetRead More

Share

Simptomat e tensionit të lartë të gjakut

Simptomat e tensionit të lartë të gjakut janë rrallë të vërejtshme.   Por nëse shfaqen është me rëndësi shumë që të njihen në mënyrë që të trajtohet me kohë problemi.   Tensioni i lartë i gjakut nëse nuk trajtohet mund të shpie deri te arrestet kardiake, shkruan Express.co.uk.   Kokëdhimbje, frymëmarrje të shkurta dhe marramendje janë disa prej simptomave që mund të zhvillohen.   Por në rast se vuani nga tensioni i lartë, atëherë edhe gjakderdhja nga hunda është një prej shenjave të mëdha paralajmëruese.

Share

Prania e telefonit kur jeni në gjumë është e dëmshme

Studime të shumta janë kryer për të treguar se sa i rrezikshëm është celulari për shëndetin e njeriut. Edhe pse e dimë këtë, vazhdojmë ta mbajmë telefonin në çdo moment të ditës pas vetes, madje edhe gjatë natës duke e vendosur poshtë jastëkut ose shumë pranë kokës. Por mbajtja e telefonit afër gjatë kohës që jemi në gjumë është shumë e rrezikshme. Një studim i bërë nga Departamenti i Shëndetësisë në Kaliforni tregon se disa prej shqetësimeve shëndetësore lidhen me përdorimin e celularit, duke filluar nga problemet me shëndetin mendorRead More

Share

FOTOT që dëshmojnë mashtrimet e njerëzve në rrjetet sociale

Gazetari dhe kolumnisti i famshëm Mike Rokyo dikur tha: “Ka qenë politika ime për të parë internetin jo si një” autostradë informacioni “, por si një azil elektronik i mbushur me fanatizëm”. Dhe kjo ishte kur media sociale nuk ishte lindur akoma. Sot kur shohim njerëz në internet, kuptojmë se në një mënyrë apo në tjetrën ai po deklaronte të vërtetën. Përmes disa imazheve kërkohet që njerëzit të mos bien pre e mashtrimeve të disa njerëzve në këtë botë virtuale.

Share

Këto janë sekretet e errëta të Facebook

Përveç përfitimeve duke na ndihmuar të komunikojmë dhe të argëtohemi, jemi koshientë se rrjeti social më i madh në botë, ‘Facebook’ mund të na përdorë dhe përmes tij mund të cenohet edhe privatësia. Ju njohim më poshtë me 5 sekrete të ‘Facebook’ që mbase nuk i keni ditur: Mashtrues i dyfishtë Shumica prej nesh tani kanë mësuar duke shikuar filmin e popullarizuar të vitit 2010 për krijimin e Facebook-ut, The Social Network, se Zuckerberg vodhi programin e projektuar nga vëllezërit Winklevoss, i quajtur në origjinal harvardconnnection.com. Ai është dashur t’iRead More

Share

Share