Main Menu

Friday, September 14th, 2018

 

Ademi prej Gostivari: “Po” në referendum, që ta bëjmë Evropën në Maqedoni

Pas marshutës së mbajtur  në Vrapçisht, Lëvizja BESA mbajti edhe tubimin qendror të saj në Pallatin e Kulturës në Gostivar, në të cilën u dha mesazhi se qytetarët duhe t’i thonë “po” referendumit, pasi që ajo mundëson që Evropa të bëhet në Maqedoni dhe sjellë perspektivë për të rinjtë. Ministri i Kulturës nga radhët e BESËS, Asaf Ademi vlerësoi se rrethimi “po” në referendum do të thotë ta bëjmë Evropën në Maqedoni. “PO-ja e këtij referendumi është PO për amanetin e stërgjyshërve tanë, që na thanë të kujdesemi për këtëRead More

Share

Osmani:Ja çka e pret Goblenin në Gostivar

Sulmuesi i Gostivarit, Florent Osmani, ka deklaruar se maksimalisht e kanë shfrytëzuar pushimin në kampionat dhe se të gatshëm e presin sfidën me Goblenin nga Kumanova, në kuadrin e javës së 4-të në Ligën e dytë-Perëndim. Gostivari është i treti në renditje me 6 pikë, kurse Gobleni një pozitë më poshtë me pesë pikë. “Mendoj se këto dy javë jemi përgatitur maksimalisht për ndeshjet e ardhshme. Brenda ekipit ekziston një atmosferë e mirë dhe shpresoj se pikët në ndeshjen me Goblenin do të mbesin në Gostivar”, shprehet sulmuesi me përvojëRead More

Share

Shoqata “Artal” do të organizojë koncert në Gostivar

Shoqata “Artal” nga Tetova, në kuadër të Valës së re Kulturore do të organizojë koncert në Gostivar. Koncerti do të mbahet më 17 shtator, në Qendrën për Kulturë “Asnom” në Gostivar, me fillim prej ora 19:00. Në të do të marrin pjesë: Shkëlzen Pajaziti – violinë, Dajana Malollari – kanto, Jetmir Mehmedi – kitarë dhe Shkëlzen Baftiari – piano.

Share

“Maqedonia bojkoton” ju bëri thirrje qytetarëve të Gostivarit të bojkotojnë referendumin

Janko Baçev Kryetar i partisë “Maqedonia e Vetme” dhe udhëheqës i fushatës “Maqedonia bojkoton” në takimin e sotshëm nga qytetarët e Gostivarit kërkoi që masovikisht të thonë jo, siç tha ai, marrëveshjes kapitulluese ku fshihet gjithçka që është maqedonase. Ai akuzoi ministrat aktual në Qeveri se shpërndajnë gënjeshtra. “Mos ju besoni gënjeshtrave që i thonë Dimitrov, Sheqerinska dhe Zaev. Ata janë maqedonas të tjetërsuar. NATO-s i intereson vetëm politikan të dëgjueshëm që ju shërbejnë besnikërisht, ndërsa ata përsëri mendojnë se NATO do t’u mbrojë të vjedhurën’, tha Baçev. Ai foliRead More

Share

BESA kërkon mbështetje nga gostivarasit për referendumin dhe të votojnë “Për”

Në takimin e mbrëmshëm me qytetarët në tubim si pjesë e fushatës “dil PËR” kryetari i njërit krah të partisë Lëvizja BESA, Afrim Gashi, bëri thirrje në mbështetje pozitive në referendumin e caktuar për më 30 shtator. Gashi duke sqaruar pjesë të marrëveshjes rreth emrit me Greqinë theksoi se me këtë marrëveshje, fitojnë edhe Shqiptarët si popull. “Me referendumin dhe me zbatimin e ‘Marrëveshjes së Prespës’, Maqedonia do të bëhet me emër të ri Maqedonia Veriore dhe me këtë kjo hyn në grupin e shteteve multientike. Ajo deri më taniRead More

Share

Share