Main Menu

September, 2018

 

Në rajonin e Gostivarit deri në orën 17 kanë dalë të votojnë mbi 25 për qind

Sipas informacioneve të komisioneve zgjedhore komunale në tre komuna të Gostivarit jehona e votuesve është mbi 25 për qind. Në Mavrovë-Rostushë për të votuar kanë dalë 2.158 respektivisht 22,3 për qind e votuesve të regjistruar në Listën e Vetme Zgjedhore. Në komunën e Vrapçishtit deri në orën 17.00  në vendvotime votuan 6.533 ose 15,6 për qind e votuesve. Në komunën e Gostivarit, përqindja e daljes në votim është 27,4 për qind respektivisht në prononcimin për referendumin kanë dalë 21.722 qytetarë.

Share

Aksident komunikacioni në Gostivar, raportohet një i vdekur

Një i ri nga Gostivari raportohet të jetë i vdekur pas një aksidenti në komunikacion,. Sipas TV Globit, 25-vjeçari H.A nga fshati Zdunjë të Gostivarit ka humbur jetën në vend ngjarje pas përplasjes me një traktor. Policia ka dal në vendngjarje për të kryer këqyrjen e vendit të ngjarjes dhe për të zbardhur shkaqet e aksidentit.

Share

Taravari: Çdo minutë e humbur deri në orën 19.00 mund të na kushtojë shumë shtrenjtë!

Për të kryer obligimin e tij kreu i Komunës së Gostivarit Arben Taravari bashkë me bashkshorten e tij dhe djalin, sot afër orës 13:00 dolën dhe votuan PRO referendumit. “E shfrytëzuam rastin që të dalim të votojm ,ky është një moment shumë i rëndësishëm për Maqedoninë por edhe për shqiptarët,a jemi për NATO apo sjemi! Shumica e shqiptarëve janë pro. Duke qënë se sot është e diel ma do mendja që fluksi i qytetarëve për të votuar do të jetë më i madh madh në orët e pasditës. Shpresoj dheRead More

Share

NË GOSTIVAR NË VOTIM DERI NË ORËN 15 KANË DALË 16.109 QYTETARË

Sipas informatave të fundit të KKZ-sç në Gostivar, deri në orën 15 në vendvotimet kanë dalë 16.109 qytetarë që është 20.37 për qind nga numri i përgjithshëm i votuesve të regjistruar. Prononcimi për referendumin në Komunën e Gostivarit sipas informacioneve të KKZ-së po zhvillohet pa pengesa dhe deri më tani nuk janë denoncuar parregullsi.

Share

Bejta: Sot votojmë për NATO dhe BE

Nënkryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim – BDI, Nevzat Bejta sot në ora 12 realizoi të drejtën e votës në vendlindjen e tij në Gostivar. I shoqëruar nga zonja e tij, Bejta pas aktit të votimit në prononcimin për mediat e pranishme shprehu bindje që qytetarët sot do të votojnë për NATO dhe BE, sepse votohet për ardhmërinë e familjeve tona, fëmijëve tanë dhe gjeneratave që do të vijnë. “Sot është një ditë e veçantë për të gjithë qytetarët e Republikës së Maqedonisë. Sot votohet për NATO dhe BE, votohetRead More

Share

Gostivar, nis procesi i votimit për Referendumin

Në Gostivar ka nisur procesi i votimit për Referendumin. Janë hapur të gjitha vendvotimet dhe nuk është evidentuar asnjë mangësi, informojnë nga KKZ – Gostivar. Në teritorin e komunës së Gostivarit do të votohet në 121 vendvotime, ndërsa të drejtë vote kanë 79.160 qytetarë.

Share

Ahmeti nga Gostivari: 30 shtatori, çelësi që hap dyert për anëtarësim në NATO dhe BE

Bashkimi Demokratik për Integrim ka mbajtur tubim në Gostivar ku qytetarëve të kësaj komune u bë thirrje që të dalin e të votojnë me 30 shtator që Maqedonia të bëhet anëtare e 30 e NATO-së. Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti u shpreh se Marrëveshja e Prespës është çelësi që hapi dyert e këtij vendi për anëtarësim në NATO dhe Bashkimin Evropian. “E duam NATO-në sepse duam të forcojmë sigurinë tonë kolektive, përveç kësaj duam edhe siguri rajonale sepse jashtë kësaj NATO-së gjithmonë do të jemi të rrezikuar dhe të kërcënuar.Read More

Share

Telefonat e mençur po dëmtojnë shëndetin mendor të gjeneratave të reja

Rreth vitit 2012, diçka filloi të shkojë keq në jetën e adoleshentëve. Nga viti 2010 filloi të rritet numri i adoleshentëve në ShBA të cilët ndjehen të padobishëm dhe ju shfaqen disa simptoma klasike të depresionit. Në një publikim nga Qendra Kërkimore Pew, doli që ata të cilët përdorën telefona të mençur më shumë se pesë orë në ditë kishin depresion për 71% më shumë se ata të cilët përdorën telefonin për 1 orë. Nuk është shumë herët të mendosh për kufizimin e kohës së përdorimit të ekranit; le tëRead More

Share

Gostivari për 14 minuta e shkatërroi Teteksin

Skuadra e Gostivarit ka arkëtuar pikë të plota në përballjen e javës së 6-të që e ka zhvilluar kundër Teteksit. Në ndeshjen e zhvilluar në stadiumin e qytetit në Gostivar, nikoqirët pas një loje pa gola në pjesën e parë, ishin të pandalshëm në fraksionin e dytë, në të cilën e gjetën tri herë rrjetën. Rezultati u zhbllokua në minutën e 70-të, kur realizoi Florent Osmani për rezultatin 1-0, shtatë minuta më vonë Lavdrim Skenderi dyfishoi në 2-0, kurse Valon Zeqiri në të 84-ën qëlloi për 3-0. Kjo është fitorjaRead More

Share

Shpallje 10 milionë denarësh për ndriçimin e rrugëve nga komuna e Gostivarit

Komuna e Gostivarit do të shpenzojë 10 milionë denarë nga buxheti për ndriçimin e rrugëve. Në proces është shpallja publike për zgjidhjen e firmës e cila do të kryejë punët ndërtimore, do të sigurojë dhe transportojë materiale dhe do të bëj montimin e ndriçimit të rrugëve. Siç është specifikuar në tender, janë planifikuar shtylla të reja ndriçuese në lartësi prej 3.5 deri 8 metra, reflektorë, gurë ndriçues dhe trotuare, nyje, kabllo dhe gjëra të tjera. Shpallja është publikuar deri 18 shtator dhe do të zgjas deri 9 tetor. Në mënyrëRead More

Share

Share