Main Menu

Tuesday, August 7th, 2018

 

Banor i Koritës qëllohet në stomak me armë zjarri

Një banor tridhjetë e katër vjeçar i fshatit Koritë të Gostivarit dje është qëlluar me armë zjarri në pjesën e stomakut. Nga MPB-ja kumtuan se rreth orës 17:30 në Qendrën për njoftim dhe komandë Tetovë, nga Qendra urgjente Gostivar, është denoncuar se tek ata është sjellë A.Sh. me lëndime nga armë zjarri në pjesën e djathtë të stomakut. I lënduari me automjet të urgjencës është dërguar në Qendrën urgjente pranë kompleksit të klinikave “Nëna Terezë” në Shkup. Ekspertizë në vendin e ngjarjes ka kryer një ekip i Stacionit të policisëRead More

Share

Të martën, dezinsektimi i dytë nga toka në territorin e komunës së Gostivarit

Njoftohen qytetarët se më datë 11.08.2018 (e shtunë), do të bëhet dezinsektimi i dytë nga toka në territorin e Komunës së Gostivarit për zhdukjen e mushkonjave të rritura dhe dëmtuesve të tjerë. Dezinsektimi do të kryhet pas mesnate, deri në orët e hershme të mëngjesit, vetëm në kushte të mira atmosferike. Lokacionet në të cilat do të bëhet dezinsektimi nga toka janë me sa vijon: Rr. “Zhivko Brajkoski” – Parku i i qytetit nga ana e majtë e lumit Vardar, rr. “M.Ç Filiposki” – Parku i qytetit nga ana eRead More

Share

Largimi i Behramit, NZZ: Federata e Futbollit të Zvicrës e ka humbur kontrollin

Në rastin e Valon Behramit dhe daljes në pension nga ekipi kombëtar zviceran i futbollit, pyetjet po mbeten pa përgjigje. Ajo që është e sigurt: Federata futbollsitike e Zvicrës (SFV) ka humbur edhe një herë kontrollin mbi një çështjeje delikate. Pasi Behrami, në një intervistë me televizionin e Tiçinos pohoi se trajneri kombëtar Vladimir Petkoviq e kishte “larguar nga zyra”, shoqata tha se ky nuk është vendimi përfundimtar. Dobësitë komunikuese të Petkoviqit kanë qenë të njohura dhe të toleruara edhe më parë nga federata. Që nga largimi nga Kupa eRead More

Share

Portugalia vijon luftën me zjarret, evakuohen qindra turistë

Zjarret në Portugali, në rajonin e Algarves kanë hyrë në ditën e tyre të katërt, ndërsa shërbimet e emergjencës vijojnë punën pa ndërprerje, për të minimizuar pasojat e tij. Së fundi është raportuar se rreth 1150 persona janë angazhuar në fikjen e zjarreve, rreth 10 helikopter5ë dhe të paktën 350 makina zjarrfikëse. Disa nga hotelet më të njohura të zonës, por edhe banorë të fshatrave përreth, janë evakuuar tashmë, për të shmangur dëmet në njerëz, ndërsa raportohet se deri tani janë raportuar 24 të plagosur, jashtë rrezikut për jetën. “NeRead More

Share

Anëtarësimi në NATO dhe BE do të sjellë siguri dhe më shumë para

Partia maqedonase në pushtet LSDM, thotë se siç Maqedonia po afrohet drejtë Bashkimit Evropian dhe NATO-s, rritet eksporti si dhe investimet e huaja.   Sipas tyre politikat ekonomike të Qeverisë, plani për rritje ekonomike së bashku me politikat për integrimin e Maqedonisë në BE dhe NATO po japin rezultate. “Të dhënat e publikuara konfirmojnë se ekonomia lëviz në drejtim të rritjes, rritet eksporti, prodhimi industrial, rriten investimet e huaja, rriten pagat. Pritet trendet pozitive më mënyrë plotësues të përforcohen, dhe të intensifikohen me anëtarësimin e plotë të Maqedonisë në NATORead More

Share

Arrestohen shtatë shtetas të Maqedonisë që kanë luftuar në Siri dhe Irak

Ministria e Punëve të Brendshme dhe institucionet kompetente të Republikës së Maqedonisë në bashkëpunim me partnerët nga Koalicioni global për luftë kundër terrorizmit dhe Forcat Demokratike Siriane, sot i arrestuan shtatë shtetas të Maqedonisë për të cilët ekzistojnë dyshime bazike se si luftëtarë të huaj terroristë në mënyrë aktive kanë marrë pjesë në luftërat në Siri dhe Irak. Bëhet fjalë për shtetasit e Maqedonisë S.R. 1990, Xh.A. 1993, B.F. 1994, O.Zh. 1987, E.O. 1994, I.Sh. 1977, A.M. 1995, për të cilët është lëshuar fletëarrest ndërkombëtar dhe për të cilët sipasRead More

Share

Njoftim nga Komuna e Gostivarit:Të Mërkurën fillon riasfaltimi i rrugëve rreth e përqark SHF “Goce Dellçev”

Njoftohen qytetarët se më datë 08.08.2018 (e mërkurë) me fillim në ora 09:00, do të fillojë realizimi i punëve ndërtimore për riasfaltimin e rrugëve rreth e përqark SHF “Goce Dellçev” – Gostivar. Për shkak të natyrës së punimeve, për një periudhë të caktuar kohore, qarkullimi i makinave në këtë pjesë të qytetit do të jetë në ndërprerje. Në të njëjtën ditë, pra të mërkurën, do të fillojë edhe realizimi i punëve ndërtimore për asfaltimin e dy rrugëve në fshatin Forinë, prej te ura mbi lumin Jahorka dhe prej te Mektebi në drejtim të fushave, ku qarkullimi do të jetëRead More

Share

Share