Main Menu

August, 2018

 

Ahmeti dhe Zaev vendosën gur themelin për sistemin për ujitje në Pollog

Filluan aktivitetet për ndërtimin e sistemit të ri për furnizim me ujë Raven – Reçicë i cili do të kushtojë mbi 15 milionë euro dhe do të ndërtohet në pesë vitet e ardhshme. Me këtë sistem do të përfshihen 22 vendbanime në Gostivar, Vrapçisht, Bogovinë dhe Tetovë. Do të përfshihen edhe sipërfaqet bujqësore në anën e djathtë të autostradës Tetovë – Gostivar deri në rrëzë të Malit Sharr, si edhe sipërfaqet prej anës së majtë të rrugës me sipërfaqe të përgjithshme prej mbi 3.300 hektarë. Në fillim të punimeve ndërtimoreRead More

Share

Toronto, të shtëna me armë zjarri në një qendër tregtare

Të shtëna me armë zjarri janë raportuar në një qendër tregtare në Toronto. Siç raportojnë mediat vendase, qendra ‘Yorkdale’ u evakuua nga policia. Dëshmitarët kanë përshkruar ngjarjen si të frikshme duke krijuar një gjendje kaotike, por policia nuk raportoi për viktima. Policia i bëri thirrje njerëzve të shmangin zonën dhe thonë se po kërkojnë për disa persona të dyshuar. Nga hetimet e para mësohet se ngjarja ka ndodhur pas një konflikti mes dy grupeve rivale. Autoritetet thanë se “Në një moment, një nga individët nga një prej grupeve qëlloi meRead More

Share

Sot vendoset a do ndërrohet ora

Pas një sondazhi online për ndërrimin e orës në atë të dimrit dhe të verës, ku shumica e qytetarëve janë shprehur kundër, presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker tha se Komisioni Evropian do të propozojë sot gjatë ditës heqjen e këtij rregulli. “Që këtë të premte Komisioni do të marrë vendimin përkatës. Pastaj e kanë radhën shtetet anëtare dhe Parlamenti Evropian, e në fund nuk do të kemi më ndërrimin e orës në kohën e dimrit dhe të verës, tha Juncker. Në një sondazh online, ku morën pjesë 4,6 milionëRead More

Share

20 mijë përgjime janë bërë në Maqedoni, ja urdhërdhënësit

Prokurorja Lençe Ristovska po shpjegon se Sasho Mijallkov dhe Goran Grujovski, kanë krijuar grup kriminel për përgjim të paligjshëm dhe me vite kanë përgjuar mijëra qytetarë. Gjatë fjalëve hyrëse të prokurorisë në rastin Target-Fortesa, Ristovska shpjegoi se Mijallkov e ka krijuar grupin e përgjimit dhe krahun e djathtë e ka patur Grujovskin i cili e ka bërë organizmin e grupit gjatë veprimit, raporton SHENJA. Por Grujovski ka patur poashtu një krah të djathtë i cili i ka përcjellë detyrat e ndara nga Grujovskit deri anëtarët e grupit që kanë bërëRead More

Share

Përfundoi riasfaltimi i rrugës para Shkollës fillore “Goce Dellçev” në Gostivar

Ka përfunduar sot rehabilitimi i plotë dhe riasfaltimi i rrugës “Vëllezërit Bllazheski” para Shkollës fillore “Goce Dellçev” në Gostivar me gjatësi prej 315 dhe gjerësi 9 metra. Ky investim është pjesë e projektit të realizuar nga ana e Komunës së Gostivarit, me të cilin rehabilitohen disa rrugë në këtë pjesë të qytetit, me gjatësi të përgjithshme prej mbi 1000 metra dhe me kosto prej mbi 200 mijë euro. Para riasfaltimit, u bë edhe zëvendësimi dhe rehabilitimi tehoreve të rrugës, si dhe nivelizimi i pusetave, ndërsa krahas rrugës kryesore u asfaltuaRead More

Share

Humbet përsëri, Shkëndija eliminohet në play-offin e Europa Leagues

Dy penallti të humbura dhe një sërë mundësish të tjera kanë bërë që kampioni i Maqedonisë, Shkëndija e Tetovës të eliminohet në play-off të Europa Ligës. Rosenborg e mundi Shkëndijën me rezultat të përgjithshëm 5-1, kurse në Shkup ata fituan me rezultat 2-0. Golat për Rosenborg i shënuan Hovsen (67) dhe Reginiussen (83) Shkëndija e ka humbur një ndeshje që e pati në duar të veta sonte kundër kampionit të Norvegjisë, Rosenborg. Shkëndija e fillojë shumë më mirë këtë takim, me presion dhe disa herë rrezikuan portën e portierit tëRead More

Share

Liga e Kampionëve, Reali në grup me Romën, Interi me Barcën

Në Monako u hodh shorti i fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve ku morën pjesë 32 skuadra që u ndan në 8 grupe me nga 4 skuadra. Fituesi i 3 edicioneve të fundit të këtij kompeticioni Reali i Madridit do të jetë në grupin G bashkë me Romën, CSKA Moskën dhe Viktoria Pëlzenin. Ndërkohë grupi i hekurt është ai B ku do jetë Barcelona, Totenhemi, Interi dhe PSV Ajndhoveni. Interesant është edhe grupi C ku PSZH-ja do të përballet me Napolin, Liverpulin e Crvena Zvezdën. Juventusi në grupin HRead More

Share

Mbrëmë u mbajt ekspozita përmbyllëse e veprave nga Kolonia e 13-të Ndërkombëtare e Artit figurativ “Gostivari-2018”

Ministri i Kulturës së Republikës së Maqedonisë, Asaf Ademi, dje në Qendrën e Kulturës “ASNOM” në Gostivar mori pjesë në Ekspozitën përfundimtare të veprave të Kolonisë Ndërkombëtare të Artit “Gostivari – 2018”. Në kuadër të kësaj ekspozite, janë prezantuar 35 vepra të vajit mbi pëlhurë dhe akrill të autorëve nga Ukraina, Kosova, Shqipëria, Koreja e Jugut, Bosnja e Hercegovina, SHBA, Bullgaria, Mali i Zi, Turqia, Serbia, Franca dhe nga Maqedonia, të cilët javën e kaluar u frymëzuan dhe krijuan në rajonin e Gostivarit. Mysafir special i edicionit të sivjetshëm tëRead More

Share

Mickovski, Sela dhe Bacev nuk morrën pjesë në takimin e 30 liderëve pro BE dhe NATO

Rreth 30 subjekte politike u mblodhën mbrëmë në thirrje për qytetarët për një rezultat pozitiv të referendumit dhe për të ardhmen euroatlantike të Maqedonisë, duke pranuar disa parime të përbashkëta. Partitë politike kanë rënë dakord të nxisin qytetarët që të dalin dhe të votojnë “por” në referendumin e ardhshëm, i cili do të mbahet më 30 shtator. Në këtë takim nuk morrën pjesë Kryetari i VMRO-së Hristjan Mickovski, i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela dhe Janko Bacev i partisë proruse Maqedonia e bashkuar, shkruan TS. Në takimin pro NATO-s dheRead More

Share

Rasti “Tanku”: Jankulloska ngel vetëm në gjykatë, Tasevski deklaroj se nuk do ta mbroj

Avokatët Sanja Aleksiq dhe Boro Tasevski nuk u paraqitën në fillim të seancës gjyqësore të ish-ministres për Punë të Brendshëme, Gordana Jankulloskas për rastin “Tanku”, përcjell Telegrafi Maqedoni. Ata u shfaqën me një vonesë prej 20 minutash pasi gjyqtarja Dobrilla Kacarska kërcënoi se nëse nuk do të shfaqen, ata së shpejti do të gjobiten me gjoba të larta dhe të pandehuri do t’i emërohej nga një avokat me obligim zyrtar. “Ose për të shfaqet ndonjë avokat, ose unë do t’i dënoj të dy me një gjobë të lartë dhe doRead More

Share

Share