Main Menu

August, 2018

 

Simptomat që tregojnë se jeni në depresionin

Sipas ekspertëve të Universitetit të Uashingtonit, dy ose më shumë nga këto simptoma mund të tregojnë depresion, edhe nëse nuk jeni në dijeni të tij. Simptomat e mundshme janë këto: -lodhje dhe mungesë vullneti -dhimbje të papërshkrueshme që nuk kalojnë -shtim i dëshirës për ëmbëlsira ose karbohidrate -kontrolloni oreksin me vështirësi -përqendrim dhe konfuzion -problemet me përballje me stresin e përditshëm -përgjumje pasdite (edhe nëse keni një gjumë të mirë të natës) -tensione të shpeshta dhe zemërim -ju nuk keni fuqi për të kryer detyrimet tuaja ditore -problem me gjumëRead More

Share

Simptomat e menopauzës që duhet t’i dini

Menopauza është procesi kur një grua ndalon të ketë periodat e saj dhe nuk është më në gjendje të mbesë shtatzënë në mënyrë të natyrshme. Zakonisht ndodh në mes moshave 45 dhe 55 vjeç kur nivelet e estrogjenit bien. Megjithatë është mirë t’i dini simptomat e kësaj periudhe sa jeni e re. Luhatje humori Trupi juaj për një kohë të shkurtër mund të ketë ftohtë dhe nxehtë Vështirësi në gjumë Depresion Probleme me kujtesën Dhimbje koke Stres Nëse keni një dietë të mirë gjatë menopauzës, kjo mund ta lehtësojë këtëRead More

Share

Qëndrimi ulur mbi 8 orë në ditë shkakton diabet dhe sëmundje të zemrës

Ende nuk dihet se pse qëndrimi ulur është i lidhur me dështimin e zemrës Sa më gjatë që qëndrojmë ulur, aq më i lartë është rreziku i dështimit të zemrës, tregojnë rezultatet e hulumtimit të kryer në Universitetin e Teksasit dhe të botuar në revistën “Circulation”, në të cilën morën pjesë më shumë se 1.700 të anketuar. Shkencëtarët analizuan gjakun e të anketuarve dhe zbuluan se njerëzit që qëndronin ulur më shumë gjatë ditës kishin nivel më të lartë të tregohen të pashëndetshëm. Në grupin e rrezikshëm janë ata qëRead More

Share

Njerëzit që publikojnë foto sa herë ushtrojnë kanë probleme psiqike

Studiuesit e Universitetit të Brunelit në Londër kanë bërë një studim se pse kaq shumë njerëz ndajnë çdo stërvitje në rrjetet sociale. Rezultatet janë të pahijshme, në fund të fundit. I varur nga vëmendja dhe nderimi që të bëjnë të tjerët Njerëzit të cilët janë gjithmonë të prirë për të dokumentuar aktivitetet e tyre në palestër kanë tendencë të jenë narcisistë (personat që kanë interesim për vetën e vetëbesim të madh). Sipas studiuesve, qëllimi kryesor është të mburremi për kohën që ju investoni në pamjen tuaj. Me sa duket, këtoRead More

Share

Me speca djegës luftoni këto probleme shëndetësore

Specat djegëse ndihmojnë kundër migrenës dhe dhimbjes se kokës. Studimet tregojnë se specat djegës mund të ofrojnë lehtësim te dhimbjeve nga migrena dhe sinoziti. Capsaicina është kimikat që i bën specat të jenë djegës. Ajo është e njohur se pengon një neuropeptide kyç, substancën P që është çelësi i transmetimit të dhimbjeve në tru. Specat djegës parandalojnë dhe lehtësojë sinozitin, pasi nxitin sekrecionet që ndihmojnë në pastrimin e mukozës nga hunda. Ata gjithashtu përmbajnë veti antibakteriale që ndihmojnë për të luftuar infeksionet kronike të sinozitit. Specat djegës, po ashtu, luftojnëRead More

Share

Këto janë shenjat që tregojnë se vuani nga depresioni

Sipas ekspertëve të Universitetit të Uashingtonit, dy ose më shumë nga këto simptoma mund të tregojnë depresion, edhe nëse nuk jeni në dijeni të tij. Simptomat e mundshme janë këto: -lodhje dhe mungesë vullneti -dhimbje të papërshkrueshme që nuk kalojnë -shtim i dëshirës për ëmbëlsira ose karbohidrate -kontrolloni oreksin me vështirësi -përqendrim dhe konfuzion -problemet me përballje me stresin e përditshëm -përgjumje pasdite (edhe nëse keni një gjumë të mirë të natës) -tensione të shpeshta dhe zemërim -ju nuk keni fuqi për të kryer detyrimet tuaja ditore -problem me gjumëRead More

Share

Kjo është arsyeja pse flisni në gjumë

E folura në gjumë është njohur si somniloquy, një çrregullim gjumi ku personat nuk janë të vetëdijshëm për këtë gjë.E folura në gjumë mund të përfshijë një dialog të komplikuar apo monologje të pakuptueshme, por shpesh herë edhe të qarta. Sipas National Sleep Foundation, kjo ndodh më shumë tek meshkujt dhe tek fëmijët. Një pjesë e kësaj mund të lidhet me ngjarjet, përvojat apo marrëdhëniet e kaluara që kanë ende rëndësi apo ndikim emocional. National Sleep Foundation thekson se e folura në gjumë mund të shkaktohet edhe nga disa faktorëRead More

Share

Flisni me veten? Ja shpjegimi që japin studiuesit

Ne shpesh flasim me veten, jo vetëm kur humbasim çelësat në çantë  apo në punë. Por ngrihet pyetja nëse të flasësh me vetën, është diçka prej të çmendurish apo të vetmuarish? Një studim i publikuar tek “The Conversation”, zbulon se nuk është kështu, përkundrazi është një aktivitet shumë i domosdoshëm. Monolog në heshtje Le ta nisim me dialogët e brendshme, që të tjerët nuk i dëgjojnë. Bëhet fjalë për biseda mjaft serioze që ne i imagjinojmë me mendjen tonë gjatë natës dhe ditës. Shërbejnë për të organizuar e planifikuar veprime,Read More

Share

Pelegrinazhi vjetor i Haxhit:2 milionë pelegrinë ngjiten në malin Arafat

2 milionë pelegrinët ngjiten në malin Arafat për pjesën e fundit të pelegrinazhit vjetor të Haxhit. Mijëra çadra u shpërndanë për besimtarët ndërsa pelegrinët mund të shihen teksa ngjiten në qytetin e shenjtë të Mekes për të Besimtarët mbajnë çadra në duar. Haxhi është një ndër pesë shtyllat e Islamit që çdo musliman kërkohet të plotësojë të paktën një herë në jetë.

Share

Pelegrinazhi në Mekë, mbi 2 milionë besimtarë vijojnë Haxhin

Mbi 2 milionë myslimanë u mblodhën në qytetin e shenjtë të Mekës për pelegrinazhin e përvitshëm 5-ditor. Mijëra vetë kanë qarkulluar përreth qabesë në formë kubi në qytet, për të përmbushur kështu misionin e tyre fetar, që feja ia kërkon çdo myslimani. Haxhi përfaqëson një nga pesë shtyllat e Islamit dhe të gjithë myslimanët duhet ta kryejnë pelegrinazhin të paktën një herë në jetën e tyre. Myslimanët besojnë se Haxhi është rikthim në gjurmët e profetit Muhamed, që lindi në Mekë, qytetin më të shenjtë të Islamit, transmeton ksp. PelegrinëtRead More

Share

Share