Main Menu

Friday, July 6th, 2018

 

Deschamps: Jemi në gjysmëfinale, krenar për këta futbollistë

Franca ua ka marrë dorën amerikano-latinëve, teksa pasi dërgoi në shtëpi Argjentinën në fazën e 1/8-ave, bëri të njëjtën gjë edhe me Uruguain në çerekfinale. “Gjelat” e Deschamps mposhtën 2-0 skuadrën e Tabarezit dhe kaluan në gjysmëfinale, ndërsa atje i presin fudbollistët e ekipit të Belgjikës të cilët para pak çastesh eliminuan Brazilin. “Jam shumë i lumtur, pasi jemi në katërshen më të mirë të botës. Jam krenar për këta djem dhe atë që kanë treguar në fushën e lojës”, tha Deschamps pas ndeshjes. Mbappe tregoi edhe një herë njëRead More

Share

Brazili në shtëpi, Belgjika në gjysmëfinale të Kupës së Botës

Kombëtarja e Brazilit ka humbur ndaj Belgjikës dhe është eliminuar nga Kupa e Botës. Belgjika ka fituar me rezultatin 1-2, për t’u kualifikuar në gjysmëfinale të kampionatit botëror. Pjesa e parë e takimit u mbyll me rezutlatin 2-0 për Belgjikën, falë autogolit të Fernandinhos dhe golit të Kevin de Bruyne. Në pjesën e dytë, Brazili u ‘ringjall’ dhe gjeti golin e parë me Auguston në minutën e 75’të të takimit. Ky gol nuk i mjaftoi Brazilit – që humbi me rezultatin 2-1 dhe u eliminua nga kampionati më i madhRead More

Share

Bllokohet rruga para Kuvendit, vazhdojnë protestat kundër marrëveshjes me Greqinë

Edhe këtë mëngjes është bllokuar rruga për tek Kuvendi, pasi një grup i vogël i qytetarëve kanë dalur në protesta kundër marrëveshjes me Greqinë. Disa qytetarë kanë vendosur tenda dhe karrige në rrugë me çka kanë bllokuar komunikacionin. Ata për disa muaj kanë protestuar kundër ndryshimit të emrit të shtetit para Kuvendit, në “Parkun e Gruas”. Qytetarët në Shkup janë revoltuar nga bllokimi i rrugëve për çdo ditë, ndërsa kërkojnë që të merren masa për zhbllokimin e rrugëve.

Share

Ali Ahmeti paralajmëron se javën e ardhshme Maqedonia merr ftesën për NATO

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka deklaruar se Maqedonia do të marrë ftesë për anëtarësim në NATO në samitin e javës së ardhshme të Aleancës në Bruksel. Ahmeti i bëri këto komente gjatë takimit me ambasadoren e Zvicrës në Maqedoni, Sybille Suter Tejada, ku diskutuan rreth aktualiteteve politike në vend por edhe mbështetjes zvicrane për institucionet dhe proceset në Maqedoni. Lideri i BDI-së, Ahmeti fillimisht foli për situatën politike me c’rast vlerësoi arritjet e mëdha brenda vitit të parë të qeverisjes siç janë rrumbullakësimi i pjesës normativeRead More

Share

PSP publikoi dy biseda të përgjuara të Mijallkovit, Thaçit dhe Bedredin Ibrahimit

Prokuroria Speciale lëshoi dy biseda të përgjuara lidhur me manipulimet zgjedhore të vitit 2013 në kuadër të rastit Titanik 2. Në bisedën e parë Sasho Mijallkov i thotë Menduh Thaçit se ka urgjencë për Strumicën. S.M.: Menduh! M.Th: Fol S.M.: Çfarë bën? M.Th.: Ja këtu rri me njerëz. S.M.: Kam një urgjencë për ty. M.Th. Po? S.M.: Mund të votoni për ne tani për Strumicë? Të mos…. M.Th.: Në komision? S.M.: Po, në KSHZ M.Th.: Mundet, ja do të lajmërohem menjëherë. S.M.: Ama duhet tani menjëherë të fillojë, për 5Read More

Share

Lëng vishnje për një gjumë më të gjatë

Stresi dhe burimet e nxehtësisë shkaktojnë pagjumësi dhe kur ajo përsëritet çdo natë shkaktohet lodhje, rënie e energjisë, dekoncentrim, marramendje, dhimbje koke. Për të përmirësuar cilësinë e gjumit, provoni zgjidhje alternative që përjashtojnë përdorimin e sedativit. Studimet kanë treguar se vishnjat e tharta janë antipagjumësi. Vetëm dy gota lëngje të kësaj frute të shijshme do t’ju ndihmojnë të bini në gjumë më shpejt, transmeton ksp. Në studim morën pjesë njerëz që vuajnë nga pagjumësia. Për një periudhë prej dy javësh, ata pinë 500 ml lëng vishnje çdo ditë, dhe nëRead More

Share

Zaev për ERT: Referendumi do të mbahet më 23,30 shtator ose 7 tetor

Referendumi do të mbahet më 23 shtator, 30 shtator ose 7 tetor dhe qëllimi është që të përfundojnë të gjitha obligimet e planifikuara deri më 15 janar, tha kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev në një intervistë për televizionin shtetëror grek ERT. Ai shpjegon se referendumi do të ketë një karakter të detyrueshëm, do të pranohet nga të gjithë, madje edhe nga presidenti Ivanov. Duke iu përgjigjur një pyetjeje lidhur me afatet për palën maqedonase Zaev thotë se qëllimi i vendosur për ne është 15 janari. Zaev shpjegon se pas SamititRead More

Share

Turqi: Nga sot trajtimi i kancerit në spitalet publike do të jetë 100% falas

Sigurimi i barnave për trajtimin e sëmundjeve të rënda, si tumori, kanceri etj, kanë qenë sfidë e rëndë për shumë vite në Turqi, ne vitin 2010 qeveria turke mori vendim që barnat e këtyre sëmundjeve të jepen falas nën sigurimin shëndetësor. Qeveria turke ne fillim të vitit 2018 shpalli si prioritet sigurimin e pajisjeve të reja diagnostikuese në planin e masave që do të ndërmerren nga dikasteri i shëndetësisë, kundrejt parandalimit dhe trajtimit të këtyre sëmundjeve, të cilat gjatë viteve të fundit kanë arritur në nivele shqetësuese. Gjatë raportimit tëRead More

Share

33 të vdekur nga temperaturat e larta në Kanadë

Të paktën 33 persona kanë humbur jetën si pasojë e temperaturave të larta ekstreme që përfshinë provincën Quebec të Kanadasë nga 29 qershori. Shërbimi Meteorologjik i Kanadasë bëri të ditur përmes një njoftimi se temperaturat në rajonin Montreal javën e fundit kanë lëvizur mes 40 dhe 45 gradë celsius. Koncentrimet e larta të ozonit që janë rritur si pasojë e temperaturave ekstreme kanë shkaktuar cilësi të keqe të ajrit, duke ndikuar te fëmijët me astmë dhe personat me probleme të frymëmarrjes dhe zemrës, gjendje që është vërejtur në rastet eRead More

Share

Seancë e re për “Titanik 2”, ku akuzohen Mijallkov e Thaçi

Me procedurë në të cilën do të dëgjohen dy biseda telefonike sot në Gjykatën Penale duhet të vazhdojë seanca në lidhje me çështjen e PSP-së “Titaniku 2”. Rasti ka të bëjë me parregullsitë zgjedhore në zgjedhjet lokale të vitit 2013 dhe akuzohet kryetari i PDSH-së Menduh Thaçi, ish-drejtori i DSK-së, Sasho Mijallkov dhe ish-anëtarë të KSHZ-së, Bedredin Ibraimi, Aneta Stefanovska, Vlatko Sajkovski dhe Sasho Sërçev. Sipas bisedave të përgjuara që i ka publikuar LSDM-ja, ndërsa të cilat janë pranuar si prova materiale në procedurë gjyqësore, Mijallkov dhe Thaçi janë dakorduarRead More

Share

Share