Main Menu

Sunday, July 1st, 2018

 

5 sekrete për punimin e brumit të bukës

Punimi i brumit të bukës mund të jetë një nga hapat më argëtues të përgatitjes së bukës. Ndiqni këto instruksione bazike për të mësuar se si t’i përdorni duart tuaja kur rrihni brumin për bukë. Kushtojini rëndësi lartësisë së tavolinës apo pjesës ku po punoni brumin që të mos tërhiqni shpinën. Duhet të kini parasysh që të keni hapësirë për të shtrirë duart tuaja ndërsa punoni brumin. Kur punoni brumin, do të përdorni vetëm fundin (thembrat) e duarve Shtypeni brumin vetëm me fundin e duarve tuaja Ndajeni brumin në gjysmë NgrijeniRead More

Share

Sufle me çokollatë

Sufleja është ndër ëmbëlsirat më të shishta për t’u përgatitur, ndaj mund ta keni atë në tryezën tuaj sa herë të dëshironi. Recetën e plotë të përgatitjes e gjeni më poshtë. Përbërësit: 400 gr çokollatë (e zezë) 2 lugë gjelle gjalpë 4 lugë gjelle sheqer 7 vezë ½ limon (lëngu) 2 lugë gjelle liker portokalli (opsional) Sheqer pluhur (për dekorim) Përgatitja: Ngrohni paraprakisht furrën në temperaturën 220 gradë Celcius. Shtoni në një enë gjalpin, sheqerin dhe më pas trazojini derisa të treten. Shkrini çokollatën në një enë me ujë të nxehtëRead More

Share

Tortë e mrekullueshme për vetëm 15 minuta: Ëmbëlsirë çokollate pa qumësht dhe vezë!

Për të gatuar këtë tortë nuk keni nevojë të shpenzoni shumë para, sepse për të nuk ka nevojë as për vezë as për qumësht, madje as për margarinë dhe gjalpë! Dhe kur një herë ta provoni edhe ju do të vazhdoni ta gatuani shpesh! Përbërësit: ▪ 1,5 filxhan miell ▪ një lugë e vogël sodë buke ▪ kripë sa mund të kapësh me një gisht ▪ 3 lugë kakao ▪ një filxhan sheqer ▪ një lugë e vogël uthull ▪ një lugë e vogël ekstrakt vaniljeje ▪ 5 lugë vajRead More

Share

Eliminoni këto gabime gjatë formësimit të vetullave

Heqja apo formësimi i vetullave është një procedurë në vete, të cilën shpesh e gabojmë nga pakujdesia apo edhe nga mosdija. Vetullat e formësuar mirë janë jetike për theksim të fytyrës. E kundërta, krijon një pamje të “shëmtuar”, në disa raste me ndjenjë të papastërtisë dhe irrituese. Jo të gjitha femrat kanë prirje ose njohuri për formën dhe heqjen e tyre, shkruan Koha Ditore. Prandaj, në rastet kur nuk jeni të sigurt se si të formësoni vetullat, le ta bëjë këtë fillimisht eksperti/ja e grimit. Ato, ndoshta janë edhe pjesaRead More

Share

Share