Main Menu

Sunday, July 1st, 2018

 

Reperi i njohur qëllohet për vdekje në Toronto

Reperi Smoke Dawg thuhet se u vra të shtunën në Toronto, transmeton Klan Kosova. Sipas CP24, tre persona u qëlluan në zonën e Queen Street Westt, në rrethin e Torontos, pak para orës 8:00. Policia tha se të dyshuarit mund të kenë ikur me një makinë të bardhë. Dy viktima meshkuj dhe një femër u transportuan në një spital lokal në gjendje kritike, një nga viktimat mashkullore më pas u shpall i vdekur. Përfaqësues të Smoke Dawg konfirmuar në rrjete sociale se ai ishte viktima që u shpall i vdekur.Read More

Share

5 sekrete për punimin e brumit të bukës

Punimi i brumit të bukës mund të jetë një nga hapat më argëtues të përgatitjes së bukës. Ndiqni këto instruksione bazike për të mësuar se si t’i përdorni duart tuaja kur rrihni brumin për bukë. Kushtojini rëndësi lartësisë së tavolinës apo pjesës ku po punoni brumin që të mos tërhiqni shpinën. Duhet të kini parasysh që të keni hapësirë për të shtrirë duart tuaja ndërsa punoni brumin. Kur punoni brumin, do të përdorni vetëm fundin (thembrat) e duarve Shtypeni brumin vetëm me fundin e duarve tuaja Ndajeni brumin në gjysmë NgrijeniRead More

Share

Sufle me çokollatë

Sufleja është ndër ëmbëlsirat më të shishta për t’u përgatitur, ndaj mund ta keni atë në tryezën tuaj sa herë të dëshironi. Recetën e plotë të përgatitjes e gjeni më poshtë. Përbërësit: 400 gr çokollatë (e zezë) 2 lugë gjelle gjalpë 4 lugë gjelle sheqer 7 vezë ½ limon (lëngu) 2 lugë gjelle liker portokalli (opsional) Sheqer pluhur (për dekorim) Përgatitja: Ngrohni paraprakisht furrën në temperaturën 220 gradë Celcius. Shtoni në një enë gjalpin, sheqerin dhe më pas trazojini derisa të treten. Shkrini çokollatën në një enë me ujë të nxehtëRead More

Share

Tortë e mrekullueshme për vetëm 15 minuta: Ëmbëlsirë çokollate pa qumësht dhe vezë!

Për të gatuar këtë tortë nuk keni nevojë të shpenzoni shumë para, sepse për të nuk ka nevojë as për vezë as për qumësht, madje as për margarinë dhe gjalpë! Dhe kur një herë ta provoni edhe ju do të vazhdoni ta gatuani shpesh! Përbërësit: ▪ 1,5 filxhan miell ▪ një lugë e vogël sodë buke ▪ kripë sa mund të kapësh me një gisht ▪ 3 lugë kakao ▪ një filxhan sheqer ▪ një lugë e vogël uthull ▪ një lugë e vogël ekstrakt vaniljeje ▪ 5 lugë vajRead More

Share

Eliminoni këto gabime gjatë formësimit të vetullave

Heqja apo formësimi i vetullave është një procedurë në vete, të cilën shpesh e gabojmë nga pakujdesia apo edhe nga mosdija. Vetullat e formësuar mirë janë jetike për theksim të fytyrës. E kundërta, krijon një pamje të “shëmtuar”, në disa raste me ndjenjë të papastërtisë dhe irrituese. Jo të gjitha femrat kanë prirje ose njohuri për formën dhe heqjen e tyre, shkruan Koha Ditore. Prandaj, në rastet kur nuk jeni të sigurt se si të formësoni vetullat, le ta bëjë këtë fillimisht eksperti/ja e grimit. Ato, ndoshta janë edhe pjesaRead More

Share

Sa mund të vozitni në shtetet evropiane?

Kufijtë e shpejtësisë në rrugët e Evropës ndryshojnë varësisht shteteve. Franca është vendi i cili vendosi së fundmi uljen e kufirit të saj të shpejtësisë në autostrada me dy korsi në 80 km/h nga 90 km/h ku do të bashkohet me vendet evropiane, ku kufizime të tilla janë më të ulëta. Shqipëria, shtetet baltike, Kroacia, Republika Çeke, Greqia, Hungaria, Italia, Luksemburgu, Maqedonia, Portugalia, Sllovakia, Sllovenia dhe Spanja kanë të gjitha një kufizim shpejtësie prej 90 km/h në këto rrugë. Në vende të tjera sipas agjencisë së lajmeve ‘AFP’, kufiri mundRead More

Share

SHBA: Mijëra persona protestuan në mbështetje të imigrantëve

Në sheshin që gjendet përball Shtëpisë së Bardhë, protestuesit brohoritën “Turp, Turp”. Disa mbanin në duar pankarta ku shkruhej “Ku janë fëmijët” dhe “Ne jemi Amerika”. Administrata Trump ka zbatuar politikën “zero tolerancë”, që bën thirrje për ndalimin e migrantëve të cilët hyjnë ilegalisht në Shtetet e Bashkuara. Por, kjo politikë ka rezultuar në ndarjen e prindërve nga fëmijët e tyre. Trump më vonë ka tërhequr politikën e ndarjes, teksa Kongresi po tenton që të kalojë reformën për migrantët. Ndalimi i hyrjeve ilegale në SHBA ishte temë qendrore e fushatësRead More

Share

Sot vendoset fati i Merkel dhe i koalicionit qeverisës në Gjermani

Kancelarja gjermane Merkel po përpiqet me të gjitha mjetet të gjejë një zgjidhje për migrantët dhe azilkërkuesit. Por deri tani nuk ka marrëveshje përfunditmare me CSU. Takimi mes krerëve të CDU Angela Merkel dhe CSU Horst Seehofer ka zgjatur dy orë të plota dhe pas kësaj bisede Merkel dhe ministri i Brendshëm u larguan nga zyra e kancelares. Për rezultatet e takimit sy më sy nuk dihet asgjë – zyrtarisht. Dita vendimtare? Këtë të dielë krerët e partive CDU dhe CSU do të vendosin në takimet e tyre në BerlinRead More

Share

Pakti me Greqinë, institucionet e Maqedonisë në sprovë të re për emrin

Kuvendi i Maqedonisë javën e ardhshme sërish do votojë Marrëveshjen për emrin me Greqinë, pasi presidenti Gjorge Ivanov refuzoi ta dekretojë ligjin që u miratua me shumicë votash, më 20 qershor, me arsyetimin se marrëveshja që parasheh ndryshimin e emrit të Maqedonisë në “Maqedonia e Veriut” është antikushtetues. Duke marrë parasysh refuzimin e parë, partitë në pushtet nuk e përjashtojnë mundësinë që presidenti ta refuzojë edhe votimin e dytë, andaj nuk po shqyrtojnë mundësinë juridike që ligjin ta fuqizojnë apo ta shpallin në Gazëtën Zyrtare, pa nënshkrimin e presidentit. NjohësitRead More

Share

Gjysmën e popullatës së Maqedonisë e gjen në Facebook

Në Maqedoni internetin e përdorin 1,583,315 njerëz ose 75.9 për qind të popullsisë, ndërsa një milion (48 për qind) janë të lidhur në rrjetin social Facebook, sipas faqes statistikore të specializuar “Internet World Stat” . Në numrin e përdoruesve të internetit, krahasuar me fundin e tetorit të vitit të kaluar, ka një rritje prej 80,000 ndërsa nuk ka ndryshim në të dhënat për përdoruesit e Facebook. Nga vendet e rajonit, më shumë se maqedonasit përdorin internetin në Kroaci (90.9 për qind), Bosnjë dhe Herzegovinë (80.7 për qind) dhe Slloveninë (79.9Read More

Share

Share