Main Menu

July, 2018

 

K.F.Gostivari sot në ora 17:30 ballafaqohet me F.K.”Bregallnica” në ndeshje miqësore

Pas përgaditjeve 10 ditore në qendrën sportive në Mavrovë,ekipi i Gostivarit është kthyer në folenë e vet në qytet,për ti zhvilluar përgaditjet e fazës së tretë, e cila vjen para fillimit të kampionatit në ligën e dytë fudbollistike të Maqedonisë. Në përgjithësi përgaditjet u zhvilluan ashtu si ishin të parapara dhe deri diku ishin në nivelin e kërkuar nga trajneri i klubit Mensur Jakupi,i cili pas disa përforcimeve  dhe ndeshjeve kontrolluese,e ka edhe vizionin e ekipit,i cili beson se do të jetë konkurues i denjë këtë vit për ta fituarRead More

Share

Mos i hidhni farat e shalqirit, bëni çaj me to

Shumica nga ju, i hidhni farat kur e hani shalqirin. Edhe nëse i hani ato, ju me siguri se nuk e dini çfarë përfitime të mëdha shëndetësore i sjellin trupit tuaj, veçanërisht për tretje më të mirë. Nëse dëshironi që të merrni përfitimet më të mëdha të farave të shalqirit, duhet t’i zieni, shtypni ose piqni ato. Fibrat që gjenden në fara janë jetësore për funksionimin normal të traktit digjestiv. Ato do të ndihmojnë kundër parazitëve të zorrëve, inflamacionet, veprojnë si një antioksidant, ndihmon për problemet me tensionin e lartëRead More

Share

Do të zgjerohet dhe riasfaltohet një rrugë në fshatin Debresh, fillimin e punimeve e ndoqi nga afër kryetari Taravari

Kryetari i komunës së Gostivarit, Arben Taravari, ndoqi nga afër fillimin e punimeve për zgjerimin dhe riasfaltimin e një segmenti të një rruge në pjesën e epërme të fshatit Debresh. Rruga e cila do të riasfaltohet dhe zgjerohet ka një gjatësi prej rreth 200 metra, aktualisht është e gjerë rreth 3m, ndërsa pas rikonstruktimit do të ketë gjerësi prej 4,20 metra, gjerësi kjo e mjaftueshme për qarkullim me dy korsi. “Ishte kjo një kërkesë e banorëve të fshatit Debresh, sepse kjo pjesë e rrugës ishte mjaft e dëmtuar dhe eRead More

Share

Lutfi Bilalli nënshkruan me Renovën

Futbollisti 26 vjeçar nga Gostivari Lutfi Bilalli është prurja e fundit në ekipin e Renovës. Ai sot, në hapësirat e klubit të tij të ri në praninë e drejtorit sportiv Lirim Saiti, koordinatorit Skender Jonuzi, menaxherit Besim Isa si dhe prindi i tij Shenazi Bilalli, firmosi kontratë një vjeçare me skuadrën ‘bardhëekaltërt’ nga Xhepçishti. Bilalli, pas Pantoviqit, Ramadanit, Beriqit, Ristevskit, Zukës, Sulejmanit, Maksutit bëhet përforcimi i tetë në këtë merkato verore. Menjëhere pasi që arriti marrëveshje me ekipin e Renovës, Lutfi Bilalli ekskluzivisht për ART Channel deklaroi: “Pikërisht, sot zyrtarisht me klubin e Renovës arritëm marrëveshje njëRead More

Share

Filloi aksioni për prishjen e ndërtimeve pa leje në Gostivar

Ka filluar sot aksioni për prishjen e ndërtimeve pa leje në territorin e komunës së Gostivarit. I pari ndërtim i cili u prish sot, ishte një murrë në lagjen Pitarnicë që ishte ndërtuar pa leje përkatëse dhe në vendin e paraparë për rrugë. Me prishjen e këtij muri, në fakt mundësohet qarkullimi i lirshëm i automjeteve të asaj pjese të lagjes Pitarnicë. Komuna e Gostivarit do të vazhdojë me prishjen e ndërtimeve pa leje, siç janë muret të cilët kapin pjesë të rrugës, ndërtime shtojcë si dhe objekte banimi tëRead More

Share

Në kuadër të “Ditëve të mërgimtarëve”, u mbajt turne shahu në Gostivar

Në mënyrë simbolike, me tërheqjen e lëvizjes së parë nga ana e kryetarit të komunës së Gostivarit, Arben Taravari dje në sheshine qytetit në Gostivar u bë hapja e turneut të shahut që u organizua në kuadër të manifestimit “Mirës e vini mërgimtarë”. “Një ndër aktivitetet e shumta kulturore dhe sportive të organizuara në kuadër të manifestimit Ditët e mërgimtarëve është edhe turneu i sotëm në shah. Komuna e Gostivarit e mbështet këtë lojë inteligjente. Shpresoj se sot do të kemi meçe shumë të forta dhe uroj që të fitojëRead More

Share

Në Qendrën për Kulturë në Gostivar u hap ekspozita kolektive “Salloni Veror”

Sot në Galerinë e I.N. Qendrës për Kulturë -Gostivar u hap ekspozita kolektive “Salloni veror”. Ekspozitën e hapi drejtori i ri i qendrës për kulturë Hod Miftari i cili fillimisht i përshëndeti artëdashësit e pranishëm në emër të I.N. Qendrës për Kulturë -Gostivar dhe njëherit u shpreh se” jemi mbledh këtu sot për të vlerësuar dhe për të nderuar angazhimin,punën,përkushtimin,vizionin, dijen dhe kontributin, e të gjith atyre që sonte kan vjerur,një pjesë të shpirtit në muret e galerisë sonë,të nderuar të pranishëm,duke respektuar veprën e tyre,ne e respektojmë shpirtin eRead More

Share

Shpallje: Trajnim për hulumtim dhe eksplorim speleologjik

Projekti për ‘Përmirësimin e menaxhimit me zonat e mbrojtura’ financohet nga Bashkimi Evropian ndërsa implementohet nga ana e Programit për zhvillim të Kombeve të Bashkuara në bashkëpunim me Ministrinë e mjedisit jetësor dhe planifikimit hapësinor. Pas grantit të nënshkruar ndërmjet UNDP dhe KS Korabi, Projekti i titulluar: “Fuqizimi i aktorëve lokalë për eksplorimin, hulumtim dhe konservim të trashëgimisë natyrore të shpellës Bukuroshja” zbatohet nga Klubi i Speleologëve KORABI në partneritet me Komunën e Gostivarit. Projekti është i orientuar drejt ruajtjes, konservimit dhe monitorimit të monumentit natyror të shpellës Bukuroshja, qëRead More

Share

Mozzik thotë dy fjalë për vdekjen e Adem Demaçit

Për vdekjen e tij kanë reaguar edhe fytyrat e njohura publike të cilët kanë shprehur ngushëllimet e tyre, shkruan lajmi net. Është ky reperi nga Ferizaji, Mozzik i cili me anë të një postimi të publikuar në Instagram thotë dy fjalë prekëse për Demaçin. “Pusho në paqe Adem Demaçi”, është mbishkrimi sipër imazhit. Kujtojmë që deri më tani Demaçi ka krijuar një karrierë të bujshme profesionale e që ka lënë pas shumë vepra.

Share

Vallet dhe muzika folklorike i kënaqën Gostivarasit

Koncerti me valle dhe muzikë folklorike,ishte ajo e cila u realizua sonte në sheshin e Gostivarit,në kuadër të aktivitetit “Mirë se vini mërgimtarë”. Gostivarit këtë kënaqësi sonte ua sollën: Ansambli “Besa”, SHKA “Jahi Hasani” dhe Grupin folklorik “Lulet e Malësisë”.

Share

Share