Main Menu

July, 2018

 

Higuain sot mund të vishet kuqezi, gati shkëmbimi Bonucci-Caldara

Takimi mes drejtuesit te Milanit Leonardo dhe vellait te Higuain I cili zgjati kater ore, deri ne agimin e se martes duket se ka qene I frytshem dhe palet jane shume afer njera-tjetres. Ceshtja me e nxehte qe ka mbajtur larg palet ka qene kontrata e sulmuesit argjentinas. Mediat italiane bëjnë të ditur se Higuain do të firmosë një kontratë 4 vjecare tek Milan (tek bardhezinjte I mbaronte ne 2020) nga e cila do të përfitojë 7.5 milion euro në sezon. Tashmë përfaqësuesit ligjor të dy paleve po punojnë përRead More

Share

Fushata e referendumit për emrin në Maqedoni do të fillojë me 10 shtator

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi sot ka njoftuar se fushata e referendumit për marrëveshjen me Greqinë do të fillojë më 10 shtator. “Më 10 shtator do të nis fushata e referendumit. Deri sa zgjat fushata, Kuvendi nuk punon, me qëllim që të shndërrohet në fushatë dhe propagandë. Nuk anashkalohet mundësia që edhe deputetët të përfshihen në fushatë, në vëzhgim të procesit, sepse ato janë iniciatorë për shpalljen e referendumit. Por deputetët nuk duhet të ndikojnë në rezultatin e referendumit. Në procesin e referendumit mund të marrin pjesë edheRead More

Share

K.F.Gostivari sot në ora 17:30 ballafaqohet me F.K.”Bregallnica” në ndeshje miqësore

Pas përgaditjeve 10 ditore në qendrën sportive në Mavrovë,ekipi i Gostivarit është kthyer në folenë e vet në qytet,për ti zhvilluar përgaditjet e fazës së tretë, e cila vjen para fillimit të kampionatit në ligën e dytë fudbollistike të Maqedonisë. Në përgjithësi përgaditjet u zhvilluan ashtu si ishin të parapara dhe deri diku ishin në nivelin e kërkuar nga trajneri i klubit Mensur Jakupi,i cili pas disa përforcimeve  dhe ndeshjeve kontrolluese,e ka edhe vizionin e ekipit,i cili beson se do të jetë konkurues i denjë këtë vit për ta fituarRead More

Share

Mos i hidhni farat e shalqirit, bëni çaj me to

Shumica nga ju, i hidhni farat kur e hani shalqirin. Edhe nëse i hani ato, ju me siguri se nuk e dini çfarë përfitime të mëdha shëndetësore i sjellin trupit tuaj, veçanërisht për tretje më të mirë. Nëse dëshironi që të merrni përfitimet më të mëdha të farave të shalqirit, duhet t’i zieni, shtypni ose piqni ato. Fibrat që gjenden në fara janë jetësore për funksionimin normal të traktit digjestiv. Ato do të ndihmojnë kundër parazitëve të zorrëve, inflamacionet, veprojnë si një antioksidant, ndihmon për problemet me tensionin e lartëRead More

Share

Xhaferi-Galovej: Konfirmohet mbështetja e parezervë e Britanisë së Madhe për Maqedoninë

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, Talat Xhaferi sot e priti ambasadoren e sapo emëruar të Mbretërisë së Bashkuar të Britanisë së Madhe dhe Irlandës Veriore në Republikën e Maqedonisë. Në takim, siç kumtoi pres shërbimi kuvendor, të dy bashkëbiseduesit u pajtuan se në 25-vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike ndërmjet dy vendeve, konfirmohet mbështetja që Mbretëria e Bashkuar e Britanisë së Madhe dhe Irlandës Veriore ia jep pa rezervë Republikës së Maqedonisë në proceset e saj euroatlantike, si edhe kontributi i përgjithshëm i këtij vendi miqësor në zhvilliminRead More

Share

Në burgjet izraelite ndodhen 291 fëmijë

Anëtarja e Bordit ekzekutiv të Organizatës për Çlirimin e Palestinës (OÇP), Hanan Ashravi tha se në burgjet e Izraelit ndodhen 291 fëmijë, transmeton Anadolu Agency (AA). Në një deklaratë me shkrim pas lirimit të “palestinezes së guximshme” Ahed al-Tamimi, Ashravi tha se “Në burgjet e Izraelit ka ende 291 fëmijë dhe rreth 5.900 palestinezë”. Duke kërkuar lirimin e të gjithë të burgosurve në burgjet e Izraelit, Ashravi tha se Izraeli vazhdon të shkelë të drejtat e palestinezëve të burgosur ndërsa komuniteti ndërkombëtar po i mbyll sytë përpara trajtimeve të tillaRead More

Share

Fejsbuk përdorin 23 ministra në Qeveri, 14 janë aktivë në Tuiter dhe Instragram

23 nga gjithsej 26 ministra në Qeverinë e Republikës së Maqedonisë në mënyrë aktive përdorin Fejsbuk, që është rritje për tre të cikët janë aktivë në këtë rrjet, tregojnë të dhënat nga analiza e dytë vjetore të realizuar në periudhën nga dara 23 e deri në 28 korrik të vitit 2018. Analiza edhe sivjet tregon se numri më i madh i anëtarëve të kabinetit qeveritar dhe ekipeve të tyre për çdo ditë publikojnë përmbajtje për aktivitetet e tyre në Fejsbuk dhe kanë profile apo faqe të hapura në të cilatRead More

Share

Zeqiri dorëzon në Prokurori kërkesën për BFI-në

Deputeti i LSDM-së, Muhamed Zeqiri sot ka dorëzuar në Prokurori kërkesë që të kontrollohen bisedat e kreut të BFI-së, Sulejman Rexhepi si dhe kërkon se sa haxhinjë janë lajmëruar këtë vit. “Sot dorëzova në Prokurorinë Speciale kërkesë që të kontrollohen bisedat telefonike të kryetarit të Bashkësise Islame, Sulejman Rexhepi në bazë të cilave mund të vërtetohen ose jo dyshimet për keqpërdorimin e detyrës”, ka thënë Zeqiri. Ndryshe, reagimi i BFI-së kohë më parë ka qenë se Muhamet Zeqiri, me insinuata dhe shpifje, “duke u fshehur pas foltores së Parlamentit dheRead More

Share

Sela: Aleanca nuk shitet për pushtet

Lideri i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela dje në Strugë para simpatizantëve potencoi se Aleanca nuk shitet për pushtet dhe për poste minitrore ashtu si një pjesë e partive të tjera shqiptare. “Aleanca nuk shitet për pushtet, por do të jetë zëri i fortê i shqiptarëve të Maqedonisë dhe më gjerê, ne sipas sondazheve jemi të parët si parti, do të jemi fituesit e zgjedhjeve të ardhshme parlamentare.Nuk do të lejojmë Zaevin dhe BDI-në të luaj me identitetin tonë kombëtar.Edhe shumë 27 prille të ndodhin ne përsëri do të jemiRead More

Share

Sot duhet të shpallet referendumi për emrin

Sot duhet të marrin fund dilemat e shumta rreth referendumit për marrëveshjen për çështjen e emrit. Kreu i Kuvendit Talat Xhaferi pritet që të shpallë datën e referendumit menjëherë pasi të jenë betuar anëtarët e rinj të KSHZ-së. Referendumi për emrin pritet të mbahet më 30 shtator. Por pushteti dhe VMRO DPMNE-ja opozitare duket se akoma janë larg marrëveshjes për përmbajtjen e pyetjes së referendumit. Partia e Mickovskit insiston se pyetja duhet te jetë e thjeshtë dhe me një kuptim.  Deputetët sot në orën 9 duhet të dorëzojnë në ParlamentinRead More

Share

Share