Main Menu

July, 2018

 

U shfaq komedia “Ëndrra e shtatë studentëve”, shkëlqyen aktorët e rinj

Mbrëmë në Qendrën për Kulturë në Gostivar, u shfaq komedia “Ëndrra e shtatë studentëve” regji të regjisorit të njohur nga Kërçova Qëndrim Riani, ndërsa rolet i interpretuan aktorët e sapodiplomuar të artit dramatik pranë Universitetit të Tetovës. Komedia e bazuar në romanin e William Shakespeare “Ëndrra e një nate vere”, ishte pjesë e agjendës së aktiviteteve në kuadër të manifestimit “Ditët e mërgimtarëve” që realizohet nën patronazhin e kryetarit të komunës së Gostivarit, Arben Taravari dhe me mbështetje edhe të Ministrisë së Kulturës Duartrokitjet e shumta dhe të qeshurat eRead More

Share

Në Gostivar do të hapet Qendër për Aktivitete Rinore

Kryetari i Komunës së Gostivarit, Arben Taravari dhe drejtori ekzekutiv i Organizatës joqeveritare Democracy Lab, Sefer Selimi, nënshkruan Memorandum bashkëpunimi që synon hapjen e një Qendre për Aktivitetet Rinore në Gostivar. Projekti do të implementohet nga ana e Democracy Lab ndërsa do të financohet nga Komuna e Gostivarit dhe Ambasada e SHBA-ve në Shkup. Qendra në fjalë synon thellimin e bashkëpunimit dhe mirëbesimi ndërmjet komuniteteve të ndryshme që jetojnë në Gostivar, do të thyhen paragjykimet dhe do të promovohet multietniciteti. Pas nënshkrimit të Memorandumit, kryetari i komunës së Gostivarit ArbenRead More

Share

Revolucion te Milan, pritet emërimi i Antonio Contes

Milan duket në prag të një revolucioni. Genaro Gattuso, tekniku që mori drejtorin e kuqezinjve në mesin e sezonit të shkuar, duket se i ka ditët e numëruara dhe në vend të tij pritet të jetë Antonio Conte. Sipas mediave italiane, ky është vendimi i papritur që ka marrë fondi amerikan Elliott për të ardhmen e afërt të Milanit. Paul Singer njeriu që momentalisht ndodhet në krye të Milanit ka vendosur të shkarkojë nga detyra Gattuson për të ulur në stolin e skuadrës Antonio Conten që vetëm pak ditë mëRead More

Share

Kombëtare me zemër të madhe, 24 mln euro të fituara në Rusi i japin për bamirësi

Botërori i përfunduar pak ditë më parë do të mbahet mend gjatë nga Kroacia që arriti deri në finale, një fazë të cilën nuk e kishte prekur kurrë më parë. Pavarësisht se në finale u mundën nga Franca ata u pritën si heronj në vendin e tyre. Rreth 500 mijë qytetarë e falënderuan ekipin në rrugët e Zagrebit për emocionet që i falën gjatë një muaji. Së fundmi raportohet se ekipi kroat ka menduar që t’i bëj krenar bashkombësit e tyre jo vetëm për rezultatet sportive. Ata kanë vendosur qëRead More

Share

Në atarin e Sërmnovës gjendet predhë artilerike

Të Hënën rreth orës 20.00, 42-vjeçari J.S. nga Gostivari, ka denoncuar se në lumin në atarin e fshatit Srmnovë, ka gjetur një predhë artilerike, të kalibrit 100 milimetër, e cila me shum mundësi daton prej Luftës së dytë botërore. Janë kryer hetime, predha është fotodokumentuar, dhe në mënyrë të sigurtë është marur nga vendi, nga ana e Direksionit për mbrojtje dhe shpëtim, për procedur të mëtutjeshme.

Share

Lëndohet rëndë një motoçiklist në fatkeqësi komunikacioni në Gostivar

Një motoçiklist i ri sot pasdite është dërguar në klinikat e Shkupit me lëndime të rënda pas një fatkeqësie komunikacioni , e cila, sipas policisë, ka ndodhur në orën 13:30 në rrugën “Keji Vëllazërim Bashkimi”, në afërsi të tregut në Gostivar. Nga njohuritë e para të ekspertizës së policisë që u kry me autorizim të Prokurorit publik, i lënduari është R.A. (21) nga Gostivari. Ai në momentin e fatkeqësisë ka drejtuar motoçikletën “Jamaha R6” me targa të Italisë. Nga shkaqe ende të pakonfirmuara, ai është dneshur me automjetin “Pezho-partner” qëRead More

Share

Komuna e Gostivarit siguron partner privat për deponinë “Rusino”

Kryetari i komunës së Gostivarit, Arben Taravari dhe drejtori i kompanisë Waterloo Hastings Energy, Philippe de Beauregard, nënshkruan sot një Memorandum bashkëpunimi për zbatimin e projekteve në nivel lokal dhe rajonal, me theks të veçantë trajtimin e mbetjeve dhe ujërave. Qëllimi i këtij memorandumi është bashkëpunimi në fushën e zhvillimit ekonomik, krijimin e partneriteteve publike-private, si dhe kujdesi mjedisor dhe trajtimi i mbeturinave dhe ujërave. Pas nënshkrimit të Memorandumit, kryetari i komunës së Gostivarit, Arben Taravari, në pres-konferencë shprehu kënaqësinë e veçantë për nënshkrimin e memorandumit me një kompani qëRead More

Share

Han i ftoi qytetarët e Maqedonisë të mos e bojkotojnë referendumin sepse mund të na ndodh “Brexit”

Eurokomesari për zgjerim dhe fqinjësi të mirë, Johanes Han, gjatë konferencës së përbashkët për shtyp me kryeministrin Zoran Zaev, ftoi qytetarët që të mos e bojkotojnë referendumi, ndërkaq partitë politike i porositi që rrugën euro-integruese ta shohin si qëllim mbipartiak, njofton Portalb.mk. “Ju do të vendosni për të ardhmen e vendit, ndërkaq dyert e BE-së janë të hapura gjerë. I ftoj palët e përfshira që këtë ta pranojnë si qëllim mbipartiak dhe në mënyrë konstruktive të vendosin. Kjo do të sjell dobi reale për popullin. Perspektiva evropiane i përmirëson kushtetRead More

Share

Vetëhelmohet 23 vjeçari në Gostivar

Dje rreth orës 17.00, në spitalin e përgjithshëm ,,Ferid Murat,, të Gostivarit, është pranuar 23- vjeçari nga Gostivari, i cili paraprakisht është helmuar, gjegjësishtë i njëjti ka pirrë sasi të mëdha të lëngjeve toksike. Për shkak të gjendjes së rëndë shëndetsore, pas dhënjes së ndihmëas mjeksore është transferuar në klinikat e Shkupit. Punohet në zbardhjen e motivit të helmimit, dhe detajeve tjera në veçanti lidhur me rastin.

Share

Aksidentohet këmbësori në Gostivar

Dje rreth orës 18 e 25 minuta, në bulevardin ,,Goce Dellçev,, në Gostivar, vetura e tipit ,,Mercedes,, me targa të Gostivarit, e drejtuar nga 71-vjeçari T.A. nga Gostivari, ka aksidentuar 35 vjeçaren Xh.E. nga Tetova. Nga aksidentimi Xh.E. ka marur lëndime të rënda trupore ( frakturë në shpatullën e majtë, dhe në ashtin e majtë të fundshpinës) dhe pas dhënjes së ndihmës mjeksore në Spitalin e përgjithshëm ,,Ferid Murat,, të Gostivarit me autoambulancë, është transferuar në klinikat e Shkupit. Janë kryer hetimet dhe punohet në zbardhjen e shkakut dhe rrethanaveRead More

Share

Share