Main Menu

Friday, June 29th, 2018

 

Hapet këndi i ri fëmijëve te banesat kolektive te tregu i qytetit

Kanë përfunduar punimet për ndërtimin e këndit ë ri për fëmijë tek banesat kolektive përballë tregut të madh të qytetit në Gostivar, si pjesë e projektit të Komunës së Gostivarit për ndërtimin e katër këndeve të reja dhe riparimin e dy këndeve ekzistuese të lojërave në territorin e komunës. Këndi i ri i fëmijëve tashmë është në funksion dhe shfrytëzohet nga fëmijët që banojnë në këtë pjesë, ndërsa prindërit shprehen shumë të kënaqur që tani kanë mundësi më shpesh t’i nxjerrin fëmijët si dhe më lehtë t’i kenë nën kontroll,Read More

Share

Njoftim nga MPB-ja

Gjatë javës së fundit të qershorit,kanë ndodhur disa Zjarre në objekte të ndryshme, gjegjësisht banesa dhe shtëpi. Shkaqe për përhapjen e zjarreve ende janë nën hetim e sipër, por duke marë parasysh, se pason një periudhë me temperatura të larta të ajrit, dhe dinamik më të lartë të lëvizjeve në rajon, dhe për këtë arsye rriten edhe mundësitë për përhapjen e më shumë zjarreve, Sektori për punë të brendëshme Tetovë, përsëri rikujtonë për nevojën e zgjuarsisë maksimale, dhe kujdesin e secilit individ në veçanti, të cilët lëvizin, dhe punojnë, nëRead More

Share

Ndërron jetë babai i Michael Jackson

Joe Jackson, babai i legjendaës së muzikës Michael Jackson, ka ndërruar jetë në moshën 89-vjeçare. Sipas BBC, Jackson u shua mëngjesin e së mërkurës. Ai kishte disa ditë që ishte shtruar në spital, pasi vuante nga kanceri në pankreas. Nipi Taj Jackson shkroi në Twitter. “Ma shpifin disa komente që po lexoj për gjyshin tim nga disa persona që nuk e njihnin. Ju lutem, mos pështyni aty ku jeni ushqyer. Joe ishte i dashur për familjet tona. Na lini të pikëllohemi të qetë”.

Share

Komuna e Gostivarit njofton:Nesër(e Shtunë) afati i fundit për dorëzimin e kërkesave për legalizim

Njoftohen qytetarët se nesër (e shtunë) është afati i fundit për dorëzimin të kërkesave për rregullim të statusit juridik të objektit të ndërtuar pa leje (legalizim) për të gjithë ata aplikues të cilëve u është refuzuar kërkesa për legalizim e parashtruar në vitin 2011. Po ashtu, nesër është afati i fundit edhe për dorëzim të elaboratit gjeodezik për objektet e ndërtuara pa leje për të cilët kërkesë është parashtruar në vitin 2015/2016. Me qëllim që tu dalë në ndihmë qytetarëve,, Komuna e Gostivarit ka angazhuar ekip kujdestar i cili nesërRead More

Share

Çiftet që janë të lumtur nuk nxjerrin foto në rrjete sociale?

Jetojmë në një kohë kur për disa njerëz një status apo foto në rrjetet sociale ka më shumë kuptim sesa gjërat që janë duke ndodhur në botën reale. Zakonisht ne vlerësojmë jetën e dikujt bazuar në fotot që shohim në Instagram ose në atë se çfarë shkruajnë ato për veten e tyre dhe pastaj themi se përse gabohemi në gjykime. E keni menduar ndonjëherë se përse disa njerëz ndajnë shumë pak nga jeta e tyre në rrjetet sociale? Madje kjo ndodh edhe me çiftet e lumtura, të cilët nuk flasinRead More

Share

A mund të shndërrohen miomat në kancer?

A mund të shndërrohen miomat në kancer dhe çfarë ndodh gjatë shtatzënisë? Miomat janë në shumicën dërrmuese tumore beninje (pra jo kanceroze). Shumë rrallë (1/1000 apo 1/10000), ato mund të shndërrohen në kancer dhe në këto raste ato quhen leiomiosarkoma. Miomat nuk rrisin rrezikun për kancer në endometër, ovare apo në qafën e mitrës, shkruan Shendeti + Femrat shtatzëna të cilat njëkohësisht kanë edhe mioma mund të kenë probleme gjatë shtatzënisë apo lindjes. Ndër komplikacionet më të mundshme përmendim: Lindje me operacion cezarian është 6 herë më e shpeshtë nëRead More

Share

Përfundoi faza e grupeve në Kampionatin Botëror Rusia 2018, këto janë çiftet e 1/8 së finales

Me përfundimin e dy ndeshjeve të Grupit G janë mësuar edhe 16 Kombëtaret më të mira në botë. Uruguai dhe Rusia kanë kaluar tutje nga Grupi A, ndërsa nga Grupi B, Spanja dhe Portugalia.Franca dhe Danimarka lehtësisht kaluan nga Grupi C, ndërsa Kroacia si lider e Argjentina me zor nga grupi D. Brazili dhe Zvicra nuk patën probleme në Grupin E, ndërsa kualifikimin nga Grupi F e siguruan Suedia dhe Meksika. Belgjika dhe Anglia ecën tutje nga Grupi G dhe Kolumbia e Japonia nga grupi i fundit. Tani më janëRead More

Share

Share