Main Menu

Monday, June 25th, 2018

 

FIFA gjobit Xhakën dhe Shaqirin,por as pala ankuese nuk kaloi pa dënim

Golashënuesit e Zvicrës, Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri, u gjobitën dhe u paralajmëruan për mënyrën e festimit të golave në ndeshjen me Serbinë, bëri të ditur Federata Botërore e Futbollit – FIFA. Zvicra mundi Serbinë me rezultat 2:1 në ndeshjen që u zhvillua të premten në kuadër të Kampionatit Botëror të Futbollit në Rusi. Xhaka dhe Shaqiri, që të dy shqiptarë nga Kosova, i festuan golat duke bërë shqiponjën e flamurit të Shqipërisë. Ata u gjobitën me nga 10 mijë franga zvicerane për, siç u tha, sjellje josportive “në kundërshtimRead More

Share

Ministrja gjermane: Burkinit duhet të lejohen në shkolla

Ministrja për Çështje Familjare e Gjermanisë, Franziska Giffey, e mbrojti veshjen e rrobave burkini në shkolla, duke thënë se ato mund t’i ndihmojnë vajzat myslimane të integrohen. Burkinit janë rroba plazhi dhe mbulojnë gjithë trupin. Ditë më parë, një shkollë në perëndim të Gjermanisë nxiti debat, pasi ofroi burkini për studentet që pa këtë veshje nuk do t’i ndiqnin orët e notit. Çështja shkaktoi zemërim te ligjvënësit konservatorë në Gjermani, ku mbi një milion refugjatë, shumica nga Lindja e Mesme dhe Afganistani, kanë arritur viteve të fundit. Por, ministrja GiffeyRead More

Share

Mësohen çiftet e para të 16-tës në Kupën e Botës

Pas përfundimit të katër ndeshjeve të ditës së hënë janë mësuar tashmë çiftet për 16-tën e Kupës së Botës “Rusia 2018”. Grupi A dhe Grupi B kanë përfunduar tashmë tri ndeshjet e tyre të planifikuara për grupe dhe dihen ekipet e kualifikuara. Nga Grupi A, lider ka dal Uruguai që ka fituar të tri ndeshjet dhe ka mbledhur nëntë pikë, ndërsa Rusia kalon nga vendi i dytë me gjashtë pikë. Nga Grupi B, Spanja ka kaluar si lider i grupit me dy barazime dhe një fitore, pra me pesë pikëRead More

Share

Djali dhunon fizikisht nënën, babain dhe vëllaun

Dje rreth orës 22.45 minuta, në Stacionin policor Gostivar, është arestuar personi H.SH. (35) nga Gostivari, pas denoncimit paraprak të rastit ,,Dhunë familjare me lëndime trupore,, të kryer në mënyrë që, I njëjti në shtëpinë e tyre familjar,e nga prindrit ka kërkuar para, pasi nuk I kanë dhënë, ka tentuar të mer disa mjete shtëpiake për ti shitur, ku është penguar nga babai I tij,e mëpastaj edhe nëna të cilët i ka sulmuar fizikish, dhe ka filluar të thej gjësendet nëpër shtëpi, në një ,moment ka dalur vëllau dhe nusjaRead More

Share

Gostivar, kërcënohet përmbaruesja

Dje në ora 13 e 15 minuta,  në Stacionin policor Gostivar, 54-vjeçarja nga Shkupi, ka denoncuar se të njëjtën ditë në ora 12 e 30 minuta, në Gostivar në derën hyrëse të shtëpisë, të personit E.Q.  ku denoncuesja si Përmbaruese ka kryer procedurat lidhur me 9 lëndë për realizim ndaj personit V.Q. ku personi E.Q. është kërcënuar dhe ka tentuar ta sulmoj fizikisht dhe menjëherë është privuar nga liria, dhe është dërguar Stacionin e Gostivarit. Punohet në zbardhjen e plotë të rastit, ku do të pasojnë edhe padi adekuate.

Share

Kryetari Arben Taravari priti ambasadorin italian Carlo Romeo

Ambasadori italian në Shkup, Carlo Romeo vizitoi Komunën e Gostivarit me ç’rast u prit nga kryetari i komunës Arben Taravari. Në takim u bisedua për mundësitë e thellimit të bashkëpunimit që ka vendi ynë me miqtë tanë italian në nivel nacional, e sidomos në nivel lokal. “Bashkëbiseduam me ambasadorin për thellimin e bashkëpunimit të dy vendeve në nivel nacional dhe në nivel lokal. Shpalosëm mundësinë edhe të binjakëzimit të komunës së Gostivarit me ndonjë komunë italiane. Po ashtu e njoftova ambasadorin me gatishmërinë tonë që ta fusim gjuhën italiane siRead More

Share

Formohet Këshill Lokal për Preventivë në Gostivar

Në Komunën e Gostivarit, realizuan sot një takim të përbashkët kryetari i komunës, kryetari i Gjyqit Themelor, një përfaqësues i Prokurorisë Themelore dhe Komandanti i Stacionit të Policisë të Gostivarit. Qëllimi i takimit ishte konstituimi i Këshillit Lokal Preventiv sipas rekomandimeve të OSBE-së dhe Ministrisë së Punëve të Brendshme. Kryetari i komunës së Gostivarit, Arben Taravari, deklaroi për mediet se ky takim më shumë kishte qëllim informativ dhe konsultativ, ndërsa tash e tutje do të realizohen takime të rregullta me pika të definuara të rendit të ditës, që do tëRead More

Share

Vendoset ndriçim dekorativ në sipërfaqet e gjelbra në Gostivar, qyteti merr pamje atraktive në orët e mbrëmjes

Komuna e Gostivarit vazhdon me realizimin e projekteve për përmirësim të infrastrukturës, rritjen e cilësisë së jetës së qytetarëve dhe zbukurimin e sipërfaqeve publike në territorin e saj. Projekti i radhës i cili ka filluar me realizim është vendosja e ndriçimit dekorativ në sipërfaqet e gjelbra në pjesët më të frekuentuara të qytetit. Fillimisht ndriçim dekorativ është vendosur te unazat dekorative në parkun e qytetit, më saktësisht përballë Gjykatës. “Ndriçimit dekorativ do të vendoset në të gjitha sipërfaqet e gjelbra në pjesët kryesore të qytetit, respektivisht në vendet më tëRead More

Share

Sot nis rrethi i tretë i ndeshjeve në grupe, Kupa e Botës sjellë 4 takime

Sot nis rrethi i tretë i ndeshjeve të grupeve në Kupën e Botës. Kësisoj, ka ndryshuar edhe orari i sfidave. Prej orës 16:00 zhvillohen dy sfidat e Grupit A, Arabi-Egjipt dhe Uruguai-Rusi. Ndërkohë, në ora 20:00 takohen Iran-Portugali dhe Spanjë-Maroko. Këto takime do të përcaktojnë se kush do të kualifikohet nga vendet e para e kush nga vendet e dyta.

Share

Parlamentarja zvicerane shokon FIFA-në për Xhakën e Shaqirin, ja si e mbron shqiponjën shqiptare

Hetimet e nisura nga FIFA për festimin e golave nga Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhaka në ndeshjen kundër Serbisë, ka nxitur reagime të shumta në mbarë botën. E fundit që ka reaguar është parlamentarja nga CVP Ruth Humbel. Ajo në faqen e saj në facebook, ka shkruar se çdo person ka historinë e tij dhe të drejtën për origjinën e tij. “Sporti është gjithmonë edhe politikë. Prandaj, nuk do të ishte vetëm një goditje çekani, por një skandal i vërtetë, nëse veprimi në FIFA, kinse për të treguar moral, tiRead More

Share

Share