Main Menu

Wednesday, June 13th, 2018

 

FIFA në kongres mban një minutë heshtje për Vokrrin

FIFA ka mbajtur një minutë heshtje për Fadil Vokrrin në kongresin e 68 që po mbahet në Moskë. Ky kongres ka filluar duke mbajtur një minutë heshtje për kryetarët e federatave që ishin të pranishëm në kongresin e vitit të kaluar, por që kanë vdekur brenda periudhës kohore mes dy kongreseve. “Do të donim ti kujtojmë ata që ishin me ne vitin e kaluar dhe fatkeqësisht na kanë lënë. Ngushëllime për familjet dhe të afërmit e tyre dhe do të doja që të mbanim një minutë heshtje në nderim tëRead More

Share

Hahn: Ivanov të merr përgjegjësinë për procesin e marrëveshjes me Greqinë

Eurokomisioneri për zgjerim dhe fqinjësi të mirë Johanes Hahn në një intervistë të fundit ka bërë thirrje tek presidenti Gjorgje Ivanov që të merr përgjegjësinë e tij për procesin e marrëveshjes me Grëqinë. “Nuk është e hijshme për një president të vendit që të refuzojë të bisedojë me kryeministrin, ministrin e jashtëm dhe të merr informacione nga dora e parë, mendoj se kryeministri dhe ministri i jashtëm e kanë respektuar rrugën kushtetuese dhe mund t’i bëj thirrje urgjente presidentit që të merr përgjegjësinë e tij. Kjo nuk është pyetje seRead More

Share

Ja dokumenti zyrtar i marrëveshjes Maqedoni-Greqi për emrin

Në orën 20.00 të Maqedonisë dhe 19.00 me orën e Greqisë kryeministri Aleksis Tsipras i dorëzoi dokumentin e marrëveshjes së çështjes së emrit të gjithë partive politike të Greqisë që janë pjesë e Kuvendit. Marrëveshja është siguruar edhe nga historiani dhe njohësi i çështjeve greke Arben Llalla. Marrëveshja përbëhet nga rreth 21 faqe ku do jetë në qendrë nënshkrimi i përfaqësuesit të OKB Nimici dhe nënshkrimi i dy përfaqësuesve të dy shteteve. Do nënshkruhet në tre kopje greqishtë, maqedonase-sllave dhe anglisht. Marrëveshja përmban një pjesë të historisë së themelimit tëRead More

Share

Kryetari i komunës Arben Taravari realizoi takim pune me ministrin e PB Oliver Spasovski

Në vigjile të vizitës të ministrit për punë të brendshme në Gostivar,Ministri i punëve të brendshme Oliver Spasovski përveç vizitës në stacionin policor, pati një takim pune edhe me kryetarin e komunës së Gostivarit, Arben Taravari. Në prononcimin për mediat Ministri Spasovski tha se: Ne jemi të vetëdijshëm për kompetencat që i kemi por,gjithashtu duam që ta rivendosim edhe besimin në mes qytetarëve dhe policisë maqedonase ,lidhje e cila ka qenë e pezulluar dhe e cila duhet që të ripërtrihet,dhe mu për këtë shkak,vizituam edhe komunën pasi që,vetëqeverisja lokale ështëRead More

Share

QËNDRIMET E PARTIVE PËR MARRËVESHJEN, PËRKRAHJE PËR HIR TË EURO-INTEGRIMEVE

Integrimi i vendit në Bashkimin Evropian dhe në NATO është arsyeja kryesore që partitë politike përkrahin marrëveshjen mes qeverisë së Maqedonisë dhe Greqisë. Ende pa u shpallur e njëjta, Bashkimi Demokratik për Integrim, si partner qeverisës, ishte i pari që deklaroi se do të mbështesë vendimin e Qeverisë për mbylljen e çështjes së emrit. “Biseduam për pozicionet tona, për sfidat, dhe kryesia e ngushtë, pas atij referimi, solli vendimin që të mbështesë fuqimisht dhe plotësisht vendimin e Qeverisë dhe pozicionet e Qeverisë për mbylljen e këtij kontesti shumëvjeçar”, tha BujarRead More

Share

Protestë kundër marrëveshjes me Greqinë para Kuvendit

Me kendimin e këngëve patriotike maqedonse dhe thirrje ofenduese kundër qeverisë po zhvillohet protesta para kuvendit të Maqedonisë kundër ndryshimit të emrit. Protesta u thirr nga grupi i tifozëve Komiti, grup i afërt me politikat e qeverisë së kaluar, Vmro-Bdi. Protestuesit kanë ndezur fakele dhe fishekzjarre, kurse dëgjohen edhe detonime, transmeton Gazeta Lajm. Shumë prej tyre janë persona në moshë ka raportuar Tv1. Për momentin nuk vërehet ndonjë tentim për hyrjen e tyre në Kuvend.

Share

6 persona e rrahin me grushta 22 vjeçarin nga Debreshi

Më datë 12.06.2018 në ora 18 e 50 minuta, në Stacionin policorë Gostivar, nga ana e personit E.B. 22 vjeç nga fshati Debresh I Gostivarit, është paraqitur se të njëjtën ditë rreth orës 15 e 50 minuta, deri sa ka qëndruar ulur, në park në afërsi të urës së këmbësorëve, nga ana e Qendrës medicinale në Gostivar, janë afruar gjashtë persona të panjohur, të cilët personalisht nuk I ka njohur, dhe pa asnjë shkak apo arsye e kanë sulmuar dhe kanë filluar ta grushtojnë në pjesën e kokës, deri saRead More

Share

Zaev e Dimitrov kundër Ivanovit: Askush nuk mund të pengojë të ardhmen e Maqedonisë

Kryeministri Zoran Zaev dhe ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov sot patën takim me presidentin e Republikës së Maqedonisë Gjorge Ivanov ku parashtruan marrëveshjen për zgjidhjen e kontestit të emrit. Kryeministri Zaev dhe ministri Dimitrov, siç njoftoi pres shërbimi qeveritar, patën një përpjekje konstruktive për prezantimin dhe për diskutimin e përmbajtjes së marrëveshjes, por presidenti Ivanov e ndërpreu dhe u largua nga takimi dhe refuzoi që të bisedojë për përfitimet e kësaj marrëveshje historike për të ardhmen e Maqedonisë. Qeveria e RM-së i bën thirrje të gjitha faktorëve politikëRead More

Share

Ja si do të duket pasaporta pas ndryshimit të emrit

Çdo zhvillim politik, në rrjetet sociale shfrytëzohet edhe si mundësi për të bë gallatë. Kështu pas marrëveshjes së arritur për ndryshimin e emrit të Maqedonisë, në rrjetet sociale po qarkullojnë fotografi si kjo që ju sjellim, se si do të dukej pasaporta e Maqedonisë me emrin e ri. Ndryshe zëdhënësi i qeverisë, Muhamet Hoxha ka njoftuar në pres konferencën e sotme se ndryshimi i dokumenteve të qytetarëve të Maqedonisë do të zhvillohet në etapa, respektivisht pas skadimit të tyre.

Share

Sulmuesit e Selës dënohen me vetëm 4 vjet burg

Gjykata u shqiptoi 4 vjet burg, dy të akuzuarve për dhunë ndaj Zijadin Selës që e pranuan fajin. Stojan Pavlevski u dënua me 3 vjet burg, ndërsa Cejo Georgievski u dënua me 1 vit e dy muaj. Gjykatësja kujtoi se të akuzuarve nuk mund tu arsyetohen sjelljet aspak pasi kanë hyrë me dhunë në institucionin më të larte ligjvënës dhe kanë ndjellë frikë dhe pasiguri tek qytetarët. “Nëse dikush merr guximin të kërcënojë deputetët dhe institucionin më të lartë ligjvënës, doemos duhet të dënohet. Dhuna është vepër penale, por kësajRead More

Share

Share