Main Menu

Tuesday, June 12th, 2018

 

Kryetari i komunës së Gostivarit, Arben Taravari mbështet shahistët e rinj

Synimet e kryetarit të komunës së Gostivarit, Arben Taravari për ngritjen e cilësisë së jetës kulturore-artistike, dhe rekreativo-sportive, sidomos të gjeneratave të reja, çdo ditë e më shumë po konkretizohen. Një nga rastet e fundit është edhe mbështetja financiare nga ana e komunës së Gostivarit për Akademinë e Shahut për Fëmijë në Gostivar. “Me zhvillimin e këtij sporti inteligjent dhe jashtëzakonisht të bukur ne bëhemi promotorë të një mënyre të shëndetshme të rritjes së fëmijëve duke i mbajtur larg nga ofertat e pista të rrugës”, thotë kryetari Taravari.        Ndërkaq drejtuesiRead More

Share

Mogerini do të vijë në nënshkrimin e marrëveshjes për emrin

Përfaqësuesja e lartë për Politikën e Jashtme të BE-së Federika Mogherini përshëndeti marrëveshjen e arritur mes kryeministrave Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras dhe njoftoi se do të udhëtojë në rajon për të nënshkruar marrëveshjen. Ajo i mirëpriti përpjekjet e dy kryeministrave për vendosmërinë dhe lidershipin e tyre në arritjen e një marrëveshjeje historike. “Ky sukses i takon udhëheqësve të të dy vendeve dhe ekipeve të tyre, por mbi të gjitha qytetarëve të të dy vendeve dhe Evropës. Procesi i negociatave të udhëhequra nga OKB, ndërmjetësimi i Nimicit dhe mbështetja eRead More

Share

Mickoski: Sot është një ditë e vështirë për Maqedoninë

Lideri i partisë më të madhe opozitare Hristjan Mickoski në një deklaratë për shtyp, menjëherë pas marrëveshjes së prononcuar nga kryeministri i vendit Zoran Zaev për arritjen e marrëveshjes së emrit, tha se kjo është një ditë e vështirë për Republikën e Maqedoninë dhe për qytetarët e saj. Ai po ashtu theksoi se kjo marrëveshje kapitullimi, transmeton Alsat M. “Sot është një ditë e vështirë për Republikën e Maqedonisë. Pa marrë parasysh se si e provon Zoran Zaev për të demonstruar eufori, mund të shohësh nga larg se kjo ështëRead More

Share

RDK mbështet fuqishëm qeverinë për çështjen e emritRilindja Demokratike Kombëtare vlerëson lartë arritjen e marrëveshjes me fqinjin tonë jugor, dhe jep mbështetje të plotë qeverisë për arritjen historike rreth çështjes së emrit. 
Rilindja Demokratike Kombëtare vlerëson lartë guximin e kësaj qeverie për zgjidhjen e kësaj nyje Gordiane që ka mbajtur peng zhvillimin e vendit për më tepër se 25 vite. Hapja e rrugës drejt BE dhe NATO duhet të jetë dhurata më e madhe që u jepet qytetarëve të vendit tonë, dhe për këtë arsye gjeneratat që do të vijnë pas nesh do të japin vlerësimin mëRead More

Share

BDI ka dhënë mbështetje negociatave që zhvillohen për zgjidhjen e çështjes së emrit

Osmani njoftoi kryesinë dhe liderin e BDI-së Ali Ahmeti për rrjedhën e negociatave për zgjidhjen e çështjes së emrit   Zëvendëskryeministri për çështje evropiane, Bujar Osmani sot ka informuar anëtarët e kryesisë së  ngushtë  të Bashkimit Demokratik për Integrim dhe liderin e BDI-së Ali Ahmeti për rrjedhën e negociatave për zgjidhjen e çështjes së emrit më Greqinë fqinje.   Zëvendëskryeministri Osmani pas takimit që u mbajt sot pas dite theksoi se BDI ka dhënë mbështetje negociatave që zhvillohen për zgjidhjen të këtij kontesti.   `Me kërkesë të kryetarit të BDI-sëRead More

Share

Të gjithë u gëzuan për ndërrimin e emrit të Maqedonisë, por a e dini sa dokumenta duhet ti ndërroni nga fillimi?

Me marrëveshjen e re për emrin do të duhet të ndërrohen të gjitha dokumentet personale të qytetarëve. Kjo u bë e ditur edhe nga kryeministri Zoran Zaev. Sipas tij, gradualisht do të nis ky proces duke përfshirë të gjitha dokumentet personale të qytetarëve, por edhe dokumentet zyrtare, pasi që bëhet fjalë për zgjidhje me përdorim të përgjithshëm, informon INA. Por këto ndryshime do të duhet të bëhen gradualisht, duke përcaktuar një periudhë kohore, ku kryeministri Zaev përmendi edhe diplomat, që duhet të ndërrohen brenda 5 viteve. Me këtë të gjithëRead More

Share

Vajgëll: Hapet rruga për anëtarësim në BE dhe në NATO

Raportuesi i Maqedonisë në Parlamentin Evropian Ivo Vajgëll duke e përshëndetur marrëveshjen e arritur midis kryeministrave Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras thekson se hapet rruga për anëtarësimin e Maqedonisë (Republikës së Maqedonisë së Veriut) në BE dhe NATO. “Marrëveshja e arritur nga dy kryeministrat e dy shteteve fqinje Greqia dhe Maqedonia e hap rrugën për marrëdhënie të përmirësuara dhe produktive dhe jep kontribut qenësor për stabilitetin në Evropën Juglindore. Negociuesit e të dyja palëve dhe ndërmjetësi i KB-së, së bashku me përfaqësuesit e BE-së meritojnë mirënjohje për arritjen e qëllimit.Read More

Share

Trajneri i ri i Realit mendon që Messi është më i miri në histori të futbollit

Real Madridi ka zyrtarizuar sot trajnerin e Kombëtares se Spanjës Julen Lopetegui si trajner të ri, të cilën detyrë ai do ta merr në Real menjëherë pas Botërorit E për këtë emërim si duket nuk do të jenë gjakrat e ftohta në dhomat dhe zhveshtoret e Santiago Bernabeu pasi me ardhjen e tij disa gjëra duhet të qartësohen. Në nëntor, Lopetegui kishte dhënë disa mendime në një debat për lojtarin më të mirë të futbollit në botë. Debati ishte fokusuar përgjithësisht tek dy sulmuesit Lieonel Messi dhe Cristiano Ronaldo. KyRead More

Share

NATO përshëndet marrëveshjen për emrin e Maqedonisë

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka përshëndetur sot zgjidhjen për emrin ndërmjet Shkupit dhe Athinës, duke thënë se kjo është një marrëveshje historike dhe dëshmi e diplomacisë së durueshme dhe vullnetit të liderëve të dyja vendeve. “Tash u bëj thirrje të dyja vendeve të finalizojnë marrëveshjen e arritur sot nga të dy liderët. Kjo do të vendosë Shkupin në rrugën e tij drejt anëtarësimit në NATO dhe do të ndihmojë për konsolidimin e paqes dhe stabilitetit në gjithë Ballkanin Perëndimor”, ka thënë ai. Ndryshe, kryeministri Zoran Zaev kaRead More

Share

“Ndaloni, policia, do ju vras”, dëshmi në rastin Monstra

Dëshmitari i dytë në rastin Monstra, Kemal Nesim shpjegon ditën e 12 prillit të vitit 2012 kur ka ndodhur vrasja e pesëfishtë në Smillkovë. Nesim, raporton SHENJA, i tha gjykatës se teksa po peshkonin, ishin takuar me djemtë e vrarë pasi u kishin kërkuar bukë dhe krimba për peshqit, ndërsa më pas ata ishin zhdukur me makinën e tyre. Pasi ai me shokët kishin vendosur të ikin nga vendi i peshkimit, kishin vërejtur një makinë me ngjyrë të errët me një shofer brenda. Më pas kishin takuar një njeri meRead More

Share

Share