Main Menu

Wednesday, June 6th, 2018

 

Ja çfarë u bënin thashethemexhinjve në mesjetë

Të flisje keq për tjetrin, të shpifje, apo të përhapje lajme që nuk janë të vërteta, në Mesjetë është konsideruar si një krim i madh. Për këtë arsye, ekzistonte edhe dënimi për thashethemexhinjtë, për mëkatin e tyre të madh. I vendosnin një hekur në fytyrë, që i kapte kokën dhe ia shtypte gjuhën me një thikë. Të dënuarit nuk mund të nxirrnin zë, pasi mekanizmi ishte i kyçur me disa çelësa dhe sipër kokës kishte një këmbanë që bëntë zhurmë sa herë që lëvizte koka. Kështu njerëzit që dëgjonin zhurmënRead More

Share

Këto janë ushqimet që duhet shmangur për iftar

Myslimanët anë e mbanë botës e festojnë Ramazanin, agjërojnë dhe lidhen më shumë se kurrë me njëri-tjetrin. Por, çfarë duhet të hani për iftar? Çfarë rekomandojnë ekspertët? Mos përzieni pemë me shujtat tuaja: Agjërimin prisheni me pemë ose konsumoni pasi ta keni përfunduar shujtën – pra mos i përzieni me shujta. Kur pemët kombinohen me minerale, yndyra dhe proteina, ato mund ta pengojnë procesin e tretjes. Mos e kombinoni djathin me ushqime arrore (arra, bajame, fistekë, etj.) dhe ushqimet e detit me mishra tjerë: Trupi i njeriut është i programuar ta tretëRead More

Share

Kujdes nga “overdoza e ujit”, ja sa duhet të konsumoni

Legjendat urbane na kanë shoqëruar gjithë jetën, sidomos kur bëhet fjalë për shëndetin. Më poshtë do të gjeni një listë me disa prej pretendimeve dhe këshillave mjekësore që janë ose nuk janë të vërteta 8 Gota Ujë Në Ditë? Nuk është e nevojshme të numëroni gotat. Studimet kanë treguar që njerëzit që pijnë një gotë ujë kur janë të etur, marrin mjaftueshëm për të qenë të shëndetshëm dhe të hidratuar. Lëngjet, supat dhe perimet ju ofrojnë doza të rëndësishme të oksigjenit. Mirë është të pini ujë, por pa e tepruar, pasi mundRead More

Share

Kryeministri derdh kafenë, merr fshesën dhe e pastron vetë dyshemenë

Kryeministri holandez Mark Rutte është bërë protagonist i një gjesti për t’u përshëndetur, gjatë ditës së martë në Parlamentin e vendit. Ai ka qenë duke shkuar për në seancë, me një gotë kafeje në dorë, por që për një moment i është rrëzuar, duke ndotur dyshemenë. I gjendur në një situatë të sikletshme, Rutte i rrëmbeu leckën njërës prej pastrueseve dhe filloi të pastrojë vetë rrëmujën e tij, transmeton Tch. Ky gjest i kryeministrit holandez u duartrokit nga pastrueset e institucionit dhe të pranishmit tjerë në ndërtesën e parlamentit, ndërsaRead More

Share

Ferid Murati afër zbulimit të ilaçit kundër kancerit

Nobelisti shqiptar Ferid Murat po punon në mënyrë intensive në zbulimin e ilaçit kundër kancerit dhe se është afër finalizimit. Lajmi bëhet i ditur për INA nga njerëz të afër të tij nga radhët e komunitetit shqiptar në SHBA, të cilët kanë financuar vizitat e fundit të nobelistit me origjinë nga Gostivari i Maqedonisë. “Po jam në komunikim me doktorin dhe sa kemi informacione ai është afër zbulimit të ilaçit kundër kancerit, gjë që në mbarë botën mund të jetë një nga zbulimet më të mëdha në shkencën e mjekësisë”,Read More

Share

Gjatë regjistrimit të popullsisë në vitin 2020 qytetarët nuk do të pyeten për përkatësin etnike dhe fetare!?

Regjistrimi i paralajmëruar i popullsisë i cili planifikohet të realizohet gjatë vitit 2020 nuk do të përmbajë pyetje se cilës përkatësi etnike apo fetare i takojnë qytetarët, informon MEDIAL. Kështu ka paralajmëruar Drejtori i Entit Shtetëror për Statistikë Apostol Simovski gjatë një deklarate dhënë 1TV-së. Jo zyrtarisht kjo çështje ishte arsyeja pse regjistrimi i fundit që duhej të realizohej në vitin 2011 dështoi. Regjistrimi i popullsisë në nivel republikan nuk është bërë qe 18 vite. Simovski vlerëson se në regjistrimin e popullsisë nuk duhet të përfshihet përkatësia etnike dhe fetare,Read More

Share

Gjykata Penale sot thotë fjalën e fundit për sulmin ndaj Ziadin Selës

Sot në Gjykatën Penale në Shkup duhet të vazhdojë gjykimi i të akuzuarve për tentim-vrasjen e deputetit Ziadin Sela, që ndodhi me datë 27 prill 2017 në Kuvend. Ky rast duhet të vazhdojë me fjalën e fundit të të dyja palëve, pasi gjatë seancës së fundit gjyqësore përfundoi procedura dëshmuese. Për ngjarjet e 27 prillit të vitit të kaluar në Kuvend të akuzuar janë Oliver Oshavkovski, Sasha Cenkov, Nikollçe Dimitrievski, Aleksandar Janevski-Toshta, Andrej Micov, Nikolla Vojminovski, Kosta Dellov, Kire dhe Cane Gjorgjievski dhe Stojan Pavllovski-Kobra.

Share

Kuvend, debat të komisioneve të arsimit, shkencës dhe sportit

Në Kuvendin e Maqedonisë sot do të mbahen seanca e komisioneve në arsim, shkencë dhe sport dhe komisioni për sisteme politike dhe marrëdhënie mes bashkësive. Në komisioni e arsimit, shkencës dhe sporteve deputetët në leximin e parë do të shikojnë propozimin për ndryshimin e ligjit për trajnim dhe pyetje për drejtorët e shkollave fillore, të mesme, çerdheve dhe universiteteve të hapura qytetare për të mësuarit gjithë jetës dhe propozimin për miratimin e fakultetit Teknik, Veterinari dhe Drejtësisë në përbërjen e Universitetin “Shën Klimenti i Ohrit” në Manastir. Në seancën eRead More

Share

Protestat në Greqi, MPJ paralajmëron qytetarët

Ministria e Punëve të Jashtme (MPJ) ka paralajmëruar shtetasit e Maqedonisë që planifikojnë të udhëtojnë sot në Greqi që t’i shmangen vendeve ku mbahen protestat për “karakterin grek të Maqedonisë” për shkak të mundësisë potenciale të eskalimit të tyre. Informohen qytetarët e Republikës së Maqedonisë të cilët sot do të jenë, ose janë duke planifikuar për të udhëtuar në Greqi, se “Komiteti për luftë për karakterin grek në Maqedoni” paralajmëron protestat në katërmbëdhjetë qytete të mëdha në Greqinë veriore kundër përdorimit të fjalës “Maqedoni”, që do të mbahet në orënRead More

Share

Share