Main Menu

June, 2018

 

Ftesa për NATO zyrtarizohet nesër! Ja kush e thotë!

Sekretari gjeneral i NATO-s, Jens Stoltenberg, të premten pritet që ta japë njoftimin zyrtar se më 11 korrik në Bruksel, Maqedonia do e marrë ftesën për anëtarësim në NATO. Këtë e bëri të ditur Koordinatori Nacional për Maqedoninë, Stevo Pendarovski duke rikujtuar pasojat pozitive që e presin vendin pas anëtarësimit në Aleancë. Për nesër presim njoftim nga selia e NATO-s, se do të na jepet ftesa në Samitin e ardhshëm në Bruksel, pra në 11 korrik presim ftesë zyrtare ndërsa nesër njoftim zyrtar të shkallës më të lartë. Na kanëRead More

Share

TUSK: Rruga drejt BE-së është hapur, përkushtojuni reformave

Kryetari i Këshillit të BE-së, Donald Tusk, ka përshëndetur vendimin e Ministrave të Bashkimit Evropian, për t’i dhënë dritë jeshile hapjes së negociatave për Maqedoninë dhe Shqipërinë, duke e quajtur këtë javë të mirë për Maqedoninë dhe Ballkanin Perëndimor. Në pres konferencën e përbashkët me kryeministrin e vendit Zoran Zaev në Bruksel, Tusk theksoi se përparimi nuk do të ishte i suksesshëm pa angazhimin e fortë të Qeverisë, si dhe përshëndeti marrëveshjet e arritur me Bullgarinë dhe Greqinë, të cilat i ka cilësuar si shembull për të tjerët në rajonRead More

Share

Ulje minimale të çmimit të energjisë elektrike

Çmimi i energjisë elektrike do të pësojë ulje minimale. Këtë e paralajmëroi drejtori i ri i Komisionit Rregullator për Energjetikë, Marko Bislimovski. Ai ka shtuar se nesër do të mësohet sa do të jetë ulja. Bislimovski shprehet se kompania shtetërore për prodhimin e energjisë elektrike, ELEM ka kërkuar ulje të çmimit për 1,5% ndërsa EVN Maqedoni rritje prej 9%. MEPSO nuk ka dorëzuar përllogaritje të përmirësuar të shpenzimeve. Krahas kësaj, Bislimovski paralajmëroi se janë duke përgatitur Rregullore me të cilën do të ulet çmimi për kyçje të energjisë elektrike. PërRead More

Share

Kryetari i komunës së Gostivarit, Arben Taravari priti në një takim futbollistin e kombëtares zvicerane, Admir Mehmedin

Kryetari i komunës së Gostivarit, Arben Taravari priti sot në kabinetin e tij futbollistin e kombëtares së Zvicrës, me prejardhje nga Gostivari, Admir Mehmedi. “Njerëzit tanë të cilët jetojnë jashtë vendlindjes janë ambasadorët tanë më të mirë nëpër botë, sidomos ata të cilët shënojnë suksese në sferën e shkencës, kulturës dhe sportit. Para disa ditësh patëm nobelistin Ferid Murad, ndërsa sot kemi mysafir në Komunën tonë futbollistin me famë botërore, Admir Mehmedi. Na bën nder që është sot këtu me ne dhe shpresoj se karriera e tij e cila kaRead More

Share

Në shkollat e mesme sot mbahet afati i dytë i regjistrimit

Në shkollat publike të mesme me vende të lira, sot do të bëhet regjistrimi i dytë në afatin e qershorit për nxënësit e vitit të parë të vitit arsimor 2018/2019. Në regjistrimin e parë më 18 dhe 19 qershor, Ministria për Arsim dhe Shkencë, njoftoi se në regjistrimin e dytë do të ketë 24.086 vende të lira, nga ku 6.068 janë vende nga shkollat e mesme të gjimnazit dhe 17.900 vende të lira janë në shkollat e mesme profesionale. Rezultatet e regjistrimit dhe vendet e lira do të publikohen nesër.Read More

Share

Vazhduan aktivitetet e MPB-së në komunikacion

Në rajonin më të gjërë të Tetovës dhe të Gostivarit, dje (27 qershor) prej ora 09.00 deri ora 14.00, është kryer kontroll aksion ndaj veturave të cilat kryejnë transport publik të udhëtarve, autobus kombi dhe të tjera. Në aksioni e Tetovës, kanë qenë të kyçura 52 automjete, nga të cilat 35 autobusë, ku edhe janë zbuluar 10 kundërvajtje, gjegjësisht paregullsi teknike. Nëntë vetura e kontrolluara, kanë pasur paregullsi në paisjet e frenimit, dhe menjëher janë larguar nga trafiku, dhe një me paisje të pa kompletuara, ku janë pregaditur aq fletëpagesaRead More

Share

Arben Taravari: Çdo ditë e më pak mjek në Maqedoni

Ish ministri i shëndetësisë dhe kryetar aktual i Komunës së Gostivarit me kritika të fuqishme drejtuar qeverisë për departamentin e shëndetësisë. Së fundmi, Taravari në rrjetet sociale ka postuar koment në të cilin alarmon se pas një periudhe të shkurtër do të mbyllen shumë spitale në Maqedoni sepse nuk do të ketë mjekë. “Një mjek formësohet gjashtë vjet me shumë përkushtim dhe sakrificë, Maqedonia ende nuk ka strategji për të mbajtur mjekët në vend. Për disa vjet do të na mbyllen shumë spitale nëpër shumë qytete në Maqedoni! Çdo ditëRead More

Share

Privohet nga liria 33 vjeçari i cili ka sulmuar fizikisht efektivët e policisë

Tridhjetë e tre vjeçari D.K. Nga Gostivari, dje rreth orës 12 e 50 minuta, në rrugën ,,Mara Ugrinova,, në Gostivar, fillimisht ka dhën razistencë aktive, kurse më pas edhe i ka sulmuar fizikisht dy pjestarët e policisë, të cilët kanë marë masa dhe aktivitete që të njëjtin ta privojnë nga liria. Gjatë sulmit, D.K. ju ka shkaktuar lëndime të dukshme, ku edhe është arestuar dhe mbajtur, për procedurë të mëtutjeshme, në Stacionin policorë në Gostivar. I njëjti person , diku më herët në rrugën e ,,Ilindenit,, në Gostivarë, me armëRead More

Share

Serbët nuk zënë mend, përleshen në stadium me tifozët brazilianë

Një përleshje e madhe tifozësh ka ndodhur në stadiumin e Otkritie Arena në Moskë, gjatë ndeshjes mes Brazilit dhe Serbisë. Tifozët brazilianë dhe ata serbë filluan të shkëmbejnë grushte, teksa rojet e stadiumit u futën menjëherë duke i ndarë. Gjatë përleshjeve, raportohet se mbeti e plagosur edhe një tifoze femër, që u gjend aty pranë.

Share

Filluan punimet për ndërtimin e këndit të fëmijëve te banesat kolektive te tregu i qytetit

Kanë filluar punimet për ndërtimin edhe të një këndi të ri për fëmijë, kësaj radhe tek banesat kolektivë përballë tregut të madh të qytetit në Gostivar. Kjo bëhet në kaudër të projektit të Komunës së Gostivarit për ndërtimin e katër këndeve të reja dhe riparimin e dy këndeve ekzistuese të lojërave në territorin e komunës. Paraprakisht u ndërtuan këndet e lojërave te shkolla “Faik Konica” në fshatin Debresh, dhe përballë Gjykatës në Gostivar, kënd ky tek i cili u instalua edhe ndriçim publik që të mund të shfrytëzohet edhe nëRead More

Share

Share