Main Menu

June, 2018

 

Turqi, vritet me armë zjarri këngëtarja e njohur

Një këngëtare e njohur në Turqi është qëlluar për vdekje me armë zjarri në një klub nate. Hacer Tülü, 40 vjeç, një nga muzikantet më popullore në Turqi, këngët e së cilës në YouTube kanë më shumë se 4 milionë shikime, u vra në klubin e natës “Medusa”. Sipas mirror.co.uk një person i armatosur ka hapur zjarr në lokal, duke lënë të vdekur këngëtaren dhe pronarin e klubit të natës. Në lokal ka patur edhe shumë turistë të huaj.

Share

DURMISHI LOJTAR I RI I LAZIOS

Futbollisti shqiptar nga Kamjani i komunës së Bogovinës, Riza Durmishi është lojtar i ri i Lazios. Për të siguruar shërbimet e shqiptarit i cili luan për kombëtaren e Danimarkës, Lazio ka paguar 6.5 milionë euro. Mbrojtësi i krahut të majtë në mëngjes ka kaluar kontrollet mjekësore dhe ka nënshkruar kontratën me klubin romakë. Vitin e kaluar Durmishi ka luajtur për ekipin e Betisin, ka shënuar dy gola dhe tre asistime. Pos marrëveshjes mes dy klubeve, edhe 24-vjeçari ka arritur marrëveshje personale me klubin e tij të ardhshëm. Në edicionin eRead More

Share

Inter, finalizohet akordi për Nainggolan: €23.5mln plus dy zikaltër

Radja Nainggolan mbërrin te Inter. Roma do të arkëtojë shumën prej 23,5 milionë euro plus kartonët e Santon dhe Zaniolo. Tani mungon vetëm zyrtarizimi, por marrëveshja është finalizuar. Trajneri i Inter, Luciano Spalletti do të mundë shumë shpejt që të përqafojë një futbollist shumë të preferuar prej tij, që nga koha e Romës. Në fakt Nainggolan ishte emri i parë në listën e trajnerit që nga mbërritja e tij te zikaltrit, një vit më parë. Pikërisht nën drejtimin e Spalletti, mesfushori 30-vjeçar shpërtheu te Roma. Nainggolan duhet të bashkohet teRead More

Share

Franca fiton edhe ndaj Perusë, siguron kualifikimin tutje në Kupën e Botës

Kombëtarja e Francës ka fituar ndaj asaj të Perusë me rezultat minimal 1-0 në ndeshjen e dytë të vlefshme për grupet e Kupës së Botës “Rusia 2018”. Skuadra kombëtare e drejtuar nga Didier Deschamps ka marr edhe fitoren e dytë në Grupin C, duke mposhtur me vështirësi Perunë dhe duke siguruar tashmë kalimin tutje me gjashtë pikë të mbledhura. Pjesa e parë e ndeshjes i takoi për një nuancë francezëve, të cilët arritën të gjejnë edhe golin e epërsisë. Mbappe duke festuar golin me Griezmannin (Getty Images) Pas disa rasteveRead More

Share

Vendimi i shumicës në Këshill, la në terr palestrën sportive “Rinia” – Gostivar

Vendimi i shumicës së anëtarëve të Këshillit të Komunës së Gostivarit, në seancën e pestë votoi kundër ndarjes së subvencioneve nga ana e Komunës për NPEOS “Rinia” – Gostivar. Kjo ndërmarrje në kuadër të së cilës funksionon edhe palestra sportive në të cilën aktivitetet sportive i zhvillojnë klubet sportive të Gostivarit me rrethinë, udhëheqësia e shkuar komunale kishte krijuar detyrime enorme ndaj EVN-së për energji të harxhuar elektrike. Ndonëse vetë përgjegjës për këtë situatë të palakmueshme të NP “Rinia”, këshilltarët e BDI-së të mbështetur edhe nga partnerët e tyre LSDM,Read More

Share

Në shtator katër çerdhe të reja do të hapin dyert për fëmijët

Me fillimin e shtatorit, katër çerdhe të reja do të hapin dyert për të pranuar fëmijët e moshës parashkollore. Kryetari i Komunës së Gostivarit, Arben Taravari I shoqëruar nga udhëheqësja e Sektorit për veprimtari publike, Aslian Snopçe ndoq nga afër fillimin e punimeve për adaptimin e hapësirës ku do të funksionojë çerdhja e fëmijëve në kuadër të godinës shkollore në fshatin Forinë. Kryetari Arben Taravari njoftoi se paralelisht po punohet për hapjen e çerdhes edhe në fshatin Raven, dhe se të katër çerdhe të reja do të përurohen gjatë ditëveRead More

Share

Këmbimoret do të kërkojnë numrin amë

Po përgatiten ndryshime të rregullativës në punën e këmbimoreve. Me propozim të Drejtorisë së doganave dhe në bashkëpunim me Bankën popullore do të ndryshohet vërtetimi për blerjen dhe shitjen e parave nga jashtë dhe çeqet që i japin këmbimoret. Me këtë ndryshim, Dogana duhet të ketë kontroll më të madh në bartjen e devizave. Me këtë rast, do të bëhet identifikim i personit që këmben para dhe në vërtetimin do të shtohet rubrikë re- koha e dhënies. Dokumenti me paratë e këmbyera që do jepet nga këmbimorja do të duhetRead More

Share

Sipas Kushtetutës Ivanov është i detyruar ta nënshkruajë marrëveshjen me Greqinë

Është duke rrjedhur afati kushtetues prej shtatë ditësh ku presidenti i shtetit, Gjorge Ivanov duhet ta nënshkruajë dekretin për shpalljen e ligjit për ratifikimin e marrëveshjes me Greqinë, marrëveshje që dje mori mbështetje prej 69 deputetëve dhe që e njëjta duhet të publikohet në “Gazetën Zyrtare” dhe të hyjë në fuqi. Me nënshkrimin e kryetarit të Kuvendit, Talat Xhaferi, ligji dje është dërguar për nënshkrim te presidenti i shtetit, Gjorge Ivanov, shkruan Dojçe Vele, transmeton Portalb.mk. Por, nëse Ivanov vendos që mos të nënshkruajë dekretin e ligjit, siç ka thënëRead More

Share

Pasdite priten reshje të rrëmbyeshme, breshër dhe bubullima

Gjatë orëve të pasdites dhe të mbrëmjes, si dhe gjatë ditës së nesërme, sërish paralajmërohen reshje të rrëmbyeshme të shiut, në disa vende edhe të rrëmbyeshme me bubullima dhe paraqitje të mundshme të breshrit. Siç informon Drejtoria për Punë Hidrometeorologjike (DPHM), tek nivelet më të mëdha të ujit nuk priten paraqitje të derdhjes së ujit, ndërsa tek lumenjtë më të vegjël dhe vendet e thata në qoftë se në shtretërit e tyre proceset do të jenë më intensive dhe me sasi më të mëdha të shiut, është e mundur rritjeRead More

Share

Demokracia e Re nuk do të votojë për ratifikimin e marrëveshjes

Si shumicë edhe të zgjedhë Qeveria, Demokracia e Re nuk do të votojë për ratifikimin e marrëveshjes, kumtojnë nga partia opozitare greke, lajmëron korrespondentja e MIA-s nga Athina. Duke e komentuar deklaratën e liderit të Grekëve të Pavarur, partneri i koalicionit në Qeverinë greke, se kërkon 180 deputetë, në vend të 151 që Parlamenti grek ta miratojë marrëveshjen me Maqedoninë, nga Demokracia e Re thonë se “nuk ekzistojnë fjalë të përshkruhet Panos Kamenos”, i cili është “personifikim i vëtëshkatërrimit politik”. “deklaratën se marrëveshja nga Prespa duhet të ratifikohet nga 180Read More

Share

Share