Main Menu

Saturday, May 26th, 2018

 

Dua Lipa flet pas performancës mahnitëse në finalen e Champions League

Ishte kosovarja, Dua Lipa, ajo që hapi finalen e Champions League e cila po mbahet në Kiev të Ukrainës. Këngëtarja mahniti botën me një performancë të jashtëzakonshme Pas përfundimit, para pak minutash, Dua postoi fotografia nga shfaqja e saj, duke shkruar “Ia dolëm”, njofton Klan Kosova. Në finale po përballen Real Madrid dhe Liverpool dhe deri tani rezultati është 3:1.

Share

Për të tretin vit me radhë Real Madrid fitues i Ligës së Kampionëve

Real Madridi arriti ta mposhtë skuadrën e Liverpool me rezultat 3 me 1. Fillimi i ndeshjes i takoi Liverpoolit, duke pasur një inciativ të lehtë por nuk ka mundur të krijoi ndonjë rast të mirë shënimi, përpos atij të Firminos por goditjen e të cilit e priti Keylor Navas. Ndërkaq vlen të përmendet largimi i Salah nga loja, i cili e la ekipin e tij pas një dëmtimi të cilin e pësoi në një duel me Sergio Ramos në pjesën e parë. Pas daljes së Salah, sulmi i Liverpoolit nukRead More

Share

Receta me aspirinë për lëkurë si e bebes në 5 minuta

Aspirina përmban acid acetil salicitik, i cili ndihmon në pastrimin e lëkurës tuaj deri ne thellësi. Largon qelizat e vdekura nga lëkura, hap poret e lëkurës. Kjo është ajo që e bën lëkurën tuaj të ndihet më e butë dhe më e qetë.Aspirina ka veti anti-inflamatore që e bën aspirinën unike dhe efektive në trajtimin e puçrrave dhe pikave të zeza. Kujdes! Para se të aplikoni maskën në fytyrë lajeni fytyrën dhe qafen me ujë të freskët.Por më e rëndësishmja: Mendoni pozitivisht dhe relaksohuni. Përgatitja e maskës Përbërësit: – 5-6Read More

Share

“Ilaçi” që heq dhjamin në vithe dhe bel për vetëm katër ditë

Xhenxhefili, limoni dhe kastraveci do t’ju ndihmojë të shkrini dhjamin në bark dhe në vithe brenda katër ditëve. Gjithashtu stimulon metabolizmin dhe ndihmon trupin të shkarkojë. Ky lëng nuk bën çudinë, por me një, meny ushqimore të ndarë në pesë shujta të vogla, si dhe me ushtrime të rregullta fizike, beli juaj do të jetë më i hollë e stomaku shumë më i rrafshët pa vuajtur asnjë ditë të vetme urie. Përbërësit: – 8 gota ujë – 1 lugë gjelle xhenxhefil, i grirë – 1 kastravec, i ndarë ne pjesëRead More

Share

Ndiqini këta 9 hapa për ta larguar stresin

1. Shmangini kafeinën, alkoolin dhe nikotinën. Largojeni, ose së paku zvogëlojeni konsumimin e nikotinës, si dhe çdo pije që përmban kafeinë dhe alkool. Kafeina dhe nikotina janë stimulues që do të rritin nivelin e stresin edhe më shumë. Alkooli është depresant në rastet kur merret në sasi të mëdha, por vepron si stimulues në sasi të vogla. 2. Përfshijini në jetën tuaj aktivitetet fizike Situatat stresuese rrisin nivelin e hormoneve të stresit, siç janë adrenalina dhe kolesteroli në trupin tuaj. Kur ndiheni të stresuar dhe të tensionuar dilni të shëtisniRead More

Share

Me këtë shprehi do të qëndroni të qetë nën presion

Liderët e mëdhenj duken gjithmonë të qetë përgjatë situatave të vështira apo të papritura. Shumica prej nesh kemi mungesë të aftësisë për të qëndruar të qetë atëherë kur më së shumti duhet – në situata të rënda për çfarëdo arsye. Shkenca neurologjike së fundi ka gjetur se qëndrimi i matur nën presion është një aftësi që të gjithë mund ta mësojnë. Ngadalësoni frymëmarrjen për menaxhim të presionit Numëroni prej 1 deri në 10, ngadalë dhe thellë. Frymëmarrjet e thella ju sjellin më shumë oksigjen mushkërive, rrjedhimisht sistemit tuaj të qarkullitRead More

Share

Harresa, përse ndodh?

Harresa apo humbja e ruajtjes është pjesa e të mësuarit fillestar që nuk mund të riprodhohet e përdoret, transmeton Telegrafi. Sipas ekspertëve dhe studiuesve kujtimet tona përbëhen nga tre lloje të dallueshme: informacioni personal, i përgjithshëm dhe shprehitë. Informacioni i përgjithshëm përfshin njohuri të përgjithshme që i kemi fituar jashtë përvojave të veçanta, si p.sh. qëndrimi ynë ndaj shkollës, njohuritë tona për muzikën apo fjalori ynë. Kurse informacioni i shprehive përfshin aftësitë e sjelljes dhe ato të njohjes si dhënia e biçikletës apo zgjidhja e një fjalëkryqi. Tre janë përbërësitRead More

Share

Finalja e Ligës së Kampionëve në këmbët e Ronaldos dhe Salah

Të gjithë prozhektorët do të jenë të fokusuar mbi dy lojtarë yje, të cilët në mënyrën më të mirë përfaqësojnë frymën sulmuese të Real Madrid dhe Liverpool. Përtej numrave, shumë të ekuilibruar, në finalen e Kievit do të përballen edhe hierarkitë respektive të Cristiano Ronaldos së stërkonfimuar në Champions me ambiciet dhe aspiratat e egjiptianit Mohamed Salah. Nëse Real Madridi dhe Liverpool kanë natyra të ndryshme të të luajturit, finalja e Champions-it, sonte në Kiev, premton të jetë një monument për futbollin sulmues. Në radhët e dy skuadrave janë katërRead More

Share

Krizë e madhe te Milani, Juventus po ia rrëmben yllin e madh

Milan nuk është duke kaluar momentet më të mira. Pasi nuk arritën të siguronin pjesëmarrjen në Ligën e Kampionëve për edicionin e ri, Rossonerët rrezikojnë të mbetën edhe pa Ligën e Evropës. UEFA mund ta dënojë Milanin për shkak të Fair Play Financiar (FFP) dhe pritet përjashtimi i tyre nga garat evropiane. Milani mund të mbetet edhe pa yjet e skuadrës pasi do të jenë të detyruar të shesin lojtarë. I pari që mund të largohet është qendërmbrojtësi italian Alessio Romagnoli. Juventus po mundohet ta shfrytëzoj situatën e Milanit dheRead More

Share

E kryer, vjen lojtari i parë te Milani

Milani pritet të marrë një goditje të rëndë nga Fair Play Financiar, ku masa më ekstreme është pezullimi nga kompeticionet europiane. Por, gjithsesi për ‘kuqezinjtë’ ka ardhur një lajm i mirë nga portieri Reina, i cili nuk ka ndërruar mendje duke parë zhvillimet e fundit që janë bërë në milanelo. Reina u largua nga Napoli si lojtar i lirë pasi nuk ju rinovua kontrata. “E kam ndier respektin e tyre dhe mendoj se të përgatitem për t’u pensionuar në njërin prej klubeve më të suksesshme dhe më të rëndësishme nëRead More

Share

Share