Main Menu

Wednesday, May 16th, 2018

 

Ramazani, çka preferohet të hani për syfyr?

Çfarë ushqime duhet të konsumoni për syfyr? Në syfyr duhet të hani ushqim të duhur që ju furnizon me energji gjatë ditëve të gjata të agjërimit. Syfyri duhet t’i përmbajë këto ushqime: Pemët dhe perimet Pasi që janë të pasura me fibra, pemët dhe perimet janë thelbësore gjatë agjërimit, pasi që e rrisin ndjenjën e të qenit i ngopur, si dhe parandalojnë kapsllëkun. Gjithashtu, ato përmbajnë vitamina dhe minerale të cilat janë vitale për shëndetin e mirë. Oriz dhe alternativa tjera Ushqimet me karbohidrate dhe fibra si orizi ngjyrë kafeRead More

Share

Si duhet të ushqeheni gjatë muajit të Ramazanit?

Mendohet që abstenimi nga ushqimi mund të ndihmojë në detoksifikimin e organizimit, duke shpërbërë qelizat dhjamore, për t`i përdorë për energji dhe duke çliruar toksina që mund të jenë të depozituara në to. Nëse ndiqet si duhet, mund të ndikojë në uljen e kolesterolit dhe në largimin e peshës së tepërt. Të moshuarit, të sëmurët, gratë shtatzëna, gratë të cilat ushqejnë me gji bebet e tyre, janë të liruara nga agjërimi. Ndryshimi i zakoneve të ushqyerjes në muajin e Ramazanit mund të shkaktojë edhe probleme shëndetësore, prandaj rekomandohet që tëRead More

Share

Shkëndija fiton derbin me Renovën, Ibraimi Këpucën e Artë

Shkëndija fiton bindshëm derbin e Tetovës dhe përgatit festën e titullit kampion për sfidën e fundjavës ndaj Pelisterit. Kuqezinjtë edhe pse e kanë fituar matematikisht titullin përpara disa javësh regjistruan fitoren e 4-t radhazi në kampionat duke u ngjitur në kuotën e 88 pikëve, teksa kryeson me një diferencë të frikshme prej 32 pikësh avantazh ndaj rivalëve të Vardarit të Shkupit. Një humbje që nuk djeg as në shtëpinë e Renovës sepse skuadra tjetër shqiptare siguroi matematikisht një javë përpara fundit të sezonit mbijetesën në elitën e futbollit maqedonas. GolatRead More

Share

Griezmann ‘magjik’, Atletico Madrid fiton Europa League

Finalja e Europa Leagues, kompeticionit të dytë më të rëndësishëm europian për klube, nuk prodhoi surpriza, pasi ishte pikërisht Atletico Madrid që arriti të triumfojë. Në finalen e Lyonit, spanjollët mposhtën Marseillën me rezultatin e pastër 3-0, duke mos diskutuar për asnjë moment fitoren e ndeshjes. Ndërkohë që Franca vijon të ruajë marrëdhënie ‘të ngrira’ me Europa Leaguen, pasi asnjë klub i këtij shteti nuk e ka fituar këtë kompeticion, në finalen e sotme ishte protagonist pikërisht një francez. Antoinne Griezmann shënoi dy golat e parë për madrilenët, nga njëRead More

Share

OH HILAL ndau ndihma në Gostivar

Karvani i ndihmave të OH HILAL që funksionon në kuadër të BFI-së, sot është ndalur në Myftininë e Gostivarit. Me këtë rast, në bashkëpunim me Myftininë e Gostivarit, rspektivisht me këshillat e xhamive të kësaj Myftinie, janë shpërndarë gjashtë ton ndihma humanitare me artikuj ushqimor dhe higjienik, për skamnorët dhe jetimët e kësaj ane. Këtë aksion humanitar nga afër e kanë ndjekur Kryetari i OH Hilal Mustafa ef. Dauti bashkë me Myftiun e Gostivarit Shaqir ef. Fetahu. Me këtë rast kryetari i OH HILAL, Mustafa ef. Dauti, ka theksuar: “ËshtëRead More

Share

Suedi, protestë kundër masakrave të Izraelit

Në kryeqytetin e Suedisë, Stockholm, është protestuar kundër zhvendosjes së ambasadës së SHBA-ve në Kuds si dhe masakrat e Izraelit ndaj palestinezëve në kufirin e Gazës, raporton Anadolu Agency (AA). Qindra protestues të cilët u mblodhën në sheshin “Segel Torg” brohoritën slogane kundër Izraelit dhe dhanë mesazhe në mbështetje të palestinezëve të cilët morën pjesë në “Marshimin e Kthimit të Madh”. Protestuesit, në mesin e të cilëve ishin edhe ambasadorja e Palestinës në Stockholm Hala Fariz, zëdhënësja mediale e shoqatës “Ship to Gaza”, Jeanette Escanilla, aktivisti suedez me prejardhje hebrejeRead More

Share

Urimi i veçantë i kryeministrit të Kanadasë për fillimin e muajit të Ramazanit

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau, përmes një video-mesazhi ka uruar myslimanët në mbarë botën për fillimin e muajit të Ramazanit. Urimin e tij ai e ka nisur me përshëndetjen “selamun aleykum”, ndërsa ka dëshiruar që myslimanët të kalojnë sa më mirë gjatë muajit të madhërishëm të agjërimit. “Këtë vit myslimanët në Kanada dhe në mbarë botën e shënojnë fillimin e muajit të Ramazanit. Njerëzit do të bëhen bashkë në xhamitë dhe shtëpitë me familjet e tyre për ta përcjell këtë muaj dhe do të bëjnë iftar të gjithë së bashku. RamazaniRead More

Share

Furra në Zvicër ku s’mund të paguani me para

Zvicra për shumë kënd mund t’i ketë monedhat më të bukura në botë, mirëpo një furrë e re në Zurich nuk dëshiron që t’i përdorë paratë e gatshme. Furra e re Buchman është diçka e rrallë në Zvicër: biznes me pakicë që pranon vetëm pagesa në mënyrë elektronike, siç janë bitcoin, mirëpo nuk i pranon pagesat me para në dorë. “Rrethanat ishin të mira sepse në këtë zonë ka shumë të rinj dhe studentë që kanë pasion teknologjinë”, ka thënë menaxheri i furrës, Daniel Wehrli për portalin zviceran 20 Minuten.Read More

Share

Izraeli, shtatë dekada shtet. Kush i gëzohet e kush e vuan

70 vjet më parë, më 14 maj 1948, teksa forcat britanike u tërhoqën nga Palestina dhe David Ben Gurion po lexonte Deklaratën e Shpalljes së Pavarësisë së Izraelit, Moshe Zimmermann,  ndodhej në një ballkon, në dorë mbante flamurin e shtetit të ri. Sot, shtatë dekada më vonë, ai nuk është i sigurt nëse i kujtohet ajo ditë. Ndoshta është një pamje që i është ngulitur nga rrëfimet e të afërmve dhe nga një fotografi e vjetër fëmijërie. Zimmermanni është historian dhe e di se nganjëherë kujtesa të mashtron. Por njëRead More

Share

Vesel Memedi ua uron muajin e bekuar të Ramazanit

Me një mesazh urimi,për hirë të muajit të Ramazanit edhe kryetari i RDK-së,si shumë lider tjere të partive politike,besimtarëve të konfesionit Islam,ua uroi Muajin e shenjt të Ramazanit: “Të nderuar vëllezër dhe motra të besimit islam, Sot filluam me muajin e bekuar të Ramazanit. Ky muaj i adhurimit, mëshirës dhe pendimit, na mundëson që të dëshmojmë përkushtimin tonë për pastërti shpirtërore, humanitet, solidaritet, ndershmëri, tolerancë dhe dashuri. Ky muaj le të jetë një intervenim hyjnorë që do të largojë barrën tuaj, ndriçoj errësirën, dhe lehtësoj dhembjen tuaj dhe të naRead More

Share

Share