Main Menu

Friday, May 11th, 2018

 

Mungesë alarmante e mjekëve, më e rrezikuar Klinika në Tetovë

Situata me mungesë të mjekëve është alarmante pothuajse të gjitha qytetet e Maqedonisë, shkruan Gazeta Express. Kështu në Veles dhe Kavadar, punojnë gjinekologë dhe kirurgë nga Shkupi, si rezultat i mungesës së specialistëve. Por në këto spitale ka edhe mungesë të pediatrëve.Nëse vazhdohet kështu për dy vjet nuk do të ketë njeri që të shërojë fëmijët, pasi një pjesë e madhe e tyre do të pensionohen thonë nga këto spitale. Ministria e Shëndetësisë ka krijuar një hartë të stafit që kanë institucionet shëndetësore dhe sipas parashikimeve, në vitet në vijim, 380Read More

Share

Vazhdon debati për Ligjin për mediat

Diskutimi i amendamenteve për ligjin për mediat po përplas ashpër pushtetin dhe opozitën maqedonase. Në vazhdimin e debatit të sotëm në Komisionin për transport dhe lidhje, me amendamentin e tretë, nga VMRO-DPMNE kërkuan që të mos hapet debat publik për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillave të Agjencisë për media dhe këshillit të RTVM-së. Ky amendament ishte i papranueshëm për pushtetin. Ministri i shoqërisë informative Damjan Mançevski tha se me këtë lloj të amendamenteve VMRO-DPMNE dëshiron ta zvarrisë sjelljen e ligjit për media, që në RTVM dhe Agjencinë për media tëRead More

Share

Protesta edhe në Shkup kundër kazinove dhe bastoreve sportive

Një numër solid i qytetarëve sot protestuan në afërsi të qendrës tregtare Çairçanja kundër bastoreve dhe kazinove të shumta që gjenden në Komunën e Çairit. Protestuesit kërkuan që kazinot dhe bastoret të dislokohen dhe të largohen nga ambientet ku frekuentojnë të rinjtë dhe fëmijët. “Më vjen keq që njerëzit e rritur e më të moshuar konsiderojnë se ajo është punë dhe i angazhojnë ndoshta edhe fëmijët. Kërkesa jonë kryesore është të ndalohen, ata të cilët janë kompetent dhe njerëzit që e dinë këtë punë dhe pushteti që këto ti largojnëRead More

Share

Hapen katër kënde të reja fëmijësh, ndërsa në gjashtë kënde vendosen rekuizite

Sot filloi vendosja e rekuizitave të reja në këndin e fëmijëve përballë Gjyqit në Gostivar, ndërsa në vijim, rekuizite do të vendosen edhe në pesë lokacione tjera. Katër prej gjithsej gjashtë lokacioneve ku do të vendosen rekuizite, janë kënde të reja fëmijësh, ndërsa vetëm dy prej tyre kanë ekzistuar prej më herët dhe tani rekuizitat e vjetra do të zëvendësohen me rekuizita të reja. Kënde fëmijësh hapen përballë Gjyqit, te kompleksi i banesave kolektive në lagjen Maleardi, te kompleksi i ndërtesave përballë tregut të madh të qytetit dhe në oborrinRead More

Share

Të gjithë të kontribuojmë për një Gostivar të pastër dhe të bukur!

Komuna e Gostivarit nëpërmjet Ndërmarrjes Publike “Parkingje dhe gjelbërime”, kujdes të veçantë i kushton mirëmbajtjes së gjelbërimit dhe ruajtjes së mjedisit jetësor. Të gjithë të kontribuojmë për një Gostivar të pastër dhe të bukur!

Share

Eurovision 2018, edhe 10 shtete sigurojnë rrugëtimin në finale

Në gjysmë-finalen e dytë të Eurovisionit, që këtë vit mbahet në kryeqytetin portugez, rrugëtimin drejt finales e siguruan edhe 10 shtete tjera. Nga 18 garuesit një vend në finale ia doli të sigurojë: Serbia, Moldavia, Hungaria, Ukraina, Suedia, Australia, Norvegjia, Danimarka, Sllovenia dhe Holanda. Finalja e madhe e garës më të rëndësishme për këngën me të mirë të Evropës do të mbahet nesër, pra më 12 maj, ku në skenë do të ngjiten plot 26 garues. Në finale do të performojë edhe përfaqësuesi i Shqipërisë, Eugent Bushpepa, me këngën “Mall”.Read More

Share

Ushqimi që ndihmon në largimin e stresit

Nëse ndiheni të stresuar, mund të gjeni ushqime për t’ju bërë të ndiheni më mirë. Arrat janë një nga ushqimet më të preferuara për ta menaxhuar dhe luftuar stresin në një kohë të ngarkuar qoftë në punë, apo në jetën sentimentale.Si funksionojnë arrat në lidhje me stresin? Arrat përmbajnë një formë bimore të acidit yndyror Omega-3 që trupi e konverton në acidin docosahexaenoic (DHA) për të ulur norepinefrinën, një hormon që mund t’ju bëjë të ndiheni të shqetësuar dhe nervoz. Çokollata e errët, spinaqi, dhe pjepri, janë disa nga ushqimetRead More

Share

Katër efektet shëruese që i sjell agjërimi gjatë Ramazanit

Ndonëse miliona njerëz anë e mbanë botës e kanë vëzhguar me sukses pastrimi shpirtëror të Ramazanit për mijëra vjet, tani shkencëtarët më eminentë të botës tregojnë vazhdimisht edhe për efektet shëruese që i sjell agjërimi në shëndetin tonë. Agjërimi jua forcon trurin Nuk ka dyshim se do t’i vëreni edhe vet efektet pozitive që agjërimi i sjell në mirëqenien tuaj mendore dhe fokusin shpirtëror, por efektet e agjërimit në tru janë edhe më drastike nga ç’mendoni. Një studim i kryer nga shkencëtarët amerikanë ka konstatuar se fokusi mendor që arrihetRead More

Share

Pas De Vrij Interi zyrtarizon edhe 2 futbollistë të tjerë, depoziton kontratat në ligën italiane

Interi i sezonit të ri po merr formë kur kanë mbetur edhe 2 ndeshje tepër deçizive në kampionatin aktual. Skuadra zikaltër depozitoi dje në ligën italiane kontratën për Stefan De vrij, futbollistin e Lazio-s që në fund të sezonit do t’i bashkohet skuadrës nga Milano, raportoi “Gazetta dello Sport”. Sot, mediat italiane, raportojnë se Interi ka bërë të njëjtën gjë për dy futbollistë të tjerë që do t’i bashkohen skuadrës për sezonin e ri. Bëhet fjalë për Asamoah, i cili vjen nga Juventusi, dhe Lautaro Martinez. Bardhezinjtë ishin paralajmëruar përRead More

Share

Juventus zyrtarizon blerjen e shumë pritur

Shumë flitej dhe në fund ndodhi. Emre Can nuk do të rinovojë kontratën me Liverpoolin. Mesfushori gjerman ua shpalosi këtë javë objektivat klbit të the Reds, ku në planet e tij nuk bënte më pjesë Liverpool, por Juventus. Dhe ditën e sotme klubi torinez e ka zyrtarizuar përfundimisht blerjen e mesfushorit gjerman si nëj blerje të lirë. Ai do të marrë 5 milionë euro në sezon.

Share

Share