Main Menu

Thursday, May 10th, 2018

 

Mungesa e proteinave shkakton pesë probleme serioze

Proteinat janë esenciale për rritjen dhe rikuperimin e organizmit. Në Britani të Madhe rekomandohet të merren 0.75 gramë proteina për kilogramë në ditë, ose 56 gramë për meshkujt mesatarë dhe 45 gramë për femrat mesatare. Proteina mund të jetë burim nga produkte të kafshëve, sikurse janë mishi, vezët e peshqve, por edhe nga burimet bimore. Mungesa e proteinave rrjedh kur ju nuk merrni mjaftueshëm në dietë, duke shkaktuar simptoma që nisin të duken në trupin tuaj. Simptomat shokuese si mungesë e proteinave janë: -Humbja e flokëve -Sëmundja e mëlçisë -HumbjaRead More

Share

Vlerat shëruese dhe ushqyese të qershisë

Qershia ka origjinë aziatike, ndërsa në Evropë është përhapur rreth shekullit të dytë. Në Lindjen e Largët, sidomos në Japoni, pema e qershisë është shumë e përhapur dhe periudha e lulëzimit të saj është një nga më të bukurit e vitit. Shumë turistë vijnë nga çdo vend i botës për të parë “hanamin”, që i përkthyer në shqip është “shikimi i luleve”. Qershitë janë shumë të pasura me vitamina, sidomos me vitaminën C. Qershitë piqen dhe gjenden nëpër tregje në periudhën maj-korrik. Vetitë e qershisë Qershia përmban vitaminë C, ARead More

Share

Magneziumi-mineral pa të cilin organizmi nuk mundet: Shëron dhembjen e kokës, qetëson nervat, mbron zemrën!

Rëndësia e magnezit në ushqimin e përditshëm gjithnjë e më shumë po zë vend. Magnezi është një ndër shtat mikroelementet themelore të rëndësishme për funksionim normal të organizmit, mirëpo hulumtimet tregojnë që më shumë se 50 për qind e popullatës e marrin këtë mineral në sasi më të vogël seç është e nevojshme. Simptomat e para të mungesës së magnezit në organizëm janë: shqetësimi, sindroma e këmbëve jo të qeta dhe shfaqja e ngërçeve, pagjumësia, problemi me gjumin dhe lodhja. Për këto shkaqe suplementimi ndonjëherë është i domosdoshëm, transmeton Telegrafi.Read More

Share

Ka dhe ushqime që pakësojnë oreksin

Kur ndjekim një dietë dobësimi, është normale të ndjejmë dëshirën të hamë disa ushqime me shumë kalori, qofshin këto të ëmbla apo të kripura. E njëjta gjë ndodh edhe kur kemi ankth apo depresion. Për të shmangur një situatë të tillë janë disa ushqime që pakësojnë oreksin dhe mund të konsumohen në çfarëdolloj momenti. Kosi Kur keni shumë uri, mjafton të hani një gotë kos pa sheqer që ka 15 gramë proteina mjaft cilësore. Djathi Me dy copa djathi mund të kënaqni oreksin tuaj. Zgjidhni ato djathra që kanë pakRead More

Share

Bananet parandalojnë problemet me zemër

Konsumi i përditshëm i bananes parandalon sëmundjet e zemrës dhe infarktet, sipas një studimi të fundit. E pasur në kalium, ushqimet si banania ndalojnë bllokimet fatale që të ndodhin dhe ngushtimin e arterieve. Shkencëtarët e universitetit të Alabama kanë zbuluar efektet pas testimeve tek minjtë, të cilit ishin në rrezik sëmundjesh zemre. Minjtë u ushqyen me nivele të ulëta, normale dhe të larta kaliumi dhe rezultatet treguan se ata që ushqeheshin me nivele të ulëta kaliumi bëheshin më të mëdhenj. Ndërsa ata që morën nivele të larta kaliumi kishin mëRead More

Share

Me manaferra luftoni kancerin e lëkurës

Simptomat e kancerit dallojnë se nga cila pjesë e turpit prekin nga tumoret. Kanceri i lëkurës mund të shkaktohet nga rrezitja e tepërt në mot të ngrohtë. Konsumimi i manaferrave mund të ulë rrezikun nga kanceri, pasi përmbajnë antioksiduesin anthocyanins. Kanceri i lëkurës shkaktohet nga zhvillimi i tepërt i qelizave të lëkurës, sipas NHS-së. Melanoma është një lloj kanceri që përhapet në pjesët e tjera të trupit. Shenjat e një melanoma përfshijnë paraqitjen e papritur të një moli të ri, ose një ndryshim në një mol ekzistues. Diagnoza e hershmeRead More

Share

Share