Main Menu

Saturday, May 5th, 2018

 

Suedia del bllof, i del prejardhja turke recetës tradicionale

Suedia befasohet me prejardhjen turke të recetës tradicionale.Turistëve gjëja e parë që u shkon ndërmend për Suedinë është grupi muzikor ABBA, IKEA për mobilie dhe qoftet – por është koha që njëra prej këtyre gjërave që konsiderohen tipike suedeze të hiqet nga lista. Suedia përmes faqes zyrtare në Twitter, ka njoftuar se receta ikonë e këtij shteti, në fakt ka prejardhje nga Turqia, transmeton Koha.net. “Qoftet suedeze në fakt janë të bazuara nga një recetë që Mbreti Charles XII e solli në vendlindje nga Turqia në fillim të shekullit XVIII.Read More

Share

Lëngu i majdanozit lufton disa sëmundje

A e dinit se lëngu që përftohet nga shtrydhja e majdanozit ka efekte mjaft të mira shëndetësore? Konsumi i rregullt i këtij lëngu ndihmon në qarkullimin më të mirë të gjakut. Po ashtu, ai bën të mundur furnizimin normal të trupit me oksigjen si dhe stimulon funksionimin më të mirë të gjendrës adrenale dhe asaj të hipofizës. Ky lëng rekomandohet të përdoret nga personat që vuajnë nga sëmundjet e sistemit urinar, nga gurët në veshka dhe rëra në fshikëz. Në morinë e përdorimeve, lëngu i majdanozit ka efekte mjaft tëRead More

Share

Këto janë shenjat që trupi juaj ka mungesë të vitaminës D

Vitamina D e luan një rol të rëndësishëm në ruajtjen e niveleve të kalciumit në trup, i forcon eshtrat dhe kontribuon për dhëmbë të shëndetshëm dhe garanton muskuj të definuar. Kur keni mungesë të vitaminës D në trup, i keni simptomat e mëposhtme.Vitamina D quhet edhe “vitaminë e diellit” prandaj rrezitja mund të kontribuojë në absorbimin e saj. Keni fraktura të shpeshta të eshtrave Trupi ndalon së ndërtuari masën eshtërore rreth moshës 30- vjeçare, ndërsa mungesa e vitaminës D do t’i përshpejtojë dhe do t’i përkeqësojë simptomat e osteoporozës, eRead More

Share

Çfarë i ndodh trurit kur mbajmë një sekret, ja rreziku që na vjen prej tyre

Të gjithë mbajmë sekrete, sado e pamundur të na duket, ashtu si të gjithë mund të japin fjalën që nuk do flasin për diçka dhe e bëjnë. Por a e keni pyetur ndonjëherë veten, se çfarë ndodh me trurin e njeriut kur mbajmë një sekret? Hulumtimet e reja kanë dalë në përfundimin se kjo gjë nuk i bën aspak mirë shëndetit mendor. Një studim i botuar në PsycNET ka zbuluar se fshehja e një sekreti mund të rrisë ankthin dhe të ndikojë negativisht në sjelljet shoqërore të një personi! NjëRead More

Share

Shkencëtarët kanë zbuluar: Siç flen, ashtu e ke edhe lidhjen. Ndikim i fuqishëm i partnerit në gjumë!

Çiftet, të cilat kanë vuajtur në komunikimet e tyre, mu sikur edhe marrëdhënia e tyre e tërësishme, kanë pasur probleme serioze me pagjumësinë. Si flini gjumë? Qetë dhe pa ndërprerë? Apo tërë natën rrotulloheni në shtrat, zgjoheni dhe keni gjumë të keq? Mbase fajtor është partneri juaj? Dhe jo, nuk e kemi fjalën për gërhitjen e tij, por për çështje të pazgjidhura në marrëdhënien tuaj, me të cilat luftoni edhe në gjumë, transmeton Telegrafi. Nuk është e panjohur që gjendja emocionale dirigjon edhe gjumin tonë, dhe pikërisht edhe kjo ka qenë themeli në të cilin janë bërë hulumtime madjeRead More

Share

Këto janë veshjet më “unike” që i keni parë

Jo të gjithë prej nesh jemi ekspertë të modës dhe ndonjëherë kemi probleme në përzgjedhjen e dizajneve të duhura të garderobës. Por, disa njerëz dështojnë aq keq kur i krijojnë ose i veshin ato, aq sa ju bëjnë të mendojnë se si është e mundur të ndodhë kjo gjë. Klan Kosova e beri gati një listë të formave, modeleve dhe printimeve të pasuksesshme, të cilat cilësohen si qesharake ashtu edhe të turpshme.

Share

Tortë tri shtresa

Përbërësit 4 vezë 4 luge sheqer 1 luge miell 7 luge arra te bluara 1 filgjan kafe te zeze e zier KREMI: 150 gr biskota te bluara 250 gr arra te bluara 200 ml Coca-cola 250 gr margarin 200 gr sheqer pluhur 100 gr çokollatë e shkrire 250 ml ajkë e embel (hoplla per embelsira) Hapat 1 Perzijme te bardhat e vezes derisa te behet shkume e forte,shtojme sheqerin,mixojme dhe shtojme te verdhat e vezes nje nga nje duke perzier. 2 Me pas shtojme arrat e bluara,miellin dhe perzijme meRead More

Share

Gullash me mish viçi e makarona

Përbërësit 700 gr mish viçi 100 gr përshutë 1 kokë qepë 200 gr kërpudha 5 tranguj mesatar 1 gjethe dafine 2 lugë pure domatesh 1 lugë miell 1 decilitër ajkë 400 gr makarona Hapat 1 Mishi i viçit, përshuta, trangujt priten në shkopinj ndërsa qepa dhe kërpudhat priten në katrorka. 2 Makaronat zihen në ujë me kripë e pastaj kullohen, në pak vaj e fërgojma qepën dhe përshutën dhe pastaj shtohen mishi dhe kërpudhat dhe fërgohen derisa mishit të ndërrojë ngjyrë. 3 Pureja e domateve përzihet me pak ujë dheRead More

Share

Share