Main Menu

May, 2018

 

Braktisen punimet e Këshillit Komunal në Gostivar

Mbeldhja e pestë me radhë e Këshillit të Komunës së Gostivarit, kaloi nën hijen e denoncimt të rastit të dhunës verbale ndaj këshilltarit komunal nga radhët e BDI-së, Adis Ismali nga ana e Kryetarit të nëndegës së Aleancës për Shqiptarët – ASH në fshatin Llakavicë, Ibrahim Kadriu. Me këtë rast, shumica e këshilltarëve komunalë dënuan aktin vandalist të zyrtarit të Aleancës, duke njoftuan opinionin se në shenjë solidarizimi me këshilltarin, Adis Ismaili do të bojkotohet puna e Këshillit komunal. Kështu tha para këshilltarëve, Shpëtim Xhelili, koordintator i grupit të këshilltarëveRead More

Share

Një banor nga fshati Banjicë e Poshtme aksidentohet me veturë

Në udhëkryqin në mes të rrugëve ,,Vëllezërit Gjinovski,, dhe ,,JNA,, në Gostivar, më datë 29 maj rrethë orës 14.50 minuta, vetura e tipit ,,Mercedes,, me targa të Republikës së Italisë, e drejtuar nga 60-vjeçari F.A. nga fshati Balindoll i Gostivarit, ka aksidentuar këmbësorin F.A. 45 vjeç nga fshati Banjicë e Poshtme- Gostivar. Këmbësori i lënduar është dërguar në Spitalin e përgjithshëm ,,Ferid Murat,, në Gostivar, për dhënjen e ndihmës mjekësore. Pasë kryerjes së hetimeve, punohet në zbardhjen e plotë të shkakut dhe detaleve në veçanti të ndodhjes të këtij aksidenti.

Share

Vidhet arka ne objektin fetarë

Shtatëdhjetë e pesë vjeçari F.S. nga fshati Balindoll i Gostivarit, më datë 29 maj rrethë orës 16.00, ka paraqitur se natën e kaluar, deri më tani persona të panjohur,kanë kryer vjedhje në objektin fetarë ,,Arabati Baba Teqe,, në Tetovë. Të njëjtët, pa mos u vërejtur nga askush kanë vjedhur arkën metalike për donacione vullnetare të parave nga ana e besimtarëve, e cila ka qenë e vendosur në rrethin e objektit, në të cilën ka pasur shuma të vogle të parave, dhe janë larguar nga vendi i ngjarjes. Janë duke uRead More

Share

SPB realizon edhe një tjetër kontroll, në qendër të vëmendjes përsëri motoçiklistët.

Sektori për punë të brendëshme Tetovë, më datë 29 maj prej orës 15.00 deri 20.00, ka realizuar edhe një tjetër kontroll aksion nga aksionet e planifikuara, ku në qendër të vëmendjes janë përsëri motoçiklistët. Gjatë kontrollit dhe aktiviteteve të realizuara në qytetin e Tetovës, janë zbuluar gjithsej 22 kundërvajtje, nga të cilët 12 kundërvajtje për mospërdorim të helmetës mbrojtëse (kacigë), pesë motçiklistë kanë drejtuar pa leje për vozitje, dhe katër me regjistrim apo polisë të skaduar të regjistrimit etj. Kundërvajtjet e konstatuara gjat këtyre aktiviteteve, janë sanksionuar me 22 fletëpagesaRead More

Share

Xhaferi: Duhet garanci institucionale për Ligjin e gjuhëve

Kryetari i Kuvendi të Maqedonisë, Talat Xhaferi, sot në një takim me gazetarët tha se duhet garanci institucionale për publikimin e ligjit të gjuhëve në Gazetën Zyrtare. Ai thotë se nuk bëhet fjalë vetëm për çështje individuale dhe se nuk është në pyetje vetëm publikimi i ligjit të Gazetën Zyrtare, por e rëndësishme është edhe zbatimi i tij, përcjell Telegrafi Maqedoni. “Nuk bëhet fjalë vetëm për nënshkrim, nuk bëhet fjalë për çështje individuale, po institucionale. Duhet të gjendet formë e realizimit. Nuk bëhet shkelje e Kushtetutës nëse ligji dërgohet nëRead More

Share

Mickovski: Qeveria tenton të krijojë depresion kolektiv

Qeveria aktuale e Zoran Zaevit po tenton që të krijojë depresion kolektiv në shoqëri… Kështu ka akuzuar nga Gostivari punën e kësaj shumice qeveritare kryetari i VMRO-DPMNE-së, Kristijan Mickovski. Sipas Mickovskit, kjo situatë e krijuar duhet patjetër të ndërpritet, sepse  e njëjta po cenon dinjitetin e çdo qytetari të vendit. Kreu i VMRO-së thotë se Qeveria aktuale gjatë tërë kohës mundohet që të pamundurën ta bëjë të mundur, jo realitetin ta imponojë si realitet, ndërsa gënjeshtrat si të vërteta. Sipas Mickovskit, kjo bëhet me qëllim të demotivimit dhe deprimimit tëRead More

Share

Me iniciativë të OSBE-së kryeshefi i SPB Tetovë dhe komandanti i PS Gostivar në takim te kryetari Taravari

Me iniciativë të Misionit të OSBE-së në Shkup, sot u realizua një takim ndërmjet kryetarit të komunës Arben Taravari, kryeshefit të Sektorit të Punëve të Brendshme – Tetovë, Amir Dalipi dhe komandantit të Stacionit Policor – Gostivar, Gazi Abdurahimi. Takimi u realizua në kabinetin e kryetarit Taravari dhe në prani të përfaqësuesve të Misionit të OSBE-së në Maqedoni. Në takim u bisedua për tejkalimin e mosmarrëveshjeve të kohëpaskohshme të deritashme dhe vendosjen e një komunikimi dhe bashkëpunimi normal ndërmjet dy institucioneve. Të dyja palët ranë dakord se me bashkëpunim reciprokRead More

Share

Konvikti i nxënësve në Gostivar, një storje suksesi

Falë angazhimit personal të drejtorit Shpend Sulejmani, mbështetjes parezerv të Komunës së Gostivarit dhe kryetarit Arben Taravari, donacioneve nga personat fizikë dhe juridikë, Konvikti i nxënësve – Gostivar, prej një objekti i cili më shumë ngjasonte në objekt të braktisur, është shndërruar në një konvikt të cilit ia kanë zilinë institucionet e ngjashme në vend dhe më gjerë. Në këtë konvikt janë krijuar të gjitha kushtet për јеtë komfore dhe për realizimin e aktiviteteve jashtëshkollore të nxënësve të cilët janë të vendosur në të. Vlen të theksohet se në këtë konvikt, vendosja e portësRead More

Share

Privohet nga liria 34 vjeçari nga fsh.Debresh

Pjestarë të policisë nga Sektori për punë të brendëshme Tetovë- Stacioni policorë Gostivar, më datë 28 maj rreth ores 21.00, kanë privuar nga liria personin N.I. 34 vjeç nga fshati Debresh, të cilin e kanë kapur duke kryer vjedhje të rëndë, në mini-marketin ,,Mert,, në fshatin Vrapçisht. Pasi që me forcë, ka hapur derën hyrëse të objektit, i cili ka qenë i mbyllur, N.I. nga arka ka marur një shum të vogël të parave, por menjëherë është kapur dhe është privuar nga liria, ku dhe është mbajtur në Stacion policorRead More

Share

Rastësi e çuditshme, apo…

Konstanta e shpejtësisë së dritës është e barabartë me koordinatat e Piramidës së madhe në Gizë. A mund të themi që kjo të jetë, thjesht, një rastësi? Shpejtësia e dritës në vakum është 299. 792. 458 metra në sekondë, kurse koordinatat gjeografike të Piramidës së madhe në Giza janë 29.9792458°N (veri). Disa thonë se, në këtë rast, kemi të bëjmë vetëm me njërën preh koincidencave të shumta numerike, që lidhen me Piramidën e madhe. Por, të gjitha piramidat janë të mbështjella me një vello të misterit, meqë ato nuk kanëRead More

Share

Share