Main Menu

May, 2018

 

Tre shenjat që ju tregojnë se po flisni me një psikopat

Shumë njerëz gabimisht mendojnë se një psikopat duhet të jetë ose vrasës serial, apo një person që shpreh në mënyrën jo të duhur emocionet. Në realitet, është më e ndjeshme dhe e komplikuar se kaq. Një psikopat emocional mund të duket krejtësisht normal, madje edhe tërheqës për një kohë të gjatë. Aq tërheqës, sa partneri mund të kalojë disa vite duke jetuar me ta, pa e kuptuar se është nën abuzim emocional. Disa shenja që psikopatët i shfaqin janë si më poshtë: Ju bën të ndjeheni fajtor Shumicën e kohës,Read More

Share

Rastësi e çuditshme, apo…

Konstanta e shpejtësisë së dritës është e barabartë me koordinatat e Piramidës së madhe në Gizë. A mund të themi që kjo të jetë, thjesht, një rastësi? Shpejtësia e dritës në vakum është 299. 792. 458 metra në sekondë, kurse koordinatat gjeografike të Piramidës së madhe në Giza janë 29.9792458°N (veri). Disa thonë se, në këtë rast, kemi të bëjmë vetëm me njërën preh koincidencave të shumta numerike, që lidhen me Piramidën e madhe. Por, të gjitha piramidat janë të mbështjella me një vello të misterit, meqë ato nuk kanëRead More

Share

Kjo është xhamia më modern nëntokëore, fituese e shumë çmimeve për dizajnin e saj

Xhamia e Sancaklar, e cila ka një hapësirë të mbyllur prej 1.200 metrash katrorë e ndërtuar mbi një sipërfaqe prej 7.400 metra katrorë në Büyükçekmece të Stambollit nga Fondacioni Sancaklar është projektuar me kujdes duke nisur nga esenca islame që ajo të jetë e thjeshtë dhe modeste. Karakteristika më e madhe e xhamisë së projektuar nga arkitekti Emre Arolat, i cili e ndan atë nga xhamitë e tjera është sipërfaqja e saj e pjerrët e cila jep përshtypjen se ndodhet në nëntokë. Po ashtu veçoritë e tjera që e dallojnëRead More

Share

Nobelisti japonez tregon se çfarë sëmundje shëron agjërimi

Shkencëtari japonez Joshinori Ohsumi, ka zbuluar programin e quajtur Otofazhoni, i cili është pastrimi i trupit nga qelizat e paduhura, pastrim që ndodhë gjatë qëndrimit etur dhe uritur. Duke qëndruar të uritur mutacionet gjenetike, sëmundja e kancerit dhe norologjike është parë se janë shëruar. Shkencëtari japonez ka vërtetuar tezën e tij se qëndrimi pa ushqim dhe pije ndihmon në kurimin e sëmundjeve neurologjike dhe të kancerit. Për këtë zbulim ka fituar çmimin Nobel për Mjekësi, transmeton yeniakit. Ohsum ka thënë se pas tri ditë agjërimi sistemi imunitar ka rezultuar tëRead More

Share

Këto janë dhjetë ushqimet për qetësim të syve

Fatkeqësisht, jo të gjithë mund të bëjnë pushime sa herë që kanë nevojë. Këtu do të gjeni dhjetë shembuj të thjeshtë për sytë tuaj, që mund t’i aplikoni në më pak se 15 minuta. Provoni t’i bëni herë pas here, dhe me të vërtet do ta vëreni dallimin! Ngulitjani sytë errësirës Vendosini bërrylat në tavolinë. Mbyllini sytë dhe mbajini me pëllëmbët tuaja. Qetësohuni dhe ngulitini sytë në errësirë. Rrini në këtë pozitë për disa minuta. Lëvizja e syve në anën e majtë dhe të djathtë Uluni drejtë. Shikoni vetëm drejtë.Read More

Share

Studimi britanik: Pas orës 22:00 fikni celularët, ja çfarë rrezikoni…

Pas orës dhjetë të darkës celulari duhet fikur. Është një urdhër që prindërit ua thonë fëmijëve adoleshentë, sidomos nëse kanë provime por në të vërtetë, vlen për të gjithë. Sipas një studimi skocez , ata që kalojnë mbrëmjen dhe natën duke kontrolluar rrjetet sociale, ka rrezik të bipolarizimit dhe çrregullimeve neurologjike. Përveç këtyre pasojave të rënda psikologjike, kush rri gjithë kohës “i lidhur” ndjehet më i vetmuar dhe i palumtur. Dhe këto pasoja vijnë për shkak të ndërprerjes së ritmit normal qarkullues, i cili do të donte që aktivitetet eRead More

Share

Konsumi i bukës së misrit është i domosdoshëm

Bukë misri apo bukë gruri? Nëse keni nivele të larta kolesteroli në gjak atëherë zgjedhja më e mirë për juve është e para. Po ashtu, produktet e misrit janë të këshillueshme për juve. Misri është mjaft i pasur me proteina dhe vitamina të ndryshme. Ai ka efekte mjaft të mira për uljen e yndyrës në gjak, duke mbajtur në nivele konstante kolesterolin. Po ashtu, rezulton se misri është një produkt mjaft i mirë për prodhimin e energjisë trupore te njeriu pasi përmban sasi të vitaminës B. Shoqërimi i bukës sëRead More

Share

Këto janë ushqimet, të cilat s’lihen në blender

Ushqimet që s’duhet t’i vendosni në blender. Blenderi është një aleat i shkëlqyer në përgatitjen e ushqimeve dhe shujtave. Megjithatë, mos përdorni këto ushqime për përgatitjen e tyre në blender, pasi disa prej tyre do të ndryshojnë strukturën dhe dobinë e shëndetit tuaj, dhe mund ta shkatërrojnë edhe aparatin tuaj. Perimet e gjelbra Miksimi dhe përzierja ka shumë përfitime për shëndetin tuaj, dhe zarzavatet e pasura me inde duhet shmangur të përgatiten në këtë mënyrë. “Fuqia e motorit do të shkatërrojë komponentët ushqyese të spinaqit dhe disa prej këtyre ushqimeveRead More

Share

Nëse nuk fleni pasdite,ja se çfar pasoja do të keni

Një sondazh i kryer mbi 38 mijë persona të rritur, tregon një shkallë vdekshmërie prej 65% më të lartë tek personat e rritur që flenë më pak se pesë orë të ditë, si dhe nëse nuk bëjnë gjumë në drekë gjatë fundjavës. Personat që ankohen se nuk flenë mjaftueshëm, duhet të nisin të shqetësohen. Studiuesit suedezë kanë zbuluar se personat në moshë madhore, nën 65 vjeç, të cilët flenë 5 ose më pak orë gjatë natës, janë më të rrezikuar nga vdekja se ata që flenë më shumë. Studimi uRead More

Share

Receta me aspirinë për lëkurë si e bebes në 5 minuta

Aspirina përmban acid acetil salicitik, i cili ndihmon në pastrimin e lëkurës tuaj deri ne thellësi. Largon qelizat e vdekura nga lëkura, hap poret e lëkurës. Kjo është ajo që e bën lëkurën tuaj të ndihet më e butë dhe më e qetë.Aspirina ka veti anti-inflamatore që e bën aspirinën unike dhe efektive në trajtimin e puçrrave dhe pikave të zeza. Kujdes! Para se të aplikoni maskën në fytyrë lajeni fytyrën dhe qafen me ujë të freskët.Por më e rëndësishmja: Mendoni pozitivisht dhe relaksohuni. Përgatitja e maskës Përbërësit: – 5-6Read More

Share

Share