Main Menu

May, 2018

 

Nota për duelin me Zaevin: Mickoski si kopja e Gruevskit

Dueli televiziv ndërmjet kryeministrit të Maqedonisë, Zoran Zaev dhe liderit të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski ka nxitur reagime të shumta në opinion. Lëndë e vlerësimit janë qëndrimet, heshtja për disa pyetje dhe ngjashmëria e Mickoskit me ish liderin e VMRO-së, Nikolla Gruevski dhe “niveli” i komunikimit. Pse realisht Mickoski kërkoi duel televiziv, nëse, jo vetëm që nuk ofroi vizion të ri dhe autentik, por u prezantua si kopje e Nikolla Grueskit. Këto janë vlerësimet kyçe të bashkëbiseduesit të DW-së pas duelit të djeshëm Zaev – Mickoski. “Edhe pse kohëzgjatja ishte eRead More

Share

Imuniteti i deputetit shpëton Gruevskin nga burgu

Edhe pse Gjykata Penale e dënoi me dy vjet burg për korrupsion në rastin “Tanku”, ish -kryeministrin Nikolla Gruevski e shpëtoi nga prangat imuniteti i deputetit. Kodi penal në kushtetutën e Republikës së Maqedonisë parashikon se “Deputeti nuk mund të dërgohet në paraburgim pa miratimin e Kuvendit, vetëm në qoftë se kapet gjatë kryerjes së ndonjë vepre penale për të cilën parashikohet burg prej të paktën pesë vitesh”. Megjithatë, ish-kreu i partisë më të madhe opozitare në vend, VMRO-DPMNE, do të gjykohet edhe për të paktën katër raste të tjeraRead More

Share

Liverpooli ka gati 40 milionë euro për Donnarumman

Liverpooli janë të gatshëm të bëjnë një ofertë fillestare për portierin e Milanit, Gianluigi Donnarumma. Portieri i talentuar italian pritet të largohet nga Milani këtë verë, pasi ka kaluar një sezon të vështirë me tifozët gjatë sezonit të kaluar. Kjo situatë e tij ka bërë që shumë klube të njohura të vihen pas tij, ku më të interesuarit mendohet të jenë anglezët e Liverpoolit. Sipas mediumit Corriere dello Sport, Reds do të paraqesin një ofertë për Donnarumman menjëherë pas përfundimit të finales së Ligës së Kampionëve të shtunën. Ky mediumRead More

Share

Blerja e parë e Interit arrin në Itali, priten testet mjekësore

Sulmuesi i Racing Club, Lautaro Martinez, pritet të mbërrijë në Itali sot, për t’iu nënshtruar testeve mjekësore. Interi gjeti marrëveshje me Racing për sulmuesin argjentinas shumë kohë më parë, megjithëse marrëveshja ende nuk është kompletuar zyrtarisht. Në fillim të këtij muaji, agjenti i Martinez konfirmoi se ata thjesht po prisnin të fluturonin drejt Italisë. “Gazzetta dello Sport” raporton se Martinez do të mbërrijë në Itali sot. Testeve mjekësore do t’iu nënshtrohet nesër para se të kthehet në Argjentinë përsëri. Ai do t’i bashkohet skuadrës së Luciano Spallettit në korrik.

Share

Maqedoni-Bullgari, takime të përbashkëta për nder të Shën Kirilit

Kryetari i Qeverisë së Maqedonisë, Zoran Zaev me delegacion të përbërë nga përfaqësues qeveritar si dhe përfaqësues nga kisha ortodokse dhe kisha katolike maqedonase, sot do të qëndrojnë në vizitë zyrtare në republikën e Italisë me rastin e manifestimit “Maqedonia në nder të Shën Kirilit”. Siç njoftojnë nga qeverisa, sot Zaev dhe delegacioni pritet që të arrijnë në Bazilikën Shën Kliment ku do të priten nga ati Tomas Mekarti. Në këtë Bazilikë delegacioni qeveritar maqedonas dhe bullgar së bashku do të vendosin lule në varrin e Shën Kirilit. Delegacioni maqedonasRead More

Share

Emri për Maqedoninë, sot dhe nesër bisedime në Nju Jork

Ministri i punëve të jashtme të Maqedonisë, Nikolla Dimitrov sot dhe nesër do të qëndrojë në Nju Jork ku do të takohet me homologun e tij grek, Nikos Kozias dhe me ndërmjetësuesin Metju Nimic. Javët e kaluara kryeministrat e dy vendeve në një takimi kokë më kokë për herë të parë arritën në një farë zgjidhje e cila do të ishte e pranueshme për dy palët, por megjithatë dy ditë më pas kabineti i Cipras e hodhi poshtë atë me pretekstin se kërkoni një emër me përcaktues kohor apo gjeografik.Read More

Share

Maqedonia sot në festë, Xhaferi i uron përzermërsisht

Kryetari i Kuvendit , Talat Xhaferi dërgoi urim me rastin e 24 Majit, Ditës së iluministëve mbarësllovenë, vëllezërve të shenjtë Kirili dhe Metodi. “Kjo festë shtetërore me cilën u shprehim respekt themeluesve të alfabetit të parë slloven, merr vend të rëndësishëm në historinë, si të popullit maqedonas, ashtu edhe të popujve sllovene. Veprat e tyre dhe puna e tyre ngritet mbi vetë ata si mësues, sepse ata udhëhiqeshin nga ideale shumë më të larta. Përmes arsimimit dhe iluminimit, e kanë ndihmuar popullin të shohë dhe i kanë dhënë armë përRead More

Share

Shkëndija “mbretëron” në Maqedoni, merr trofeun e dytë

Shkendija e Tetovës nuk ka të ndalur në Maqedoni Pasi që ka fituar titullin e kampionit në Maqedoni ata sot kanë triumfuar edhe në finale të Kupës duke e mposhtur Pelisterin me rezultat 0-3 në Strumicë. Kjo fitore bën që Shkëndija të merr të dy trofetë në Maqedoni. Tetovarët ishin dukshëm më të mirë në të dyja pjesët  e finales. Pjesa e parë përfundoi më rezultat 0-1 për Shkëndijën ku golashënues ishte Visar Musliu, i cili shënoi në minutën e 20. Në pjesën e dytë Shkëndija përsëri ishin më tëRead More

Share

Zyrtare: Ancelotti, trajner i Napolit

Carlo Ancelotti është zyrtarisht trajner i Napolit. Italiani ka nënshkruar kontratë trevjeçare, pak orë pas largimit të Maurizio Sarrit. Ancelotti do të prezantohet para mediave më 9 korrik. Ish-trajneri i Juventusit e Milanit në Serie A, dje pati takim të gjatë me presidentin e Napolit, Aurelio De Laurentiis.

Share

Anglezët pyetën Shkodranin se pse nuk pinë alkool, përgjigjja e tij e lenë pa fjalë…

Futbollisti me origjinë nga Gostivari, Shkodran Mustafi pa dyshim se është njëri nga futbollistët shqiptar më të suksesshëm në futbollin evropian. Futbollisti i Arsenalit përpos që është një futbollist mjaftë i mirë, ai është edhe një praktikues i fesë islame. Ai ka treguar një prapaskenë interesante se si nuk pinte alkool sa ishte tek të rinjtë e Evertonit. “Për ta praktikuar fenë fillova nga mosha 17-vjeçare kur isha pjesë e Evertonit. Dolëm me shokët e skuadrës në darkë dhe të gjithë pinin ndërsa unë jo. Më pyeti njëri pse nukRead More

Share

Share