Main Menu

Monday, April 30th, 2018

 

Këngëtarët që lanë muzikën për t’iu përkushtuar fesë

Me kalimin e viteve disa artistë të njohur të estradës të cilët ishin ndër më të njohurit për publikun shqiptar u larguan përfundimisht nga muzika që bënin për t’iu përkushtuar fesë islame. Këngët e tyre mbetën në arkivën e artë të muzikës shqiptare. Sigurisht të gjithë i mbani mend këngët e dashurisë për të cilat ishte bërë i njohur Adem Ramadani. Por, ka disa vjet që Ramadani ka braktisur përfundimisht muzikën, atë që dikur e kishte hobi, qejf. Tash e disa vjet, Ramadani është shumë i përkushtuar ndaj fesë dheRead More

Share

Fundjava që kaloi u “rezervua” për kontrollin e motoçiklistëve nga ana e SPB

Në fillimë të vikendit që kaloi, në Tetovë dhe Gostivarë, është ktyer një kontroll aksion lokal disa orësh, të motoçiklistëve pjesëmarës në komunikacion. Gjatë kontrollit dhe aktiviteteve në Tetovë, janë zbuluarë 71 kundërvajtje, ku shumica janë për mosëpërdorim të helmetës mbrojtëse, drejtim pa leje, dhe me regjistrim të skaduar, derisa numri i përgjithshëm i kundërvajtjeve të zbuluara në Gostivarë është gjithsej 58. Të gjitha kundërvajtjet janë kompletuar edhe me fletëpagesa të detyrueshme ose për kundërvajtje, të cilat krahas llojit të kundërvajtjes shumat e dënimeve lëvizin prej 50-500 euro, në kundërvlerëRead More

Share

Vërtetohet shkencërisht: Kjo është pija që ul tensionin e gjakut

Kefiri mund të ketë një efekt pozitiv në uljen e presionit të gjakut, tregojnë rezultatet e një studimi të ri. Ai është një qumësht i dendur probiotik që është i shkëlqyeshëm për traktin e tretjes dhe mbajtjen e baktereve pozitive. Studimet e mëparshme kanë treguar se mosbalancimi i baktereve në sistemin digjestiv mund të shkaktojë presion të lartë në disa njerëz. Nga ana tjetër, është provuar se probiotikët zvogëlojnë presionin e gjakut, por deri tani nuk është njohur deri tani. Ekipi hulumtues i Universitetit Obrun në Alabama, në bashkëpunim meRead More

Share

Ushqimet që të japin formë të mirë

Ka sende ushqimore që inkurajojnë gjendjen tuaj të mirë dhe mbajnë formë të mirë.Ushqimet që prishin humorin janë ato industriale, lëngjet artificiale dhe ëmbëlsirat.Ne besojmë se do të gjeni diçka në listën që ju përshtatet, kështu që provoni menjëherë efektin.Ushqimet e shëndetshme mbrojnë shëndetin tuaj, por në mesin e tyre ka edhe të tilla që ndikojnë në gjendjen shpirtërore.Çaji jeshil ka efekt qetësues dhe eliminon stresin. Rezultatet e një studimi të kryer në Japoni treguan se disa gota çaj jeshil në ditë ulin stresin deri në 20 për qind. ÇokollataRead More

Share

Lëngjet e frutave për një shëndet të mirë

Flitet shumë shpesh për frutat, perimet dhe sidomos për vetitë e tyre pozitive në organizmin e njeriut. Përdorimi i tyre prej kohësh vazhdon të jetë më i këshilluari nga mjekët, sidomos nga dietologët.   Dihet që frutat janë të domosdoshme për trupin tonë. Por nuk duhet të harroni se lëngu i frutave të freskëta i bërë në shtëpi është më shumë i ushqyeshëm se sa ai i konservuari nëpër shishe, transmeton ksp. Më poshtë do t’ju paraqesim disa lloje lëngje frutash dhe përfitimet e tyre për trupin:   Lëngu iRead More

Share

Shabanit iu realizua ëndrra me debutimin me Bayernin

Meritan Shabani të shtunën realizoi ëndrrën e tij, duke debutuar me skuadrën e parë të Bayern Muenchenit. Shabani, 19-vjeçar, ishte njëri prej tre tinejxherëve të cilëve iu ofrua mundësia të debutojnë me Bayernin në ndeshjen ndaj Eintracht Frankfurtit në Bundesligë. Shabani ishte titullar dhe luajti 56 minuta në ndeshjen e xhiros së 32-të të Bundesligës gjermane, që Bayerni e fitoi në shtëpi ndaj Frankfurtit (4:1), shkruan sot “Koha Ditore”. Ai u zëvendësua më pas me Thiago Alcantaran. “Të luaj me skuadrën e parë është e veçantë për mua, diçka përRead More

Share

Inter-Juve shkon në prokurori, dyshime për bisedën Talgliavento-Alegri

Heshtje në mënyra të ndryshme dhe humore në skaje të kundërta. Është kjo panorama e post Inter-Juventus në të dy kampet. E diela për zikaltrit dhe bardhezinjtë ka qenë si nata me ditën, me bardhezinjtë nga njëra anë që pas asaj përmbysjeje të çmendur në San Siro kanë parë Napolin të rrëshkasë në Firence ndaj Fiorentinës duke u afruar ndjeshëm me titullin e 7-të radhazi. Ndërsa në krahun tjetër zikaltrit të cilët e kanë vuajtur akoma edhe më shumë humbjen në minutat e fundit në derbin e Italisë pas fitoresRead More

Share

Bayern shkon me mungesa në Madrid

Të martën në mbrëmje do të përcaktohet skuadra e parë finaliste në UEFA Champions League. Pas humbjes 2-1 në ndeshjen e parë të zhvilluar në “Allianz Arena” të besuarit e Jupp Heynckes do të synojnë përmbysjen e madhe ndaj Reali Madridit. Praktikisht duket një mision i pamundur pasi Bajerni edhe në këtë ndeshje vjen me mungesa të mëdha. Vidal, Robben, Neuer, Coman dhe Boateng janë 5 lojtarët e formacionin titullar që për shkaqe dëmtimesh do të mungojnë në “Santiago Bernabeu”. I vetmi lajm i mirë për bavarezët është rikthimi iRead More

Share

Shkëndija humb nga Pobeda në LPFM

Pjesa e parë nisi me rritëm të ngadaltë dhe dy skuadrat sikur matnin forcat para se te rrezikojnë portat respektive. Shkëndija me formacion të kombinuar kontrollonte topin, por 20-të minutat e para nuk sollën thuajse asnjë situatë për tu veçuar, përveç një tentimi të Trajkoskit që kontrollohet sigurtë nga portieri Rexhepi. Shkëndija kansojen e parë e pati përmes Ibraimit, por goditja e tij nuk gjen kuadrantin. Pak më vonë portieri vendas kontrolloi tentimin e Ibraimit, ndërsa në minutën e 38-të portieri Rexhepi prodhoi një pritje vendimtare, duke shpëtuar portën kuqezi.Read More

Share

Share