Main Menu

Monday, April 30th, 2018

 

Vërtetohet shkencërisht: Kjo është pija që ul tensionin e gjakut

Kefiri mund të ketë një efekt pozitiv në uljen e presionit të gjakut, tregojnë rezultatet e një studimi të ri. Ai është një qumësht i dendur probiotik që është i shkëlqyeshëm për traktin e tretjes dhe mbajtjen e baktereve pozitive. Studimet e mëparshme kanë treguar se mosbalancimi i baktereve në sistemin digjestiv mund të shkaktojë presion të lartë në disa njerëz. Nga ana tjetër, është provuar se probiotikët zvogëlojnë presionin e gjakut, por deri tani nuk është njohur deri tani. Ekipi hulumtues i Universitetit Obrun në Alabama, në bashkëpunim meRead More

Share

Ushqimet që të japin formë të mirë

Ka sende ushqimore që inkurajojnë gjendjen tuaj të mirë dhe mbajnë formë të mirë.Ushqimet që prishin humorin janë ato industriale, lëngjet artificiale dhe ëmbëlsirat.Ne besojmë se do të gjeni diçka në listën që ju përshtatet, kështu që provoni menjëherë efektin.Ushqimet e shëndetshme mbrojnë shëndetin tuaj, por në mesin e tyre ka edhe të tilla që ndikojnë në gjendjen shpirtërore.Çaji jeshil ka efekt qetësues dhe eliminon stresin. Rezultatet e një studimi të kryer në Japoni treguan se disa gota çaj jeshil në ditë ulin stresin deri në 20 për qind. ÇokollataRead More

Share

Lëngjet e frutave për një shëndet të mirë

Flitet shumë shpesh për frutat, perimet dhe sidomos për vetitë e tyre pozitive në organizmin e njeriut. Përdorimi i tyre prej kohësh vazhdon të jetë më i këshilluari nga mjekët, sidomos nga dietologët.   Dihet që frutat janë të domosdoshme për trupin tonë. Por nuk duhet të harroni se lëngu i frutave të freskëta i bërë në shtëpi është më shumë i ushqyeshëm se sa ai i konservuari nëpër shishe, transmeton ksp. Më poshtë do t’ju paraqesim disa lloje lëngje frutash dhe përfitimet e tyre për trupin:   Lëngu iRead More

Share

Share