Monday, April 16th, 2018

 

Bekim Saiti, nga fshati Çegran ka nevojë për ndihmë

Bekim Saiti, nga fshati Çegran i rethinës së Gostivarit, tashmë disa vite po përballet me problemin e shikimit.Ai ka humbur shikimin në syrin e djathtë, ndërsa në çdo gjasht muaj duhet të ndrrojë thjerëzat që kushton shumë dhe nuk mund ta përballoje.Me një ndihmë sociale Bekimi nuk mund të sigurojë vetëm për nevojat elementare, ndërsa për shërimin e tij ka nevojë për ndihmë.Raporton TV KOHA. Krahas kësaj, familja Saiti poashtu ka edhe një vajzë 14 vjeçare me paralizë cerebral.Edhe ajo çdo katër vite duhet të operohet. Deklarata Ai apelon tekRead More

Share

Maqedoni, pritet shtrenjtimi i derivateve të naftës

Çmimet me pakicë të derivateve të naftës nga mesnata do të shtrenjtohen për gjysmë, respektivisht një denarë. Benzina shtrenjtohet për gjysmë denari derisa nafta për një denarë. Sipas vendimit të Komisionit Rregullator të Energjetikës, çmimi i ri i Eurosuper BS-95 do të kushtoj 68 denar, Eurosuper BS-98 do të kushtoj 69.50 denar. Eurodizeli do të shitet për 60 denar për litër, derisa vaji i lehtë për amvisëri do të shitet për 48.50 denarë.

Share

Në Kuvend kalon leximi i dytë i ligjit për gjykatat

Propozim-ndryshimet në Ligjin për Gjykatat dhe Këshillin Gjyqësor, kaluan leximin e dytë në Kuvend. Në Komisionin për sistem politik, njëzëri u pranuan amendamentet që kanë të bëjnë më masat disiplinore ndaj gjykatësve në Ligjin për Gjykata, transmeton Alsat M. “Me këtë amendament parashikohen arsyet për masa disiplinore ndaj gjykatësit nëse nuk i cakton seanca, zvarrit procedurën, gjykon në afat të afat të papërshtatshëm dhe me këtë bën që të vjetrohet përndjekja penale dhe zbatimi i masave penale” – tha Panço Minov, Deputet i VMRO-DPMNE-së. Me ndryshimet në Ligjin për KëshillinRead More

Share

Janakiev: E godisnin Selën në trup dhe kokë, tentova ta mbroj

Seanca e sotme gjyqësore për sulmin ndaj deputetit Ziadin Sela në të cilën u deklaruan dëshmitarët përfundoi me dëshminë e Igor Janakiev si dëshmitar i prokurorisë. Debati kryesor për këtë rast do të vazhdojë më 18 prill. Në dëshminë, Janakiev tha se ka tentuar ta mbrojë Selën nga turma e popullit. Theksoi se si i punësuar për sigurim në MPB, më 27 prill ishte para media qendrës në Kuvend dhe se së bashku me kolegët kanë tentuar ta ndalojnë turmën që të hyjë brenda, por se përpjekjet e tyre ishinRead More

Share

Taravari: Kërkojmë nga MPB – mos ti mbrojë banditët.

Kryetari I Komunës së Gostivarit, Arben Taravari sot mbajti një konferencë për shtyp në lidhje me incidentin që ndodhi në shkollën e mesme të gjimnazit në Gostivar. “Në historinë e Gostivarit ,asnjëherë nuk ka ndodhur që militantë partiakë të futen në shkollë dhe të rrahin profesorë. Dhuna ndaj dy profesorëve është ushtruar nga një ish I burgosur apo shofer I Nevzat Bejtës dhe nga djali i drejtorit të shkollës që poashtu njihet si njeri problematik. Ata janë futur në shkollë të armatosur ndërsa e tërë situata ka qenë e orkestruarRead More

Share

E ka vërtetuar shkenca: Fara e zezë është ilaç efikas, madje edhe për sëmundjet më të rënda!

Studimet shkencore tregojnë për dobinë e shumëfishtë të kësaj bime dhe për efektin e saj të dobishëm në balancimin e metabolizmit dhe sistemit të imunitetit si bazë për funksionim të shëndetshëm të organizmit. Mirëpo për t’u arritur efekti i dëshiruar është e nevojshme të dihet dozimi i drejtë, si edhe koha në të cilën mund të priten efektet pozitive. Nigella Sativa është një bimë, lëngu i së cilës mjekon çrregullimet e menstruacioneve, mbyt parazitet në zorrë, shërben kundër paralizës, etheve rekurente, hemorroideve, kundër acarimeve akute, kundër rënies së flokëve, siRead More

Share

Shikoni çfarë ka në të vërtetë brenda Nutella-s

Në përgjithësi, Nutella, një lajthi e shijshme dhe përhapja e kakaos , tregtohet si “e shëndetshme”, pavarësisht se është një përhapje e lëngët e çokollatës. Reklama që shfaqë fëmijët duke e lyer bukën me Nutella ishte përhapur jashtëzakonisht shumë në të gjithë botën. Në shumicën e vendeve, ajo tregtohet si një krem i thjeshtë lajthie, dhe reklamat theksojnë faktin se Nutella nuk ka ngjyra artificiale. Por Nutella nuk është tamam një ushqim shëndetësor . Një imazh tani-viral i ngarkuar në Reddit (dhe fillimisht i krijuar nga qendra e konsumatorit nëRead More

Share

Salah, gati të thyejë rekordin e Ronaldos

Mohamed Salah vitin e parë me fanellën e Liverpoolit po kalon sezonin më të mirë në karrierë. 31 gola në Premierligë, 42 gola në të gjitha garat në një sezon në Premierligë dhe 47 gola për Liverpoolin – këto janë rekordet që do të tentojë t’i thyejë Salah. Me golin që realizoi gjatë ditës së shtune, Salah shkoi në kuotën e 30 finalizimeve në Premierligë, dhe tani fillimisht synon të barazojë rekordin historik që mbajnë Cristiano Ronaldo, Alan Shearer dhe Luis Suarez me nga 31 gola në Premierligë. Rekordi tjetërRead More

Share

Shkëndija ‘luan tenis’ ndaj Pelisterit, titulli më pranë

Shkëndija ka marrë një fitore tenistike në transfertën ndaj Pelisterit dhe ka shkuar edhe më pranë titullit kampion, të cilin mund ta sigurojë të paktën 5-6 javë para fundit të kampionatit. Kuqezinjtë nga Tetova triumfuan 0-6 në takimin e javës së 27, ndërsa shënuan plot 6 futbollistë të ndryshëm. Serinë e golave e hapi Bojku, për të vijuar më pas me Fazlagiç, Bejtullai, Junior, Alimi dhe Radeski. Skuadra e drejtuar nga Qatip Osmani përfitoi edhe nga ndalesa e Vardarit, që nuk shkoi më shumë se një barazim 1-1 dhe çoiRead More

Share

Fuqia e mistershme e Piramidave

Piramidat egjiptiane janë një nga çudirat më të mëdha botërore dhe ndërtesat më misterioze që ekzistojnë në Tokë. Enigma e ndërtimit të tyre, si dhe efektet e tjera rrezatuese që shkaktojnë ato, edhe sot e kësaj dite, mbeten një sfidë që seriozisht e vënë në sprovë njohurinë tonë të pakontestueshme materialiste të quajtur shkencë. Vërtet, shkencëtarët tanë mbeten të mahnitur jo vetëm nga mënyra e vetë projektimit dhe aftësisë së ndërtimit të këtyre piramidave gjigante, por edhe nga efektet e ndryshme misterioze që krijohen nga hapësirat labirinte të korridoreve tëRead More

Share

Share