Main Menu

April, 2018

 

Kështu duhet t’i mbani larg shtëpisë mizat

Me vapën që po vjen tendencën për të mbajtur hapur dritaret shtohet dhe me shumë gjasa i kemi lenë udhë të lirë edhe mizave që të hyjnë në shtëpi. Por a ekzistojnë mënyra për të mos i lejuar mizat të ‘pushtojnë’ shtëpinë? Mos harroni se moslejimi i tyre është po aq i rëndësishëm sa edhe nxjerrja. Me poshtë janë disa këshilla që do ju lehtësojnë punën me to.   Hidhni 2.5 ml detergjent të lëngshëm për enë, në një enë të vogël dhe shtoni aty dhe ujë. Mizat kanë tendencëRead More

Share

Këshilla të thjeshta për ta përmirësuar memorien

Një hulumtim ka treguar që studentët të cilët mbajnë shënime në ligjërata kanë rezultate më të mira në teste se sa ata që nuk mbajnë, madje edhe kur pas ligjëratave nuk e kanë përsëritur, apo vetëm kalimthi kanë përsëritur lëndën. Mirëpo, shënimet dhe përshkrimi i tekstit nuk janë njësoj – ata të cilët kanë mbajtur shënime në telefona apo kompjuterë, nuk kanë pasur rezultate të mira sa ata të cilët kanë mbajtur shënime gjatë tërë ligjëratës me laps në letër, thotë psikologu Kenneth Kiewra. Pos për mësim, shënimi është iRead More

Share

Arsyeja e vërtetë pse kafeja shërbehet me një gotë ujë

Kamerieri gjithmonë porosisë suaj i bashkëngjit edhe një gotë me ujë. Por, a e dini pse ndodh kjo? Në fakt, përgjigja për këtë është shkencore. Kafeina është diuretik, që do të thotë se e rrit shpeshtësinë e urinimit dhe me këtë gjë trupi humb lëngje me një ritëm të shpejtë. Prandaj njerëzit zakonisht konsumojnë ujë bashkë me kafe për të kompensuar sasinë e ujit që humbet përmes urinimit. Duke mos konsumuar ujë gjatë kohës kur pini kafe, ju rrisni rrezikun për t’u dehidratuar. Tani që e mësuat, kurrë mos eRead More

Share

E verdha e vezës, përfitimet e jashtëzakonshme shëndetësore

Doktorët gjithmonë kanë pasur një debat për të verdhën e vezës. Disa thonë se është e dëmshme, e disa të tjerë thonë se ka përfitime të jashtëzakonshme shëndetësore. Studimet kanë treguar se e verdha e vezës na i jep përfitimet nëse i konsumojmë pa të bardhën. Madje pasi e keni thyer vezën, duhet të mbani vetëm të verdhën dhe ta hidhni tutje të bardhën.E verdha e vezës përmban proteina, hekur, antioksidantë, vitamina, B2, B5, B12 dhe vitaminë D. Çfarë ndihmon e verdha e vezës? Memorien Për të përmirësuar memorien, duhet të konsumoni 1-2 të verdha veze çdo ditë, për 4 javë rresht. Bëni një pushimRead More

Share

Kujdes si gatuani me vajin e ullirit, shkakton kancer

Vaji i ullirit është një nga burimet më të mira të Omega-s, që të nevojiten për shëndetin, për sistemin nervor dhe për atë kardivaskular. Por ajo që specialistët neglizhojnë të thonë është fakti që këto benefite shumë të mira të këtij lloj vaji mund të shkatërrohen gjatë kohës që digjet. Është e vërtetë se gjatë kohës që vaji i ullirit digjet, mund të shkaktojë shumë dëme në shëndet, përfshirë edhe sëmundje të rënda si kanceri. Djegia e vajit shkakton shkatërrimin e enzimave, proteinave natyrale, duke sjellë në këtë mënyrë rritjenRead More

Share

Shkencëtarët shpjegojnë se çfarë i ndodh trupit, nëse pini kafe përditë

Minimalisht një kafe në ditë është pjesë e rutinës së çdokujt. Ajo jo vetëm na mban zgjuar, por edhe na ndihmon me shumë aspekte dhe procese të rëndësishme në organizmin tonë. Në këtë material do t’ju listojmë disa përfitime prej konsumit të kafesë çdo mëngjes, ose në vaktet e tjerë, por të konsumuar përditë. Ajo përshpejton metabolizmin. Të gjithë zgjohemi dhe qëndrojmë për pak kohë të përgjumur, por nëse marrim një kafe në mëngjes fillojmë të ndihemi më energjikë. Edhe pse energjia nuk zgjat shumë, sërish mjafton për të naRead More

Share

Lëngu magjik anti-celulit me vetëm dy përbërës

Celuliti është armiku kryesor i njerëzve, sidomos i femrave. Sidoqoftë, sekreti i femrave braziliane që duket se i kanë trupat më të mirë në botë, është kafeina. Kafeina ndihmon të zvogëloni yndyrat edematike, që femrat të duken më të holla. Disa nga përfitimet shëndetësore që mund t’i sjell kafeina janë: Antioksidantë Kafeja, si përbërës kryesor e ka kafeinën, e cila është antioksidant natyral. Kur e lyeni trupin me kafe, lëkura e absorbon këtë antioksidant dhe e parandalon plakjen e parakohshme. Antioksidantët janë shumë të mirë pasi që kanë veti anti-kanceroze dheRead More

Share

Sa duhet të ecni apo vraponi për t’i djegur kaloritë e ushqimeve të preferuara

Nëse e shikoni numrin e kalorive që i konsumoni, ju me siguri do të mendoni se një stërvitje e shpejt mjafton për t’i djegur ato. Por, kjo nuk është aspak e vërtetë sepse sipas një grafike të re nga disa ekspertë të nutricionit nga Britania e Madhe, tregohet se djegia e kalorive të ushqimeve tona të preferuara merr më shumë kohë sesa ç’mund të mendojmë, transmeton Telegrafi. P.sh., nëse e hani një copë picë që përmban 449 kalori, ju duhet të ecni 1 orë e 23 minuta apo të vraponiRead More

Share

Ushqime me efekte kundër plakjes

Kush nuk do të donte të qëndronte e ri përgjithmonë? Ritmet e kohës, mjerisht, nuk mund të ndalen, por, duke ndjekur rregulla të thjeshta, të lidhura me të ushqyerit, është e mundur të vonojmë shfaqjen e shenjave të plakjes dhe të ruajmë formën! Disa këshilla të vlefshme për mirëqenien tonë. Kush nuk do të donte të bënte një dietë që ka fuqinë të na bëjë të mbetemi të rinj? Për fat të keq, eliksiri i rinisë së përjetshme, për momentin mbetet i kufizuar në botën e fantashkencës. Megjithatë, nuk ështëRead More

Share

Shtatë të vërteta shkencore dëshmojnë për vërtetësinë e të Dërguarit të Allahut, paqja e Zotit qoftë mbi të

Në këtë tekst në vazhdim do t’ju njoftojmë me disa të vërteta shkencore që janë përmendur në hadithet e të Dërguarit, lavdërimi dhe paqja e Allahut qoftë mbi të, dhe se si shkenca bashkëkohore ka konfirmuar vërtetësinë e tyre. Pa dyshim se çastet më të bukura në të cilat kalon besimtari janë kur sheh një mrekulli që shfaqet në fjalët e zotërisë së njerëzimit, Muhamedit, paqja e Zotit qoftë mbi të. Meqenëse jetojmë në shekullin e shkencës dhe zbulimeve shkencore shfaqet nevoja për hulumtim në hadithet e të Dërguarit tëRead More

Share

Share