Main Menu

April, 2018

 

KF Trabzonspor kampion i sezonit drejt ligës se tret perëndim.

Sukseset janë të pa ndalura për trajnerin Rahim Memetin.  Pikërisht sot pas përfundimit te suksesshëm te kampionatit me KF Trabzonsporit skuadër e cila garon ne ligen komunale Gostivar shpallet kampion i sezonit 2017-2018.Me kete sukses  do ti bashkëngjitet ligës se tret perëndim. Një vit më par arriti te shpallet kampion edhe me skuadrën e KF.Çakllanit nga Tetova.  Me një përkushtim te madh ndaj sportit si dhe me pune profesionale sigurt se vjen edhe shpërblimi apo suksesi deklaron trajneri Mehmeti. Mysafir te veçantë ishin edhe kryetari i Komunës se Gostivarit z.ArbenRead More

Share

Aslian Snopçe: Ekskursionet shkollore do të realizohen sipas planit

Udhëheqësja e Sektorit për arsim pranë Komunës së Gostivarit, Aslian Snopçe, bëri të ditur sot për mediat, se të gjitha ekskursionet shkollore do të realizohen sipas plan-programit të paraparë dhe se nxënësit dhe prindërit nuk duhet të shqetësohen. “Dua të njoftojë opinionin publik, e sidomos nxënësit dhe prindërit e tyre se ekskursionet shkollore do të realizohen në bazë të planit të paraparë të MASH-it dhe se ne si Komunë as duam as mundemi të ndërhymë këtu, në një situatë kur na janë marrë ingerencat në sferën e arsimit”, njoftoi znj.Read More

Share

Këngëtarët që lanë muzikën për t’iu përkushtuar fesë

Me kalimin e viteve disa artistë të njohur të estradës të cilët ishin ndër më të njohurit për publikun shqiptar u larguan përfundimisht nga muzika që bënin për t’iu përkushtuar fesë islame. Këngët e tyre mbetën në arkivën e artë të muzikës shqiptare. Sigurisht të gjithë i mbani mend këngët e dashurisë për të cilat ishte bërë i njohur Adem Ramadani. Por, ka disa vjet që Ramadani ka braktisur përfundimisht muzikën, atë që dikur e kishte hobi, qejf. Tash e disa vjet, Ramadani është shumë i përkushtuar ndaj fesë dheRead More

Share

U mbajt Gara ndërkombëtare në paraglajding “Mavorovo Open” – 2018, u mbështet edhe nga Komuna e Gostivarit

Fundjavën që lamë pas, 28 dhe 29 prill, u mbajt Gara ndërkombëtare në Paraglajding – ulje precize “Mavorovo Open” – 2018, në organizim të Klubit Fluturues “Kondor” – Gostivar, me mbështetje edhe të Komunës së Gostivarit. Ceremonia e hapjes solemne u mbajt të shtunën në ora 10 në Stadiumin sportiv të Mavrovës, ku fjalë përshëndetëse mbajti edhe zëdhënësi i komunës së Gostivarit, Jasin Demiri. Në garë morën pjesë pilotë me flatra prej 6 shteteve, Maqedoni, Shqipëri, Kosovë, Turqi, Serbi, Bullgari dhe Rumani. Në ceremoninë e shpalljes së fituesve që uRead More

Share

SPB-Tetovë me njoftim për festat e 1 Maj-it

Për shkak të festës në vijim (1 Maji), sot 30 prillë dhe nesër 1 maj, në rrajonin e Tetovës dhe të Gostivarit, pritet që të rritet intenziteti i komunikacionit në rrugë, kryesishtë në rrugët që çojnë drejtë qendrave turistike Mavrovë dhe Ohër. Qarkullim i shtuar gjithashtu pritet të ketë, edhe në më shum piknik vende, ku për shkak të rritjes së temperaturave verore, më së shpeshti janë të vizituara gjatë festave dhe vikendeve. SPB-Tetovë përsëri dërgonë apel, deri te të gjithë vozotësit, që maksimalisht të respektojnë regullat dhe dispozitat ligjoreRead More

Share

Fundjava që kaloi u “rezervua” për kontrollin e motoçiklistëve nga ana e SPB

Në fillimë të vikendit që kaloi, në Tetovë dhe Gostivarë, është ktyer një kontroll aksion lokal disa orësh, të motoçiklistëve pjesëmarës në komunikacion. Gjatë kontrollit dhe aktiviteteve në Tetovë, janë zbuluarë 71 kundërvajtje, ku shumica janë për mosëpërdorim të helmetës mbrojtëse, drejtim pa leje, dhe me regjistrim të skaduar, derisa numri i përgjithshëm i kundërvajtjeve të zbuluara në Gostivarë është gjithsej 58. Të gjitha kundërvajtjet janë kompletuar edhe me fletëpagesa të detyrueshme ose për kundërvajtje, të cilat krahas llojit të kundërvajtjes shumat e dënimeve lëvizin prej 50-500 euro, në kundërvlerëRead More

Share

Vërtetohet shkencërisht: Kjo është pija që ul tensionin e gjakut

Kefiri mund të ketë një efekt pozitiv në uljen e presionit të gjakut, tregojnë rezultatet e një studimi të ri. Ai është një qumësht i dendur probiotik që është i shkëlqyeshëm për traktin e tretjes dhe mbajtjen e baktereve pozitive. Studimet e mëparshme kanë treguar se mosbalancimi i baktereve në sistemin digjestiv mund të shkaktojë presion të lartë në disa njerëz. Nga ana tjetër, është provuar se probiotikët zvogëlojnë presionin e gjakut, por deri tani nuk është njohur deri tani. Ekipi hulumtues i Universitetit Obrun në Alabama, në bashkëpunim meRead More

Share

Ushqimet që të japin formë të mirë

Ka sende ushqimore që inkurajojnë gjendjen tuaj të mirë dhe mbajnë formë të mirë.Ushqimet që prishin humorin janë ato industriale, lëngjet artificiale dhe ëmbëlsirat.Ne besojmë se do të gjeni diçka në listën që ju përshtatet, kështu që provoni menjëherë efektin.Ushqimet e shëndetshme mbrojnë shëndetin tuaj, por në mesin e tyre ka edhe të tilla që ndikojnë në gjendjen shpirtërore.Çaji jeshil ka efekt qetësues dhe eliminon stresin. Rezultatet e një studimi të kryer në Japoni treguan se disa gota çaj jeshil në ditë ulin stresin deri në 20 për qind. ÇokollataRead More

Share

Lëngjet e frutave për një shëndet të mirë

Flitet shumë shpesh për frutat, perimet dhe sidomos për vetitë e tyre pozitive në organizmin e njeriut. Përdorimi i tyre prej kohësh vazhdon të jetë më i këshilluari nga mjekët, sidomos nga dietologët.   Dihet që frutat janë të domosdoshme për trupin tonë. Por nuk duhet të harroni se lëngu i frutave të freskëta i bërë në shtëpi është më shumë i ushqyeshëm se sa ai i konservuari nëpër shishe, transmeton ksp. Më poshtë do t’ju paraqesim disa lloje lëngje frutash dhe përfitimet e tyre për trupin:   Lëngu iRead More

Share

Shabanit iu realizua ëndrra me debutimin me Bayernin

Meritan Shabani të shtunën realizoi ëndrrën e tij, duke debutuar me skuadrën e parë të Bayern Muenchenit. Shabani, 19-vjeçar, ishte njëri prej tre tinejxherëve të cilëve iu ofrua mundësia të debutojnë me Bayernin në ndeshjen ndaj Eintracht Frankfurtit në Bundesligë. Shabani ishte titullar dhe luajti 56 minuta në ndeshjen e xhiros së 32-të të Bundesligës gjermane, që Bayerni e fitoi në shtëpi ndaj Frankfurtit (4:1), shkruan sot “Koha Ditore”. Ai u zëvendësua më pas me Thiago Alcantaran. “Të luaj me skuadrën e parë është e veçantë për mua, diçka përRead More

Share

Share