Tuesday, March 13th, 2018

 

Jerusalemi shpallet Kryeqyteti i Përhershëm i Trashëgimisë Arabe

Liga Arabe e shpalli Jerusalemin “Kryeqyteti i Përhershëm i Trashëgimisë Arabe”. Sipas lajmit të agjencisë palestineze të lajmeve, WAFA Liga Arabe me rastin e “Ditës së Trashëgimisë Arabe” zhvilloi një aktivitet në ndërtesën e selisë qendrore në Kajro, Kryeqytetin e Egjiptit. Kryetari i Institutit të Gjallërimit të Trashëgimisë së Jerusalemit dhe Kërkimeve Islame, Halil Karrace er-Rifai, i cili kryesonte delegacionin e nivelit të lartë të Palestinës në këtë aktivitetet, në fjalimin e rastit tha se Jerusalemi u pranua nga ana e Ligës Arabe si Kryeqyteti i Përhershëm i Trashëgimisë ArabeRead More

Share

Fyerjet e Milenkos ndaj shqiptarëve dërgohen në prokurori

Në emisionin “Milenko Nedelkovski Show”në Maqedoni, të emituar në Tv Alfa, në të cilin e ftuar ishte Mirka Velinovska janë përcjell qëndrime të cilat nxisin urrejtje në bazë të përkatësisë etnike. Në këtë emision janë përdorur fjalë fyese ndaj shqiptarëve si “divo pleme” (fis i egër), “shiptari”, çergar “nomad” si dhe shumë fjalë të tjera fyese. Ndër të tjera mysafirja në studio thotë se në librat historike nuk përmenden askund se ekzistojnë shqiptarët, dhe thotë se nuk ka shqiptarë, por ata janë arnaut. Për këtë moderatori i emisionit Milenko NedellkovskiRead More

Share

Stuhia diellore do të godasë tokën, mund të mbetemi pa energji

Ajo u krijua javën e kaluar nga një shpërthim i madh në atmosferën e diellit dhe grimcat e ngarkuara nga ky shpërthim tani janë rrugës drejt planetit tonë. Ardhja e stuhisë diellore përkon me formimin e “çarjeve të ekuinoksit” në fushën magnetike të Tokës, të cilën disa shkencëtarë besojnë se ndodhin çdo vit rreth ekuinoksëve të 20 Marsit dhe 23 Shtatorit. Këto çarje dobësojnë mbrojtjen natyrore të planetit tonë kundër grimcave të ngarkuara dhe mund të lënë fluturimet dhe sistemet GPS të ekspozuara ndaj stuhisë. Grimcat magnetike të ngarkuara ngaRead More

Share

Mbështetësit e Afrim Gashit dorëzojnë padi penale ndaj Bilall Kasamit

Afrim Gashi dhe disa mbështetës të tij kanë ngritur padi penale ndaj Bilall Kasamit, për siç thonë, keqpërdorim të detyrës zyrtare si kryetar i Lëvizjes Besa. Sipas informacioneve të tyre, Kasami ka shkelur Ligjin për parti politike dhe statutin e partisë. Ndërsa nga kabineti i Bilall Kasamit thonë se akuzat janë të pabaza dhe bëhet fjalë për shpifje. Përndryshe, përçarjet në Lëvizjen Besa filluan para disa muajsh ku edhe u mbajtën dy kongrese, në Tetovë dhe në Shkup.

Share

Vesel Memedi: VMRO të jetë konstruktive

Pas përfundimit të afatit një javor kryetari i Kuvendit dhe koordinatorët e grupeve parlamentare, vendosën që nesër të caktohet seanca e Kuvendit për ligjin për përdorimin e gjuhëve. Nënkryetari i Kuvendit Vesel Memedi, tha se dita e mërkurë do të jetë ditë kur edhe do të votohet ligji për gjuhët. “Vendosëm që takimin ta mbajmë sot. Në koordinim u vendos që Ligji për gjuhën shqipe, bashkërisht me dy seanca të tjera që kanë mbetur që duhet të vazhdohen ta sjellim nesër, ditën e mërkurë kur edhe do të duhet përRead More

Share

Montella eliminon Mourinhon, Roma në çerekfinale

Vincenzo Montella eliminon Jose Mourinhon. Në teatrin e ëndrrave, Sevilla u kthye në makthin e Manchester United. Skuadra andaluziane realizoi suprizën e madhe në fazën e 1/8 të Uefa Champions League duke eliminuar nga ky kompeticion gjigandët anglezë të Manchester United. I ardhur në fushë nga stoli francezi Ben Yedder u kthye në heroin e sfidës duke realizuar dy gola në harkun e 8 minutave dhe duke nxjerrë jashtë Championsit Djajtë e Kuq. Në Old Trafford përfundoi 1-2 për skuadrën spanjolle që avancoi kështu në çerekfinalet e Champions League. GoliRead More

Share

Shoqata Ilirida te familja Uzairi në Gostivar : Në dhomën e vogël shuhet ëndrra e madhe e Hasijes së njomë

Varfëria godet me gjithë forcën.Shoqata Humanitare Ilirida kësaj rradhe ka gjetur një tjetër rast të dhimbshëm duke sensibilizuar opinionin për t’u thënë njerëzve që kanë zemër të madhe se nuk mund ti shohim si perëndojnë dy fëmijë të vegjël, të braktisur .Janë dy fëmijë dhe një familje në Gostivar, më saktë familja Uzairi që ka nevojë për një strehim, për fëmijë që duan ta vrasin urinë, të ndjejnë qoftë edhe njëherë të vetme se janë qenie njerëzore që meritojnë të jetojnë si gjithë ne.Përse ky fat i keq ka goditurRead More

Share

Aksidentohet një këmbësor në qytetin e Gostivarit

Një këmbësor 17-vjeçar është lënduar rëndë sot rreth orës 10:30 në Gostivar kur atë e goditi automjeti “Folksvagen xheta”. Për shkak të peshës së lëndimeve, nga spitali i Gostivarit ai është dërguar në Qendrën klinike të Shkupit. Policia informoi se sot rreth orës 10:30, në udhëkryqin e rrugëve “JNA” dhe “Vëllezërit Ginovski” në Gostivar, automjeti “Folksvagen xheta” me targa të Shkupit, i drejtuar nga B.I. (38) nga Banjica e Poshtme e Gostivarit, ka goditur këmbësorin 17-vjeçar nga Gostivari. Këmbësori ka marrë lëndime të rënda trupore dhe pas ofrimit të ndihmësRead More

Share

Kupa, Shkëndija – Renova kryendeshja e 1/2 finales

Të mërkurën do të zhvillohen ndeshjet e para të gjysmëfinales së Kupës së Maqedonisë në futboll. Shorti deshi që në këtë fazë të garave të përballen dy skuadrat tetovare Shkëndija dhe Renova. Të dyja këto skuadra duan që të shkojnë në finale. Nesër është një festë për Shkëndijën, sepse është një derbi i madh mes Renovës dhe Shkëndijës. Derbi shqiptar të themi dhe mendoj se do jetë një ndeshje e vështirë. Është derbi i gjysmëfinales së Kupës së Maqedonisë dhe mendoj se nesër do të fitojmë dhe të kënaqim publikonRead More

Share

Në shkollat ​​e Gostivarit, implementohet projekti “Respekto diversitetin”

Me mbështetjen e Komunës së Gostivarit, Sektori i Punëve të Brendshme Tetovë, në shkollat e Gostivarit ​​e implementon projektin “Respekto diversitetin” qëllimi i të cilit është të tejkalohen paragjykimet, të mos ketë dhunë dhe dallimet të shihen benefit, e jo si problem. Punëtoria e parë u mbajt në Shkollën fillore “Goce Dellçev” në Gostivar. Punëtoria ishte interaktive dhe në prezantimet moërn pjesë vetë nxënësit të cilët i bartën dhe i ndanë përvojat dhe dituritë e tyre. “Me punëtoritë e këtilla ngrihet vetëdija e të rinjve në drejtim të respektimit tëRead More

Share

Share