Saturday, March 10th, 2018

 

Greqia: Jemi pranë luftës me Turqinë

“Jemi shumë pranë një incidenti fatal me Turqinë”. Ky është alarmi i dhënë nga ministri grek i Mbrojtjes, Panos Kamenos. Në një intervistë dhënë për francezen “Liberation”, Kamenos foli për tensionet mes dy vendeve dhe për ato që i quajti “agresione” të Turqisë. “Ne jemi të detyruar të mbrojmë territorin tonë, që nuk është territor vetëm i Greqisë, por është territor i Bashkimit Europian”, tha ai. U duk sikur vizita historike e Erdogan në Athinë më 7 dhjetor të vitit të kaluar hapi një kapitull të ri në marrëdhëniet mesRead More

Share

Gostivari mund Zajazin me rezultat 3-0

Gostivari ka shënuar fitore rutine ndaj Zajazit me rezultat 3-0 dhe ka mbetur në krye të ligës së dytë – perëndim. Vendasit të tre golat i shënuan në pjesën e parë dhe ishin vepër e Ilirid Ademit (2) dhe Fatmir Arifi (1). Renditja: Gostivari 31, Vëllazërimi 28, Struga Trim Lum 27, Makedonija GJP 26, Llabunishta 23, Euromilk 21 (-1), Teteks 20, Llokomotiva 19, Zajazi (-1) 12, Novaci 8 pikë.

Share

Nxënësit e shkollave fillore të Gostivarit i theksojnë dallimet si përparësi

Me tryezën e parë të rrumbullakët në shkollën “Goce Dellçev”, SPB Tetovë dhe vetëqeverisja lokale e filluan projektin parandalues-edukativ “Respekto dallimin”. Në suaza të projektit janë paraparë gjithsej gjashtë tryeza të rrumbullakëta, nga tre në Tetovë dhe Gostivar, me nxënës prej po aq shkollave fillore të dy qyteteve. “Në këto tryeza të rrumbullakëta në mënyrë interaktive do të prezantohet dhe debatohet për dallimet, paragjykimet dhe setereoptipet, të cilat dalin, ndërsa do të bisedohet edhe për të ashtuquajturat karakteristikat mbrojtëse të individëve dhe grupeve”, thotë zëdhënësi i SPB Tetovë, Marjan Josifovski.Read More

Share

Inter arrin akord me De Vrij

Mbrojtësi i Lazio, Stefan De Vrij, tashmë ka arritur marrëveshje për të kaluar tek Inter gjatë verës. Skuadra nga Serie A ka konfirmuar se është tërhequr nga bisedimet për zgjatjen e kontratës, duke i lënë shteg të lirë për të ndërruar ambient. Dhe Inter ka lëvizur shpejtë për të siguruar nënshkrimin e lojtarit, duke rënë dakord për kontratë pesëvjeçare që vlen 4.2 milionë euro në vit.

Share

Bayerni shkatërron Hamburugun 6:0

Bayern Munich ka fituar ndaj Hamburgut me rezultat të thellë 6-0 në ndeshjen e vlefshme për javën e 26-të të Bundesligas. Skuadra e Jupp Heynckes ka vazhduar serinë pozitive në kampionatin gjerman, duke mos lejuar asnjë befasi as ndaj Hamburgut, të cilët i dominoi për 90 minuta. Serinë e golave për Bavarezët e hapi francezi Franck Ribery, i cili shënoi në minutën e tetë për 1-0. Pas Riberyt radha erdhi për sulmuesin polak, Robert Lewandowski, që dyfishoi epërsinë në minutën 12-të, ndërsa në minutën e 19-të shënoi për 3-0 dheRead More

Share

Shkëndija mposht Rabotniçkin me rezultatin 0:2

Kuqezinjtë menaxhojnë tre pikët e rradhës pasi mundin 0:2 Rabotniçkin në Shkup. Shkëndija ka mposhtur Rabotniçkin me rezultatin 0:2. Golat për tetovarët i shënuan Armend Alimi dhe Besart Ibraimi nga pika e bardhë. Fitore e merituar e Shkëndijës, që pas 23 xhirove numëron 59 pikë, teksa Rabotniçki mbetet në kuotën e 28 pikëve, duke u renditur për momentin në pozitën e katërt.

Share

United mposhti Liverpoolin

Marcus Rashford ishte hero i ndeshjes me dy golat e fitores për ekipin e Manchester United. Manchester United mposhti Liverpoolin me rezultat 2:1 në derbin e xhiros së 30-të në Premierligë. “Red Devils” fituan ndaj rivalit të vjetër falë dy golave nga sulmuesi i ri anglez, Marcus Rashford, në pjesën e parë të lojës në Old Trafford. Liverpool u rikthye në lojë në pjesën e dytë pas autogolit nga Eric Bailly. Por, përkundër përpjekjeve të ndryshme dhe gjashtë minutave lojë shtesë, “Reds” nuk e gjetën golin e barazimit.

Share

Ziadin Sela u rizgjodh kryetar i Aleancës për Shqiptarët, ja çfarë tha në fjalimin e tij

Kryetari aktual i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela, ka marrë edhe një mandat për të udhëhequr me partinë, pasi që në kongresin e sotëm të mbajtur në Tetovë 606 delegatë kanë votuar “për”,, ndërkaq vetëm 1 ka qenë “kundër” . Për Ziadin Selën ky është mandati i dytë dhe i fundit sipas Statutit të partisë. Sela pas  rizgjedhjes mbajti fjalim, ku i ftoi partitë politike shqiptare që përsëri të ulen në tyerzë të përbashkët në mënyrë që të realizohen kërkesat e shqiptarëve në mënyrë të përbashkët. “Tryezën e përbashkët tëRead More

Share

Javën e ardhshme miratohet buxheti!

Javën e ardhshme shpresojmë që përfundimisht do të miratohet buxheti i Komunës së Gostivarit – është shprehur Kreu i Komunës së Gostivarit Arben Taravari në emsionin ‘Në Fokus”. Sinjale pozitive gjithashtu vijnë edhe nga këshilltarët e BDI-së në Këshillin e kësaj Komune. Kryetari i Komunës së Gostivarit Arben Taravari është shprehur optimist se javën e ardhshme përfundimisht do të zgjidhet ngërci politik në këtë Komunë dhe do të miratohet buxheti. Ai në emisionin “Në Fokus” theksoi se takimi i djeshëm koordinativ, me Kryesuesin e Këshillit komunal dhe koordinatorët e këshilltarëve,Read More

Share

MPB: Arrestohet një funksionarë i MPB-së

Me urdhër të Prokurorisë Publike, u privua nga liria D.S.,I ounësuar në kabinetin e Ministrit të Brendshëm Oliver Spasovski. Ai u arrestua nën  dyshimin për kryerjen e veprës penale “shpërdorim të pozitës zyrtare dhe autorizimit”. Ai është arrestuar dje pasdite në stacionin e policisë të Kisela Vodës.

Share

Share