Main Menu

March, 2018

 

Panuçi me formacion ofenziv ndaj Norvegjisë

Kombëtarja e Shqipërisë, sonte do të zhvillojë ndeshjen e parë për vitin 2018, kur në Elbasan Arena, në orën 19.00 përballet me Norvegjinë. Trajneri kuqezi , Kristiano Panuçi është vendosur që të luajë në foramcionin ofenziv, me sistemin 4-3-3. Strakosha do të jetë në portë, ndërsa para tij në mbrojtje do të rreshtohen Ajeti, Mavraj, Hysaj, Aliji, Konfirmohet Ramadani në mesin e fushës me Taulant Xhakën dhe Kamer Qaka-n. Në sulm do të jenë Eros Grezda, Odise Roshi dhe Armando Sadikun. Deri më tani, Shqipëria dhe Norvegjia janë ndeshur katërRead More

Share

Fenomeni i rrallë, dëbora portokalli ‘mbulon’ Europën lindore

Një fenomen i rrallë ka ndodhur në Europën lindore, ku Rusia, Bullgaria, Ukraina, Rumania dhe Moldavia janë prekur nga reshjet e dëborës në ngjyrë portokalli. Metereologët e kanë shpjeguar fenomenin si shumë të rrallë, i cili është shkaktuar nga stuhitë e rërës në shkretëtirën e Saharasë. Sipas studimeve grimcat e rërës janë grumbulluar përgjatë pesë viteve të fundit në ajër, duke u bashkuar kështu me dëborën dhe me shiun. Qytetarët kanë preferuar ti bashkohen petkut që ka mbuluar vendin, duke praktikuar ski në ‘dëborën portokalli’/a.ç

Share

Këto janë përballjet e sotme, që nuk duhet t’i humbisni

Pasi Kupa e Botës e cila do të mbahet në Rusi, është shumë afër Kombëtaret kanë filluar përgatitjet intenzive për këtë garë të madhe. Sonte  do të zhvillohen disa super përballje miqësore të cilat padyshim se do të jenë mjaft interesante dhe atraktive. Por ato që priten me interesim më të madh janë: Shqipëri – Norvegji e cila fillon nga ora 19:00, dhe Portugali – Holandë e cila fillon nga ora 20:30.

Share

Sot miqësorja Kosova-Madagaskari

Përfaqësuesja e Kosovës në futboll, sot luan ndeshjen e parë ndërkombëtare në vitin 2018. Kosova do të përballet me Madagaskari në Francë, në një ndeshje miqësore. Epoka Bernard Challandes nis përballë një kombëtare jo edhe aq të fortë. Trajneri zviceran që pak ditë më parë mori “timonin” e Kosovës, ka disa ditë që është grumbulluar me të përzgjedhurit e tij për sfidën me Madagaskarin. “Kjo nuk do të jetë një ndeshje e lehtë. Them se ne as nuk duhet e as nuk jemi në pozitë për ta nënçmuar asnjë ekip.Read More

Share

Trashëgimia e femrës në Islam

Prej akuzave të cilat i atribuohen Islamit është edhe çështja e pabarazisë së femrës me mashkullin në çështjen e trashëgimisë, duke thënë se Islami i ka dhënë mashkullit hise sa për dy femra. Ata deklarojnë duke thënë se edhe pse kjo mund të justifikohet në të kaluarën, ngase puna e saj kryesisht ka qenë brenda shtëpisë, sot ajo konsiderohet partner i mashkullit në të gjitha veprimtaritë dhe është e barabartë me të në të gjitha shpenzimet. Përse Islami ka bërë një ndarje të tillë ndërmjet tyre?! Fillimisht, para se tëRead More

Share

Për sinqeritetin…

“Sinqeriteti është shpata e Allahut në Tokë, në çfarë do lloj gjëje që ta vendosësh do ta presë.” Dhunun el Misri   “Çdo gjë ka esencën e vet, por esenca e sinqeritetit është në zemrën e zahidëve (asketëve).” Ebu Sulejman Darani   “Ai që zhgjedh sinqeritetin si mjetin e tij, Allahu si çmim do t’i dhurojë kënaqësinë e tij.” Ebu Sulejman Darani  

Share

Ky “iPhone X” kushton 159 dollarë

Kompania kineze Oukitel ka prezantuar celularin U18, i cili ka ngjashmëri të mëdha me celularin më të ri të Apple. Celulari i tyre po quhet kloni i iPhone X. Pjesa e prapme e tij nuk duket si celulari i Apple, edhe pse ka dy kamera të vendosura në mënyrë vertikale. Ai ka një bateri të madhe 4,000mAh, një ekran 5.8 inç me rezolucion 720P, 4GB RAM dhe hapësirë prej 64GB.

Share

Ja pse zhduket gjithçka në Trekëndëshin e Bermudës

Një teori e çuditshme shpjegon se një piramidë gjigante kristali, gjendet 2000 metra poshtë Trekëndëshit të Bermudës. Teoria thotë se shkencëtarët e zbuluan strukturën misterioze në vitin 2012, duke përdorur teknologji të panjohur për shkencën moderne. Shkencëtarët besojnë se piramida e kristaltë është shkaktarja për zhdukjen e shumë avionëve dhe anijeve në zonën e Trekëndëshit të Bermudës.

Share

Kthesa e fortë, të rinjtë po i largohen rrjeteve sociale

Të rinjtë po kalojnë më pak kohë nëpër rrjetet sociale. Sipas Origin, një kompani marketingu me bazë në Boston të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Facebook-u, Twitter-i dhe Instagram-i po shohin se si të lindurit pas vitit 1994 po çregjistrohen gjithmonë e më shumë prej tyre. Ndërsa, ata që nuk çregjistrohen, kalojnë më pak kohë në to. I vetmi rrjet social që po i shpëton këtij trendi rënës është Snapchat-i. Sipas studimit të Origin, të rinjtë po lënë pas dore rrjetet sociale sepse mendojnë se janë humbje kohe dhe seRead More

Share

“Çfarë na fshehin për UFO-t dhe speciet ‘e zhdukura’”, flet ish-zyrtari i lartë britanik

Nick Pope punoi për Ministrinë e Mbrojtjes së Britanisë nga viti 1985 deri më 2006, dhe mes viteve 1991 dhe 1994 ai drejtoi kërkime të gjera rreth çdo kërcënimi potencial nga fenomeni UFO. Projekti u mbyll me përfundimin se nuk kishte kërcënime. Tani me bazë në SHBA, Pope udhëton nëpër botë duke folur në konferenca që kanë të bëjnë me UFO-të, si dhe duke përshkruar prapavijën e dokumentarëve të ndryshëm. Për vite të tëra besimtarët e alienëve pretendojnë se Qeveria Amerikane, dhe me gjasë edhe të tjerat, e dinë seRead More

Share

Share