Main Menu

March, 2018

 

Filloi aksioni për sanimin e rrugëve

Ndërmarrja Publike “Komunalec” me mbështetje të Komunës së Gostivarit, ka filluar aksion një aksion të gjerë për sanimin e gropave goditëse nëpër rrugët e qytetit. “Pas motit me reshje të shumta të shiut dhe borës të cilat kapluan territorin e komunës së Gostivarit, rrugët kanë pësuar dëmtime të shumta, respektivisht janë paraqitur të ashtuquajturat gropa godiëtse në asfalt. Tani kur më moti është përmirësuar dhe ekzistojnë kushte të volitshme për punë ndërtimore, kemi filluar me një aksion të gjerë për mbushjen e gropave nëpër të gjitha rrugët e dëmtuara, dukeRead More

Share

Vendosen shporta të reja për mbeturina nëpër rrugët e qytetit

Ka filluar sot shpërndarja e shportave të reja për mbeturina të cilat po vendosen nëpër rrugët kryesore të qytetit të Gostivarit. Është ky një projekt i Ndërmarrjes Publike “Komuanlec” të Gostivarit, me të cilin synohet të rritet niveli i pastërtisë publike në qytet. “Ndërmarrja, për këtë fazë, është furnizuar me 30 shporta të reja për mbeturina, ngase shportat ekzistuese ishin të dëmtuara dhe jofunksionale. Me këtë projekt synojmë që ta ngremë pastërtinë publike në qytet në një nivel më të lartë”, thonë nga kjo ndërmarrje. NP “Komunalec” njëherit apelon deri te qytetarëtRead More

Share

Këto janë përballjet që nuk duhet t’i humbisni sot dhe nesër

Sot dhe nesër rikthehen ndeshjet e ligave evropiane, ku nuk do të mungojn super përballjet, shkruan infokusi. Ligat e mëdha evropiane do të sjellin sfida tejet interesante të cilat ja vlen të shikohen. Sot (e shtunë) do të zhvillohet këto super takime. 18:30 Everton – Manchester City 18:30 Bayern- Dortmund 20:45 Juventus – AC Milan 20:45 Sevilla – Barcelona Ditën e diel. 14:30 Arsenal – Stoke 17:00 Chelsea – Tottenham

Share

Shporta të reja në Gostivar

Ka filluar dje shpërndarja e shportave të reja për hedhurina të cilat po vendosen nëpër rrugët kryesore të qytetit të Gostivarit. Është ky një projekt i Ndërmarrjes Publike “Komuanlec” të Gostivarit, me të cilin synohet të rritet niveli i pastërtisë publike në qytet. “Ndërmarrja, për këtë fazë, është furnizuar me 30 shporta të reja për hedhurina, ngase shportat ekzistuese ishin të dëmtuara dhe jofunksionale. Me këtë projekt synojmë që ta ngremë pastërtinë publike në qytet në një nivel më të lartë”, thonë nga kjo ndërmarrje. NP “Komunalec” njëherit apelon deriRead More

Share

Publikohet konkursi për punësimin e 125 ushtarëve profesionist

Ministria e Mbrojtjes publikoi sot në faqen e uebit të saj konkursin për punësimin e 125 ushtarëve profesionist në ARM. Në konkurs, sipas Ministrisë mund të konkurrojnë personat deri në moshën 25 vjecare, që kanë të kryer shkollën e mesme dhe që kanë përfunduar vullnetarisht shërbimin ushtarak. Më poshtë gjeni publikimin e plotë të Ministrisë së Mbrojtjes. K O N K U R S  P U B L I K 1. Për pranimin e 125 (njëqind e njëzet e pesë) ushtarëve profesional për shërbim në Armatën e Republikës së Maqedonisë përRead More

Share

Lëngu natyral që largon gurët nga veshkat

Veshkat janë një nga organet më të rëndësishme në trupin tonë. Veshkat janë organet që ndihmojnë filtrimin e mbetjeve nga gjaku, për ti larguar më pas nga trupi përmes procesit të urinimit. Gjithashtu veshkat janë të përfshira në rregullimin e presionit të gjakut, balancimin e elektrolitve dhe prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut në trup. Veshkat absorbojnë kripërat dhe toksinat me kalimin e kohës, si dhe krijojnë shpesh herë gurë. Kur gurët krijohen, është e preferueshme që ata të largohen pasi mund të shkaktojnë probleme serioze që edhe mundRead More

Share

Horror në rrugët e Duisburgut në Gjermani, dhunë mes turqve, libanezëve dhe kurdëve

Një rrahje masive ka ndodhur në zonën e Altmarkt në Duisburg, Gjermani. Zyrtarët policorë kanë përdorur gaz lotsjellës për të kontrolluar njerëzit e zemëruar. Rreth 50 persona janë arrestuar pasi janë publikuar disa foto në të cilën shihet dhuna brutale, raporton meda britanik “Express.co.uk”. Të arrestuarit kanë refuzuar të tregojnë shkakun e rrahjes. Ndërsa, një zyrtar i policisë tha për gazetën “Der Westen” se “Janë tre grupe rivale. Mund të jetë një konflikt ndërmjet, turqve, libanezëve dhe kurdëve”. Ai shtoi: “Policia e ka marrë nën kontroll situatën para eskalimit tëRead More

Share

Sot në Vienë do të zhvillohen bisedime për emrin

Ministrat e Jashtëm të Maqedonisë dhe Greqisë, Nikolla Dimitrov dhe Nikos Kociajs, sot në Vienë do të ulën sërish në një tavolinë me ndërmjetësuesin e OKB-së, Metju Nimic, në përpjekje për të tejkaluar dallimet rreth kontestit bilateral për emrin. Të dy palët paraprakisht kanë deklaruar se duan zgjidhje dinjitoze për zgjidhje të këtij kontesti, i cili do të jetë fryt i kompromisit dhe respektimit të interesave të të dyja palëve. Pritet që biseda e tyre të fokusohet në hapat e ardhshëm në kuadër të dialogut për zgjidhjen e çështjeve tëRead More

Share

Qytetarët për Komunën: Punojmë sëbashku për transparencë dhe përgjegjësi

Në kuadër të projektit “Qytetarët për Komunën – Punojmë së bashku për transparencë dhe përgjegjësi”, NEXUS – Koncepti Civil në bashkëpunim me komunën e Gostivarit, do të zbatojnë aktivitete të përbashkëta të të njëjtit projekt. Bëhet fjalë për një ueb Platformë që synon të rrisë pjesëmarrjen e qytetarëve në identifikimin dhe zgjidhjen e problemeve të përditshme lokale. Ky projekt do të inkurajojë bashkëveprim më të madh midis vetqeverisjes lokale dhe qytetarëve, do të krijojë një atmosferë ku pjesëmarrja qytetarëve do të jetë kyçe, përmes të cilave qytetarët do mund tiRead More

Share

Ahmeti porosit Ivanovin dhe VMRO-në, mos politizoni Ligjin e gjuhëve

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim z. Ali Ahmeti ka takuar sot Ambasadorin e Suedisë në Maqedoni z. Mats Stafanson. Z. Ahmeti dhe Ambasadori Suedez bashkëbiseduan për situatën politike në vend, ligjin për gjuhët, çështjen e emrit si dhe për integrimin EuroAtlantik. Z. Ahmeti konkludoi që miratimi përfundimtar i Ligjit për Gjuhët paraqet kurorëzim të suksesit të përbashkët të forcave vendore dhe komunitetit ndërkombëtar në zbatimin e Marrëveshjes paqësore të Ohrit. Ky dokument i garantuar ndërkombëtarisht është ndër marrëveshjet më të suksesshme paqësore dhe rrumbullakimi i pjesës së saj normativeRead More

Share

Share