March, 2018

 

Aleanca për Shqiptarët nesër proteston para komunës së Gostivarit

Me slloganin “Stop politizimit të Arsimit” Aleanca për Shqiptaret – Gostivar, të martën nga ora 12:00 mbanë protesta para objektit të komunës së Gostivarit. Pushteti qendrorë ia mori kompetencat kryetarit te Komunës Arben Taravarit në sferën e Arsimit, duke mos pasur mundësi të emërojë dhe shkarkoj drejtorë. Pushtet ky, i cili ka filluar te emëroj në shkollat e Gostivarit drejtorë sipas strategjisë së tyre partiake. ASH kërkon që politika të qëndroj larg arsimit.

Share

Çmime të reja të derivateve

Çmimet e shitjes me pakicë të Eurodisel dhe të Ekstra vajit të lehtë për amvisëri zvogëlohen për 0,50 denarë për litër, ndërsa çmimet e benzinave Eurosuper BS-95 dhe Eurosuper BS-98 mbeten të njëjta, kumtoi sot Komisioni Rregullator për Energjetikë. Çmimi i Eurodizelit do të jetë 57,5 denarë, ndërsa i Ekstra vajit të lehtë për amvisëri 46 denarë. Sipas Komisionit zvogëlohet edhe çmimi i shitjes me pakicë i mazutit për 0,473 denarë për kilogram dhe arrin 27,636 denarë. Çmimet e reja do të zbatohen nga ora 00:01 më 20.03.2018.

Share

Pas 15 viteve vjen liria për të akuzuarit e Sopotit

15 vjet pritën, 7 prej të cilëve në burg, për të dëshmuar pafajësinë e tyre për veprën terrorizëm për të cilën ngarkoheshin 11 banorë të fshatit Sopot. Në mungesë të dëshmive për përfshirjen e tyre në vendosjen e minës në këtë fshat ku humbën jetën dy ushtarë polak të forcave të NATO-s dhe një shoqërues civil, Prokuroria Speciale Publike hoqi dorë nga akuza për dha la të lirë banorët e këtij fshati. Në analizën e përgjithshme të fakteve të nxjerra në fjalët përfundimtare dhe nga bombat që i kishim nëRead More

Share

Nënshkruhet Memorandum Bashkëpunimi ndërmjet Komunës së Gostivarit dhe Fondacionit Metamorfozis

Në prani të kreut të Delegacionit të BE-së në Maqedoni, Samuel Zhbogar, në një ceremoni rasti, Komuna e Gostivarit dhe Fondacioni Metamorfozis, sot nënshkruan Memorandum Bashkëpunimi mbi Projektin për forcimin e turizmit inovativ. Në emër të Komunës së Gostivarit, Memorandumin e nënshkroi kryetari Arben Taravari, ndërsa në emër të Fondacionit Metamorfozis, drejtori ekzekutiv i fondacionit Bardhyl Jashari. Projekti synon të promovohet një sektor energjik turistik i cili në mënyrë efikase u përshtatet nevojave të tregjeve vendore dhe ndërkombëtare dhe të kontribuojë në përshpejtimin e rritjes dhe stimulimit të hapjes sëRead More

Share

Shkëndija dhe Vardari ruajnë diferencën e pikëve

Janë zhvilluar ndeshjet e javës së 24-të të elitës së futbollit vendor, në të cilën skuadra e Shkëndijës dhe ajo e Vardarit kanë shënuar fitore identike 1:0 ndaj Sileksit gjegjësisht Renovës. Me këto tre pikë të mara këto dy skuadra kanë ruajtur diferencën e pikëve mes tyre e cila thotë plus 16 në favor të Shkëndijës. Tetovarët me këtë fitore janë një hap më pranë titullit kampion, por nga ana tjetër Vardari duket se nuk dëshiron të humbas pozitën e dytë e cila i rrezikohet nga Sileksi.

Share

As në Kosovë e as në Shqipëri, ja ku do t`i luajë Kosova dy miqësorët e radhës

Më 24 mars, Kosova do të ballafaqohet me Madagaskarin, kurse më 27 mars do të luajë kundër Burkina Fasos. Këto ndeshje nuk do të luhen as në Kosovë e madje as në shtetin shqiptar, Shqipëri, e ku kohët e fundit në mungesë të infrastrukturës kemi luajtur në Shkodër. Federata e Futbollit të Kosovës ka arritur marrëveshje me federatën e franceze të futbollit që ndeshjet të luhen në shtetin e Francës, shkruan Gazeta Blic Kujtojmë që sot përzgjedhësi i Kosovës Bernard Bernard Challandes  ka publikuar edhe listën prej 23 lojtarëve të ftuar.Read More

Share

Marrëveshja e Shengenit, Ministri i Brendshëm gjerman kërkon pezullimin

Ministri i Brendshëm gjerman Horst Seehofer ka kërkuar pezullimin e Marrëveshjes së Shengenit, që lejon lëvizjen e lirë brenda Bashkimit Europian. Për të përjavshmen gjermane Welt am Sonntag, Seehofer deklaroi se Gjermania duhet të shtojë kontrollin kufitar për sa kohë BE nuk ja del të kontrollojë kufirin e jashtëm në mënyrë efektive. Komentet e ministrit Seehofer vijnë pas kërkesave të bllokut europian për heqjen e kontrolleve kufitare nga Gjermania dhe katër anëtarë të tjerë të zonës Shengen. Gjermania ishte vendi i parë i BE-së që rivendosi kontrollin e brendshëm nëRead More

Share

Fitorja e Putinit “mankth” për Ballkanin

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, do ta udhëheqë këtë vend edhe për gjashtë vjet, pasi ka fituar shumicën e votave në zgjedhjet presidenciale të së dielës. Putin, 65 vjeç, i është adresuar masës përpara Kremlinit, një orë para mesnatës së shkuar, duke i falënderuar votuesit për mbështetjen. “Ne jemi patjetër të destinuar për të arritur sukses, apo jo? Faleminderit shumë. Së bashku do të bëjmë punë të madhe, në emër të Rusisë”, ka thënë Putin. Studiuesit e çështjeve diplomatike pohojnë se Rusia me fitoren e Putinit do të përpiqet edheRead More

Share

Zhbogar: Pres që buxheti të miratohet ashtu siç e propozon kryetari Taravari

Kryetari i komunës së Gostivarit, Arben Taravari priti sot në kabinetin e tij shefin e diplomacisë së Bashkimit Evropian në Maqedoni, Samuel Zhbogar. Pas takimit, të dy bashkëbiseduesit në një konferencë për shtyp të mbajtur në Press-qendrën e komunës thanë se takimi ka kaluar në një atmosferë tejet miqësore dhe se kanë biseduar për projekte të përbashkëta të cilat janë në vijim, ato që së shpejti do të fillojnë të implementohen, si dhe për projekte potenciale të cilat mund t’i fitojë Komuna e Gostivarit e që financohen nga fonde tëRead More

Share

Nuk duron më Mourinho, këta janë nëntë futbollistët që do të largohen nga Manchester United këtë verë

Jose Mourinho pritet të bëjë ndryshime të mëdha në verë te skuadra e tij Manchester United u eliminua nga Sevilla në Champions League, ndërsa tifozët janë të pakënaqur me trajnerin portugez, shkruan Periskopi. Mourinho ka plan që të qëndrojë për një kohë të gjatë te United dhe këtë verë pritet që të bëjë ndryshime të mëdha në skuadër. E më së keqi do ta pësojnë nëntë futbollistë që priten të largohen nga ‘Old Trafford’. Sipas ‘Mirror’ Luke Shaw, Daley Blind, Matteo Darmian, Marouane Fellaini, Zlatan Ibrahimovic, Chris Smalling, Anderr Herrera,Read More

Share

Share