Main Menu

Tuesday, February 13th, 2018

 

Përfundoi takimi me Nimicin për emrin, ja çfarë u tha

Rreth gjashtë orë ka zgjatur takimi mes ministrit të Jashtëm Nikolla Dimitrov, homologut të tij grek Nikos Kocias dhe ndërmjetësit të OKB-së për çështjen e emrit Metju Nimic. Pavarësisht kohëzgjatjes së këtij takimi, e gjitha që u tha publikisht, është se palët kanë vendosur të vazhdojnë përpjekjet nën mbikëqyrjen e OKB-së. Pas takimit konstruktiv që është pjesë e përpjekjeve për gjetjen e një zgjidhje të pranueshme dhe të përbashkët për tejkalimin e dallimeve rreth emrit, ministrat e punëve të jashtme ranë dakord që të vazhdojnë përpjekjet nën mbikëqyrjen e KombeveRead More

Share

Manchester City e kryen punën që në ndeshjen e parë ndaj Baselit

Manchester City ka shënuar fitore të thellë prej 0:4 ndaj Baselit në 1/8 e finales së Ligës së Kampionëve. Skuadra angleze Manchester City është shumë pranë kalimit në çerekfinale të Ligës së kampionëve, pas fitores në udhëtim ndaj Baselit me rezultat 0:4. Mysafirët ishin dominues nga minuta e parë, duke vërtetuar formën e tyre fantastike këtë sezon edhe në Evropë. Golat për Cityn i shënuan Ilkay Gundogan dy, Bernanrdo Silva dhe Sergio Aguero. Ndërmjet këtyre dy skuadrave do të zhvillohet edhe një ndeshje, ajo e kthimit në Etihad Stadium pasRead More

Share

Juventus e nis shumë mirë e mbyll tmerrshëm, rrezikon kualifikimin

Ka përfunduar superndeshja e Ligës së Kampionëve ndërmjet Juventusit dhe Tottenhamit me rezultatin e barabart 2-2, transmeton Sovrani.info. Italianët e nisën furishëm duke realizuar dy gola të shpejtë përmes Higuain brenda 9 minutave, por ishte Harry Kane ai që ngushtoi rezultatin në minutën e 35. Higuain kishte ratin t’a rikthente avantazhin e dy golave, pro dështoi të realizonte nga pika e bardhë në minutat e fundit të pjesës së parë. Fraksioni i dytë i takoi sërsih Tottenhamit që arriti t’i barazoj shifrat në 2-2 me anë të në goli tëRead More

Share

Njoftim nga QMK

Nga qendra për menaxhimin e krizave njohtojnë se për shkak të defektit të rrjetit, pa furnizim me energji elektrike janë rrajonet: Dibër-Zhirovnic, Vidushe, Shn. Jovan Bigorski. Strugë – Moroishta, Draslajca, Livadhia, Koroshishta. Shkup – Aeroporti – Paligrad, Crvena Voda, Kitka, Alinci, Solunska Glava. Berovë – një pjesë e qytetit-kah Aurora, Liqeni i Berovës-diga. Gostivar – Trnic, Vrbjan, Beliçica, Nistrova. Kërçov – Belica, Drugova, Kozica, Lavçani, Dobrenoec.

Share

Justin Timberlake debuton në vendin e parë me albumin “Man of the Woods”

Justin Timberlake ja ka dalë që të jetë në krye të top listës së albumeve Billboard 200. “Man of the Woods” ka shitur 293 njësi të albumeve në javën e parë, që përbën numrin më të madh të shitjeve për një album që prej se Taylor Swift arriti 1.24 milionë me “Reputation” vitin e kaluar. Është hapja më e mirë për një album nga një mashkull që prej se Kendrick Lamar debutoi në vendin e parë vitin e kaluar me 603 njësi të shitura. Timberlake arriti që të jetë nëRead More

Share

Sulmohet polici në Gostivar

Mbrëmë rreth orës 22 e 15 minuta, policët nga stacioni policor në Gostivar, në rrugën “Nikolla Teslla” në këtë qytet kanë ndaluar një veturë “BMW” me targa të Gostivarit, e drejtuar nga A.S. (22) nga Gostivari, kurse si bashkudhëtarë kanë qenë edhe A.D. (21) nga Banjica e Poshtme dhe A.S. (23) nga Gostivari. Gjatë kontrollimit të veturës, pas ulëses së bashkëudhëtarit është gjetur drogë narkotike-marihuanë. Gjatë kontrollimit, А.S. (23) u është kundërvënë policëve dhe ka refuzuar të futet në veturën zyrtare. Ai ka tentuar të arratiset dhe ia ka grisurRead More

Share

Kafja ulë rrezikun e infarkteve në zemër

Çdokush mund të reduktojë rrezikun e sulmeve në zemër apo infarktit thjesht duke pirë dhe një filxhasn kafe më shumë në ditë, sipas një studimi të ri. Studimi thotë se me çdo filxhan kafe, pija ul rrezikun e sulmeve në zemër me 8 për qind, dhe infarktin me 7 për qind. Thjesht duke pirë dhe një kafe më shumë në ditë mjafton të reduktojë rrezikun dhe studimi i publikuar nga American Heart Association thotë se nuk ka një kufi sa duhet të konsumoni. Ky studim i bashkohet provave të tjeraRead More

Share

KSL është kundër rritjes së kufirit të moshës për pensionim

Konfederata e Sindikatave të Lira të Maqedonisë (KSL) nuk e mbështet propozimin për rritjen e kufirit të moshës për pensionim, pasi që vlerëson se kjo nuk do të kontribuojë në mënyrë të konsiderueshme drejt rritjes së fondit pensional, si dhe se në mënyrë negative do të ndikojë ndaj të punësuarve, kompanive dhe ekonomisë. Rritja e kontributeve për dy për qind mund të pranohet nëse ekziston konsensus me organizatat e punëdhënësve përmes shqyrtimit të implikimeve afatshkurtra dhe afatgjata prej reformës. “Maqedonia si vend i cili ndodhet në vendin e fundit nëRead More

Share

Padi penale për SHA Elem për ndotje të mjedisit jetësor dhe të ajrit

Sektori për Punë të Brendshme (SPB) ka ngritur padi penale kundër SHA Elem dhe kundër drejtorëve të mëhershëm dhe të tanishëm të KRE Manastiri, për shkak të ndotjes së ajrit dhe mjedisit. Janë paditur penalisht I.K (63) nga Gostivari, ish-drejtor, J.K (67) nga Manastiri, drejtor, O.Z (54) nga Manastiri, drejtor, Z.M (44) nga Manastiri, udhëheqës reparti, dhe S.A (63) nga Manastiri, udhëheqës reparti.Personat e paditur nuk i kanë respektuar dispozitat për mbrojtjen e mjedisit jetësor, nuk i kanë vendosur filtrat dhe nuk i kanë riparuar ato ekzistuese, kanë lejuar qëRead More

Share

SPB Tetovë apelon deri te alpinistët dhe turistët, detyrimisht t’i paraqesin turet për ngjitje

Adhuruesit e sporteve të bardha dhe alpinizmit dhe para së gjithash shtetasit e huaj, nëse planifikojnë ngjitje në majat malore ose skijim, të paraqiten në stacionet ose sektorët më të afërt policore, apelojnë nga SPB Tetovë. Apeli vjen pas paralajmërimeve për reshjet intensive të borës dhe përkeqësimit të kushteve të motit në zonat malore. “Gjatë paraqitjes, preferohet të theksojnë dhe të informojnë ku do të lëvizin dhe sa mendojnë se do të qëndrojnë. Në këtë mënyrë mundet më shpejt të locohen dhe nëse ka nevojë, t’ju ndihmohet. Në situata tëRead More

Share

Share