Monday, February 12th, 2018

 

Miliona të rinj po e braktisin Facebookun

Të rinjtë po ia kthejnë shpinën Facebookut, thuhet sipas një raporti të ri. Dy milionë njerëz të rinj, nën moshën 25 vjeçe, do të ndalojnë përdorimin e rrjetit social këtë vit, parashikon kompania hulumtuese eMarketer. Facebook ka një “problem të rinjsh”, tha kompania, duke shtuar se pret që të rinjtë do ta përdorin gjithnjë e më pak rrjetin social në të ardhmen. Për herë të parë, shumica e përdoruesve të internetit në SHBA mes moshave 12 dhe 17, nuk do ta përdorin Facebookun një herë në muaj këtë vit, thaRead More

Share

Erdogani e pret në pallatin e tij Zoran Zaevin, ja çka biseduan

Mbështetje në procesin për zgjidhje të kontestit me Greqinë sot pasdite dha edhe presidenti i Republikës së Turqisë, Rexhep Taip Erdogan në takimin me kryeministrin Zoran Zaev, i cili me delegacionin parlamentar ndodhet për vizitë zyrtare në Turqi. Presidenti i Turqisë vlerësoi se kjo është mirë për Ballkanin dhe për perspektivat euroatlantike të Republikës së Maqedonisë. Shërbimi qeveritar për shtyp kumtoi se në takimin me Erdogan, ku kryeministri Zaev ishte i shoqëruar nga ministri pa resor Adnan Qahil, u konstatua se dy vendet miqësore kanë potencial për avancim të bashkëpunimitRead More

Share

Thirrje për protestë për mbrojtjen e emrit

Thirrje deri tek populli maqedonas, gjithë organizatorët, mbrojtësit dhe grupet e tifozëve si dhe simpatizantët e partive politike të cilët pajtohen me tradhëti të marin pjesë në protestën e 27 shkurtit para zyrës së BE-së bëjnë të ditur nga Forcat e bashkuara maqedonase si dhe Të fortët. Sipas tyre, në tentativë të tradhëtisë nacionale nga ana e pushtetarëve do të përgjigjem me bashkim të popullit dhe fuqishëm do të mbrojmë vendlindjen, theksojnë ato.

Share

“Shekerinska ka rrënjë shqiptare”, thotë deputeti i BDI-së

Ministrja aktuale e mbrojtjes dhe zv/kryetarja e LSDM-së, Radmilla Sheqerinska është me rrënjë shqiptare pasi që vjen nga një familje nga Reka e Epërme e Mavrovës. Këtë e ka pohuar deputeti i BDI-së, Branko Manojlovski, në një nga intervistat e tij të fundit në emisionin “Në Qendër”, ku arriti që të mposhtë gazetarin provokues me pyetjet policeske, Vasko Eftov, informon INA. Manojlovski ka mbrojtur deri në pikën e fundit origjinën e tij të pastër shqiptare dhe ka ngritur zërin se Reka e Epërme e Mavrovës ka qenë e banuar meRead More

Share

Turqia do të mbështes Maqedoninë për integrim në NATO, thotë Kahraman

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev është takuar sot me kryetarin e Kuvendit të Republikës së Turqisë, Ismail Kahraman ku kanë diskutuar për perspektivat ekonomike, integruese dhe demokratike në mes dy vendeve për të ardhmen. Deputetët dhe kryetari i dhomës legjistlative turke i kanë shprehur mbështetje Zaevit për integrimin e Maqedonisë në NATO duke i premtuar edhe aksione të përbashkëta në mes dy ushtrive.Në fund të takimit, Zaev në emër të Qeverisë dhe qytetarëve të Maqedonisë i shprehi ngushëllime Kahramanit për jetët e humbura të ushtarëve trk në betejën e shtetitRead More

Share

Dorëhiqet drejtori i Shërbimit të sistemit Informativ Hapësinor në Ministrinë e ambientit

Ka dhënë dorëheqje nga pozita e tij Zulhajrat Demiri si drejtori i Shërbimit të Sistemit Informativ Hapësinor në Ministrinë e ambientit, njëri nga themeluesit e RDK-së njëherit edhe kryetar i degës së Vrapçishtit në dy mandate, si dhe anëtar i kryesisë qendrore. Në përbërjen e fundit qeveritare i emëruar drejtor në Ministrinë e Ambientit dhe Planifikimit Hapësinor jep dorëheqje nga çdo post partiak përfshirë këtu edhe postin e Drejtorit. Demiri mes tjerash theksoi se proceset se për çka është angazhuar ai dhe shokët e tij në politikë janë më madhoreRead More

Share

Përplasen trenat në Austri, ka viktima

Një person humbi jetën dhe 22 të tjerë u plagosën, pas përplasjes së dy trenave udhëtarësh, në një kryqëzim shinash, në një stacion treni në Austri, njoftuan forcat e shpëtimit. Përplasja, shkaku i të cilës nuk dihet ende, ndodhi pak para orës lokale 13:00 (12:00 GMT) në stacionin e trenit të Niklasdorf duke përfshirë një tren linje me destinacion Gjermaninë si dhe një tren rajonal. Tetë persona u plagosën në fund të dhjetorit pas daljes nga shinat të një treni në Vjenë.

Share

28 rregullat e veshjes që të gjithë duhet t’i dimë

Veshja juaj simbolizon karakterin tuaj.Duke filluar nga mbathja e çizmeve, pastaj edhe të rrobave, që stili juaj të jetë me të vërtetë i mirë, ju duhet të keni me të vërtetë një pritje të veçantë për veten, njejtë sikurse kërkesat dhe dëshirën për të qenë ‘in’.

Share

Aeroplani rus nuk ishte i dëmtuar para se të rrëzohej

Aeroplani me pasagjerë që u rrëzua jashtë territorit të Moskës nuk ishte dëmtuar dhe ka shpërthyer pasi është rrëzuar në tokë, ka thënë agjencia më e lartë e shtetit për hetime. Përmes një deklarate, Komitetit Hetues ka thënë se nuk ka pasur zjarr kur është përplasur aeroplani. Në këtë incident kanë vdekur të 71 pjesëtarët që kanë qenë në aeroplan. “Jemi të bindur se në momentin e rrëzimit, në aeroplan nuk ka pasur zjarr”, është thënë në deklaratë. “Shpërthimi ka ndodhur pasi aeroplani është rrëzuar”. Zyrtarët kanë thënë se nukRead More

Share

28 orë punë në javë, në Gjermani arrihet marrëveshje

Inxhinierët dhe punëtorët e thjeshtë të industrisë së rëndë në Gjermani nuk do të punojnë më më shumë se 28 orë në javë. Kërkesa e tyre për një balancë më të mirë mes punës dhe jetës është miratuar. Unioni industrial “IG Metall”, më i madhi në Europë u njohu punëtorëve këtë të drejtë. Marrëveshja kolektive e mbi 900 mijë anëtarëve të tij në landin Baden-Vurtemberg, pritet të ketë një efekt domino dhe të përhapet me shpejtësi në gjithë Gjermaninë. Marrëveshja mes punonjësve hyn në fuqi vitin e ardhshëm. Kjo doRead More

Share

Share