Main Menu

Tuesday, February 6th, 2018

 

Sektori i arsimit filloi vizitat nëpër shkolla. Aslian Snopçe: Patjetër të kthejmë disiplinën dhe rregullshmërinë

Udhëheqësja e Sektorit të arsimit pranë Komunës së Gostivarit, Aslian Snopçe, filloi turin e vizitave nëpër shkollat fillore dhe të mesme komunale të Gostivarit. Gjatë ditës së sotme, znj. Snopçe vizitoi Shkollën e Mesme Komunale “Gostivar“, me ç’rast u takua me drejtorin Dritan Imeri, shërbimin pedagogjik dhe me kryetarët e klasave të viteve të katërta. “Qëllimi i vizitës ishte që të ndjekim nga afër se si realizohet procesi mësimor, por edhe të dëgjojmë kërkesat e kuadrit mësimor dhe të nxënësve. Në fokus patëm disiplinën, rregullshmërinë, mbajtjen e uniformave, por edheRead More

Share

« Sonte në Click Plus » Gostivari i Aleancës vs mospajtimet në parti!

Në emisionin e sontëm në Click Plus që emetohet në TV 21 i ftuar është kryetari i Gostivarit, Arben Taravari. Në emision do të diskutohet se si është Gostivari pas zgjedhjeve lokale si dhe mospajtimet brenda Aleancës për Shqiptarët në prag të kongresit partiak. #ClickPlus, sonte, 21:30 drejtpërdrejt në TV21 Tema: Gostivari i Aleancës vs mospajtimet në parti! Të ftuar: Arben Taravari, kryetar i Gostivarit, sekretar i përgjithshëm i Aleancës për Shqiptarët Albert Musliu, analist Arben Retkoceri, gazetar Ku është Gostivari pas zgjedhjeve lokale? A ka “larje” borxhesh e hesapeshRead More

Share

Shkencëtarët zbulojnë sekretin e Trekëndëshit të Bermudës, cila është zanafilla e zonës që të përpin?

Trekëndëshi i Bermudës është rajoni më i përfolur në botë për fatkeqësitë e pashpjeguara. Kjo zonë përkufizohet nga Majemi, Bermuda dhe Porto Rikos. Sipas banorëve vendas, qarkullojnë legjenda të shumta në lidhje me këtë vend. Thuhet se vendi është i mallkuar nga shpirtrat e skllevërve afrikanë ose një version tjetër është shkëputja në hapësirë-kohë. Sipas disa teorive, alienët mund të jenë përgjegjës për ngjarjet e frikshme. Shkencëtarët kanë zbuluar se e vërteta është më pak paranormale pasi ky mit lidhet e kohën e Kristofor Kolombit. Ai kishte parë një meteorRead More

Share

Ky është vendi ku ka rënë 20 metra borë

Mali Tateyama, një nga tre malet e shenjta të Japonisë, gjatë dimrit bëhet një atraksion i vërtetë turistik. Në dimër, udhëtimi përgjatë rrugës që gjarpëron përgjatë malit është e pamundur. Megjithatë, çdo pranverë, gjithkush që viziton vendin e mrekullueshëm, përballet me një mur të madh dëbore. Muri arrin deri në mbi 20 metra lartësi dhe përfaqëson skajin e një rruge rreth çerek milje, duke formuar një “kanion dëbore” me bazament trotuarin e rrugës. Duket si diçka nga filmi ” Game of Thrones”- një pengesë e akullt dhe e padepërtueshme eRead More

Share

Detoxi i mëngjesit, pijet që ju bëjnë të ndiheni mirë

Gjatë dimrit, duhet të mendojmë për detoksifikimin e trupit tonë dhe koha më e mirë është para mëngjesit. Lodhje e përgjithshme, ndjenja e ënjtjes, lëkura e tharë dhe pa shkëlqim janë këto shenjat që lë dimri në trupin tonë. Këto sinjale janë mënyra në të cilën trupi ynë na fton për të pastruar veten dhe për të pastruar mbeturinat dhe toksinat që janë grumbulluar nga zakonet e këqija dhe dietat e muajve të ftohtë. Për fat të mirë, pak zakone të shëndetshme janë të mjaftueshme për t’u kthyer në formëRead More

Share

Uji që shëron migrenën, sinozitin, astmën dhe epilepsinë

Lëngu i kokosit, quajtur ndryshe si ‘Lëngu i Jetës’, ka vlera tepër ushqyese dhe ofron një gamë të gjerë të përfitimeve shëndetësore. Shumë studime kanë treguar se ai vepron si antioksidant i fuqishëm, anti-inflamator, antibakterial, dhe si agjent antiviral, duke ndihmuar në trajtimin e kushteve shëndetësore të ndryshme. Lëngu i kokosit është i mbushur me sheqerna, vitamina, minerale dhe aminoacide. Përfitimet e saj shëndetësore, të tilla si ulja e presionit të lartë të gjakut, i atribuohet këtyre vlerave ushqyesve. Arsyet pse uji apo lëngu i kokosit duhet përdorur sa mëRead More

Share

Fasule më mish të thatë

Më poshtë do të japim një shpjegim se si mund të gatuajmë fasule me mish të thatë, një gatim tradicional shqiptar dhe që është shumë i preferuar sidmos gjate ditëve të ftohta të të dimirit. Së pari e pastrojmë fasulen me ujë të bollshëm Marim një tenxhere dhe e vendosim fasulen, dhe e mbulojmë me ujë derisa sasia e fasuleve të mbulohet dhe e lëmë të marrë një valë dhe pastaj ia derdhim ujin. Pas kësaj vendosim prapë tenxheren në zjarr dhe në të vendosim 1 litër ujë dhe mishin,Read More

Share

Nëse keni gjithmonë të ftohtë, kjo mund të jetë shenjë se jeni të sëmurë

Në qoftë se keni të ftohtë, sepse temperatura ka rënë për rreth 10 gradë celsius brenda ditës, kjo është normale, por në qoftë se dridheni nga të ftohtit ndërsa të gjithë rreth jush ndihen mirë, ky mund të jetë tregues i problemeve shëndetësore. Për femrat është e zakonshme që ta kenë më ftohtë, dhe për këtë pjesërisht “e kanë fajin” psikologjia dhe ndjeshmëria më e madhe ndaj kushteve që mund të kontribuojnë në të ftohtë, thotë dr. Holly Phillips, transmeton Koha.net. Megjithatë, gjithsesi sigurohuni që një nga këto arsye tëRead More

Share

Speca të mbushur me kunguj dhe patate

Për të gatuar sa më mirë duhet që të kemi edhe produktet sa më të mira dhe cilësore. Në receten e meposhtmë do të mësojmë se si të gatuajmë, speca të mbushur me kunguj dhe patate. I pastrojme specat, largojme farat se bashku me bishtin dhe ruajm ate sepse na duhet si kapak për më vonë gjatë procesit. Në një tigan hedhim vajin e ullrit dhe margarinen, në të hedhim qepen e grire dhe fërgojmë derisa të zbutet qepa. Shtojme karrotë të grirë në rende, shtojmë kungulleshken e grirë në rendeRead More

Share

Si të gatuajmë një tave dheu me melçi

Një pjatë fund e krye trradicionale që kushdo, sado sqimatar të ketë qenë, me siguri e ka provuar një herë në jetë në restorant. Le të mësojmë së bashku ta gatuajm në shtëpi. Për të permbuhsur të plotë receten e gatimit po ju japim përbersit të cilet duhte me patjetre që ti kenei ne kuzhinënë tuja para se te filloni punë 500 gr mëlçi pule 1 qepë 3 thelpinj hudhër 1 lugë miell 1 lugë salcë domate 4 lugë, gjizë Piper i kuq Kripë Vaj ulliri Këtu është raceta përRead More

Share

Share