Main Menu

February, 2018

 

Taravari u përgjigjet akuzave të BDI-së për keqpëdorim

Pas akuzave të BDI-së dega Gostivar, me akuza të rënda ndaj kreut të komunës së Gostivarit Arben Taravari, vjen menjëherë reagimi i tij duke shpalosur kështu keqpërdorimet nga ana e ish pushtetit në Gostivar. “Kur nga ana jonë zbardhim keqpërdorimet evidente të bëra nga Nevzat Bejta dhe BDI-ja, na akuzojnë se vetëm flasim e asgjë nuk punojmë. Ndërsa gabimet teknike të të tjerëve, orvaten t’ia paraqesin opinionit si skandale dhe keqpërdorime. Të shfrytëzosh si model një dokument ekzistues nga ndonjë institucion apo individ tjetër, për të përgatitur dokument për nevojatRead More

Share

Zgjedhje të reja në Tetovë dhe Gostivar?

Për dallim nga komunat maqedonase që vetëm se janë funksionalizuar sa i përket këshillave komunal dhe miratimit të buxheteve, në disa prej komunave shqiptare ende nuk i kanë të zgjidhura këto probleme edhe përkundër mbarimit të zgjedhjeve lokale para katër muajve, shkruan gazeta KOHA. Partitë shqiptare – në vend se ti lënë pas krahëve inatet e zgjedhjeve lokale dhe të bëhen bashkë për të mirën e qytetarëve, ata vazhdojnë me avazet e vjetra të përçarjes dhe luftimit me çdo kusht ndaj njëra-tjetrës. Në Komunën e Tetovës ende nuk kemi kryetarRead More

Share

Gostivar, rrokulliset automjeti në dalje të qytetit

Në orët e mbrëmjes së të dielës në dalje të qytetit ka ndodhur një fatkeqësi trafiku si pasojë e të reshurave të dendura të dëborës. Siç mund të shihet edhe në fotografi, vetura me targa të Gostivarit ka devijuar dhe është rrokullisur. Ende nuk dihet nëse nga aksidenti ka pasur apo jo pasoja në njerëz, për shkak se policia vijon me ekspertizën në vendin e ngjarjes ku është parë edhe automjeti i ndihmës së shpejtë. Nga Policia e Gostivarit do të dalim me njoftim sapo të kenë përfunduar hetimet nëRead More

Share

BDI- Gostivar me akuza të rënda për Taravarin

Keqpërdorimet e kryetarit të komunës së Gostivarit dhe funksionarëve të tij nuk kanë fund. Veprimet joligjore të drejtuesve të institucioneve në varshmëri të pushtetit lokal në Gostivar, po bëhet praktikë e përditshme. Një skandal i ri ka përfshirë shkollën e mesme teknike komunale në Gostivar. Drejtoria e kësaj shkolle ka iniciuar procedurë për furnizim publik për nevojat e Ndërmarrjes Publike Komunale “Komunalec”, një veprim që bie në kundërshtim të plotë me rregullat e ligjit për furnizime publike, reagon BDI- Gostivar. “Në emër të Shkollës së Mesme Teknike Komunale – SHMTK,Read More

Share

Ushqimet që shkaktojnë kapsllëk

Një nga problemet më të zakonshme shëndetësore është kapsllëku. Të gjithë ne të paktën një herë në jetë e kemi provuar këtë ndjenjë, që përpos që është shumë frustruese di të jetë edhe e dhimbshme. Nëse keni probleme të tilla shpesh herë, duhet të dini se janë disa ushqime që e bëjnë edhe më keq, Përpiquni t’i evitoni ato ose të paktën t’i konsumoni më pak. Buka Çokollata Ushqimet e ngrira Biskotat Bananet Mishi i kuq Patatinat dhe patate të skuqura Produktet e qumështit Çfarë mund të bëni për taRead More

Share

Sëmundjet e mëlçisë luftohen me kafe, ja sesi

Të pish 6 kafe në ditë mund të ulë rrezikun e prekjes nga sëmundjet e rënda të mëlçisë. . Ky është përfundimi në të cilin ka dalë një studim i kërkuesve shkencorë italianë, të cilët mendojnë se numri i lartë i personave obezë në botë ka shtuar rrezikun e dhjamosjes së mëlçisë, gjë që është një problem shumë i rëndë dhe mund të jetë edhe fatal. Jeta sedentare dhe dieta e varfër rrit rrezikun e cerozës, që mendohej se rrezikonte vetëm përdoruesit e alkoolit. Një studim i ri thotë seRead More

Share

7 të vërtetat që duhet ti dini për gurët në veshka

Më poshtë keni shtatë të vërteta për gurët në veshka. 1. Për shkaqe të panjohura numri i personave me gurë në veshka është rritur në vitet e fundit. Në vitet’ 70 të shekullit të kaluar, 3.8 % e njerëzve kishin problem me gurët në veshka, në vitet ‘90 ky numër u rrit në 5.2%, ndërsa në vitin 2010, konsiderohet 5.8 % e popullsisë botërore me gurë në veshka. Përhapja e gurit në veshka rritet me moshën, në mënyrë dramatike. Tek meshkujt shfaqet pas moshës 40-vjeçare dhe vazhdon të rritet deriRead More

Share

Trajtimi i depresionit me kura natyrale

Depresioni është një shqetësim emotiv që mund të ketë efekte në shëndetin fizik dhe mendor. Është një gjendje trishtimi i thellë dhe personi që vuan humb çdo interes drejt aspekteve të jetës që ishin të rëndësishme më parë. Por ka disa kura natyrale për të trajtuar depresionin. Maja e birrës Dhe pse nuk ka një shije fort të kënaqshme majaja përmban sasi të madhe të vitaminave të grupit B, magnez, aminoacid që rregullojnë aktivitetin e sistemit nervor. Këta përbërës favorizojnë prodhimin e hormoneve të mirëqenies, endorfinën dhe serotoninën, që kontrollojnëRead More

Share

Personat që harrojnë shumë janë super-inteligjentë

A jeni në mesin e personave që harron shumë? Nëse po, atëherë me siguri se ndiheni paksa keq dhe e vlerësoni si trajtë të keqe. Por, nëse veç pak ndiheni të turpshëm për harresën tuaj, atëherë kemi disa lajme të mira për ju, transmeton Telegrafi. Një studim i publikuar nga ‘Neuron’ ka zbuluar se harresa është faktikishtformë e inteligjencës që tregon se truri është i përqendruar vetëm në gjërat e rëndësishme. Paul Frankland dhe Blake Richards nga Universiteti i Torontos kishin kryer studimin dhe kishin zbuluar se njerëzit të cilët përpiqen të mbajnë mendRead More

Share

Vjedhje në një shtëpi në Gostivar

Në stacionin policor të Gostivarit, mbrëmë reth orës 12:15 minuta, personi me iniciale B.M nga fshati Çajlë, ka paraqitur në polici se me datën 20 të këtij muaji, persona të panjohur kanë bërë grabitje të rëndë në shtëpinë ë e tij. Vjedhësit kanë hyrë në shtëpi dhe pa bërë ndonjë hulumtim apo kërkesë të madhe, nga raftet e dhomës së gjumit kanë marrë vlerë ari me shumë te mëdha. Nga policia thonë se kanë marrë masa për zbardhjen e rastit dhe kapjen e autorëve.

Share

Share