Main Menu

February, 2018

 

Një kopje e lashtë e Kur’anit “Unë besoj se ky është Kur’ani i Abu Bakr”

Datimi me radiokarbon, kur u krye, gjeti fragmente që mund të jenë të paktën 1370 vjeçare, duke rritur kështu mundësinë që të jetë kopja më e lashtë e librit të shenjtë të Islamit, që ekziston. Jalam bin Huvareib, drejtor i Fondacionin për Studime Islamike “Rashid Al Maktoum” në Emiratet e Bashkuara Arabe, ka sugjeruar se një dokument i tillë i hershëm, mund të jetë porositur vetëm nga një grup i ngushtë njerëzish – me më shumë gjasa, vetë abu Bakr. Abu Bakr mendohet gjerësisht të ketë qenë i pari personRead More

Share

Miliona të rinj po e braktisin Facebookun

Të rinjtë po ia kthejnë shpinën Facebookut, thuhet sipas një raporti të ri. Dy milionë njerëz të rinj, nën moshën 25 vjeçe, do të ndalojnë përdorimin e rrjetit social këtë vit, parashikon kompania hulumtuese eMarketer. Facebook ka një “problem të rinjsh”, tha kompania, duke shtuar se pret që të rinjtë do ta përdorin gjithnjë e më pak rrjetin social në të ardhmen. Për herë të parë, shumica e përdoruesve të internetit në SHBA mes moshave 12 dhe 17, nuk do ta përdorin Facebookun një herë në muaj këtë vit, thaRead More

Share

10 gjëra që nuk e keni ditur se mund t’i bëni në Facebook Messenger

Pas një përditësimi të aplikacionit të famshëm të mesazheve nga Facebook, ju duhej të keni një aplikacion shtesë të Messenger për të dërguar mesazhet brenda aplikacionit tek kontaktet tuaja. Fansat e aplikacionit të cilët dikur ishin skeptikë rreth këtyre ndryshimeve tashmë janë rikthyer në shërbim falë disa karakteristikave të mrekullueshme. Kjo pasiqë po rezulton se aplikacioni i mesazheve nuk është i mirë vetëm për të mbajtur kontaktet me të afërmit – por ka edhe disa gjëra të tjera zbavitëse që mund të bëni me të. Këtu janë 10 gjëra qëRead More

Share

Keni probleme me Android? Ja një mënyrë për ta bërë aq të shpejtë sa iPhone

Në ditët e para të krijimit, Android ishte i ngadaltë në platformën mobile. Edhe smartfonët më të fuqishëm që krijohen cdo vit sjellin probleme në gjërat më të thjeshta si hapja e aplikacioneve. Nëse celulari juaj po bën këtë gjë, duhet të merrni masa se është një rrëmujë totale. Në optimizimet e bëra nga Google në sistemin operativ Android ka patur përmirësime për përdoruesit, por ekziston një mënyrë që të bëhen aq të shpejta sa iPhone. Aktivivizoni butonin e fshehtë “Developer options” që e gjeni në menunë e celularit AndroidRead More

Share

Snapchat ka filtra të fshehura! Kështu mund t’i gjeni ato

Hyni në Snapcata, një uebsajt i ri që ka me dhjetëra filtra! Ju garantojmë që nuk do të dini kë të zgjidhni më parë. Çdo filtër në Snapcata.com është krijuar nga kontribuesit që kanë përdorur Snapchat Lens Studio. Për fat të keq, këto filtra janë të disponueshme vetëm për 24 orë. Megjithatë mund t’i ruani të preferuarat tuaja në Snapcata.com që të keni akses dhe t’i rishkarkoni sa herë të dëshironi. Procesi është shumë i thjeshtë. Shkoni në Snapcata, zgjidhni një filtër dhe shtypni “kliko këtu që ta shtoni menjëherëRead More

Share

Çfarë kuptojnë të tjerët për ju nga fotoja e profilit!

Mund të mendoni se zgjidhni si foto profili në Facebook, Twitter, Instagram, atë foto ku ju duket se keni dalë më bukur. Por një studim i ri vërteton diçka tjetër: me ose pa vetëdije, zgjidhni atë foto profili ku shprehet personaliteti juaj. Një kërkim mes 66 mijë fotove të profilit në Twitter ka zbuluar se fotoja e profilit zgjidhet për shumë arsye, që nga mosha apo gjinia e individit e deri tek më e rëndësishmja, personaliteti i tij. Kështu, mbani parasysh se duke zgjedhur një foto profili e jo njëRead More

Share

Ky iPhone X kushton 159 dollarë

Kompania kineze Oukitel ka prezantuar celularin U18, i cili ka ngjashmëri të mëdha me celularin më të ri të Apple. Madje, celulari i tyre po quhet kloni i iPhone X. Pjesa e prapme e tij nuk duket si celulari i Apple, edhe pse ka dy kamera të vendosura në mënyrë vertikale. Celulari ka gjithashtu edhe aftësinë e kontrollit me gjeste dhe hapjes së celularit me fytyrë. Ai ka një bateri të madhe 4,000mAh, një ekran 5.8 inç me rezolucion 720P, 4GB RAM dhe hapësirë prej 64GB.  

Share

5 hapa që ju mbrojnë telefonin dhe ju

Sot, pjesa më e madhe e jona kalojnë kohën në internet duke përdorur telefonat inteligjentë dhe larmishërinë e shërbimeve që ata ofrojnë. Por si të mbrosh telefonin tënd nga hakerat? Më poshtë një listë me pesë këshilla: Së pari, mos përdor llogaritë e hapura në rrjetet sociale për t’u futur në një faqe të tretë. Si shembull, mos përdorni emrin e përdorimit dhe fjalëkalimin e Facebook për t’u futu në CandyCrush, apo lojëra të tjera që ofron përmes këtij rrjeti social. Së dyti, identifikoni dhe më pas anuloni të gjithaRead More

Share

Arrestohet krijuesi i Counter Strike

Jess Cliffe, është një nga dy krijuesit e portretit të parë shooter ‘lojë’ që të gjithë e njohim Counter-Strike, pra i njëjti është arrestuar dhe është rezervuar për shfrytëzim seksual të një fëmije në Seattle të enjten në mëngjes, stacion lokal. Cliffe nuk është akuzuar për një krim dhe pritet të ketë një seancë dëgjimi me kusht të premten pasdite. Në një deklaratë që ka dhënë për Mashable, zhvilluesi i video-lojes Valve tha se Cliffe është pezulluar derisa të dalin më shumë detaje. “Ne ende mësojmë detaje se çfarë ndodhiRead More

Share

Shkenca e zbuloi në shekullin e XX, por në Kuran ishte shkruar 1400 vjet më parë

Shkenca sot na thotë se ekzistojnë vale të brendshme dhe të jashtme në oqean. Valët e brendshme luhaten brenda për brenda oqeanit, ndërsa të jashtmet në sipërfaqen e tij. Shkenca këtë e ka zbuluar në shekullin XX-të, por ky fenomen është përmendur 1400 vjet më pare, në Kuran. ‘Ata janë si errësira brenda një deti të padepërtueshëm i cili është i mbuluar me valë, mbi të cilat janë valë, mbi të cilat janë retë.’ Ky varg përmend se ujërat e thellë të detyrave dhe oqeaneve janë të mbuluara nga valëtRead More

Share

Share