Main Menu

February, 2018

 

Nokia vjen edhe me modelin e koduar si Nokia 1

Ne do të shohim një numër telefonash të rinj nga HMD Global në MWC javën e ardhshme, dhe njëri prej tyre është telefoni i ri Nokia 1. Më parë kemi dëgjuar për Nokia 7 Plus dhe tani kemi disa detaje për Nokia 1 të ri, i cili do të jetë një pajisje e lirë në Android. Nokia 1 u shfaq së fundmi në FCC me numrin e modelit TA-1071, celularin pritet të vijë me një ekran 5.3 inç dhe do të jetë në dispozicion në një gamë të ngjyrave. PërRead More

Share

Eksperimente kuptimplota anti-Fejsbuk

Në Brazil, “Folha de S.Paulo”, e përditshmja më e madhe në vend, do të pushojë së ndari artikujt e vet në Fejsbuk. Arsyeja e parë është se, që kur Fejsbuk ka ndryshuar algoritmin që vendos se me çfarë shpeshtësie shfaqen postimet në faqet e përdoruesve, janë gjithnjë e më të paktë personat që arrijnë në faqen e gazetës, duke kaluar nga rrjeti social. Dhe kjo po ndodh me pjesën më të madhe të mjeteve të informimit, në të gjithë botën. Arsyeja e dytë është se në Fejsbuk është rritur dukshmëriaRead More

Share

Google heq përgjegjësinë nga vetja për vjedhjen e fotove

Në një përpjekje për të mos stimuluar piraterinë e imazheve, Google ka përditësuar motorin e saj të kërkimit. Gjiganti amerikan i teknologjisë ka “zhdukur” butonin “View Image” (Shiko imazhin) në momentin që kërkon për foto në motorin e tij të kërkimit. Në vend të kësaj, janë vendosur vetëm dy butona, “Visit”, që të adreson direkt tek faqja që e ka publikuar këtë imazh dhe butoni tjetër “Share” (Shpërnda). Për të marrë një imazh është e lehtë dhe për këtë procedura e zakonshme e një klikimi me të djathtën mbetet endeRead More

Share

Si gënjejnë femrat në rrjetet sociale

Meqënëse miqtë virtualë nuk mund të të shohin, ju mund të thoni absolutisht çdo gjë për veten tuaj. Zbuloni se cilat janë gënjeshtrat më të mëdha që thonë femrat në internet. “Romanticizmi” Një femër që deklaron mbi romanticitetin e saj të pashërueshëm është me shumë mundësi ajo që nuk ka pasur kurrë ndonjë lidhje romantike, sepse jeton në botën e saj. Kjo për shkak të filmave romantikë që këto femra ndjekin vazhdimisht. Një femër e tillë në fakt dëshiron të ketë princin e kaltër që nuk mund ta gjejë tekRead More

Share

Rrjedhin pamjet e para të Samsung Galaxy S10

Edhe para se të paraqitej S9, detajet e para për modelin e ardhshëm, për një S10 tashmë janë të njohura. Edhe pse nuk është prezantuar ende Samsung Galaxy S9, ekziston tashmë një pamje për “gjeneratën e ardhshme”, të Samsung Galaxy S10 . Sipas Roland Quandt , Qualcomm Snapdragon 855, një system-on-a-chip (SoC) i planifikuar për 2019, është vendosur të bëjë debutimin e tij në S10 . Kjo ndoshta duhet të jetë SoC e parë, e cila është prodhuar në procesin e 7 nanometrës, transmeton lajmi.net. Qualcomm njoftoi vetëm pak ditëRead More

Share

Risia e Instagram: Kujdes! Tani turpërohesh lehtë para miqve

Nëse e kishit bërë zakon t’i bënit screenshot fotove të miqve tuaj në Instagram, iu këshillojmë që të mos ta bëni më. Kjo pasi Instagram ka menduar që të lajmërohen përdoruesit kur ju bëni screenshot fotove të tyre. Sipas stafit kjo është një lëvizje e duhur pasi duhet të ruhet privatësia e çdokujt maksimalisht duke qenë se rrjetet sociale po e prishin disi privaten e çdokujt. Herën e parë kur të bëni një screenshot pasi opsioni të jetë aktiv, do të paralajmëroheni nga Instagram kështu që dhe për pak kohëRead More

Share

Biologjia dhe feja

Sot, ndërkohë që prestigji i materializmit dhe ateizmit është në rënie, shkencëtarët po arrijnë të kuptojnë, gjithnjë e më shumë, se feja është aq thelbësore saqë nuk mund të braktiset. Njerëzimi nuk do të jetë i aftë të arrijë lumturinë pa atë. Por armiqtë e realitetit dhe të së vërtetës përpiqen akoma nëpërmjet shkencave fallso, të mbrojnë ateizmin. Por a bie ndesh feja me shkencën, siç pretendojnë ateistët? Kësaj pyetje mund t’i përgjigjemi duke iu referuar biologjisë. Nga të gjitha shkencat biologjia është më afër me fenë, pasi ajo kaRead More

Share

Fakte: Në Bibël përmendet ardhja e profetit të fundit, Muhammedit alejhi selam

Zoti i Gjithësisë dërgoi në tokë profetët për të përcjellë mesazhin hyjnor. Me ardhjen e profetëve kanë zbritur edhe librat e shenjtë siç kanë qënë: Teurati (at-Tawrāt), i zbritur Musait a.s  (Moisiut) Zeburi  (az-Zabur), i zbritur Davudit a.s Inxhili (al-Injil), i zbritur Isait a.s  ( Jezusit) Njerëzit ndërhynë në tekstet e librave të shenjtë . Libri i fundit ku nuk i lëviz as presja është Kur’ani famëlartë dhe i zbriti të dërguarit të fundit Muhammedit alejhi selam. Ardhja e profetit Muhammed alejhi selam është përmendur edhe në librat e tjerëRead More

Share

Rusia ndalon Youtube dhe Instagram

Ofruesit e shërbimeve të internetit rus kanë bllokuar Youtube dhe Instagram, si rezultat i konfliktit midis një prej biznesmenëve më të pasur të vendit dhe një udhëheqësi të opozitës. Rusia censuroi në internet materialin për të dy shërbimet, pasi gjykata vendosi se shkeli të drejtat e privatësisë së miliarderit Oleg Deripaska, shkruan BBC, transmeton Telegrafi. Megjithatë, Alexei Navalny ka refuzuar të heqë videot dhe fotot, të cilat ai pretendon se janë prova e korrupsionit dhe afati është vendosur ditën e mërkurë. Nëse as Navalny dhe as firmat e teknologjisë amerikaneRead More

Share

Padrejtësia…

Padrejtësi quhet akti i shkeljes së të drejtave të njeriut që i gëzon qysh prej lindjes së tij deri në vdekje. Allahu thotë në Kur’anin famëlartë: “Mos iu afroni pasurisë së jetimit derisa ai të arrijë pjekurinë, (mund t’i afroheni) vetëm në mënyrë më të mirë, zbatoni me drejtësi masën dhe peshojën. Ne nuk ngarkojmë asnjë njeri përtej mundësive të tij. Kur të flitni (të dëshmoni), duhet të jeni të drejtë edhe nëse është çështja për (kundër) të afërmit, dhe zotimin e dhënë All-llahut plotësonie. Këto janë me çka AiRead More

Share

Share