February, 2018

 

Na pret fundjavë e ftohtë dhe me borë

Moti nesër do të jetë me vranësira, pasdite me reshje të përkohshme lokale të shiut, ndërsa nëpër male reshje të borës, posaçërisht në pjesët perëndimore dhe jugore. Temperatura e mëngjesit do të lëvizë nga 1 deri në 6 gradë, ndërsa ajo e ditës nga 5 deri në 11 gradë. Drejtoria për Punë Hidrometeorologjike informoi se nga e diela rajoni ynë do të jetë nën ndikim të masës relativisht të ftohtë dhe të lagësht ajrore, gjegjësisht nën valë dëbore. Priten reshje kryesisht nga bora, vetëm në pjesët juglindore të vendit përkohësishtRead More

Share

Brenda dy-tre vitesh do të përmirësohen kushtet në lagjen rome “Vrima” në Gostivar

Ministri pa resor Aksel Ahmedovski dhe kryetari i Partisë për Emancipim të Plotë të Romëve, Samka Ibrahimovski qëndruan në komunën e Gostivarit, me ç’rast, të shoqëruar nga kryetari i komunës Arben Taravari vizituan lagjen rome të a.q. “Vrima” në Gostivar. Konstatim i përbashkët i tyre ishte se kushtet e jetesës në këtë lagje janë mizore dhe se gjendja e këtillë mund të tejkalohet vetëm me masa të koordinuara të institucioneve lokale dhe shtetërore. “Kjo lagje gjendet në bërthamën e qytetit dhe me të vërtetë është jodinjitoze që në shekullin 21Read More

Share

Dua Lipa rikthehet në vendin e parë në iTunes

Pas suksesit të jashtëzakonshëm në Brit Awards, këngëtarja me origjinë shqiptare ka marrë një tjetër lajm të mrekullueshëm. Albumi i saj ‘Dua Lipa’ është rikthyer përsëri në vend të parë në i Tunes. Dua po arrin majat e industrisë muzikore vetëm në pak kohë. Ajo arriti sukses me këngët e saj ‘New Rules’ dhe ‘IDGAF’. Ndërsa mbrëmjen e së mërkurës dominoi në Brit Aëards ku u vlerësua me dy çmime.

Share

Dëshironi një bark të sheshtë? Ja çfarë duhet të pini çdo mëngjes

Niseni ditën me këtë lëng për të përshpejtuar metabolizmin dhe për të qëndruar e ngopur për një kohë të gjatë: Përbërësit: 1 dardhë 2 lugë gjelle speca jeshile të grira hollë ¼ kupë me kastravec të prerë në feta të holla 1 kupë gjethe spinaqi ¼ avokado 1 kupë qumësht bajamesh 1 lugë çaji rrënjë xhenxhefili të copëtuar 1 lugë gjelle lëng limoni të shtrydhur Përgatitja: Hidhni të gjithë përbërësit në shtrydhëse. I shtrydhni mirë derisa të formohet një masë homogjene, më pas e kaloni në gotë. Lëngu është mëRead More

Share

Vrapimi e përmirëson kujtesën dhe e mbron trurin nga stresi

Vrapimi është ilaçi më i fortë për një memorie të mirë, thonë hulumtuesit. Ky lloj i ushtrimeve fizike i mbron pjesët e trurit të cilat janë përgjegjëse për mësimin dhe mbajtjen në mend, e gjithashtu e mbron edhe nga efektet negative të stresit. Ekspertët thonë se është e mahnitshme mënyra se si mund t’i mposhtim efektet negative të stresit në trurin tonë thjesht duke dalë jashtë dhe duke vrapuar. Brenda hipokampusit, krijimi i memorieve është në gjendjen më të mirë kur lidhjet mes neuroneve, të quajtura sinapsa, rriten me kohën.Read More

Share

Ekipet që vazhdojnë garën në Ligën e Evropës

Kanë përfunduar të gjitha ndeshjet e 1/16 së finales në Ligën e Evropës, fazë të cilën e kaluan klube mjaft të mëdha. Ishte vetëm Napoli nga klubet e mëdha që u eliminua në këtë fazë nga klubi gjerman Leipzig. Lista e ekipeve që kanë shkuar në 1/8 së finales në Ligën e Evropës janë: Atletico Madridi CSKA Moska Dinamo Kiev Lazio Leipzig Lokomotiva e Moskës Plzeni Sporting Lisbona Zeniti AC Milan Arsenal Dortmund Bilbao Marseille Salzburgu Lyon Shorti për 1/8 e finales do të hedhet nesër nga ora 13:00 nëRead More

Share

Reagon Taravari: Zaev ia mori ingerencat Komunës së Gostivarit dhe ia dha BDI-së

Kryetari i Komunës së Gostivarit, Arben Taravari nëpërmjet një statusi në profilin e tij në “facebook”  thotë se marrja e kompetencave që të emërojë dhe shkarkojë drejtorë në shkollat fillore dhe të mesme është qërim hesapesh në dobi të partisë së BDI-së. “Sot Zaev ia mori ingerencat Komunës së Gostivarit dhe ia dha BDI-së. Kjo ndodhi edhe vitin 2010 kur Gruevski e bëri po të njëjtën gjë. Ku është dallimi ndërmjet viteve 2010 vs 2018? Mentaliteti, kush nuk mendon si ne duhet zhdukur!  Ju lumtë, pikërisht “shoqëri për të gjithë””, shkroiRead More

Share

Rushidi me akuza të rënda për Qeverinë

Deputeti i Aleancës për Shqiptarët, Syrija Rashidi akuzoi Qeverisë se vazhdon avazin e Qeverisë së vjetër dhe kërkoi shpjegim nga ministrja Renata Deskovska për marrjen e kompetencave të Arben Taravarit. “BDI e ka humbur Komunën e Gostivarit dhe atë e kanë fituar qytetarët, prandaj padrejtësisht penalizohen. Vazhdon avazi i njëjtë. Dikur pushteti VMRO-BDI penalizonte Strugën, sot pushteti LSDM-BDI penalizon Komunën e Gostivarit”, ka thënë Rashidi. Përgjigjja e Ministres së Arsimit, Renata Deskovska ishte se ajo ka qenë mundësia e vetme për të marrë masa ndaj kryetarit të Komunës së Gostivarit,Read More

Share

Ministri Saliji dhe z.McNeil këshilltar juridik i SHBA-ve shprehën gatishmërinë për bashkëpunim në implementimin e reformave në sferën e gjyqësorit.

Ministri Saliji sot priti në takim zyrtarë këshilltarin juridik nga ambasada e SHBA-së në Shkup z. John McNeil. Saliji falenderoi z.McNeil për vizitën dhe ndihmën e ofruar nga Shteti Amerikan , si dhe informoi për hapat e ndërmarrë nga Ministria e drejtësisë në drejtim të implementimit të reformave në sektorin e jurisprudencës. Ministri gjithashtu informoi z.McNeil ndryshimet e fundit të ligjit për gjykata dhe këshillin gjyqësorë , ligji për prokurori publike dhe këshillin e prokurorëve , plotësimi dhe ndryshimi i kodit penal dhe ligjit për procedurë penale. Temë e bisedësRead More

Share

Maqedonia e para në rajon për korrupsion

Transparency International ka publikuar indeksin e perceptimit të korrupsionit për vitin 2017. Ajo që lë për të dëshiruar është se çrrënjosja e korrupsionit në Ballkanin Perëndimor shkon shumë ngadalë dhe se Maqedonia radhitet në vendin e 107. Nga vendet e rajonit, Sllovenia ka më pak korrupsion, edhe atë e 34-ta, Kroacia e 57-ta, Greqia dhe Rumania ndajnë vendin e 59, Mali i Zi (64), Bullgaria (71), Serbia (77), Kosova (85) dhe Shqipëria (91). Në rangun botëror, Zelanda e Re, Danimarka dhe Finlanda marrin vendet e para, gjegjësisht me më pakRead More

Share

Share