Main Menu

Tuesday, January 30th, 2018

 

Njerëzit preferojnë vetminë kur janë pranë vdekjes

Njerëzit shpesh preferojnë që të qëndrojnë vetëm kur janë pranë vdekjes. Sipas akademikut Glenys Caswell, hulumtues në Universitetin e Nottingham, njerëzit kanë nën kontroll deri në një mase kohën kur ndërrojnë jetë. Disa prej tyre presin deri në çastet ku më të dashurit e tyre nuk janë përreth. Edhe pse kjo mund të duket e çuditshme, Caswell, i cili ka një interesim të veçantë për vdekjen, shtoi që shumë njerëz nuk dëshirojnë të kenë shumë persona në afërsi kur ndjehen keq, duke mos përjashtuar këtu edhe çastet e fundit tëRead More

Share

Të mërkurën në Gostivar. Ligjërusë Prof.Dr. Xhemil Ibrahim El-Sejjid Profesor i Akides dhe Filozofis në Univerzitetin El Azhar Kairo Egjipt

NJOFTIM Rast historik për popullin e trevave tona në Maqedoni në zyrën e Forumit të Rinjve Musliman në Gostivar. Ligjërusë Prof.Dr. Xhemil Ibrahim El-Sejjid Profesor i Akides dhe Filozofis në Univerzitetin El Azhar Kairo Egjipt Mir se vini!

Share

Ilaçi që rigjeneron mëlçinë tuaj, e bën të duket 20 vjet më e re

Ky organ i rëndësishëm luan një rol shumë të rëndësishëm në të gjitha proceset metabolike në trupin tonë. Kur metabolizmi përmban yndyrna, “i thyen ato” dhe prodhon energji. Mëlçia ka një aftësi për rigjenerimin e vet. Nëse nuk kujdesesh për mëlçinë, mund të sëmuresh seriozisht. Disa nga sëmundjet lidhen me një mëlçi të sëmurë. Ato shfaqen për shkak të një diete jot ë mirë ushqimore, konsumit të tepërt të alkoolit etj. Një nga frutat që mund t’ju ndihmojnë me problemet e mëlçisë është fruti që quhet “Tamarind”. Është e mahnitshmeRead More

Share

Farat e lirit, të vogla dhe të çmuarat e shëndetit tonë

Të vogla dhe pafundësisht të çmuara! Farat e lirit janë ndër “farërat e shëndetit” që janë më të dobishme për trupin tonë. Ata janë një nga burimet më të pasura të omega3, janë të varfëra në kolesterol dhe natriumi dhe janë të pasura me acide yndyrore, fibra dhe vitamina. Për këto dhe shumë arsye të tjera ato janë veçanërisht të rekomanduara për ata që ndjekin dietën vegjetariane ose vegan, por në përgjithësi ato janë një ushqim i shkëlqyer për të gjithë. Farat e lirit mund të përdoren gjithashtu për qëllimeRead More

Share

Kështu mund t’i transformoni rrobat tuaja

Shpesh ndodh që disa rroba më nuk dëshironi t’i vishni.  Por asnjëherë mos i hidhni ato, sepse mund të krijoni rroba të reja duke përdorur të vjetrat.Më poshtë është video përmes të cilës mund të kuptoni disa ide për transformimin e rrobave tuaja.  

Share

Më 31 Janar, hëna e trefishtë

NASA po i kërkon vëzhguesve të qiellit të dalin jashtë më 31 janar për të shikuar atë që agjencia hapësinore po e quan hënën e trefishtë. Bëhet fjalë për një kombinim të rrallë të hënës blu, hëna e dytë e plotë në një muaj kalendarik, superhënës, një hënë e plotë kur ndodhet në pikën më të afërt të orbitës së saj eliptike përreth tokës, dhe një eklipsi të plotë të hënës, apo “Blood Moon”, në të cilin hija e tokës mbi sipërfaqen e hënës i jep asaj një ngjyrim tëRead More

Share

Kujdes kur bëni screen shot në Instagram, tani gjërat kanë ndryshuar

Duket se tashmë opsioni i preferuar i të gjithëve do t’ju fusë në telashe. Instagram ndoshta as do jetë më programi i duhur për të bërë screenshot storieve pasi do ti shkojë me njoftim personit në fjalë. Kjo vjen pas lajmeve se Instagram ka lansuar një “tool” e cila i lejon ndjekësit ta dinë saktë se sa shumë keni qëndruar në aplikacion ose kur jeni aktiv për herë të fundit. Aplikacioni tani do t’i paralajmërojë përdoruesit nëse screenshot-i i tyre në një storje do të rezultojë në një njoftim shqetësues.Read More

Share

Burri më i gjatë takon femrën më të vogël në planet

Dallimi në lartësinë e Sulltan Kosen nga Turqia dhe Jota Amge nga India është 183 centimetra Të dy ata u takuan në Egjipt ku bënë fotografi të shkëlqyera. Disa njerëz mendojnë se Jota është e madhe sa këmbët e Sulltanit. Sipas librit Guinness, Sulltani është njeriu më shtatlartë në planet me 246 cm, ndërsa Jota ka 61 cm. Të dy kanë mbajtur shënime që nga viti 2011. Këto ditë ata janë paraqitur para piramidave egjiptiane, dhe ata erdhën në këtë vend me ftesë të Organizatës së Turizmit.

Share

Rrënjët e muzikës tallava

Në orën e parë të një dasme shqiptare, shumica e mysafirëve qëndrojnë ulur me biseda ditore. Të paktë janë ata që kërcejnë në sallë, atmosfera duket formale dhe e ngadalshme. Papritur gjatë, muhabeti formal ndërpritet dhe të gjithë e zhvendosin vëmendjen kah hapësira e valles duke e regjur atë, tingujt tallavasë jehojnë në ambient. Në mbi 20 dasma në Kosovë kam qenë dëshmitar i kësaj pamjeje. Kur i tregova disa shokëve se jam duke hulumtuar për tallavanë, shumica mendonin se do ta ‘shkelmoja’ atë. Ca të tjerë e mendonin pikërishtRead More

Share

Shteti që ka më së shumti festa zyrtare

Në krye të listës së vendeve me festat më të shumta publike renditet Shri Lanka me 25 ditë jo-punë. Pason India me 21 festa shtetërore, Kolumbia dhe Filipinet me 18, Kinë dhe Hong Kongu me 17, Tajlanda, Turqia dhe Pakistani me 16, Japonia, Argjentina dhe Suedia me 15 festa, transmeton KosovaPress. Çdo pushim kombëtar përcaktohet me ligj. Përjashtimi i vetëm bën Britania e Madhe, ku nuk ka ditë të paguara për festë, por ato kompensohen ndryshe. Britanikët kanë 28 ditë pushim në vit, transmetojnë mediat botërore.

Share

Share