Friday, January 12th, 2018

 

Viti i Skëndërbeut, shumë aktivitete edhe në Maqedoni

Nën patronazhin e kreut të kuvendit Talat Xhaferi dhe nga ITKSH, ky vit do të shënohet edhe në Maqedoni. Festimet do të fillojmë më 17 janar me akademinë solemne, promovimin e pullës postare dhe shumë aktiviteteve të tjera, njofton RTVM2. Në grupin e punës, janë kycur më shumë institucione, përfshirë TVM 2, universitetet dhe profesorë e ekspertë. “Ky shënim fillon me 17 janar të këtij viti me Akademinë solemne dhe me promovimin e pullës postale me figurën e Skenderbeut nën përkujdesjen e Postave të Maqedonisë, prmovimi i së ciës doRead More

Share

VMRO-DPMNE-ja zgjodhi Komitetin e ri Ekzekutiv

VMRO-DPMNE-ja zgjodhi Komitetin e ri Ekzekutiv të partisë. Igor Janushev, ish drejtor i NTP-së do të jetë sekretar gjeneral i partisë. Nënkryetar do të jenë Aleksandër Nikollovski, kryetari i Kavadarcit Mitko Jançev dhe ish ministri Vllado Misajllovski. Ndër anëtarët e ri të Komitetit Ekzekutiv janë Vllatko Gjorçev, Trajko Sllavevski, Toni Mihajllovski, Konstantin Bogdanov nga reformatorët, Daniella Rangellova, Aleksandwr Nikollovski, Ane Llashkovska, Koce Trajanovski, etj. Në mesin e anëtarëve të ekzekutivit partiak nuk janë funksionarët e lartë të partisë, ndër më të zëshmit deri tani, Ilija Dimovski, Antonio Milloshovski, Trajko VeljanovskiRead More

Share

Shikoni se ku bjer Bore per momentin ne Maqedoni.!?

Reshje të borës me intensitet të dobët ka në Mavrovë dhe në Kodrën e Diellit, por nuk shtresohet nëpër rrugë. Dukshmëri e zvogëluar prej 50 deri më 100 metra ka në drejtimet rrugore Lisec – Kodra e Diellit, Mavrovë, Strazhë, Gjavato dhe Pletvar, informojnë nga LAMM. Në rrugët jashtë mjediseve urbane intensiteti i komunkacionit është mesatar. Në vendkalimet kufitare nuk ka pritje më të gjata për hyrje dhe dalje nga shteti. LAMM rekomandon vozitje të kujdesshme, përshtatje të shpejtësisë së lëvizjes dhe pajtueshmëri me sinjalizimin e vendosur të komunikacionit. NëRead More

Share

BANORËT E VRAPÇISHTIT NË PROTESTË, KËRKOJNË MBYLLJEN E BASTORËVE

Në Vrapçisht ,një grup qytetarësh dolën e protestuan kundër bastorëve në këtë komunë. Banorët apeluan për mbylljen e tyre ose të kundërtën do radikalizojnë protestat. Banorët Vrapçishtit protestojnë kundër bastoreve sportive që funksionojnë në këtë fshat. I madh e i vogël në këtë komunë, kanë kërkuar mbylljen e këtyre lokaleve. Protesta u zhvillua menjëherë pas faljes së namazit të xhumasë, kur u bllokuan rruga e cila kalon pranë objektit të Komunës së Vrapçishtit. Protestuesit nënshkruan edhe një peticion me 800 nënshkrime. “Ne konstatuam se lokalet ku ushtrohet aktivitetet nuk kanëRead More

Share

Kryetari Arben Taravari vizitoi Forinën – paralajmëron fillimin e realizimit të dy projekteve kapitale

Kryetari i komunës së Gostivarit, i shoqëruar nga bashkëpunëtorët e tij, vizitoi sot fshatin Forinë, me ç’rast pas faljes së namazit të xhumasë, bashkëbisedoi me banorët e këtij fshati. “Siç e dini, rregullisht ditëve të marta pranoj qytetarë në zyrë, ndërsa prej sot fillojmë që çdo të premte të vizitojmë fshatra dhe lagje të ndryshme të komunës së Gostivarit, për të bashkëbiseduar me banorët lokalë në lidhje me të gjitha premtimet e dhëna para dhe gjatë fushatës. Do t’i regjistrojmë edhe një herë ato dhe do të shqyrtojmë shohim seRead More

Share

Akademikë e profesorë maqedonas kundër Ligjit të gjuhës shqipe

Akademikë dhe profesorë maqedonas aktivizohen kundër miratimit të Ligjit për gjuhët, gjegjësisht gjuhën shqipe. Një pjesë e tyre përmes letrave të përbashkëta, por edhe përmes deklaratave publike bëjnë thirrje që ky ligj të mos firmoset nga presidenti Gjorgje Ivanov, por të anulohet sa më shpejt, pasi që bëhet fjalë për ligj antikushtetues. Katica Qulavkova, Gordana Siljanovska- Davkova, Simona Gruevska – Maxhovska kanë shkruar në adresë të Kuvendit dhe Presidentit se ky ligj duhet tërhiqet.  Ato kanë kritikuar dhe i kanë vlerësuar si të rrezikshme nenet që nuk korrespodojnë me nenetRead More

Share

Specialja në Maqedoni hap një lëndë të re hetimore

Prokuroria Speciale Publike (PSP) ka hapur hetim të ri që ka të bëjë me shitjen e një ngastre toke përballë “Ramstor” në Shkup. I dyshuar në këtë procedurë është Jordan Kamçev, pronar i ”Orka Holding”. Lajmi bëhet i ditur nga portali Pravosudstvo.mk, që thirret në burime të saj brenda prokurorisë në fjalë.

Share

Maqedonasja uron miqtë shqiptarë: Duhet të qerasni bakllava për Ligjin e gjuhëve!

Ivana Bozhinovska, aktiviste e cila deklarohet me profesion “huligane”, ka shkruar status në facebook me doza humori lidhur me ligjin për përdorimin e gjuhëve. Ajo flet pa komplekse, duke theksuar se 3 vite e gjysmë ka punuar për shqiptarë dhe lavdëron korrektësinë e tyre për pagesën e rrogës, transmeton Gazeta Lajm. “Deri te miqtë shqiptarë (jo shiptari): Ja u bë ligji. E keni, e mbajshi me shëndet. Kam punuar 3 vite e gjysmë me shqiptarë. Korrektesa për rrogë, maksimale. (Por), mblidheshin, falnin shqip. Në ndërmarrje vetëm tre maqedonas. Ata dhjetëRead More

Share

Ja ku nuk do të përdoret gjuha shqipe në Maqedoni

Profesori i historisë Nuri Bexheti, në “Debat D” në RTV Dukagjini ka treguar se në cilat raste do të përdoret vetëm gjuha maqedonase. Sipas tij, në ushtri, sistemin e sigurisë apo shërbimet sekrete dhe raportet diplomatike do të përdoret vetëm gjuha maqedonase dhe asnjë gjuhë tjetër. “Në ushtri e cila ka një gjuhë komanduese do të përdoret gjuha maqedonase, në sistemin i sigurisë apo shërbimeve të cilat nuk pranojnë shumë letra dhe raportet diplomatike që do të vijnë nga jashtë do të vijnë në gjuhën maqedonase”, ka thënë Bexheti. MirëpoRead More

Share

Ja si e quajnë Zaevin mediat pro VMRO

Mediat e afërta me VMRO-DPMNE kanë nisur një fushatë të ashpër kundër ligjit të ri për gjuhën shqipe, por duke targetuar edhe kryeministrin Zoran Zaev. Shqipja në para, tabelat shtetërore, uniforma dygjuhësore në polici, zjarrëfiksa, mjekë dhe procese gjyqësore edhe në shqip janë disa nga ndryshimet që nuk po i përpijnë lehtë këto media, përmes komenteve dhe shkrimeve speciale, informon INA. Ato nuk pranojnë që shqipja të jetë edhe në uniformat e njësive speciale policore. Sipas tyre, ky ligj është pjesë e Platformës së Tiranës, për të cilën ka pasurRead More

Share

Share